Když se Rinko vyklonil z okna citadely, zastavilo se mu srdce. Na tržišti se procházel mezi stánky čaroděj! Ten samý, který ho strašil tolikrát v jeho snech. Znal ten obličej nazpaměť. Ty malé brýle, křivý nos a dlouhé šedivé vlasy přehozené na jednu stranu. Podvědomě se za okenní římsou přikrčil. Muž v něm vzbuzoval strach.
Ve snu jej uviděl a o několik vteřin později jej pohltily plameny. Šlehaly čaroději z rukou a on se smál bláznivým smíchem nerozumných. A v tu chvíli se vždycky probudil. Rinko sloužil svému mistrovi věrně už pátým rokem. Pánové citadely byli moudří a právě jeho pán vždy o čarodějích prohlašoval, že to jsou nevypočitatelní muži.
A Rinko neměl důvod mu nevěřit. Ještě jednou nakouknul z okna. Muž tam stále byl a díval se na něj! Cítil na sobě jeho oči, i když odskočil od okna. Teď už měl opravdový strach. Neváhal a vyběhl schody nahoru za mistrem a s vykulenýma očima mu všechno vypověděl. Ozvalo se zabušení na dveře. Je tu.
V citadele se odehrává stejnojmenná karetní hra, kterou vytvořil Bruno Faidutti. Existuje už dvanáctým rokem, protože vyšla poprvé už v roce 2000. Krásnými ilustracemi ji ozdobila spousta autorů. Právě to je tím prvním, co vás na této hře zaujme spolu s úzkou podlouhlou krabičkou, která připomene tu, v níž se nachází zajímavé Intrigo (recenze).
Jenže Citadelu má pod svými distribučními křídly společnost MindOK a již několik let ji v češtině přináší místním hráčům až pod nos. Přesto není tato hra zdaleka tak populární, jak by si zasloužila. Proč je tak dobrá a v čem si povíme v následujícím textu recenze.
Na obrázku krabičky najdete záběr na interiér titulní citadely a prostor za ní. Mnohem důležitější je ale obsah, který lze rozdělit na tři části – balíček karet, pěkné oranžové žetony peněz a pravidla v češtině. Karty jsou v hromádce hned dvou druhů – jedna část představuje nejrůznější stavby města, zatímco druhá pak povolání, která na sebe budete moci při hře vzít. Jedna karta je osamocený obrázek koruny, který lze zasunout do plastového stojánku. Tato karta bude označovat začínajícího hráče pro jednotlivá kola.
Příprava hry je opravdu jednoduchá, jak už to u karetních her bývá. Náhodně určíte hráče, který hru zahájí, a dáte mu kartu s korunou. Nyní zamícháte všechny karty staveb a z jejich hromádky každý hráč dostane náhodné čtyři. Začátečníci si mohou vzít i nápovědní kartičku, která ukazuje schopnosti postav i průběh tahu. Zbylých osm karet postav zamícháte také. Oba druhy karet vytvoří uprostřed stolu hromádky hned vedle banku se žlutými mincemi peněz.
Zdánlivě nejsložitější (určitě na naučení) je počáteční rozdělení povolání, které předchází akcím. Začínající hráč totiž ze zamíchaného balíčku postav nejdříve odloží několik karet obrázkem vzhůru do středu stolu. Jejich počet závisí na počtu hráčů, kteří se účastní partie. Tak hráči vědí, která povolání pro toto kolo určitě nebudou ve hře. Může to být nula až dvě karty.
Teď si z hromádky lízne další dvě karty a jednu z nich si ponechá. Druhou odloží do středu stolu vedle těch již vyložených. Tentokrát ovšem obrázkem dolů, takže nikdo kromě něj neví, kterou postavu si vybral. Zbytek balíčku pošle dál ostatním hráčům. Ti si také postupně vyberou jedno povolání a posílají karty dál, dokud nedojde řada na posledního hráče. Tomu zůstanou v ruce přesně dvě karty. I on si jednu z nich ponechá a druhou opět položí obrázkem dolů. Tak nikdo z hráčů nemá úplně informace a neví, co si který ze soupeřů ponechal za povolání.
Nyní je na řadě akční fáze kola, jejíž průběh závisí čistě na tom, jaká povolání si hráči zvolili. Jejich pořadí je totiž pevně dané a můžete jej najít na pomocné kartičce. Vždy tak bude začínat mordýř a končit žoldnéř. S tím je také potřeba počítat při výběru postav.
V této části kola se tedy už nehraje podle karty začínajícího hráče, ale každý se dostane ke slovu ve chvíli, kdy přijde na řadu jeho povolání. Postupně se tak vystřídají na tahu všichni hráči.
Na začátku svého tahu mají volbu mezi dvěma činnostmi – buď si vezmou z banku dva zlaťáky a nebo si líznou dvě horní karty z dobírací hromádky staveb. Rozhodnutí je čistě na nich. Poté mohou postavit jednu libovolnou budovu z ruky tak, že zaplatí požadovaný počet zlaťáků uvedený na kartě a vyloží stavbu před sebe. Od této chvíle mohou využívat její případné speciální schopnosti.
Navíc kdykoliv v průběhu kola mohou hráči ještě využít speciální dovednost svého povolání. Například kupec získává více peněz nebo čaroděj může vyměnit své karty. Krom toho jsou čtyři postavy ještě specifické a mají pod svým vlivem určitý druh budov, od něhož vybírají daně. Král tak získá peníze za každou vaši postavenou královskou (žlutou) budovu, kupec pak zase za zelené. Budovy jsou celkem čtyř druhů, a pokud se vám podaří například posbírat od každého druhu jednu, než hra skončí, získáte bonusové body.
Tímto způsobem se tedy neustále opakují kola – nejdříve si vyberete povolání a pak provedete svoji akční část tahu. Vaším cílem, při kterém hra končí, je postavení / vyložení osmé budovy. V tu chvíli se dokončí rozehrané kolo a následuje závěrečné bodování, ve kterém si hráči sečtou hodnotu všech svých budov v mincích. To odpovídá jejich bodovému zisku. Ovšem někteří z nich získají také bonusové body za postavení osmé stavby nebo za dokončení všech pěti druhů staveb. Hráč s nejvyšším součtem se stává vítězem.
Kouzlo Citadely spočívá v tom, že nezávisí na tom, jestli postavíte osm budov jako první. Vítězství totiž rozhoduje počet bodů a tedy především hodnota postavených budov. To je právě největší zbraň této karetní hry, protože všichni mají až do konce pocit, že mohou zvítězit.
Volba povolání je vyřešena opravdu skvěle. Několik postav je veřejných a nepřístupných pro dané kolo. Kromě toho, že tak autor dosáhnul vyrovnanosti rozdávání pro všechny hráče, zajistil také větší variabilitu kol. Bohužel tak občas může náhoda zasáhnout do vašich plánů a výrazně vám je překazit, protože třeba zrovna to povolání potřebujete k vítězství nebo naplnění plánu.
Ovšem skvělé jsou tajné volby hráčů. Až do chvíle, kdy nastane čas na akční fázi kola, nemáte vůbec tušení, kdo ze soupeřů má jaké povolání. A u každé postavy jsou důležité nejen její schopnosti, ale také pořadí, ve kterém hraje. I to může mít výrazný vliv na všechno. Právě postupné odtajňování vás drží neustále v pozoru, protože musíte sledovat i soupeře.
Interakce je daná právě tímto výběrem postav. V samotné hře vám však některé budovy navíc umožní napadat soupeře a bourat jim už postavené budovy. Citadela tedy není pouze o klidném stavění, ale i o tvrdém boji a udržování si svojí pozice. Právě takhle nějak měli vypadat hodně nepovedení Osadníci z Katanu karetní hra (recenze).
Čím si vás zaručeně Citadela získá je grafické zpracování. Jednotlivé karty i postavy obsahují krásné ilustrace, které mají takový pěkně pohádkový vzhled s nádechem temnoty. Hra je navíc skvělá ve všech počtech hráčů a partie netrvá nijak dlouho.
Pokud máte rádi strategickou hru, pak doporučujeme Citadelu hrát ve dvou nebo třech. Pokud máte rádi trochu chaosu, pak je vhodný i vyšší počet, kdy už hodně záleží na tom, které karty vám soupeři ponechají na výběr. Ale vždy se můžete pokusit shrábnout postavu krále a státe se začínajícím hráčem.
Navíc pokud by vám připadalo po čase, že je karet v krabici málo, můžete si ke hře pořídit ještě rozšíření, kterému se budeme zaručeně věnovat v některém z budoucích článků i na našem serveru.
Citadela je další vynikající karetní hrou, kterou bez problémů sbalíte s sebou na cesty. A protože pěkných, jednoduchých a zábavných karetních her není nikdy dost, jsme rádi, že tato je dostupná přímo v českém jazyce. Pokud máte rádi rychlé strategické karetní bitvy, které obsahují důmyslný systém vítězných bodů a rozhodnutí až v posledních vteřinách souboje, pak je Citadela skvělou volbou.
Více o hře.
+ výborné ilustrace
+ pěkné žetony peněz
+ výborná hra pro dva i více hráčů
+ originální rozdávání karet (částečný draft)
+ až pro sedm hráčů
+ rychlá herní doba
+ hráč, který ukončí partii, není automaticky vítězem
- pokud jste ve více hráčích až vzadu, jste odkázaní na výběr z toho, co na vás zbude
Ahoj, budes delat i recenzi na rozsireni? Pripadne jake jsou dalsi hry podobne Citadele? Diky
Ahoj, jde o to v čem konkrétně by měla být podobná. her se skrytou identitou je dost, ale hra podobná celkovým konceptem mě momentálně nenapadá žádná. Bohužel recenzi na rozšíření neplánuju. Dušan
0