Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cortex Pro děti – úkoly pro dětský mozek

cortex-kids-11

Děti umí svými znalostmi a pohotovostí často překvapit. To proto, že jejich mozek funguje trochu jinak. Všechna ta důležitá spojení se teprve utváří, ale to jim dává v některých situacích nad námi dospělými dokonce i výhodu. Není se tedy co divit, když neustále touží po příležitosti nechat svoje uvažování vyniknout.

A takovou šanci jim bez jakýchkoliv pochyb poskytne nová karetní hra Cortex Kids. Jedná se o druhou krabičku v řadě her s mozkem na víku. I tady vznikla v produkci společnosti Captain Macaque a je distribuovaná společností Esdevium Games. Nepřekvapí tak ani informace, že se jedná o žhavou novinku roku 2016.

Fialová krabička nás vítá podobným obsahem, jako původní Cortex. Máme tu balíček karet, který lze rozdělit na dvě části – klasické karty s úkoly, a pak ty dotykové zaměřené na hmat. To všechno doplňují kartonové dílky čtvrtin mozku.

cortex-kids-04

Původní Cortex jsme chválili za variabilitu úkolů. I tentokrát tu máme hned osm možností, jak změřit síly a ty všechny se budou odehrávat v rámci jedné partie. Každá karta patří právě do jedné z těchto kategorií, jen ty hmatové leží stranou a čekají, až na ně přijde řada. Typ karty je ohlášen už dopředu a prověří paměť hráčů, identifikaci počtů symbolů zastoupených na kartách, ale také jejich schopnost navigovat se bludištěm do jednoho z rohů.

Spojovacím prvkem všech těchto úkolů je menší počet. Na kartě najdeme méně ikonek i menší počet zákrut v labyrintu. Navíc labyrint má rovnou tematické řešení, protože hráči pomáhají kočce chytat myšku nebo fotbalistovi míč a zahlásit její/jeho barvu. Paměť i duplikáty znějí na první pohled hodně jednoduše se čtyřmi (vyjmenování se zakrytou kartou) či šesti obrázky, ale reakci malých dětí spolehlivě prověří.

cortex-kids-03

Novinkou v úkolech tu je typ pojmenovaný divné pryč (odd done out). Tady opět na děti čeká sada čtyř obrázků a mezi nimi je třeba najít ten, který na kartu nepatří. Například mezi hudebními nástroji musí identifikovat kytaru. Hra pak dále nabízí klasický test koordinace položením prstů na některou část hlavy, hledání obrázků nejčastěji zastoupených na kartě a také dosazování tvarů do volného místa. I tyto všechny karty jsou uzpůsobeny dětem jak samotným obsahem, tak i obtížností. Jsou tak snadněji identifikovatelné. Kdykoliv se objeví karta zaměřená na dotykový úkol, musí dítě identifikovat poslepu kartu předmětu z nabídky deseti (stejný počet) karet.

Obrázky jsou tu samozřejmě nové a nejsou si tolik podobné, jako v dospělé variantě. Najdeme tu hada, želvu, moře, ale také jahodu, která je pro obě hry společná. Dohromady ale dotykové úkoly opět tvoří velké lákadlo.

cortex-kids-09

Bohužel s nižším počtem a snazší identifikovatelností karet se trochu vytrácí ta největší výhoda velkého Cortexu. Znovuhratelnost tu díky tomu není tak vysoká, ovšem stále je dostačující. Jen to z tohoto hlediska prostě není taková pecka.

To ale zase tolik nevadí, protože ve všech ostatních oblastech je hra úspěšná. Dokáže skvěle pobavit, je díky široké nabídce úkolů neustále zajímavá a dynamická. Je třeba také ocenit fakt, že obsah karet je uzpůsoben dětskému publiku, kterému se tak s kartami lépe pracuje.

cortex-kids-06

Hra nabízí velmi zajímavé souboje. Karty totiž nejsou tím závěrečným krokem, jak získat body a vítězit. Zisk karty umožní hráči si ji položit před sebe. Tam ale může mít pouze čtyři kusy a za dvě karty stejného druhu teprve získá důležitý dílek mozku. A kdo nasbírá čtyři, ten vyhrává.

Cortex Kids tak zůstává hrou, která stojí za pozornost. Má stejná pravidla, jeden nový typ úkolu, ale je velmi dobře zjednodušená pro děti. Ty si ji mohou zahrát už od šesti let. Díky tomu umí být Cortex Kids výbornou zábavou pro mladší publikum, kterému je určena.

Recenze: Cortex Pro děti – úkoly pro dětský mozek
Cortex Kids je úpravou Cortexu pro děti. Nabízí jednodušší karty, což by se dalo čekat. Zároveň ale přináší také nový typ úkolu a nové hmatové obrázky. Celkový mechanismus je ale zachovaný a díky tomu si i děti mohou užít napětí a snahu o to být co nejrychlejší. Jediným nedostatkem tak je přílišná odlišnost jednotlivých karet, které tak je možné si zapamatovat snáze než u velké verze. Cortex Kids je ale i přesto zapamatováníhodnou dětskou hrou.
Klady:

+ dostatek zajímavých úkolů
+ obtížnost upravená pro děti
+ zisk karty není vše
+ nový druh úkolu
+ hratelnost je zachována
Zápory:

- karty jsou díky menšímu počtu obrázků rozpoznatelné
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Krabčáci – i hranatá stvoření mohou létat