Tu správnou odpověď jsem věděl. Jsem si tím jistý. Jenže pak mi místo klasického výběru zamotali hlavu deseti možnostmi. Milion korun na dosah a přede mnou deset variant. A jen jedna z nich je správná!
Tak nějak si budete připadat i vy, hráči, v deskové hře Desítka. Ta si na hráče připravila různé druhy úkolů, na které jde vždy odpovědět až deseti různými způsoby. Za jejím vznikem stojí designérská dvojice Arno Steinwender a Christoph Reiser. Jedná se o adaptaci původní hry Smart10, která vyšla pod hlavičkou společnosti Martinex Oy. Za vydáním hry v češtině v roce 2018 pak stojí firma MindOK.
Celá krabice je řádně oranžová a díky tomu zaujme na většině polic, ať už v obchodě nebo později ve vaší sbírce. Navíc nemusíte mít strach, že by hra nějak zahálela nebo na ni padal prach. Přesto uvnitř pod odklápěcím víkem je kromě návodu ukrytá pouze sada černých žetonů a především jedna oranžová krabička jménem Smartbox.
Tento chytrý box, jak zní jednoduchý překlad, ukrývá balíček stovky oboustranných karet se zadáním uprostřed a deseti paprsky vedoucími k odpovědím. Ty budou ale v partii zakryté černými puntíky. V rozích tohoto plánu jsou pak počítadla bodů pro každého ze čtyř maximálních účastníků. Každé se skládá ze dvou ozubených kol, která umožňují hráčům evidovat skóre.
Na začátku partie se tedy hráči usadí každý k jednomu z rohů boxu a nacvakají desítku černých puntíků do jeho otvorů. Tím zakryjí správné odpovědi. A protože všichni si mohli horní kartu volně prohlížet, teď ji odloží stranou a tím odhalí první soutěžní zadání.
Hráči ale neodpovídají všichni současně. Místo toho se budou střídat a na úvod tedy mezi sebou musí zvolit toho, kdo bude partii zahajovat. Ten přečte první otázku a pokusí se odhalit první správnou odpověď. Musí ji tedy dle zadání nejdříve ohlásit a teprve poté odhalit černý špunt. Pod žetonem se ukrývá správné řešení. Pokud se shoduje s tím, co řekl hráč, získává žeton pro sebe. Podá pak krabičku dalšímu hráči, který může také zkusit své znalosti. Špatná odpověď pak znamená vyřazení z kola, na otázku tedy už hráč znovu odpovídat nemůže, ale především ztrátu všech již nastřádaných puntíků z aktuální otázky.
Zadání je ve hře hned šest různých typů, které vyžadují jiný přístup. A tak zatímco jednou budou hráči hádat historické období, jindy budou hledat číselné odpovědi, tipovat jestli je prohlášení pravda nebo ne nebo dávat desítku věcí do správného pořadí dle otázky uprostřed.
Pokud se všichni hráči vzdali tahu, protože už neznají další správnou odpověď nebo jsou odhaleny všechny žetony, kolo končí. Jednotliví účastníci dostanou po jednom bodu za každý získaný puntík za správnou odpověď. Toto skóre přičtou na ukazatel. Poté je třeba odhalit novou kartu a pokračovat v řešení až do okamžiku, kdy hráč dosáhne dohodnutého počtu bodů (základní pravidla doporučují bodů dvacet).
Desítka je krásně chytrou a zajímavou vědomostní hrou. Prověří znalosti hráčů v nejrůznějších okruzích, které nejsou vůbec tématické. To znamená, že stovka karet není vůbec ničím omezená a právě díky tomu nikdy nevíte, co na vás bude na další kartě čekat.
Největší obava asi je z ohrání. Ale protože na každé kartě se ukrývá teoreticky až deset bodů, tak i v maximálním počty čtyř hráčů nevyužijete více než deset zadání na partii. To znamená, že než se proberete všemi zadáními, budete muset odehrát dvacet soubojů a to je pořádně hodně. Ani ti nejpilnější z nás to nezvládnou dřív než třeba za měsíc. A mezitím už řadu správných odpovědí zase zapomenete.
Mechanismus samotný je skvělý. Hráči prostě odhalují puntíky, pod kterými se ukrývá správná odpověď. Na pravidlech není vůbec nic složitého, takže nemusíte trávit čas nějakým složitým učením. Místo toho rovnou začnete hrát. A zábava je to ve dvou, třech nebo čtyřech. Hráči se navzájem neovlivňují, pouze se mění počet bodů, které každý ze soupeřů je schopný z kola vytěžit.
Když jsem poprvé tuto hru viděl, čekal jsem spíš to, že se budete snažit nalézt všechny správné odpovědi a vyhnout se těm špatným, jako v některých digitálních hrách. Ale hra vzhledem trochu klame, takže nakonec je o dost jiná. Odpověď na každém z deseti paprsků je vždy správná a vždy tedy jde jen a čistě o znalosti hráčů.
Právě proto se navíc jednotliví účastníci dostanou v rámci každé otázky na řadu vícekrát. Tady musí dokázat nejen své schopnosti, protože čím dále je odpovídání, tím těžší je najít správnou odpověď. Kromě toho ale musí také myslet takticky a neriskovat. Špatná odpověď totiž znamená ztracené body, což může být hodně nepříjemné.
Moc nás těší také různé typy karet. Díky tomu není hra repetitivně a neustále se v zadáních něco mění. Otázky jsou jasně rozeznatelné díky barvě kulatého rámečku kolem otázky. Veškerý design je opravdu perfektní a tady nehovoříme pouze o samotných kartách, které jsou opravdu designově čisté, ale i o samotném plastovém boxu.
Desítka je parádní novou vědomostní hrou a pravděpodobně hitovkou letošních Vánoc, pokud jde o kategorii her zaměřených na znalosti. Tuhle novinku asi už těžko něco předstihne. A protože je hra excelentně zábavná, solidně variabilní a navíc moc pěkně vypadá. Desítka je super hrou.
Více o hře.
+ dostatek otázek, které vydrží na spoustu partií
+ různá témata a způsoby odpovědí
+ výborná krabička
+ riskování v kole
+ každý odpovídá na otázku vícekrát
+ rychlost a jednoduchost partie
- týmová pravidla jsou jen do počtu
- některé karty si při prvním hraní zapamatujete a pak už nebudou takovou výzvou