Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dinosaurus – Souboj gigantů

Dinosauři už na zemi nepobíhají celých 60 milionů let a přitom nás všechny stále fascinují. Možná za to může právě ta tajemnost, která čišela už ze stvoření v Zemanově Cestě do pravěku. Všechno to tajemství, které je opřádá a dokáží je částečně objasnit pouze vědecké spekulace založené na nám známých věcech a archeologických nálezech.

A možná to je zcela jinak. Prostě nás fascinuje, že přes jejich obrovitánské rozměry tu už nejsou. Zdáli se být nesmrtelní. Obávaní predátoři i obrovská býložravá stvoření. Ale jednu slabinu měli: přírodu. Podobně jako my, ani oni se jí nedokázali postavit úspěšně. Ať už za jejich koncem stojí cokoliv, fascinuje nás ta náhlost, která může potkat někdy třeba i nás.

Dinosauři zajímají lidi všech věkových kategorií, ale jejich největšími fanoušky jsou tak jako tak děti. Tajemná stvoření, podobně jako draci, povzbuzují jejich fantazii. Proto vznikají podle jejich existence filmy, knihy i počítačové hry. A v poslední době tuto řadu rozšiřují i hry deskové. Takovou trochu jinou encyklopedii od Mladé fronty s tématem dinosaurů jsme tu měli. Stejně tak i Soubor her Prehistoric.

Ale plnohodnotná hra, ta tu ještě nebyla. Tedy alespoň ne na českém trhu. Už v roce 2006 vydala firma DinoToys hru, která originálně pochází z distribuce německého Kosmosu. Jejím autorem jsou Inka a Markus Brandovi. Většinou obtížnou dinosauří grafiku si vzali na starost Claus Stephan a Mirko Suzuki.

V pěkně ilustrované krabici, která zobrazuje souboj Tyrannosaura Rexe jako dravce a Triceratopse jako obránce svého hnízda, se nachází zajímavé komponenty. Začneme pochopitelně opět s hracím plánem, který je přeložen napůl a skládá se z osmdesáti čtverečků (rozměry 8×10).

Balení obsahuje také poměrně dost kartonových komponent. Hlavními jsou čtyři dinosauří desky, které tvoří hráčské plány v průběhu partie. Na rubu je vždy vyobrazen dinosaur, kterému tato deska náleží. Na výběr jsou celkem čtyři: Stegosaurus, Brachiosaurus, Parasaurolophus a Styracosaurus (příbuzný oblíbeného Triceratopse) s obrněným krkem. Druhá strana obsahuje ikonky, a ve spodní části také nezbytné informace o dinosaurovi – jeho délku, výšku a váhu. K těmto kartičkám najdete v krabici také pěkné odpovídající figurky.

Další kartonové součásti tvoří čtyři hnízda pro vajíčka, která budou mít hráči u sebe. A také hromádka kartiček potravy. Protože jsou všichni čtyři dinosauři býložravci, budou se stravovat pouze a jen rostlinami, které v té době rostly.

Určitě nepřehlédnete v krabici také trojici kostek. Jedna je klasická číselná, druhá je dokonce dvacetistraná. A ta třetí? Ta je klasická, ale čeká na své polepení šesticí ikonek, které představují obrázek Tyrannosaura, výbuch sopky nebo listy potravy.

Ptáte se jaká sopka? Na hracím plánu uprostřed najdete obrázek sopky, která hrozí vybuchnout. Jenže to není všecho, v krabici se ještě ukrývá největší komponenta, kterou jsme dosud tajili. Je jí plastový model sopky se sedmi otvory po obvodu. Tudy stéká láva na okolí sopky, kde se zatím poklidně pasou dinosauři. Lávu ve hře reprezentují rudě červené průhledné kameny, které postupně zaplňují hrací plán.

Na začátku partie si hráči vyberou jednu z figurek dinosaurů, v jehož kůži by se nebezpečným pralesem chtěli procházet. Podle toho si vyberou také velkou kartičku s obrázkem tohoto dinosaura, kterou si obrátí stranou s potravou nahoru. Nalevo od ní pak položí malou kartičku s hnízdem, v němž bude skladovat nakladená vejce. Toto hnízdo s ním bude putovat po pralese.

Nyní je ještě potřeba připravit samotný hrací plán. Na všechna políčka s rostlinami umístí náhodně jednu až dvě kartičky potravy. Doprostřed pak přijde model sopky a do jejího středu plamen. Pod ním je malá výduť, kam patří bojová dvacetistěnná kostka.

Zdálo by se, že už může začít putování dinosaurů za potravou a záchranou před sopkou, ale ještě žádná z figurek nestojí na hracím plánu. Když se na něj podíváte zblízka, najdete zde rozmístěná hnízda s čísly dva až pět, tedy stejnými jako jsou na kostce (ta nemá jedničku a šestku). Každý ze soupeřů si hodem určí, které hnízdo bude jeho začáteční.

Každé kolo začne hráč hodem dvojicí kostek. Ikonky určí výběr akcí, které toto kolo má. V případě, že mu nepadne ikonka Tyrannosaura, může se těšit, že bude za chvilku moci popoběhnout se svým svěřencem. Pokud je na kostce navíc nakreslen výbuch sopky na pozadí, pak se vulkán zlobí a vychrlí trochu lávy. Hráči na nejbližší volné lávové pole (ve spirále od středu k okraji) umístí jeden červený kámen.

Na kostce navíc může být ještě obrázek listí a znak plus. Pokud se objeví po hodu tato strana, kromě výbuchu sopky může dinosaurus zvednout také nejbližší žeton s potravou. Nyní přichází na řadu pohyb dinosaurem, o kterém jsme již mluvili. Počet polí, o které se může figurka posunout, vyjadřuje hodnota druhé kostky. Při tomto přesunu může jednou změnit směr chůze.

Ale svým dinosaurem budete pohybovat pouze, pokud vám nepadne ikonka s Tyrannosaurem. Nyní máte totiž možnost zaútočit figurkou T-Rexe na ostatní dinosaury a sníst jim jedno pracně nakladené vajíčko.

Snést vajíčko může každý z býložravých dinosaurů, pokud sebere tři kartičky od jednoho druhu potravy. Tato vejce dinosauři střádají ve svých hnízdech, snaží se je chránit před nájezdy hladového Tyrannosaura.

Pravěká stvoření na sebe mohou také navzájem útočit. K tomu pak slouží dvacetištěnná kostka, která určí hodnotou jasného vítěze. Poražený je zahnán na útěk a může se přesunout na jakékoliv neobsazené políčko v pralese. Partie končí ve chvíli, kdy dojdou lávové kameny v zásobě a celá trasa pro tok lávy je plná. Vítězí dinosaurus, kterému se podařilo nastřádat nejvíce vajíček.

Na první pohled vypadá hra Dinosaurus – Souboj gigantů složitě. Naštěstí to není pravda, všechno je naprosto jasné a jednoduché. Možná až příliš. Celou hru v podstatě pouze sbíráte potravu a běháte po hracím plánu. Po očku sice sledujete přibývající kameny lávy a hlídáte tak, kdy skončí celá partie.

Po nastudování pravidel může čtenáři připadat hra trochu stereotypní a úprky dinosaurů přes celý plán příliš silné, ale to není pravda. Nudě se hra brání tím, že hráči občas kontrolují svého dinosaura a najednou běhají po desce s Tyrannosaurem. Všechno ovlivňuje nevyzpytatelná kostka akcí, takže jsou možnosti volby hráčů v kole značně omezené. A útěk dinosaura ani do blízkosti potravy nijak neovlivní partii, protože ve většině tahů má každý z hráčů na dosah alespoň nějakou kartičku se šťavnatými listy.

Pochopitelně má na hru velký vliv náhoda. Ale pohyb dinosaurů po hracím plánu je pouze na vás. Protože lze sebrat i více než jednu kartičku potravy za jedno popoběhnutí, musíte správně cestu pralesem naplánovat.

Nejlákavější na hře Dinosaurus – Souboj gigantů je zpracování. Hra na první pohled působí díky figurkám a lávové hoře uprostřed velice lákavě. I ilustrace jsou podařené na poměrně těžce zpracovatelné téma dinosaurů.

V jádru je Dinosaurus opravdu jednoduchou hrou, v níž jde o náhodu a kladení vajíček. Ale akci skvěle zastupuje vybuchující sopka a nenasytný Tyrannosaurus, kterého na sebe poštvávají samotní hráči. Právě tato interakce a souboje, ve kterých můžete protivníkovi ukořistit těžce nastřádanou potravu, se starají o nejzajímavější okamžiky partie.

Dinosauři jsou doporučení od sedmi let. Pro takto malé děti může být trochu problém zapamatovat si jednotlivé druhy tahů, které se váží na akční kostku. Jinak je vše jednoduché a téma je pro děti velice lákavé.

Partie je bez ohledu na počet hráčů dohraná do třiceti minut, protože kameny lávy přibývají opravdu rychle. Honba za potravou je zajímavější s vyšším počtem protivníků, protože na hrací ploše pak dochází k častějším konfliktům a soupeření o potravu je vyhrocenější. Ve dvou je vše hodně o taktice a protivníci se na hracím plánu ani moc nepotkají.

Souboj gigantů sice vypadá možná až příliš dětsky. Chybí mu jakékoliv strategické možnosti, náhoda má na celý průběh velký vliv. A přesto je to vážně zábava. Možná to je těmi dinosaury, nebo pouze silným vizuálním dojmem. Všechno dohromady prostě funguje tak dobře, že pokud hledáte jednoduchou akční zábavu, tak byste si měli Souboj gigantů alespoň pořádně prohlédnout.

Pokud vám nevadí hody kostkou při soubojích, pak se u hry výborně vyřádíte. Nastavte dunivý krok a vydejte se honit s ostatními kamarády po pralese. Ale nezapomeňte. Stejně jako v realitě před mnoha a mnoha miliony let, i tentokrát to je hlavně souboj o přežití!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorInka Brand, Markus Brand
VydavatelDino Toys s. r. o., KOSMOS
Rok vydání2006
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAdventure, Animals, Fantasy, Prehistoric
MechanismyDice Rolling, Pick-up and Deliver, Stock Holding
RodinaAnimals: Dinosaurs, Components: 8 x 10 Grids
Alternativní názvyDinosaurus, Fight of giants, Fight of the Giants, A gigászok harca, Das große Dinosaurier-Spiel, Milzoņu ciņa, Souboj gigantů, Súboj gigantov, Suurten taistelu, Битва гигантов, Битката на титаните

Více o hře.

Recenze: Dinosaurus – Souboj gigantů
Klady:

+ výborné zpracování
+ rychlá hra
+ akční zábava
+ nepravidelný průběh tahu
Zápory:

- cena
- velký vliv náhody
- ve dvou málo interakce
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Quirky Circuits – robotí dobrodružství