Většina lidí si myslí, že králové, jejich chotě a většina rodiny jen sedí ve svém zámku a nikam necestují. Možná to je jen podivný stereotyp, ale třeba tohle prohlášení opravdu platí pro většinu královské krve. Jenže Maxmilián IV. z boží vůle vladař a potomek slavného rodu Tiardů má dobrodružnou povahu a ani varování jeho rádců mu nemůže zabránit, aby se vydal do vzdálených krajů ve snaze poznat jinou kulturu. Ale přitom jej pohání také mocenské choutky po rozšíření vlastního impéria a vidina dosažení slávy Alexandera Velikého.
Takový je svět, ve kterém se odehrává nový Dominion. Věřte tomu nebo ne, ale opravdu se vydáme za hranice známého a začneme objevovat. Že to zní zajímavě? To máte pravdu. Možná právě proto se také Donald X. Vaccarino rozhodnul vydat další (už páté) rozšíření ke svojí populární hře Dominion (recenze). Jmenuje se Vzdálené kraje (Hinterlands) a je ilustrované znovu větším počtem autorů. V původním anglickém jazyce vyšlo už v roce 2011 a na český dotisk se čekalo překvapivě dlouho.
Výpravu do neznáma naznačuje už samotné víko krabice, ve kterém najdete vodopád s ohromující scenerií mostu a jakési tajemné chrámové stavby. Všechno se ukrývá v hloubi džungle, která může být štědrá, ale také smrtící. Tak si dávejte pořádný pozor, až budete odkládat víko.
Uvnitř nás nečeká vlastně nic nového. Klasické pořadače zůstávají zachované stejně jako destička ve středu, která vám řekne, kam který balíček karet patří. Vzdálené kraje obsahují celkem 26 nových karet království, jejichž hlavním tématem tentokrát je okamžitý účinek hned po nákupu. Kromě dvaceti klasických akčních karet tu najdete i trojici nových způsobů, jak získat vítězné body, ale také tři karty, kterými můžete platit.
V této recenzi už se nebudeme vůbec zabývat notoricky známým deckbuildingovým mechanismem s dobíráním a hraním karet, vylepšováním balíčku a bodováním na závěr. To všechno nám přinesl před čtyřmi roky právě Dominion a teď už v tom není zdaleka sám. Jsou tu různé fantasy Thunderstoney (recenze), sci-fi Star Trek: The Next Generation (recenze) a mnoho dalších.
Ale dnes se vracíme do světa, který je ze zmíněných her asi nejblíž tomu našemu. A to přesto, že se zde setkáte s kouzly nebo alchymií. Ale všechno funguje tak, jak jsme zvyklí, točí se okolo peněz a území. To zůstává stejné i u Vzdálených krajů, které nejsou samostatně hratelným rozšířením, což vám asi už došlo z výpisu obsažených komponent.
Mnoho karet na sobě má dva účinky, texty oddělené horizontální linkou, na kterou jsme si už trochu zvykli z předchozích rozšíření. Tentokrát ji ale najdete na víc než polovině karet z celkové nabídky a popisují vždy nějakou okamžitou schopnost nebo reakci na nákup jiné karty. Navíc jsou ve hře nově také reakce na kartách vítězných bodů (lze je hrát pouze jako reakci a body za ni dostanete na konci partie) a peněz (reakce nebo nákup).
Ale protože čtete recenzi, určitě nebudeme povídat jen tak nadarmo a na některé z karet se podíváme, než si povíme o celkových dojmech z tohoto rozšíření. Rozšíření zavádí nový pojem „vzít si kartu“, který vám umožňuje získat nějakou kartu království bez placení.
Výborným příkladem nových mechanismů je Tábor nomádů. Jakmile si tuto kartu zakoupíte, nepoložíte ji klasicky na odkládací balíček, ale na dobírací. To znamená, že už v příštím kole vám přijde do ruky a vylepší nákup. Díky tomu s ní lze velice dobře plánovat a vylepšovat si svoje šance pro další kolo.
S objevováním nových zemí je spojeno dobývání. A když zaberete území s hradem, můžete v jeho zdech najít Vévodkyni, která se stane jednou z vašich mnoha žen. Harém je nejspíš znalost, kterou jste se na svých cestách naučili velmi rychle. Taková vévodkyně pak jde do vašeho balíčku automaticky s nákupem Vévodství a to zdarma! V následujících tazích vám vylepší finanční situaci, ale pomůže všem hráčům ve zlepšení následujícího tahu (nahlédnutím na následující kartu dobíracího balíčku).
Kartu, kterou si zamiluje každý stavitel balíčků, je Kočičí zlato. To ukazuje možnosti komb pro získání opravdu vysokých částek pro nákup. Ale pouze v případě, že budete mít po kapsách kočičího zlata víc. Ovšem můžete se ho ve správnou chvíli dokonce zbavit a vyměnit jej za zlaťák. Tato peněžní karta se prostě povedla a s cenou dva zlaťáky poskytuje skvělý motor do začátku. Další cestou k bohatství je Kramář, který vám umožňuje získávat Stříbrňáky jako náhradu nákupu nebo za odhazování karet na smetiště.
To Markrabě vypadá možná trochu jako Hanibal, ale poskytuje nekompromisní útok na soupeře. Ti musí odhodit karty z ruky, zatímco vy si svůj výběr karet ještě vylepšíte. Pokud zrovna nepotřebujete nakupovat, oceníte stáje, které vám za zahozené peníze (na odhazovací balíček) umožní dobrat další karty do ruky.
Pohraniční vesnice vám umožňuje další nákup, Silnice slevňuje karty v nabídce, budete klasicky manipulovat s oběma svými balíčky nebo si zvyšovat hodnotu vítězných bodů za ty již nasbírané (Hedvábná stezka). Takto bychom mohli pokračovat dál, ale věřím, že jste již představu získali dobrou.
Kterou kartu ale musím ještě zmínit na konec, jsou Nečestné zisky, které konečně zase vrací do hry kletbu. Ta padne na všechny ostatní ve chvíli, kdy si tuto černou kartu nakoupíte, a přinese vám měďáky. Z toho je ale jasné, že i při své ceně pěti měďáků je spíš do začátku nebo jako jednorázová akce ke škodě vašich protivníků.
Samozřejmě jsou zde určité akce, které se již opakují z předchozích rozšíření. Přitom ale zůstávají alespoň trochu odlišné a použitelné i o samotě. Vzdálené kraje se velice zajímavě kombinují s dalšími rozšířeními, třeba s Prosperitou (recenze) nebo Rohem hojnosti (recenze). Právě v objevování nových interakcí mezi kartami z různých balíčků je kouzlo, kterým Dominion nepřestává fascinovat tisíce hráčů po celém světě.
Do hry vstupují také nové problémy s načasováním akcí. V jednu chvíli se může stát hned několik věcí (například více reakcí na nákup karty). Pravidla poskytují jasná vodítka podle toho, jestli se událost týká vás (záleží na vaší volbě) nebo ostatních (řídí se pořadím hráčů).
S manipulací ihned po nákupu dostali hráči nový způsob, jak okamžitě ovlivnit průběh hry. Mohou tak svými rozhodnutími lépe kontrolovat průběh tahu a získávají nová, nevídaná komba s kartami z jiných rozšíření.
Ilustrace jsou tentokrát velice vyrovnané kvalitou a dokonce se pěkně doplňují i stylem. Díky tomu se na nové rozšíření pěkně kouká. Výstřelky stranou jsou snad jen Mandarín (graficky zcela odlišný od ostatních), a méně zajímavé karty Úrodná země a Tunel.
Dominion: Vzdálené kraje se řadí na první místo v kvalitě rozšíření hned po boku vynikající finanční prosperity. Tady na vás sice tolik mincí a štěrchající bohatství nečeká, ale místo toho do hry vstupuje zcela nový prvek okamžitých akcí. Ty sice narušují známý koncept Dominionu, ale právě díky tomu hru vylepšují a dodávají jí nový nádech i pro fanoušky, kteří již jinak mají tuto karetku nahranou ze všech stran.
Více o hře.
+ okamžité akce hned po nákupu
+ narušení známého konceptu přidává hře nový nádech
+ rozšíření vhodné především pro pokročilejší hráče
+ spousta zajímavých nových karet
+ novém manipulace s dobíracím balíčkem
- žádné novinky kromě karet