Jeho rodiče strávili celý život v bažině. Teprve Robinson, který dostal jméno podle jediné knihy, která ležela u nich doma na poličce, se odvážil ven. Když poprvé vyplul na loďce po kanále ven a viděl, jak v dáli mizí blátivá socha žáby – znak jejich distriktu – srdce mu zběsile bušilo. Otevíral se před ním nepoznaný svět a on si připadal jako objevitel, který vstupuje na půdu, kam ještě nikdo nevstoupil.
Z omylu a snění jej ale rychle vyvedly lodě, ze kterých na něj pokřikovali lidé, že překáží a ať uhne z cesty. Všichni kamsi nepochopitelně spěchali. Když opustil i ty poslední částečky mlhy, rozprostřel se před ním fascinující pohled. Tak tohle bylo Dominare, jeho domovské město, které dosud jeho oči, uvyklé na věčné šero močálu, nespatřily. Věděl, že ho tam čekají mnohá dobrodružství.
My se ale teď od Robinsona odpojíme. Poodletíme trochu výš a podíváme se na město z ptačího pohledu, o kterém se našemu hrdinovi nezdálo ani v těch nejdivočejších snech. Létající stroje v této době byly ještě mimo lidskou představivost. Pozorně a rychle se rozhlédněte, protože temný svět plný intrik a peněz nás stáhne velice rychle zpět, do svých svírajících uliček..
Právě tam prožijeme několik následujících desítek minut bojem o moc. Městský stát Tempest (jeho autory jsou Mark Wootton a John Zinser) je domovem deskové hry Dominare, kterou vydává společnost Alderac Entertainment Group a vystupuje tak ze specializace na deck-buildingové hry, například Smash Up (recenze) nebo Nightfall (recenze).
Dominare je druhou z řady her, které se v tomto bláznivém městě odehrávají. Na cestě za vaším cílem, stanoveným autorem Jimem Pintem, nadvládou nad celým městem, vás budou provázet ilustrace Thomas Deenyho, Kali Fitzgeralda, Hal Mangolda a samotného designéra Jima Pinta.
Celá hra se ukrývá v poměrně velké krabici, která je vyrobená z masivního kartonu. Ono se ani není co divit, pokud má uvnitř udržet tolik nepříjemných lidí. Těmi se toto město doslova hemží. Můžete se na ně zblízka podívat na obrovské podrobné mapě, která je tím, co vás v krabici zaujme jako první.
Plán je oboustranný a podle určeného počtu hráčů má více nebo méně distriktů. Celé město je pospojované kanály, po kterých se můžete dostat kamkoliv. Jednotlivé barevné čtvrti města se pak dělí na bloky. Právě o vládu nad těmito domy budete soupeřit a ve výsledku tak můžete ovládnout celou čtvrť nebo dokonce město.
Na pravé straně od mapy najdete stupnice pro každý z distriktů. Ty udávají hodnotu vítězných bodů dané lokality a jejich startovní místa jsou pečlivě zakroužkované, aby příprava byla rychlá a jednoduchá.
Kromě toho nemohou pro pořádný zážitek chybět ani karty (agentů, distriktů, ale také událostí – celkem před 140, z toho 95 nejdůležitějších agentů), barevné kostičky vlivu v barvách všech hráčů, žetony pro sledování vítězných bodů a také 74 žetonů mincí ve třech hodnotách.
Agenti jsou specifičtí a mají na svojí kartě spoustu symbolů a textu. Kromě příslušnosti k nějaké frakci najdete v řádku se symboly také sílu jeho hlasu (vliv), příjem, který vám zajistí a především míru kompromitování, kterou přináší jeho odhalení. Postavy také mají nějaké přídomky, které je řadí do sociální vrstvy města (například plebejec) a nesmí chybět ani textově popsané schopnosti.
A to je všechno, co nám Dominare přináší. Tedy kromě poměrně dlouhých pravidel, které odstrašují, ale ve skutečnosti jejich velkou část zabírá příběh ze světa. AEG si hodně zakládá na těchto atmosferických úvodech.
Hráči před začátkem partie musí vybrat nejdříve stranu, na které se bude bitva odehrávat a to podle počtu soupeřů. Je možné ovšem použít strany i na jiné počty, abyste snížili (2-4 hráči na velkém plánu) nebo naopak zvýšili (5-6 hráčů na malém plánu) počet konfliktů. V úvodních partiích ale budete určitě hrát podle doporučeného rozložení.
Každý z bojovníků o trůn Tempestu si vybere jednu barvu a vezme si od ní všechny kostičky vlivu (jednu z nich umístí na stupnici pořadí hráčů a druhou na stupnici kompromitování) a také jednu referenční kartu s přehledem základního postupu tahu. Všichni dostanou také osm karet agentů, z nichž si vyberou tři, které si ponechají do partie.
Na plánu označíte výchozí bodové hodnoty všech distriktů za pomoci neutrálních kostiček. Ostatní karty agentů a událostí zamícháte a položíte stranou, stejně jako mince, které vytvoří bank nedaleko herního plánu. Partie pak může začít.
V průběhu partie bojujete o moc v jednotlivých blocích, potažmo distriktech. Každá partie se dělí na sedm sezón, během nichž se toho stane spousta. V každém ze sedmi let odhalíte jednoho agenta, který pro vás pracuje, a vyložíte jej před sebe. To je hned první činností, kterou budete v každém sezóně provádět.
Tím vytváříte postupně s každým kolem svoji konspiraci, do které zahrnujete lidi z města. Je dobré vykládat agenty tak, aby měli něco společného (společnou vlastnost) se svými sousedy, protože pak přináší bonusy. Tyto postavy vykládáte z karet v ruce a později můžete používat jejich schopnosti. Kromě toho dostanete při jejich vyložení odměnu, ale také zaplatíte posunem na stupnici kompromitování.
Teprve poté se na základě úrovně odhalení (kompromitace) jednotlivých soupeřů vybere začínající hráč pro dané kolo. Následuje část věnovaná náhodným událostem, která obsahuje jednu nebo více událostí. Ty vchází v platnost v závislosti na tom, které období zrovna je. Současně posune také hodnoty vítězných bodů v jednotlivých lokacích nahoru a dolů.
Poslední dvě fáze jsou složitější a hráči se v nich střídají, vždy počínaje aktuálním začínajícím hráčem a pak podle směru hodinových ručiček. V části nazvané agitace vás čeká nejen příjem za postavy zahrnuté v konspiraci, ale především ovlivňování jednotlivých bloků na herním plánu. Každý charakter má svoje specifické hodnoty.
Zatímco finance přidáváte do svojí pokladny, kostičky můžete přidat do domovského distriktu dané postavy a to v množství odpovídajícím jejímu vlivu. Vaše sláva se může prostřednictvím kostiček rozšiřovat do sousedních bloků. Hodnoty vlivu jednotlivce můžete navýšit, pokud máte vedle sebe v konspiraci více postav se stejnými vlastnostmi – například dva kněží. Jsou zde i možnosti, jak si třeba zlepšit kompromitaci nebo otočit zpět agenty, které jste museli deaktivovat jako cenu za nějakou událost.
Nejsložitější je ale poslední, akční fáze, ve které máte k dispozici dvě akce, ale na výběr z rovnou z osmi různých aktivit. Kromě obyčejného zisku peněz a vlivu, dobrání nové karty agenta nebo jeho výměnu, můžete především využívat schopnosti distriktů (jen v případě, že jej kontrolujete = máte zde nejvíce kostiček) a agentů. Ale můžete používat jen ty dovednosti, které odpovídají úrovni agenta (jeho pozici zleva). Silnější byste si tedy měli podržet déle v ruce.
V průběhu partie si jednou budete moci dobrat do ruky nové agenty zdarma. Stane se tak po třetí sezóně. Hra končí po sezóně s číslem sedm, kdy všichni hráči zaznamenají vítězné body získané za kontrolu jednotlivých distriktů, bonusové body za agenty, ale něco vám mohou přinést i konkrétní malá území na mapě. Pak si ještě odečtete body za kompromitaci, a kdo má ve výsledku nejvíce bodů se stává vítězem.
Dominare je výbornou převahovou hrou, která je do detailu promyšlená a nabízí opravdu bohatý herní zážitek. Základní systém přikládání agentů do vaší konspirace je jednoduchý, ale průběh tahu má více fází a jejich průběh a možnosti se budete muset nejdřív naučit.
Samotná bitva o převahu je napínavá, protože v průběhu partie se hodnota jednotlivých distriktů mění. Navíc na hráče útoční nepředvídatelné události zvenčí. Navzájem spolu bojují pouze za pomoci kostiček na mapě, které se nahrazují. Na jednom místě nikdy nejsou dvě barvy, ale vliv se po párech vždy ruší a zůstane pouze ta strana, která jich měla víc.
Mnohem zajímavější a z atmosferického hlediska opravdu moc povedený koncept je kompromitace. Naznačuje, jak moc je vaše strana vidět, že ovlivňuje veřejnost. Čím okatěji to děláte a s pomocí vlivnějších osob, tím negativněji se na vás lidé dívají. A v konečném důsledku vás to stojí cenné vítězné body v boji o moc. A to celé je z hlediska mechanismů opravdu výtečně převedeno do reality.
Jedná se o náročnější taktickou hru a tomu odpovídá i časová náročnost. Na konec sedmé sezóny se dostanete více než po hodině hraní. Ten čas vám ale rychle uteče, protože hra vás drží neustále v pozoru. Hráči aktivují svoje agenty v nejdelší fázi krok za krokem vždy podle jejich úrovně.
Protože herní plán je oboustranný, obsahuje varianty pro všechny hráče. Ve dvou se jedná o poměrně nekonfliktní záležitost, která je spíš o optimalizaci a správných herních postupech. Jak hráčů přibývá, začínají se přetahovat o jednotlivé části plánu a hra nabývá na zajímavosti. Ovšem díky zajímavým nápadům zůstává zábavná i v těch dvou.
Hra se současně vyznačuje také vynikajícím zpracováním. Od herního plánu, po ilustrace a rozvržení informací na kartách. Přitom ale zabere na stole velký prostor, takže se připravte na trochu utiskování, pokud máte menší stůl jako my.
Dominare je opravdu výborně zpracovanou hrou, kterou si užijí všichni přemýšliví hráči. Odpůrci náhody mohou ze hry vyřadit události a ponechat pouze vývoj hodnot distriktů. V pravidlech najdete i varianty, ze kterých si každý vybere. A to dělá z Dominare opravdu potěšující záležitost. My se budeme do města Tempest velice rádi vracet. Zkusíte to taky?
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | jim pinto |
Ilustrace | Thomas Deeny, Andrew Hepworth, Jeff Himmelman |
Vydavatel | Alderac Entertainment Group |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 120 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (12 voters) |
Kategorie | Economic, Political, Renaissance |
Mechanismy | Area Majority / Influence, Hand Management, Open Drafting, Simultaneous Action Selection |
Rozšíření | Dominare: Promo Cards |
Rodina | Mechanism: Tableau Building, Setting: Tempest Shared World |
Více o hře.
+ oboustranný plán hratelný ve všech počtech
+ možnost volby intenzity interakce
+ hře dominuje převahový princip
+ skvělý koncept snahy o tajné ovlivňování
+ vytváření konspirace v každém kole
+ široké možnosti akcí
+ hodnoty distriktů se mění
- delší herní doba
- cena
Zdravím, po přečtení recenze mě tahle hra začala zajímat;) Chci se zeptat, zda ty karty agentů jsou všechny odlišné nebo jsou i některé stejné. Jen tak, kvůli překladu do češtiny. Díky!
Ahoj Jerry, tahle hra určitě stojí za zájem i zahrání. Jinak karty se tam opakují, ale je jich i tak dost jedinečných.. 😉 Takže na překlad docela makačka..