Ne, nebojte se, nespletli jste se. Tohle je opravdu česká recenze. V titulce jsme si ale nemohli odpustit titulní citát, jejíž autorkou je Julia Donaldson. Tato pohádková vypravěčka se podepsala pod klasického a námi velmi oblíbeného Gruffala. V roce 2001 ale vytvořila také vyprávění s názvem Room on the Broom, tedy v českém překladu O místo na koštěti.
A stejně jako Gruffalo, i tento příběh se nakonec v roce 2012 dočkal zfilmování, které bylo nominované na Oskara. V České televizi pak byl pětadvacetiminutový kraťas uveden pod nešťastným názvem Pokoj na koštěti. To všechno nejspíš vedlo také k vzniku deskové hry Dragon Chase Board Game, ve které se k nám vrací všechny důležité postavy – pes, pták, žába i kočka. Všechna zvířátka tentokrát ale budou nejen utíkat před drakem, ale současně se budou snažit čarodějnici pomoci vyslovit její zaklínadlo. Vydavatelem hry je Paul Lamond Games a u nás ji můžeme pořídit v distribuci firmy Angličtina-hry.cz.
Hra se ukrývá v menší krabici, která ale stačí na to, aby bez problémů pojala všechny potřebné komponenty. První na řadě určitě musí být herní plán přeložený na čtvrtiny. Po jeho rozložení se před hráči naskytne pohled na spirálovou trasu, v níž jsou některá políčka označena texty. Ve středu je čarodějnice snažící se o kouzlo.
V balení nechybí ani kartonové figurky všech pěti postav – kromě hrdinů tu musí být i postavička draka, který je pěkně prožene. Ke každé z nich patří plastový stojánek ve stejné barvě, který z obyčejné destičky udělá figurku. Balíček šestnácti herních karet představuje čtyři potřebné ingredience vždy ve čtyřech exemplářích, po jednom pro každého z hrdinů. Hráčům v jejich úprku do středu pomůže losovací zařízení s plastovou černou ručičkou a dvěma částmi – modrou pro hráče a žlutou pro draka.
Na začátku partie si hráči vyberou každý jednu postavičku a postaví ji na odpovídající startovní políčko v jednom z rohů plánu. Na připravená čtyři žlutá místečka hráči položí po čtyřech kartách ze zamíchaného balíčku, aby nebylo jasné, kde se nachází která ingredience. Drak začíná honičku na svém startovním poli.
Jakmile se některý z malých hráčů dostane na řadu, roztočí ručičku a počká, na jakém čísle se zastaví. To určuje, o kolik políček se může se svojí figurkou posunout vpřed. Kromě rozsahu jedna až šest pro hrdinu tu je ale i šance pro draka. Ten se vždy pohne přibližně o polovinu polí, co zvířátka – ručička ve středu má pouze tři polohy (s čísly od jedné do tří).
Figurka i drak se posunou vpřed a je na hráči, aby zvolil pořadí. V případě, že zastaví na některém políčku s kartou (nebo přes něj projde), může si ingredienci vzít, pokud ji ještě nemá. V opačném případě ji vrátí dospod balíčku. Hráči tak sbírají všechny čtyři potřebné přísady, o které mohou ale snadno přijít, pokud je chytí drak. Navzájem se figurky vyhazovat nemohou a pouze se přeskakují.
Kdykoliv se některému z hráčů podaří nasbírat všechny čtyři přísady, může ve vnitřním okruhu odbočit na fialovou část a navštívit čarodějnici. Jestliže k ní dorazí jako první a vysloví tajemné kouzlo „Iggety, ziggety, zaggety, zoom!“, stává se okamžitě vítězem a ostatní budou muset ve svých zvířecích kostýmech zůstat navěky.
Ne, nebojte! Děláme si legraci. Stačí si dát odvetu Dragon Chase Board Game a všichni budou zase vysvobození a stanou se zpět dětmi. Rodiče se tedy nemusí nijak obávat, že by dětem hrozilo nebezpečí únosu čarodějnicí nebo dokonce proměny v nějaké nenáročné zvířátko. Po odehraném dobrodružství dostanou svoje děti zpět.
Ty ale nebudou chtít svět opustit a to především v případě, že už znají a viděli pohádku Room on the Broom. Možnost nahlédnout do známého světa, setkat se se všemi hrdiny a dokonce s nimi nějaké to dobrodružství prožít je k nezaplacení. Zvlášť pokud je hra tak jednoduchá, že ji snadno mohou hrát už tříleté děti za pomoci dospělých. Točení ručičkou zvládnou, ale s počítáním jim musí pomoci někdo starší.
Nikoho asi nepřekvapí, že hra i vítězství je čistě dílem náhody. Hráči mají ve svém tahu na výběr pouze v tom, jestli se posune první jejich figurka nebo drak. To může mít výrazný vliv na to, jestli jejich zvířátko chytí. Naštěstí si tu nikdo nehraje na nutnost zastavit se přesně na některém políčku a díky tomu hra velmi rychle ubíhá a nikdy netrvá déle než deset minut.
Pro místní poměry je určitě třeba zmínit, že herní plán obsahuje jednoduché anglické pokyny, které umožňují získání karty nebo naopak nutí hráče vynechat tah. K hraní je tedy třeba alespoň základní znalost angličtiny. Současně není špatné anglicky opravdu číst, aby si děti na cizí jazyk zvykly.
To je také dalším důvodem, proč se jedná o hru opravdu vhodnou pro všechny prcky. Se zážitkem pomohou i pěkné ilustrace. Jen ty karty nejsou zrovna pevné a kvalitní. To ale zase tolik nevadí, protože i kdyby je hráči mohli od sebe rozeznat, zastavení na políčcích ovlivní pouze ručička na losovátku.
Dragon Chase Board Game je pěknou dětskou hrou na motivy pohádky a filmu. Nabízí příjemnou zábavu pro ty nejmenší. Prostě a jednoduše byste si se svými dětmi měli, v rámci zdravé večeře a klidného spánku, dát také jednu porci Witch and Chips!
Poznámka:
Knihu Room on the Broom si můžete koupit také na Angličtina-hry.cz:
Kniha Room on the Broom
+ výborná hra pro děti
+ znalost filmu je výhodou
+ drak honí hráče
+ děti svět i hra baví
- znalost filmu je téměř předpokladem
- náhoda rozhoduje o všem a vyřazuje tak starší děti
- nepříliš kvalitní karty