Na začátku všeho byla kulička. Pak byly tři, devět a najednou jich bylo dvacet sedm. A hle, kuličky zjistily, že se jich víc do vesmíru tvořeného krychlí nevejde. Začaly se tedy vystrkovat ven a padaly do prázdna. Právě z vyšťouchnutých kuliček vznikly planety. A ačkoliv měly na začátku pouze tři barvy – červenou, bílou a černou, postupně se při své cestě rozpínajícím prostorem vznikly planety nejrůznějších odstínů. Jenže těch původních 27 tam stále někde je a pořád bojuje o svůj prostor v krychli počátku.
Dodnes to nikdo nevěděl, ale na tento významný objev přišel Sylvain Ménager, který kolem tohoto zjištění vystavěl mechanismus logické hry. A kdo jiný by se takového originálního nápadu chopil, než francouzský Gigamic, firma, která vás nabádá k posílání vlastních nápadů a konceptů na jednoduché hry. Tahle se jmenuje Cubulus.
Patří do rodiny her, které vyšly už v roce 2011, ale byly hůř k dostání. Teprve nedávno se objevila hra ve stálé nabídce společnosti Billard Centrum. A můžeme za to být rádi, protože na první pohled vyniká a vystupuje z řady neobyčejných her tím, že je ještě zajímavější.
Všechno její kouzlo začne pracovat už ve chvíli, kdy se podíváte na její krabici. Ta je vyrobená jako luxusní krychle se dvěma seříznutými stranami. Přes jednu je vidět dovnitř a můžete si tak prohlédnout, co vás v balení čeká. Vlastně ani ne tak prohlédnout, jako spíš nakouknout dovnitř na věci, které by mohly být vaše.
Uvnitř si pohodlně hoví krychle spletená z pružných silných vláken, oděná celá v bílém. Má rozměry tři krát tři krát tři, tedy přesně dvacet sedm malých krychliček uvnitř. A každý tento malý byteček udrží jednu kuličku.
V krabici tedy najdete kromě základního prostorového vymezení hry ještě tři odstíny kuliček – černou, bílou a červenou, vždy po devíti kusech. To napovídá, že hru lze hrát ve dvou nebo třech hráčích. A opravdu je to tak.
Na začátku partie tedy musí protivníci všechny kuličky vystrkat z nitra krychle a vybrat si jednu barvu, která bude jejich. Pokud hrají pouze dva soupeři, bude třetí barva neutrální, ale přesto bude použitá.
Jakmile hráči mají zvolenou barvu a krychli postavenou uprostřed stolu, může začít boj o nadvládu nad krychlí. Bude plný vystrkování, záludných otoček a fint, které si musíte nacvičit. Bez nich se pány krychle nemůžete nikdy stát. V případě, že hrají pouze dva hráči, je nyní úkolem prvního hráče nastrkat všech devět neutrálních koulí dovnitř krychle a tím připraví složitější situaci pro sebe i protivníka. Ve třech tato příprava není nutná, každý má svoji barvu.
Soupeři nyní využívají svoje koule a nastrkávají je z libovolné strany do krychle. Zpočátku se tak děje do volných kostiček, ale jak se objekt zaplňuje, mohou hráči posunovat skupinu jedné nebo dvou koulí. Nikdy však nesmí vložit svou kouli do již plné řady!
Kromě zahrání a přidání nové kuličky mají ale hráči ještě jednu možnost. Pokud je řada plná a obsahuje tedy tři kuličky, mohou ji jednoduše zatlačit prstem. To znamená, že jim na druhé straně vypadne kulička. Tu však okamžitě nastrčí dovnitř na uvolněné místo. Celou řadu tedy vlastně trochu orotují.
Časem se hráči dostanou do situace, že jsou všechny koule nastrčené uvnitř krychle. V takové situaci už pak mohou provádět pouze tyto rotace a to libovolným směrem. Jediný zákaz zní, že protivník nesmí opakovat tah svého soupeře obráceně, aby nedošlo k nekonečné výměně tahů. To je dobře, protože tento systém zabraňuje vzniku jakékoliv remízy.
Ale vy ještě pořád nevíte, co je vlastně úkolem všeho toho postrkování a přeskládávání kuliček. Každý ze soupeřů se snaží z kuliček své barvy vytvořit jeden ze tří vítězných obrazců – čtverců. Je vidět vždy jen a jen tak, že se podíváte na jednu ze šesti stran krychle – pokud ve všech čtyřech rozích jsou stejně barevné kuličky, hráč, jemuž patří, vyhrál. Vítězný tvar znamená také kosočtverec, kdy jeho vrcholy tvoří kuličky ve středu každé z obvodových stran. Poslední pak je klasický čtverec čtyř sousedících kuliček.
V partii dvou samozřejmě nemůže vyhrát neutrální barva, proto se vznik tvaru z této barvy jako konec partie nepočítá. Hráč musí obrazec sestavit z kuliček, které patří právě jemu.
Cubulus je elegantní logickou hrou, která je o vnímání prostoru. Před každým tahem si musíte dobře prohlédnout všechny strany, které ovlivníte a někdy to budou až čtyři. A to už chce opravdový přehled a naprostou soustředěnost. Každý tah může rozhodnout.
Často se vám stane, že vyhrajete partii soupeři, protože si nevšimnete nějaké jeho spřádané šance. V tom množství kuliček na jednu zapomenout nebo přehlédnout není nic obtížného. S opakováním partií se stávají hráči na tyto kombinace citlivější a partie nabírá na obtížnosti.
Souboj málokdy skončí dříve, než zcela zaplníte krychli. Naopak rozhodují právě ty rotování řad, kdy můžete jediným tahem přeskupit hned několik barev a nahrát si pro příští tah, pokud si toho váš soupeř nevšimne.
Cubulus je hra o chybách, podobně jako třeba šachy. Může se vám podařit ukrýt svůj úmysl, ale je to především proto, že si toho váš soupeř prostě a jednoduše nevšiml. Každý má ve svém tahu krychli zcela k dispozici a může si ji převracet a prohlížet ze všech stran, takže je důležité nejen přemýšlet o vlastním tahu, ale také vědět, co se snaží udělat soupeř.
Hra má naprosto úžasné zpracování. Krabice v podstatě není potřeba, ačkoliv takový elegantní box asi vyhazovat nebudete. Ale pokud byste samotnou mřížku naplněnou kuličkami postavili jen tak na stůl nebo na poličku, bude se zde vyjímat, jako nějaká ozdoba.
Mřížka krychle je vyrobena z pružného materiálu, takže kuličky se dovnitř skvěle nastrkují a s celou krychlí se výtečně manipuluje. Je taková zajímavě pevná a přitom se vlní při každém pohybu. Zde výrobce odvedl opravdu perfektní práci a vypadá, že mřížka opravdu vydrží řadu a řadu partií.
Cubulus je logickou hrou, která vám neodpustí jedinou chybičku. Je plná náročného přemýšlení a prostorových triků. Pokud máte rádi kvalitní hry, které navíc skvěle vypadají, pak už nemusíte dále čekat a rovnou si utíkejte Cubulus pořídit. A pro vás ostatní: pokud alespoň občas rádi přemýšlíte a chcete mít hru, kterou můžete při hraní držet v ruce, pak je tohle vynikající volba. Ale stačí jen to přemýšlení. Co to plácám? Cubulus je skvělý! Musíte ho mít!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Sylvain Ménager |
Vydavatel | Gigamic |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 2 - 3 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (3 voters) |
Kategorie | Abstract Strategy |
Mechanismy | Pattern Building |
Rodina | Category: n in a row, Components: 3x3x3 Grids |
Více o hře.
+ opravdu elegantní zpracování
+ nároky na prostorovou orientaci
+ několik obrazců k vítězství
+ i pro tři hráče
+ opravdu zajímavá a rychlá hra
- kuličky nemáte kam dát, když je máte u sebe