Žádný zázrak nás nečeká. Tedy alespoň zatím ne. Ne, dokud nedokončím celý obvod a nespojím poslední drát. Teprve poté se všude objeví nádherné barvy a všechny nás pohltí překrásná hra světla a stínů. Nezapomeňte: Každý drátek je důležitý.
Logická hra Cool Circuits tomuto sdělení dává novou důležitost. Vychází v produkci společnosti Norman & Globus, Inc. a v distribuci firmy Maps. Vyšla v roce 2012 a za jejím vznikem stojí hned čtveřice autorů: Hiroshi Yamamoto, Harry L. Nelson, Kevin Norman a Penny Norman. Hra na sobě nese nálepku Science Wiz a také oznámení, že vyhrála soutěž o hlavolam roku 2013 v Games Magazine.
Nás ale mnohem víc zajímá, jak vypadá a co za úkoly na nás uvnitř krabičky čeká. Nejdříve ale přichází zjištění, že před námi je odklápěcí přední část balení. To nám umožní nahlédnout dovnitř a za pomoci tlačítka Try Me! vyzkoušet, jak hlavolam bude reagovat na každý úspěch. Je to barevná hra, ale také zvuk. Potřebné baterie 3x AAA jsou součástí dodávky.
Teprve poté, co si luštitelé krabičku přinesou domů, mohou odhalit její opravdové tajemství. Kromě brožury s pravidly a řešeními dostanou především poměrně vysokou plastovou krabičku. Ta má vysouvací šuplík s čtyřicítkou startovních kartiček, které vypadají jako nějaké děrované štítky do starých počítačů.
Na povrchu krabičky pak leží osm zprohýbaných dílků, které připomínají tvary různých písmen. Dohromady po sestavení dají slovo JUVENILS, které ale nic neznamená. Ze strany nechybí vypínač ON/OFF a také přípojka, díky které byly funkce hry omezené v zabaleném stavu.
Každá ze čtyřicítky kartiček zadání patří do jedné ze čtyř úrovní. První jsou výukové a naučí luštitele, jak správně na to. Poté následuje beginner, student a pokročilé úkoly pro ty nejlepší. V posledních dvou úrovních je úkolů nejvíc, což hráči určitě ocení. Přitom ale hra zůstává jednoduššími zadáními přístupná i menším dětem od osmi let, které bude fascinovat především vzhled hry a odměna za úspěšné řešení.
Na začátku každého úkolu ale stojí kartička, podle které hráči rozloží startovní písmenka na herní plochu. Ty jsou zahnuté a obtáčí se na plánu kolem pětadvaceti puntíků. Úkolem luštitelů je propojit oba konce s použitím všech zbývajících drátků tak, aby vznikl uzavřený obvod.
Natočení každého z písmen může být libovolné, takže skládání rozhodně není nijak rychlé. Úspěch závisí trochu i na štěstí, ale především na schopnosti vnímat tvary a možnosti, které herní plán každému luštiteli skýtá. Zadání u jednodušších variant je pěkně řešené a i sestavení výsledného okruhu podle návodu dá menším dětem zabrat. Na obrázku jsou jen naznačené řezy mezi jednotlivými drátky.
Hra výborným způsobem trénuje prostorové schopnosti a šikovnost. Každý uzavřený okruh odmění svého stavitele a hráč okamžitě vidí, že úkol splnil. Nemusí tedy vůbec kontrolovat správné řešení. Tato brožurka tak ztrácí smysl a hráči by si jí vůbec neměli všímat, protože nápovědy vždy pouze kazí zážitek z takovéhoto luštění.
Zpracování je kvalitní. Do malé krabičky se vejde všechno kromě návodu, takže pokud nejste fanoušky velkých balení, můžete hru skladovat i mimo její původní obal. Jednotlivé dílky jsou pevné a vedou jimi opravdové dráty, které jsou při pohledu zblízka vidět. To samo skýtá dobrý dojem. Nejvíc hráče ale nepotěší ani samotná hra barev, jako fakt, že lze krabičku vypnout, zapnout, ale také mít zapnutou beze zvuku. Na to mnozí tvůrci nepomyslí, přitom zvuk je v mnoha momentech nevhodný.
Cool Circuits je další z řady povedených hlavolamů, který jde tentokrát cestou odměny. Úspěšný hráč se dočká barevné hry, která jasně oznámí úspěšné řešení. Pocit zadostiučinění je tak ještě o trošku větší. Hra má jednoduchý mechanismus vytváření uzavřených obvodů a ačkoliv má jen čtyřicet úkolů, jejich zvyšující se obtížnost zaručí zábavu na solidně dlouhou dobu. Cool Circuits je tak rozhodně adeptem, který by si zasloužil cestu na český trh.
+ odměna za úspěšné vyluštění
+ pěkně řešené zadání
+ hráči okamžitě vědí, že vyhráli
+ trénuje představivost
+ barevná hra bez zvuku
- úkolů mohlo být víc