Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Colossal Arena – nasajte atmosféru gladiátorských zápasů

„Vítáme vás na již 35. ročníku mistrovství světa v nejvyšší kategorii, které se odehrává v největším gladiátorském stánku s názvem Colossal Aréna. Jak jistě všichni víte, dostat se jako bojovník na posvátnou hliněnou zem zdejšího zápasiště není snadné. Abyste mohli ukázat své zápasnické umění, musíte buď v KO zápase zabít protivníka o čtyři huše vyššího než jste vy (pozn. Huše jsou úrovně bojovníků, které určují jejich zápasnické dovednosti) nebo vyhrát mistrovství některého ze členských států Alinezie, Trollandu, Magiáše, Sánii či Nesváru.

Dnes můžete přivítat tradiční počet osmi zápasníků, mezi kterými nechybí obhájce titulu troll Gnoll alias Velká Paže ani nechvalně známá amazonka Máňa alias Mlátička. Za černého koně soutěže je považován magický sněhově bílý jednorožec Hřebík. Pokud vyhraje, bude mít tu čest vybrat si svůj pseudonym,“ zakončil chichotavě moderátor a bokem prohlásil: „Ale to se nestane ani náhodou.“

„Císař právě vhodil šátek do ringu. Na volné prostranství, na které dnes shlíží rekordní počet návštěvníků, vběhli v plné zbroji všichni gladiátoři. Pro ty, kteří se zde nacházejí poprvé, připomínáme, že celé hry probíhají v pěti vyřazovacích kolech, z nichž vypadává vždy jeden bojovník. Novinkou letošního ročníku je oficiální možnost sázení na svého vyvoleného borce. Tak si i chudší plebejové mohou přijít na pěkný balík peněz a zařadit se mezi bohaté Patricie.“

Po třech hodinách zápasu.

„Přichází na řadu páté kolo. Pro lepší přehled znovu rekapitulujeme odpadlíky tak, jak postupně vypadávali: Ettin, Kyklop, Mág, Titán a Amazonka Máňa. Do boje se nyní dostávají poslední tři nejlepší zápasníci. Ale co to vidíme, do bojiště se vrhl nějaký neznámý divák, který vší silou chrání svého oblíbence, jímž je bílý jednorožec. Počkejte, ze zákulisí se k nám dostává informace, že tento divák chce bojovat místo Hřebíka. Uvidíme, jak se k tomu vyjádří sám císař.

A je to tady, palec směřuje nahoru, to znamená, že jednorožec si může v klidu jedno kolo oddychnout, tedy v případě, že tento nepříliš svalnatý divák za něj vyhraje. Je to z jednorožcovy strany velké riziko, ale pouští se do něj. Kurzy na jednorožce náhle vyletěly na neuvěřitelných 52:1, takže pokud si myslíte, že vyhraje, utíkejte si vsadit.

Gnoll se rozmachuje kyjem a bezbranný divák jen taktak uskakuje bokem. Nevšímavosti obra využívá černý drak, který mává svým ostnatým ocasem a trefuje trollovy záda. Gnoll nemá na vybranou a nuceně padá na zem. Toho využívá divák, který na něj leze a začíná mu skákat po nohou. Drak se nadechuje a s výdechem posílá směrem k oběma zápasníkům ohnivý mrak. Divák se se štěstím schoval za trolla a nakonec vyvázl jen s lehkými popáleninami, čímž vydobyl jednorožci přímý postup společně s drakem do dalšího kola. Loňského vítěze Colossal Arény vynáší zdravotníci na nosítkách. Jak tedy dopadne finální kolo, a kdo se stane mistrem světa? Na to si musíte počkat, protože teď je tady sloní přehlídka, která k nám přijela až z Indie,“ prohlásil unavený moderátor.

O chvíli později byl křik diváků z arény slyšet do dálky několika kilometrů, a tak i ti, kteří se do přeplněného hlediště nedostali, věděli, že zvítězil mistr z Magiáše Hřebík, který si vybral přízvisko Neporazitelný Krasavec.

Hra Colossal Arena byla vytvořena populárním tvůrcem Reinerem Kniziou již v roce 1997. V českém vydání se dočkala krásného grafického přepracování, kterého se chopil Jan Patrik Krásný. Ve světě se setkáte se dvěma variantami hry – původní Titan: The Arena a její vylepšení, Colossal Arena. Dnes recenzovaná hra nese název druhé, ovšem obsahuje pouze osm nestvůr, stejně jako první verze. V samotných pravidlech došlo pouze ke kosmetickým změnám. Díky úspěchu hry spatřila v roce 2000 světlo světa i sci-fi podoba Galaxy: the Dark Ages od stejného autora.

V balení je nejdůležitější balíček kartiček, který obsahuje karty bojové, karty nestvůr a diváků. Celkový počet zápasníků stanovují pravidla na osm. Další a zároveň poslední komponentou jsou žetony v pěti barvách, pomocí nichž sázíte. Krabice je malá, takže by se mohla použít i na cesty, bohužel však při samotné hře je potřeba větší prostor.

Celá hra má velmi jednoduchý princip, který se odehrává ve formě sázek na předem vytipované bojovníky, kterým svěříte důvěru a vsadíte si na ně. Cílem je získat co nejvíce peněz z výher. Na začátku si balíček karet rozdělíte na dva – nestvůry s modrým a bojové s hnědým rubem. Z oblud vytvoříte horní řadu hrací plochy; musíte pod nimi nechat větší prostor – na dalších pět řad.

Každý ze soupeřů dostane sázecí žetony a osm bojových karet. Hráči začínají pokládat karty a tvořit tím první bojovou řadu, ve které dojde k vyřazení jednoho netvora, čímž toto kolo končí. Pod každou nestvůru můžete vyložit jen její obrázek, případně diváka, který dokáže bojovat ve jménu příšery. Na bojových kartách vždy naleznete číselnou hodnotu, od nuly do desíti, která rozhoduje, zda dojde k vyřazení bojovníka. Ten s nejnižší hodnotou vypadává.

Tah hráče se stává ze čtyř fází. Umístění sázky, vyložení karty, dobrání karet a kontrola vyřazení. Žeton sázky můžete položit nad vámi vybranou příšeru v aktuální řadě. V každém kole lze uzavřít více sázek naráz, musíte ovšem počítat s omezeným počtem svých žetonů. S přibývajícími koly se snižuje hodnota případné výhry, čím dříve vsadíte, tím více můžete vyhrát zlaťáků, ale tím větší je také šance, že borec, ve kterého vložíte důvěru, vypadne. Speciálním případem je uzavření tajné sázky s nejvyšší výherní hodnotou, kterou můžete provést pouze v prvním kole (jen jedenkrát za hru) tak, že z karet, které dostanete na začátku hry, vyberete příšeru, o které si myslíte, že vyhraje, a na její rub položíte barevný žeton.

Vyložením karty podporujete nebo znevýhodňujete ostatní příšery. Dříve položenou kartu, ať už vámi nebo protihráči, můžete překrýt další kartou, a tak snižovat či zvyšovat bojovou sílu nestvůr v aktuálním kole. Potom si hráč dobere karty tak, aby jich měl v ruce právě osm. Odhodit předtím můžete pouze karty již vyřazených nestvůr, ostatní musíte využít nebo si je ponechat v ruce.

Na konci svého tahu zkontrolujte, zda mají všechny nestvůry pod sebou položenou bojovou kartu. V případě že ano, dochází k vyřazení obludy s nejnižší silou a v dalším kole se s ní nehraje. Výše uvedeným postupem pokračujete ve hře až do chvíle, kdy ve hře zbudou tři nestvůry, nebo do okamžiku odebrání poslední karty z hracího balíčku. Na závěr vyhodnotí účastníci všechny vložené sázky a vítězem se stává hráč, jehož zisk je nejvyšší.

Každá příšera má své speciální schopnosti, které v průběhu bojů můžete využívat. K tomu ovšem musíte být jejím mecenášem, kterým se stanete v případě, že budete mít u jedné nestvůry sázky s nejvyšší celkovou hodnotou. Zvláštní dovednosti zahrnují například vyložení dvou karet za tah či odstranění jedné již vyložené. Podporovatel nemůže talent použít v případě, že předcházející obrázek u příšery byl divák.

Colossal Arena je plná taktických rozhodnutí, ovšem celý souboj je poměrně svižný a žádný z účastníků se nenudí. Větší část výsledku je výsledkem strategie, protože náhoda je ve hře reprezentována pouze taháním karet z balíčku. I tuto nevýhodu však lze překonat s pomocí dovedností některých příšer, díky nimž je možno si dokonce brát zpět do ruky karty z již proběhlých kol. Souboje nabývají na intenzitě a napětí s přibývajícím počtem hráčů, ovšem hra je vhodně vytvořená i pro jednoduchý duel.

Hra zaujme široké publikum neotřelým systémem sázení i pěkným grafickým zpracováním. Může oslovit nejen lidi, kteří rádi hazardují, ale i rozené stratégy. Každému může něco nabídnout, ale všechny bez rozdílu přenese do světa gladiátorských zápasů.

Partie se mohou častým hraním stát stereotypními, předpokládá se totiž, že hráči nebudou vybírat příšery na základě svých osobních sympatií, ale náhodně. Zároveň je třeba, aby dokázali tyto preference v průběhu hry co nejlépe skrýt.

U soubojů zažijete ten správný adrenalin ze sázení, a pokud bude po pěti vyřazovacích kolech stát vaše příšera na nohou, dočkáte se i příjemného pocitu vítězství. Nezbývá než dát palec nahoru.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
IlustraceCyrille Daujean, Thierry Doizon, Dan Harding, Steve Holmes, Jan Patrik Krásný, Tyson Milbert, Kurt Miller, Keith Parkinson
VydavatelThe Avalon Hill Game Co, Altar Games, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Fantasy Flight Games, Hobby Japan, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Midgaard Games, Nexus Editrice, Swan Panasia Co., Ltd., Ubik
Rok vydání1997
Počet hráčů2 - 5
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(34 voters)
KategorieCard Game, Fantasy, Mythology
MechanismyBetting and Bluffing, Hand Management, Investment
RodinaCreatures: Monsters, Series: Betting Trilogy (Reiner Knizia), Series: Fantasy Flight Silver Line
Alternativní názvyAreena: Titaanien taisto, Colossus Arena, Kolosszus Aréna, Titan: The Arena, コロッサル・アリーナ, 巨獸競技場, 콜로설 아레나

Více o hře.

Recenze: Colossal Arena – nasajte atmosféru gladiátorských zápasů
Klady:

+ přenosné balení
+ grafické ztvárnění
+ nenáročná na čas
+ mix taktiky a sázení
Zápory:

- stereotyp
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Downtown – kdo nekrade, prohraje