Recenze dětské hry Takenokolor od REXhry

Představte si to: panda Panďas, nejznámější bambusový gurmán Orientu, jednoho dne zjistí, že jeho zahrádka ztratila na lesku. Bambusy jsou šedé, potůčky nevábně bublají a berušky si zabalily kufry. Co s tím? Na scénu přicházíte vy, talentovaní zahradničtí učni, aby vaše štětce a pastelky přinesly zpět kouzlo zahradě plné života!

Vaším úkolem je vytvořit malý ráj, který by okouzlil nejen Panďase, ale přilákal i nové zvířecí obyvatele – berušky, rybičky a další kamarády. Hra Takenokolor vás vezme na výpravu, kde budete kousek po kousku zakreslovat, vybarvovat a tvořit. Z bambusů, potůčků a barevných detailů budete skládat obraz snové zahrady, kde každý tah tužkou rozhoduje o vašem úspěchu.

Takenokolor, kterou u nás s radostí vydává REXhry, je krásný doplněk ke světu slavného Takenoka. Autorem této herní lahůdky je dvojice Antoine Bauza a Corentin Lebrat a jejich výtvor přináší svěží vítr do vašich herních večerů. Jednoduchá pravidla, barevné tvoření a přístupnost pro hráče všech generací – to vše dělá z Takenokoloru skvělou zábavu pro malé i velké zahradní architekty.

Chopte se štětců, proměňte Panďasovu zahradu v pestrobarevný ráj a užijte si relaxaci i soutěžení v jednom! Takenokolor je víc než hra – je to výtvarná meditace, kde vyhraje ten nejkreativnější. Barevné pandí dobrodružství čeká jen na vás!

Představte si, že místo klasických kostek házíte fixami – ano, slyšíte správně, fixami! Tyhle speciální fixy mají na sobě šestihranný nástavec se symboly, které určují, co a kam budete vybarvovat. A samozřejmě, kdo hází fixami? Dřevěná panda, kterou každý hráč drží jako štafetu pandí důstojnosti.

Na začátku si vyberete herní list, od jednoduchého bambusového háje až po epickou noční scénu s drakem a ohňostrojem. Každý list má jiná pravidla, jinou obtížnost a jiné strategie. V jednoduchých variantách se třeba snažíte jen o to, aby bambus rostl hezky odspodu nahoru, a za vybarvení mráčku dostanete bonus. V těch těžších už musíte myslet na rozvětvené řeky, závody o sluneční paprsky, nebo dokonce na to, aby drak neměl vedle sebe dvě stejnobarevné šupiny – drak je totiž stylový.

Hráči se střídají v házení fixami, vybírají si jednu z nich, a pak se snaží co nejchytřeji vybarvit svůj list podle padlého symbolu a barvy. Čím víc vybarvíte, tím víc bodů získáte, ale pozor, každá chyba nebo špatné plánování vás může stát vítězství. A taky ty berušky! Každý, kdo vybarví políčko s beruškou, musí hrdě oznámit: „Mám berušku!“ Jakmile někdo zakroužkuje tři, je konec hry. Ale ten tlak, když už všichni mají dvě a zbývá poslední políčko s beruškou… To je napětí jak v pandím thrilleru.

A pak tu jsou ty pokročilé listy. Třeba s noční oblohou plnou lampionů a girland. Tam se hraje o body, ale taky o čest, protože kdo první vybarví lucerny, má náskok jako panda na skateboardu. A co ten drak? To je ultimátní výzva – každá barva musí být jiná, a když přeskočíte bonusové sekce, už se k nim nikdy nevrátíte. Prostě pandí život není jen o bambusu.

Takenokolor je hra pro ty, kdo chtějí kreslit, strategicky plánovat a občas se zasmát, jak se snažíte vybrat ten správný fix, zatímco panda nad vámi dohlíží. Je to hra, která ukazuje, že i kreslení může být pořádný adrenalin!

Hra Takenokolor nás doma opravdu nadchla. Ačkoli název i pandí téma evokují spojitost s populární hrou Takenoko, ve skutečnosti jde o zcela odlišný zážitek. Takenokolor je krásně zpracovaná rodinná roll-and-write hra, která kombinuje kreativní kreslení s jednoduchou, ale postupně se prohlubující herní strategií.

Naše dcera Zuzanka je ze hry naprosto unešená a neustále nás přemlouvá, abychom si ji zahráli znovu. A popravdě, vůbec jí to nemáme za zlé, protože hra baví i nás dospělé. Hned první list, určený hlavně pro seznámení s pravidly, sice působí až příliš jednoduše, ale rychle se dostanete k náročnějším úrovním. Druhý a třetí list už vyžadují více přemýšlení, a poslední – ten už pořádně potrápí i zkušenější hráče.

Herní mechaniky jsou založené na kombinaci náhody a strategie. Každé kolo házíte prstenci na fixkách, které určují, co můžete na svém listu vybarvit. Zní to možná zvláštně, ale je to překvapivě zábavné a originální. Navíc vás to nutí přemýšlet o tom, co vybarvit dříve, abyste získali co nejvíce bodů. V kombinaci s nádherným grafickým zpracováním a nápaditými detaily, jako je systém ikon ColorADD pro barvoslepé hráče, jde o opravdu jedinečný zážitek.

Samozřejmě, hra má i své drobné nedostatky. Fixy nejsou zrovna nejtrvanlivější, některé nám kreslí slabě, a prstence se postupným hraním trochu odírají. Také bychom ocenili více herních listů nebo možnost používat zalaminované archy s mazatelnými fixami, což by prodloužilo životnost hry. Tyto detaily však nijak nesnižují naše nadšení z celkového dojmu.

Takenokolor je skvělá volba pro rodiny, které hledají krásně vypadající, přístupnou, ale zároveň promyšlenou hru. U nás doma si rychle našla své místo a díky Zuzančině neustálé iniciativě se stala jedním z našich nejoblíbenějších rodinných titulů. Rozhodně stojí za vyzkoušení, ať už pro děti, nebo jako oddechovka pro dospělé.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Dorn – Kostějův věčný návrat