Když Myšpulín stavěl stroj času, nikdy by ho nenapadlo, že v něm poletí ještě někdo jiný. Jenže stačila trocha nepozornosti a loď získala černé pasažéry. To ale není to nejhorší, protože malým dětem (jejich jména se nedozvíme, ale mohou to být třeba Alenka a František) hrozí ve středověku hrozné věci. Mohou je zajmout nebo dokonce shodit z útesu, pokud nepřispěcháte rychle na pomoc.
Naskočíme do stroje času spolu se všemi členy Čtyřlístku a už jsme na cestě. Když se rozhlédneme kolem sebe, najednou si uvědomíme, že nejsme v žádném stroji, ale uvnitř kartonové krabice. Tlučeme pěstmi do zdí a křičíme, ať nás pustí ven. Jakési ruce najednou zvedají víko a my jsme konečně na čerstvém vzduchu. V čase jsme se nikam neposunuli. Jednou mrkneme, najednou sedíme v obýváku a koukáme na modrou krabici shora.
Na jejím víku stojí bohatě ilustrovaný obrázek s Fifinkou, Bobíkem, Pinďou i Myšpulínem, ale mají s sebou i jiné kamarády. Vojáky dvou armád, kteří se sice usmívají, ale ve skutečnosti by chtěli bojovat. Jejich obrázky vytvořil Jaroslav Němeček a rodinnou hru vydává pod svojí vlajkou firma Dino Toys. Jejím autorem je Vláďa Chvátil, který pro ně tuto firmu dříve připravil Perníkovou chaloupku (recenze). A není to tak dávno, co se začala vyhřívat na poličkách obchodů, protože na ní svítí číslovka s rokem 2012.
Sice jsme trochu zaspali, ale teď to rychle napravíme, když se vrátíme do místa, odkud jsme se před chvilkou vyškrábali ven. Do krabice a pod její víko. Uvnitř najdete poměrně velký (na necelé třetiny složený) herní plán. Ten ale na první pohled působí absolutně zmateně, protože nevíte, co v něm hledat. Jsou zde cestičky, spousta nejrůznějších ilustrací okolo, ale především barevné obdélníčky, které obsadí figurky a žetony. Napravo na ostrůvku je místo, kde přistál stroj času a od něj vede dlouhá cesta k hradu nalevo, ve kterém jsou věznění ve sklepení Alenka a Františkem.
Všechny ty žetony jsou dole pod herním plánem a nejdříve si je musíte vycvakat z kartonového archu. Jsou zde oranžové dílky předmětů, červené a modré dílky armád, ale také figurky všech hlavních postav. To ale zdaleka není všechno, čekají na vás truhly, motanice a zámky. Se vším vám trochu pomohou plastové stojánky, kam postavíte nejen čtyři hrdiny, ale také žetony obou armád.
V pytlíku pak jsou dřevěné dílky sloužící jako zátarasy i mosty. Ale mnohem víc vás bude nejspíš lákat balíček karet se zeleným pozadím, které byste v takovéto hře možná nečekali. Jenže s podpisem autora se všechno změnilo. A tak je jasné, že 26 karet času s pokyny bude velice důležitou součástí celého boje za záchranu dětí.
Na začátku hry vás čeká poměrně dlouhá a zdánlivě složitá příprava. To je způsobeno především počtem kroků, které vás v jejím průběhu čekají. Ve skutečnosti se jedná pouze o rozložení žetonů na herní plán podle barev a rámečků, které na něm najdete. Díky tomu si přípravu už při druhé hře budete dobře pamatovat. Tak rozmístíte náhodně na desku nejen strážné, ale i truhlice, dveře, zámky, mosty a zátarasy (ne všechny).
Figurky hrdinů položíte na pole se strojem času, armády na šipky, kde začíná trasa jejich barvy. Zamíchaný balíček položíte stranou a předtím z něj možná ještě odstraníte karty s hvězdičkou, jejichž přítomnost dělá hru těžší. Nejvíce prostoru ale zaberou žetony s předměty, kterých je 42 a máte je rozložit obrázkem dolů vedle herní desky.
Teď už jsme připravení hrát, a ačkoliv se všichni snaží společně, každý si vybere jednu postavičku, kterou bude představovat. Ostatní členové Čtyřlístku se boje nezúčastní a zůstali protentokrát doma možná, aby mohli vysvětlit rodičům dětí, kam se poděly. A to znamená, že se budou hráči i střídat na tahu.
Jakmile se hráč dostane na řadu, nejdříve otočí horní kartu z balíčku příběhu. Ta je rozdělená na třetiny a to jsou také hlavní činnosti, které na hráče čekají. Nejdříve posune zobrazenou nepřátelskou armádou vojáků vpřed (na kartě ale nemusí být žádná nebo zde mohou být obě) a to po trase, kterou mají stanovenou.
Ve většině kol vás pak čeká průzkum. Tady odhalíte jeden nebo více předmětů (podle počtu lup na kartě) z rozložených žetonů a pokusíte se je zapamatovat. Budete je potřebovat v dalším průběhu partie. Na závěr se můžete těšit na pohyb s vaší postavičkou. Vaši rychlost určují stopy natištěné na kartě, které však nemusíte využít.
Často se ale také stane, že se budete muset postavit nepříteli nebo zátarasu. Boj probíhá tak, že odhalíte druhou stranu kartičku armády, na které jsou nakreslené nějaké předměty. Vy je teď musíte bezchybně najít mezi rozloženými destičkami u herního plánu. Pouze tak můžete strážného porazit. Jinak na vás čeká žeton motanice, díky kterému vynecháte následující kolo (pouze odhalení karty příběhu musíte i tak provést).
Ke stavění a bourání zase potřebujete žeton s pilou a sekyrou, který ale po použití odložíte. Zátarasy budete ale většinou stavět, protože ačkoliv přes ně nedokáží přejít ani hrdinové, především brzdí postup armády, která jejich bouráním stráví jeden tah, který by jinak postupovala vpřed. A to opět za pomoci stejného žetonu, ale při stavění zátarasu hledaný žeton neodkládáte.
A na stejném mechanismu odkrývání žetonků probíhají i zbývající činnosti. Mezi ty patří především hledání klíčů pro dveře (můžete nahradit i paklíčem), které byste si ale měli šetřit. V průběhu hledání narazíte i na poklady, které vám mohou pomoci v postupu hrou a přidají vám vítězné body pro hodnocení vašeho snažení na konci partie.
Ten se přiblíží ve chvíli, kdy otevřete dveře vězení a osvobodíte děti. Jejich žetony si vezmete k sobě a nyní se musíte vrátit všichni zpět do stroje času. Měli byste spěchat, protože jakmile do něj všichni nastoupíte, ještě musíte v jednom tahu najít a zatáhnout za všechny tři páky, které dají stroj do pohybu. Opět je musíte najít mezi všemi zbývajícími žetony na stole. Teprve pak jste unikli rozzlobeným armádám. Pokud ty dorazí na pozici dříve než odletíte, prohráli jste a zůstali uvěznění ve středověku navždy. Váš stroj byl zničený.
Ale zpět k tomu dobrému konci, který můžete oslavit, ale také u něj lze vyhodnotit úspěšnost. Hvězdičky dostanete za zachráněné děti, posbírané poklady, nepoužité paklíče a také zařazení těžších karet s hvězdičkami do balíčku. Maximální hodnocení tak je deset bodů, které už nelze dále překonat.
Na jednoduchou dětskou hru s pohádkovým tématem je Čtyřlístek a stroj času pokročilou zajímavou hrou, kterou se budou muset děti chvilku učit. Je na ní vidět ruka zkušeného herního designéra, který ji vytvořil vyváženou a zajímavou. Každou hru lze dokončit, protože karty mají pevně dané počty všech herních prvků, které mají vliv na úspěch. Je pouze na hráčích, jak dokáží svoje šance využívat.
Věkovým určením se hra jen tak tak potkává s cílovým publikem samotného komiksu, protože začíná až na sedmém roku věku. Ale současně se zase stává výzvou pro děti, které na Čtyřlístku vyrůstaly, protože nemusí hrát proti sobě, ale společně pomoci svým hrdinům. Ale podle oficiálních pravidel je třeba vždy alespoň dvě postavičky, které se středověkým vojskům postaví.
Jednotliví hrdinové mají každý svoji speciální dovednost. Tím dále prohlubují znovhratelnost, ale také umožňují lepší spolupráci hráčů. Všichni se cítí členy týmu, protože každému jde lépe něco jiného – například Pinďa se pohybuje rychleji, zatímco Fifinka může dvakrát za hru projít kolem stráží bez propustky.
Když vezmeme v potaz její zaměření, nemůžeme vlastně hře vyčítat její jednoduchost. Všechny mechanismy se točí kolem paměti a hledání žetonů ve společné zásobárně. S trochou štěstí lze objevit předmět náhodou, ale většinou se musíte dobře připravit. A k tomu slouží karty příběhu a také dobrá volba postav, protože Myšpulín může občas odhalit nějakou tu kartičku navíc.
Pochválíme také náhodné rozdělení a tajnou identitu strážných až do chvíle, kdy k nim dorazíte. Využití karet k posunování příběhu je ideální řešení, které je jednoduché a snadno zapamatovatelné. A žetony motanice jsou vtipným přídavkem, před kterým se musí mít hráči na pozoru.
Jediné, čeho se tak všichni hráči (a rodiče) mohou zaleknout, je délka pravidel. Ta jsou dokonale podrobná a myslí na úplně všechno. Popisují podrobně každou situaci včetně příkladu a to je také důvod, proč nakonec zabírají sedm stránek (včetně přípravy).
Zpracování je naprosto věrné a je vidět, že na hře pracoval přímo autor a kreslíř Čtyřlístku. Ostatně samotná pravidla uvozuje jednostránkový komiks, který vás zasvětí do příběhu hry několika řádky textu. Žetony jsou kvalitní a to platí i pro stojánky, do kterých je budete zasouvat.
Čtyřlístek a stroj času je ukázkovým příkladem, jak by měla vypadat dětská hra. Bere na sebe podobu nějakého jejich oblíbeného pořadu a především je zajímavá a zábavná. Představuje nějakou výzvu a neopakuje dokola to, co dělaly už desítky her před ní. Mohou zde být drobné nedostatky, které nás dospělé budou trápit, ale děti to vidí jinak. Když vstoupí do světa Čtyřlístku, jsou prostě tam.
+ kooperativní hra pro menší děti
+ téma Čtyřlístku
+ pěkné skloubení paměťových a pohybových her
+ dovednosti postav
+ čas odměřují hráčům dvě armády, které lze zpozdit
+ příběh vyprávění pomocí komiksu
+ variabilita jednotlivých partií
- trochu odstrašující pravidla
hru doma hrajeme, ale nechápu, jestli když k něčemu dojdu, tak můžu hned třeba bojovat s armádou nebo otvírat dveře či truhlu nebo zda musím čekat na další kolo. Je tedy kolo pohyb armády/pootočení žetonů s předměty/pohyb/případně akce stavění mostů nebo otevírání dveří čí truhel nebo boj s armádou? Pak nechápu, zda žeton s např. bobíkem může po nalezení použít i jiná postava?
Odpovím na dotaz (i když pozdě, ale někomu se to třeba může ještě hodit): každý tah může mít opravdu až 4 fáze – postup armády/prozkoumávání nástrojů/pohyb po lese/vykonávání akce na místě, kde figurka skončila. Takže po dokončení pohybu hned hráč otáčí kartu na daném políčku (klíč, dveře, nepřítele…) a hned hledá přes lupy potřebný nástroj na překonání pole. Až pak pokračuje další hráč ve svém tahu.
Žeton s Bobíkem může použít jen ten hráč, co za Bobíka hraje (stejně tak u Fifinky). Pro ostatní hráče je tento žeton (lupa/nástroj) bezcenný a vždy se takové hledání vyhodnotí jako neúspěšné. Ostatní hráči tak mohou jen svému spoluhráči nalezením tohoto žetonu poradit, kde on sám má pak žeton při akci otočit a použít ho (jako náhražku za klíč, pilu atd.).
Jinak i pro ostatní info, že online pravidla jsou když tak dostupná i na této oficiální adrese: https://www.mojedino.cz//out/pictures/wysiwigpro/97730157%20N%20CTYRLISTEK_STROJ_CASU_NEW(2).pdf
0