Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dinosauří vynálezy v kostce

Jak by to mohlo vypadat v takové dinosauří laboratoři? V jedné z nich by se nejspíš zamyšlený doktor Velocirap se svými krokodýlími zuby snažil vynalézt nějakého předchůdce naší zubní pasty. Zatímco on vystudoval na doktora, jeho zdravotní personál takové štěstí neměl. Ani Trex ani Tricerat neměli tak bohaté rodiče a mohou dělat pouhé asistenty.

Přesto je s nimi Velocirap neustále nespokojený. Z Trexových nešikovných rukou neustále padají baňky a další nádoby na zem, kde přidávají práci uklízecímu compsognathusovi. Ovšem ani Tricerat není žádný šikula, svým ostnatým ocasem už pokazil nejeden experiment. Přesto si je doktor nechává ve svém týmu, protože mají dobré nápady a pomohli mu vynalézt už třeba oční čočku.

Dinosauři ale naštěstí třeba nepotřebují tlakové hrnce nebo ledničku, protože si vystačí se svými čelistmi a maso mají raději syrové. Ale jeho druh by určitě ocenil spoustu zajímavých vynálezů, které se ještě nabízejí a jejichž fotografie viděl na vykopávkách po lidských předchůdcích. Dinosauří historikové tvrdí, že lidstvo a všechny obyvatele planety vyhladil dopad meteoru.

Tak teď dalekohled od budoucnosti na chvilku odkloníme. Představte si nejen, že taková budoucnost existuje, ale že byste celý ten živoucí svět vzali a nacpali jej do jedné malé kostky. Tedy vlastně do dvou. V jedné by žili všichni dinosauři, ve druhé by pak byly naházené všechny záznamy lidských vynálezů. Pokud by se vám to líbilo, tak právě pro vás by mohly být dvě nové hry ze série V kostce.

Koncept těchto her leží přímo na bedrech společnosti Green Board Game Co. a také tvůrce hry Garyho Wyatta. Na našich stránkách už jste si mohli přečíst recenzi na první hru ze série, která se objevila v češtině: Svět v kostce (recenze). Stejně jako tuto první krabičku, i dnešní dvě připravila do českého jazyka společnost Albi. Jedná se o horké novinky podzimního vánočního trhu pro rok 2011. Pokud si tedy s nákupem těchto her ještě nejste jistí, snad vám dnes ve vašem rozhodování pomůžeme.

Obě hry se ukrývají v krásných elegantních krychličkách, právě odsud pochází samozřejmě i název celé série – BrainBox je jakási mozková krabička, tedy krychle, která má svým obsahem zaměstnat vaši mysl.

Od minulé série je znatelný vývoj – změnil se totiž uzavírací mechanismus, který tentokrát není tvořený samostatným víkem, ale odklápěcí částí dovíranou malými magnetky. Uvnitř v obou hrách najdete stejné součástky, které se liší pouze obsahem. Jak Dinosauři, tak Vynálezy vám nabídnou celkem sedmdesát kartiček s hromadou obrázků a textu. K tomu ještě v boční kapsičce objevíte přesýpací hodiny a osmistěnnou kostku. To je vše. Žádná pravidla nejsou třeba, protože je najdete na samotné krabici hry. Tak jsou jednoduchá.

Hru totiž může hrát buď dítě samotné jako hádanku a encyklopedii nebo ve více soupeřích na počet získaných karet. Na těch je na jedné straně nakreslená hromada informací k jednomu tématu, na druhé pak najdete osm všetečných otázek, které otestují vaši pozornost a paměť.

V každém kole si hráč vylosuje jednu kartičku a má několik vteřin, aby si zamapatoval co nejvíce informací z obrázkové části kartičky. Jsou na ní však nejen různé obrázky, ale také textové a číselné údaje, o daném dinosaurovi či vynálezu. Ve chvíli, kdy si hráč vezme do ruky kartičku, mu soupeř otočí přesýpací hodiny, které odměřují deset vteřin. Po jejich uběhnutí musí hráč kartičku odevzdat a vzít do ruky kostku.

Nyní je pouze na štěstí, na kterou z osmi otázek bude muset odpovídat. Otázky se mohou zeptat na cokoliv, co na kartě najdete. Počty některých obrázků, barvu, letopočet, jméno dinosaura nebo jakoukoliv část textu. Nikdy tedy nevíte, na co se při zapamatování zaměřit. Je to o to těžší, že informací je v nových BrainBoxech výrazně více, než ve Světu v kostce.

Některé kartičky u vynálezů pak obsahují i delší úseky textu, se kterými mohou děti mít problémy. Samozřejmě se zde dozvíte spoustu zajímavých informací, jako třeba, že deštníky používali už v roce 1637, ale nebyly to takové deštníky, které používáme dnes. Jenže pak, když už vám kartičku soupeři vezmou a stojíte před položenou otázkou, najednou nic nevíte.

Právě na vaší odpovědi totiž závisí, jestli si kartičku budete moci nechat, jako odměnu za dobrou paměť. Naopak pokud neuspějete, tak putuje kartička na odkládací hromádku a na řadě je soupeř. Hra končí ve chvíli, kdy doberete připravenou hromádku hádanek nebo dosáhnete předem dohodnutého počtu nasbíraných kartiček.

V Dinosauří krabičce se všechno samozřejmě točí kolem známých druhů dinosaurů, kteří žili před šedesáti a více miliony let. Na spodní části kartičky najdete časovou osu, rozdělenou na známá velká období dinosauří éry: trias, jura a křída. Všechny jsou rozdělené ještě na podrobnější části spodní, střední či svrchní, trvající mezi deseti a dvaceti miliony let.

O dinosaurovi se dozvíte také jeho rozměry i v poměru proti lidské postavičce, ale také kde se vyskytoval, co si obvykle dával k potravě a kolik vážil. V záhlaví je žlutě podbarvené jeho jméno a také význam jména v češtině. Všechny tyto informace jsou na svých pevně daných místech, kde je najdete na každé kartičce. Kromě toho však na kartičce jsou náhodně roztroušené kolem siluety dinosaura také textové zajímavosti. Jenže kromě těchto informací si musíte všímat i samotné postavičky pradávného tvora, na kterou se také může otázka ptát.

Například Ornithomimus neměl zuby, ale byl všežravec a okusoval větve, které si držel v rukou. Elegantní Hagryphus měl peří na ocas a jeho jméno odpovídá Ptáku egyptského boha Slunce Ha. Přestože měl na výšku přes 2 metry, vážil jen 60 kilogramů. Otázky se pak zeptají, po kolika končetinách chodil nebo jestli měl peří i na hlavě, ale často se opakují témata.

To Vynálezy jsou na první pohled složitější a kartičky jsou ještě nabitější informacemi. Už samotný název je podbarvený hned několika barvami podle druhu, do kterého kartička patří. Může to být například věc každodenní potřeby, doprava a cestování, věda a lékařství nebo může patřit do sekce komunikace a počítače.

Jediné informace, které kromě názvu mají na kartičce pevné místo, jsou rok vynálezu, jeho autor a také místo, kde k tomu došlo. Tyto tři informace obsahuje tabulka Kdy, kdo, kde v levém dolním rohu kartičky. Jinak už spojuje kartičky pouze index důležitosti vynálezu pro dnešní společnost na stupnici od jedničky do desítky, kde desítka je například Braillovo písmo, splachovací záchod nebo GPS, trojka termoskam a dvojka pastička na myši.

Jinak kartička přetéká nejrůznějšími obrázky. Například na kartičce s barometrem najdeme předpověď počasí na tři dny, barevný deštník, veselého plavce v nafukovacím zeleném koníkovi, ale i žluté sluníčko. A úplně napravo všechno lemuje rtuťový teploměr. Uprostřed dominuje velký hnědý barometr se speciální textovou stupnicí. A to nemluvíme ještě o tom, že na kartičce jsou další dvě textové informace, že rtuť je čtrnáctkrát těžší než voda a že jsou využívané k měření tlaku vzduchu.

BrainBox kromě zábavy plní mnohem důležitější poslání. Do našich obýváků dostane legrační formou spoustu zajímavých a důležitých informací, které někdy ani dospělý nezná. A to nemluvíme vůbec o důležitosti takových poznání pro menší děti, které se s fungováním našeho světa teprve seznamují.

Je třeba smeknout před množstvím informací, které na jednotlivých kartičkách najdete. Určitě dalo spoustu práce je posbírat a dát dohromady. Zároveň u zajímavostí vybrat jen ty vhodné a správné, které se hodí k tématu.

Jenže výhoda může být zároveň i negativem. Množství informací a textu znesnadňuje zapamatování kartičky i těm lepším hráčům s dobrou pamětí a rychlým čtením. Právě zde se vytváří propast, která může trochu zničit zážitek z jinak pěkné zábavy. Pokud totiž dáme dohromady do soutěže děti, u nichž se liší výrazně rychlost čtení, pak je výsledek jasný již dopředu.

Pokud však hrají menší děti spolu, doporučujeme prodloužit čas k zapamatování alespoň na dvě otočení hodin. I dvacet vteřin je stále málo pro zapamatování všech informací, ale děti alespoň mají šanci něco z kartiček pochytit.

Samotný princip s osmi otázkami na druhé straně zaručuje, že hra zůstane variabilní a zábavná na mnoho zahrání. Některé informace vám sice v paměti uvíznou, ale to je dobře a ne špatně, protože hra splnila svůj účel.

Na Světě V kostce jsme kritizovali dvě věci ohledně provedení. První bylo písmo, kterým byly napsané otázky na zadní straně kartiček. To tvůrci opravdu změnili na čitelnější jednoduché písmo a ozdobné zůstalo pouze na straně přední, kde není tolik textu a při čtení nevadí. Druhá výtka směřovala k českému překladu, který v sobě měl dost chyb. Tentokrát si ve výstupní kontrole dali dobrý pozor a všechny nepřesnosti odchytali (nebo alespoň my na žádnou nenarazili).

Zatímco Dinosauři v kostce těží především ze svého tématu a představují hromadu pro obyčejného člověka neznámých dinosaurů, Vynálezy v kostce to musí dohánět zajímavostí informací. Výběr pak závisí čistě na tom, čemu by vaše dítě dalo přednost. Obě hry jsou velice povedené. A pokud se vám nezdá, že by dinosauři vytvářeli nějaké lidské vynálezy, pak si pořiďte alespoň jednu z dvojice.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10 % za dětský pohled.

KOUPIT hru Vynálezy V kostce

KOUPIT hru Dinosauři V kostce

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGary Wyatt
VydavatelGreen Board Game Co., Albi, InterHit, Ludicus, moses. Verlag GmbH, Natural History Museum, Tactic, University Games
Rok vydání2008
Počet hráčů1 - 99
Herní doba10
Minimální věk8 and up
KategorieCard Game, Children's Game, Memory, Trivia
MechanismyMemory, Roll / Spin and Move
RodinaGame: Brainbox
Alternativní názvyBrainBox: All Around the World Educational Card Game, Brainbox: De Wereld Rond, BrainBox: Die Erde, BrainBox: Il Giro Del Mondo, BrainBox: La Vuelta al Mundo, BrainBox: Lumea, BrainBox: Maailm, Brainbox: Maailma, BrainBox: Rund um die Erde, BrainBox: Rund um die Welt, BrainBox: Świat, BrainBox: Världen, Brainbox: Verden, BrainBox: Voyage autour du monde, Brainbox: Κόσμος, V kocke! Svet, V kostce! Svět, Сундучок Знаний: Вокруг Света

Více o hře.

Recenze: Dinosauří vynálezy v kostce
Klady:

+ pěkné zpracování
+ velké množství informací
+ lze hrát i v jednom
+ variabilita
+ kostka pro výběr otázky
+ hra vás naučí spoustu věcí
+ nové zavírání
+ vychytané chybky předchozí verze
Zápory:

- pro menší děti až příliš informací
- u Dinosaurů se otázky často opakují
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Himmel, A… und Zwirn! – vystrčte na všechny zadek!