Jakmile si vás tma jednou najde, stále se vrací. Nezáleží na tom, jak dobře ji dokážete zahnat. Každá svíce jednou uhasne, každé světlo jednou zanikne a nezůstane nic. Jen černá, hladová a chladná tma. A přece je tu naděje. Proroci vyprávěli o tom, že mezi námi žije někdo, kdo nosí světlo v sobě. Princ, jemuž světlo vyzařuje z nitra.
Tím prorokem byl pro obyvatele temného Darkest Night (recenze) světa Jeremy Lennert, designér původní hry. Právě on se rozhodl svůj výtvor rozšířit první dodatečnou krabicí, která nese název With an Inner Light (S vnitřním světlem). Vydavatelství se pochopitelně nezměnilo, a tak tu máme opět krabičku od Victory Point Games s cedulkou připomínající loňský rok 2013, na jehož sklonku krabička vyšla.
Svými rozměry je pochopitelně o poznání menší než původní hra a na obalu najdete čtyři nové hrdiny, kteří se navrátivší temnotě postaví. Mnich nebo křižák, každý dostává znovu uvnitř balení kartičku se dvěma stupnicemi – slušnost a utajení a odlišnými startovními pozicemi.
Spolu s těmito velkými kartami se v červeném šuplíku (krabici uvnitř papírového obalu) nachází především velké množství nových karet, kterých je konkrétně 75. Laserová řezačka ve vydavatelství ani tentokrát nezahálela a připravila pro nás třicítku žetonů, mezi nimi jsou čtyři postavičky a jejich stojánky, ale také dvacet oboustranných žetonů času / postupu a dvojici okouzlení.
Čtyřicítka ze zmiňovaných karet patří po deseti jednotlivým hrdinům. Ti ji budou využívat ve snaze získat relikvie a poslat pána temnot zpět tam, odkud přišel. Žádný nový ultimátní nepřítel se ale vašim novým hrdinům nepostaví, takže si budete muset vystačit s původním. Ten ale bude mít k dispozici nové karty událostí, kterými vaše snažení naruší. Nechybí ani nové artefakty, které navyšují variabilitu.
Novinka se ale pojí s již zmiňovanými žetony času a jsou to karty úkolů. Jsou celé červené, takže je snadno rozeznáte od ostatních karet. Každá taková karta ukazuje nejen obrázek a název, ale především čas, který potřebujete na jeho splnění. Spolu s číslem u přesýpacích hodin najdete na kartě také podmínky dokončení úkolu, odměnu za jeho zvládnutí, ale i trest v případě neúspěchu.
Než se ale pustíme do hodnocení novinek a rozšíření jako takového, nechceme vás posílat číst celou předchozí recenzi Darkest Night, ačkoliv to klidně udělat můžete. Místo toho si povíme, že partie Darkest Night se celá točí kolem hrdinů pobíhajících po království, které upadlo do temnot. Bojují s žetony nákazy, snaží se ale přitom zůstat v utajení, protože nekromant se pohybuje vždy směrem k tomu, které se choval nejnápadněji. Hráčům se do hry staví také události, takže není jednoduché ani společnými silami získat relikvie potřebné k zahnání zla.
Už jsme vám prozradili, že největší novinkou jsou karty úkolů. Je jich dvacet, což je dostatek. Do partie vstoupí pouze zásluhou nových karet událostí, takže jich potkáte v partii vždy pouze zlomek a někdy třeba vůbec žádné. Jejich umístění určíte náhodně hodem kostkou.
Jakmile na takové místo s hrdinou dorazíte, musíte vždy plnit nějaké podmínky stanovené kartou. Například musíte zabránit stavbě temné věže nebo zachránit uvězněné děti. Za to dostanete většinou odměnu v podobě karty, klíče, artefaktu nebo třeba dokonce i snížení hrozby nekromanta na jeho vlastní stupnici.
Jenže na splnění úkolu máte pouze omezený čas. Každé kolo přidáte na nesplněné úkoly jeden žeton s přesýpacími hodinami. Jakmile jejich počet dosáhne limitu stanoveného na kartě, neuspěli jste a temné síly vás předběhly. Špatná zpráva je, že taková chyba vám ubere světlo ve světě a posune ukazatel na stupnici invaze vpřed.
Proto se většinou hrdinové musí pečlivě dohodnout, jak tuto hrozbu odstranit. Je zde pro ně dvojitá motivace – nejen zabránění negativního efektu, ale současně i nějaká odměna. Jenže vás to stojí čas, který byste jinak mohli věnovat boji s hrozbami kolem. To současně znamená, že zařazení úkolů do hry zvyšuje obtížnost a to přímo úměrně jejich počtu.
To je také výrazný nedostatek základních pravidel. Karty událostí jsou losované náhodně, můžete mít v partii více úkolů nebo žádný. Tahle nevyváženost může působit značné problémy, proto pravidla ve svojí druhé polovině představují jinou variantu. Ve městě na vás bude čekat jeden náhodný úkol. Jenže další přidáte kdykoliv se nekromant pohne po mapě s výsledkem 3 nebo 4 na kostce a tím zůstává stále náhodné, ale lepším stylem.
Mezi odměnami za splněný úkol jsou i talismany (charms), které vám umožní přehodit výsledky kostek. Je to ale jen malá kompenzace za obrovský nárůst v obtížnosti. Už v základní hře máte pořád plné ruce práce a tady vám přibývají nové povinnosti.
Navíc pro opravdu pokročilé hráče (a masochisty) autor nabízí ještě jednu možnost, jak si znepříjemnit partii. Jmenuje se Pall of Suffering (Závoj utrpení) a způsobuje, že každý váš neúspěch ve splnění úkolu chrání pána zla před vašimi útoky a přidává mu obranu v případě, že ho porazíte. Místo vítězství nebo alespoň odstranění hrozeb na mapě jen odložíte jednu kartu. Naštěstí úspěšným plněním misí zase síla závoje uvadá.
Poslední novinkou je ta nejméně překvapivá – noví hrdinové. Zdánlivě se jedná o přídavek z povinnosti a vypadá v porovnání s úkoly trochu nevýrazně. O to víc vás jednotlivé postavy překvapí, protože nabízí zajímavé a nové herní přístupy – například šaman má opravdu okultní schopnosti s možností se přesunovat na libovolné místo na mapě, ale především s využitím sil chi, kterých se týká většina jeho karet.
Úkoly jsou náhodné, což ale zaručuje další úroveň variability jednotlivých partií. Tomu dále přidává možnost vybírat z většího množství hrdinů. Zpracování zůstává kvalitní s výtkou špinících dílků, které na sobě mají pozůstatky od laserového vypalování.
Darkest Night: With an Inner Light je výtečné rozšíření k už tak zajímavé a zábavné hře. Dodává jí nejen na variabilitě, ale především přidává to, po čem všichni hráči základních her obvykle touží – vyšší obtížnost. Jednoduchý mechanismus úkolů s časovým omezením vás staví před nové překážky, které se mohou občas zdát dokonce nepřekonatelné. Nenechte se zdolat a použijte svoje vnitřní světlo, každý z nás ho má..
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Jeremy Lennert |
Ilustrace | Clark Miller |
Vydavatel | Victory Point Games |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 1 - 4 |
Herní doba | 150 |
Minimální věk | 13 and up |
Jazyková závislost | Moderate in-game text - needs crib sheet or paste ups (1 voters) |
Kategorie | Adventure, Expansion for Base-game, Fantasy, Horror |
Mechanismy | Cooperative Game, Dice Rolling, Variable Player Powers |
Rozšíření | Darkest Night |
Rodina | Game: Darkest Night, Series: Euro Games (Victory Point Games) |
Více o hře.
+ několikanásobné zvýšení obtížnosti
+ noví zajímaví hrdinové
+ skvělý koncept úkolů s odměnami i tresty
+ nová variabilita
+ plášť utrpení
- základní pravidla vás naučí hrát s úkoly hodně závislými na náhodě