Není žádných pochyb o tom, že lovci pokladů jsou lidé milující riziko. Ono se to úzce pojí s jejich povoláním, protože v dnešní době nemůže být žádná cenná věc snadno přístupná. Ty už jsou dávno rozebrané. Dnes musíte postrádat pud sebezáchovy a umět hledat tam, kde to jiní už dávno vzdali. Někdy až na samotné hraně pohlcení nebezpečím.
A pořádnou dávku odvahy budou potřebovat také hráči, kteří se vydají na lov cenných kamenů v deskové hře Diamant. Tu si pro nás připravila dvojice designerů Alan R. Moon a Bruno Faidutti pod hlavičkou francouzské firmy IELLO. Jedná se o horkou novinku z konce roku 2016, které finální podobu dal ilustrátor Paul Mafayon. Jenže ono se ve skutečnosti jedná o mnohem starší hru, která vyšla poprvé už v roce 2005. Novou variantu si na veletrhu Spiel 2016 v Essenu vyhlédlo pro svoji stáj české vydavatelství Albi.
Tmavá krabička získává světlo jen z loučí a baterek, které drží hrdinové ve vchodu do jeskyně. Celá krabička je malá a obsahuje pouze jeden malý čtvercový plánek s pěti vstupy do jeskyně, tábořištěm a místem pro vyložení karet expedice. Právě tyto karty vytváří hlavní hromádku obsahující celkem pětatřicet karet a je složená z pastí, relikvií a pokladů. A tento balíček pořádně hráči zamíchají a položí do levého horního rohu.
Před úvodní partií si hráči z kartonových součástek složí každý svoji vlastní truhlici s vyklápěcím víkem. To je místo, kam může hráč ukrýt v průběhu partie cenné kameny. K truhlici dostane každý také figurku dobrodruha a dvojici hlasovacích karet (postup a útěk). Vedle plánu položí hráči hromádky cenných kamenů a také pět žetonů závalu.
Celá partie je rozdělena na pět částí, každá je věnovaná jedné jeskyni s poklady. Do nitra každé z nich vstoupí tým hrdinů společně a odhalí první kartu, která může přinést bohatství či nebezpečí. V případě, že tým narazí na rubíny, spravedlivě si je mezi sebe rozdělí a jakýkoliv zbytek pak položí na kartu lokace.
V případě první pasti se toho zase tolik neděje. Zkušené hrdiny totiž nic takového nemůže překvapit. Jsou totiž dokonale připraveni na všechny typy léček. Jenže nikdo jim neřekl, že se mohou takové záludnosti opakovat. Jakmile se tedy objeví na cestě druhá stejná past, dobrodruhové jsou zaskočeni a prchají z labyrintu. Ještě předtím ale upustí všechny nastřádané drahé kameny, které se vrátí zpět do banku.
Ale než má být vůbec odkrytá druhá a jakákoliv následující karta jeskyně, musí se jednotliví hráči rozhodnout, jestli chtějí pokračovat do nitra nebo se vrátí do bezpečí tábora s hořícím ohništěm uprostřed. Udělají to tak, že vyberou jednu ze dvou karet rozhodnutí, položí ji obrázkem dolů před sebe a odhalí společně všichni.
Pokud se někdo rozhodne vrátit, po cestě sebere všechny kameny, které zde ještě zůstaly ležet nerozdělené spravedlivě mezi hráče ve chvíli objevení. Pokud se vrací větší skupinka, i teď musí spravedlivě rozdělovat a jakýkoliv přebytek zůstává i nadále ležet. Naopak jakmile utíká hráč osamocený, nemusí se s nikým dělit a k tomu ještě může pobrat do kapes také všechny relikvie, jež po cestě do nitra hrdinové našli a nechali je odložené na místě.
Všichni, kdo se rozhodli pokračovat, se nyní zaměří na novou kartu z balíčku. Ostatní pak mohou pouze čekat, jak jejich snažení dopadne. Na začátku každého nového kola mají možnost se rozhodnout, jestli ještě dále riskovat nebo se spokojit s poklady v kapse. Teprve ty kameny, které si s sebou přinese zpět do tábora, si může ukrýt do truhlice.
Jakmile se všichni vrátili nebo je vyhnala past, na jeskyni umístí žeton závalu a vyrazí do následující jeskyně. Tak postupně navštíví všech pět lokací a poté si každý sečte nastřádané poklady. Ten, jehož hodnota je nejvyšší, se stává vítězem partie.
Diamant je novou push-your-luck hrou, ve které prostě musíte skončit včas. Pokud budete příliš hladoví po pokladech, přijdete o všechno a vrátíte se zpět z jeskyně s kapsami vysypanými. Motivace k předčasnému ukončení průzkumu je navíc ještě jedna – hráč totiž získá všechny cenné kameny, které leží na cestičce. Ani to ale nelze stoprocentně naplánovat, protože s vámi se může vracet ještě někdo a v tom případě se budete muset podělit.
Hra je plná nejistoty a to ji nejvíce zdobí. A současně právě tento fakt zase hráče nejvíce zlobí. Právě neustálé prozkoumávání a neutuchající odhalování nových kořistí. Všichni účastníci se ale také musí neustále snažit číst soupeře a pokusit se odhalit, kdo bude pokračovat a kdo ne. Často lze tyto znalosti využít ve svůj prospěch.
Výraznou výtkou je samozřejmě odstupování hráčů z jednotlivých kol. Pokud někdo nechce příliš riskovat, může poté snadno čekat i několik minut, než na něj znovu přijde řada v následujícím kole. Ovšem po celou dobu mají hráči stejné podmínky, protože cenné kameny jsou jim rozdělované spravedlivě poměrem. Je to tedy spíš souboj nervů a k tomu ještě boj proti kartám.
Naopak skvělá je rychlost ve vysokých počtech. Tam všechny vyjmenované prvky jsou ještě o dost výraznější – a to jak ty pozitivní, tak negativní. Až samozřejmě funguje v libovolném vyšším počtu a to do maximálních osmi. Kde naopak hra ztrácí, jsou malé počty, především ve třech nebo čtyřech účastnících. Není sice nudná, ale chybí jí ten pocit horské dráhy
Diamant je hra, která se výtečně hodí do rodin a pro skupinky začátečníků. Snadná pravidla kombinovaná s neodhadnutelným průběhem z ní dělá vynikajícího společníka pro uvolněné večery. A především, pokud se hráči znají. To proto, že další úroveň zábavy přichází s hovorem u stolu, který doprovází různé situace. Hráči se mohou navzájem špičkovat a skvěle se u toho bavit. Diamant nám dělá radost.
Více o hře.
+ výborné až v osmi
+ jednoduché rozhodnutí
+ důležité načasování návratu
+ zpracování
+ rychlá herní doba
- náhoda
- málo voleb
- čekání, pokud vzdáte příliš brzo