Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cortex Geo – mozek na globusu

cortex-geo-16

Dnes se naposledy, potřetí, vracíme k řadě Cortex her. Tentokrát se společně podíváme na variantu s podtitulem Geo. Podobně jako předchozí dvě krabičky, i tato pochází z dílny firmy Captain Macaque a v distribuci Esdevium Games kráčí po Evropě. Nabízí devadesátku karet, z nichž deset je speciálně potištěno hmatovými materiály. A znovu budete sbírat dílky mozku – barevné čtvrtinky z kartonu.

Než si odpovíme na otázku, která nás všechny nejvíce zajímá (V čem se liší Geo verze od ostatních?), krátce si připomeneme, jak se vlastně Cortex hraje. Soupeři měří svoje síly v různých úkolech, které postupně odhalují z balíčku karet. Všechny jsou zaměřeny na rychlost reakce. Výjimku tvoří hmatový úkol, kterého se účastní pouze jeden z účastníků (vítěz předchozího kola). Musí správně identifikovat po hmatu náhodou z deseti karet. Po správné odpovědi dostane hráč kartu daného typu. Ovšem pouze dvě stejné může vyměnit za jednu čtvrtinu mozku. Ten, kdo zkompletuje obrázek celé šedé kůry, se stane vítězem.

Všechno to začíná úkolem, který moc dobře známe: pamětí. Hráči se snaží zapamatovat sadu obrázků. Kdo si věří jako první, plácne na kartu rukou, tím ji zakryje a poslepu musí vyjmenovat všechny obrázky z karty.

cortex-geo-03

To bludiště sice na první pohled funguje stejně, jenže do hry zapojuje kromě rychlosti také znalosti. Hráči musí najít vazbu mezi zemí (respektive její vlajkou, siluetou a podobně) či městem a věcí pro ni typickou. Může se jednat o symbol (například pyramidy) nebo slova. Už tady hned získáte pocit, že hrajete trochu jinou hru.

Jenže vlajky mají svůj vlastní samostatný symbol a sadu karet. Hráči tak musí vybrat pro vyobrazenou zemi tu jednu jedinou správnou vlajku. Tady už začíná jít do tuhého, protože vlajky není jednoduché rozeznat. Ani duplikáty nefungují úplně stejně. Na kartách hráči nehledají přímo stejný obrázek, ale dva symboly, které zastupují stejnou zemi! Naopak další typ úkolů počítá s tím, že hráči najdou jediný symbol, který nemá s ostatními společnou zemi.

Posledním tradičním úkolem je počítání populace. Mezi třemi zastoupenými zeměmi mají hráči za úkol vybrat tu, která je v počtu obyvatel největší. A tím nám zbývá už pouze hmatová výzva, která nabízí euro, italské těstoviny nebo eiffelovku.

cortex-geo-06

Cortex Geo Challenge si vzal svoje zeměpisné téma opravdu k srdci. Tvůrcům se podařilo prakticky do všech typů úkolů zařadit i nějaký vědomostní prvek a tím hru dostatečně odlišit. To je určitě třeba ocenit. Ovšem to má také za následek, že právě Cortex Geo je věkově asi nejnáročnější z celé trojice a děti s řešením karet budou mít problémy.

Protože úkoly na kartách jsou vlastně samy o sobě takové hádanky, tak na konci pravidel najdete také klíč s jejich řešením. To je tu novinka, protože všechny ostatní verze měly řešení na první pohled patrné.

cortex-geo-08

Bohužel právě proto, že jsou jednotlivá témata věnovaná známým zemím, je možné si správná řešení lépe zapamatovat. A díky tomu utrpí časem znovuhratelnost. Tedy pokud budete Cortex Geo hrát pravidelně a často. Potom si správná řešení zapamatujete a budete je vědět, jakmile kartu uvidíte.

Další vlastnosti hry zůstávají v platnosti. Hlavně to je herní systém, kde získání karty není ještě předpokladem vítězství. Pouze po směně dvou karet stejného druhu za dílek mozku je hráč blíž k poražení soupeřů. A pak jsou tu samozřejmě dotekové karty, které jsou hlavním důvodem, proč budete chtít tuhle novinku vyzkoušet. Partie jsou rychlé a zábavné především ve vyšším počtu účastníků.

cortex-geo-12

Cortex Geo má stále stejný a výborný herní mechanismus. Do hry zařazuje znalostní prvek, ale ten současně je také důvod, proč si odpovědi na některé karty zapamatujete. To ale nemění nic na tom, že Cortex je skvělá zábava. A to platí i pro Cortex Geo.

Recenze: Cortex Geo – mozek na globusu
Cortex Geo je hra, která pokračuje úspěšnou sérii, zůstává jí věrná, ale současně je dostatečně svá. Jednotlivé úkoly jsou zaměřeny na znalost zemí a jejich symbolů. Hráči tedy nemohou karty řešit pouze pomocí reflexů, ale musí také něco vědět. Karet ale zase není tolik, aby nebylo možné si řešení postupně zapamatovat, a partie tím ztratí na variabilitě a kouzlu. Naštěstí ale jednotlivé úkoly jsou opravdu zábavné. Proto i Cortex Geo je výbornou karetní party hrou pro ty, kdo mají rádi přidanou hodnotu k postřehovým hrám.
Klady:

+ výborný herní mechanismus
+ zeměpisné téma
+ dotykové karty
+ zábavné úkoly
Zápory:

- až pro starší hráče
- řešení karet si zapamatujete
- ve dvou to není ono
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Farmáři – zemědělství na Malorce