Nemáte kamarády? Chtěli byste nějaké a nevadí vám, jak vlastně vypadají. Jestli jsou růžoví, zelení a mají zuby, rohy a drápy? Pak určitě budete rádi, že jsme vám jedny po dlouhém hledání našli. Ukrývají se v krabičce nadepsané Dude Dice Words.
Takové příšerky totiž občas umí být mnohem lepším kamarádem. Každého pravého přítele si totiž váží a dokážou ho rozpoznat. Neopustí ho pak ani ve chvílích, kdy mu je hůř a dokážou ho znovu a znovu rozveselit.
To je určitě také jedno z poslání hry, která vyšla v produkci společnosti ZooBooKoo International ve městě Suffolk ležícím ve Velké Británii. A protože společnost Angličtina-hry.cz, provozující stejnojmenný e-shop, dováží tyto příšerky i na český trh a vybavuje je listem českých pravidel, dostávají se i do našich domovů. A do naší redakce.
Malá krabička sestavená z modrobílých tvarů má stejně velký prostor pro ukrytí obsahu, jako ucho, za které ji můžete najít pověšenou v obchodě. Díky tomu krabička zabírá trochu víc prostoru a mohli byste si myslet, že nebude snadné ji přenášet.
Právě proto vás potěší první součástka, kterou vytáhnete z krabice do strany – látkový pytlík, do kterého snadno ukryjete všechno potřebné, když někam vyrazíte. Vlastně krabičku už nikdy nemusíte potřebovat, pokud nebudete chtít. Pytlík na sobě má vytištěný název hry, takže jej snadno rozeznáte. Kromě něj jsou v krabici ještě přesýpací hodiny a malá skládací brožurka pravidel.
Nejdůležitější ale ve hře jsou tři příšerky, které celé zábavě daly jméno – jsou to dudeové. Všichni jsou modří a mají bílé rohy – jeden, dva nebo tři. Každý je trochu jiný a všichni do jednoho jsou oškliví. A přitom si je zamilujete.
Ale k hraní je vlastně nebudete potřebovat zdaleka tolik, jako trojici kostek – dvě žluté a jednu oranžovou. Kostky jsou však vyrobené v supervelikosti asi trojnásobné vůči obyčejné kostce. Díky tomu se na každé z jejich stran bez problémů směstnají tři písmena abecedy, které budete při hraní potřebovat.
Dude Dice je v zahraničí pojmem a kromě již zmiňovaných modrých obludek, které se objevily při otevření naší krabice, můžete najít tvarem podobné růžové (Diva Dice), ale především krásné dinosaury (Dino Dice). Každá hra sice má jiný název, ale ve skutečnosti jsou stejné až právě na ty figurky, takže zatímco Demon Dice, které zde máme dnes, jsou spíš pro kluky, Diva Dice samozřejmě potěší nejvíce princezny. Každá krabička může být vyrobena také v jedné ze dvou obtížností – Level 1 a Level 3, zatímco dinosauří kamarádi se zaměřují na čísla a tečky.
Seznamte se – ten zubatý je Fangz, rohatý se jmenuje Razor a chudinka s jedním okem i rohem nemůže mít jiné jméno než Cyclops. Vaším úkolem bude získat je zpět do svého vlastnictví, ale budete k tomu potřebovat trochu anglické (nebo české) slovní zásoby.
Ale ještě zpět ke kostkám. Kromě barvy se samozřejmě liší ještě v něčem – žluté obsahují jen a pouze souhlásky a osamocená oranžová pak na sobě má rozepsané samohlásky rozdělené do skupin. Jako jediná má právě tato kostka ale také dvě ze svých šesti stran vyhrazené pro takzvanou Aaahhh! stranu, která má speciální pravidla.
Váš úkol pro celou hru je jednoduchý. Vytvářením co nejdelších slov vyhráváte figurky démonků k sobě. První z hráčů, kdo dokáže získat všechny tři, se stává vítězem partie. Nejdříve ale musí hráči určit toho, kdo bude začínat. Každý hodí žlutou kostkou a ten, kdo hodí písmeno nejblíže písmenu Z začíná. Ke hře budete ještě potřebovat papírek a tužku pro každého ze soupeřů.
Základní fáze hry se skládá ze tří kol, která rozhodnou o držitelích figurek. Na začátku každého kola jeden z hráčů hodí trojicí kostek a položí je do středu stolu tak, že z nich vytvoří řadu s oranžovou kostkou a-e-i-o-u uprostřed.
Tentýž hráč nyní otočí přesýpací hodiny a všichni hráči současně začnou na papír sepisovat seznam slov, která se z devíti písmen na kostkách dají sestavit. Protože většina písmen není na obou kostkách, obvykle získáte hodně možností, jak písmenka ke tvorbě využít. Můžete samozřejmě vytvářet delší slova než tři písmena, naopak čím delší, tím lepší.
Jakmile uplyne stanovený čas, který se liší podle věku hráčů (dospělí mají jedno otočení hodin, děti dvě a malé děti tři přesypání písku), všichni si nejdříve zkontrolují slova a jejich správnost. Pak zbývá už jen spočítat počet písmen, a tak určit vítěze, který nastřádal slova obsahující dohromady nejvíce písmen.
Hra tedy překvapivě netrénuje pouze kombinování a slovní zásobu, ale také psaní. Dohromady tedy má velice pozitivní vliv na dětské hráče a současně vypadá velice dobře díky figurkám, o které se všichni soupeři přetahují.
Ale zpět k tomu, co se stane ve chvíli, kdy jsou všechny tři figurky rozdané. Nyní ze hry vypadnou všichni hráči, kteří nezískali žádného. Pokud ostatní získalo více hráčů, pak pokračují vyřazovací kola. V opačné situaci je už nyní jasný vítěz.
V dalších kolech platí stejná pravidla. Jen figurka vždy změní majitele – od hráče s nejnižším skóre se přesune k vítězi kola. Tak postavičky mění majitele, dokud jeden ze soupeřů nevlastní všechny tři. V té situaci končí partie.
Dude Dice Words je písmenková hra, která kombinuje vlastnosti několika jiných her. Co má ale opravdu unikátní jsou velké kostky a odměny v podobě figurek. Obojí se na stole vyjímá opravdu pěkně a každého dětského hráče na první pohled potěší vyhrání postavičky mnohem víc, než nějakého bezejmenného nezajímavého žetonu.
A k čemu je to záhadné slovo Aaahhh! na oranžové kostce? Pokud jej hráč losující slova hodí dvakrát po sobě, musí předat kostky soupeři a nemá výhodu losování písmen. Kostky jsou pro děti lákavé, takže všichni se budou prát o možnost házet v daném kole.
Kombinací je opravdu nesčetně. Právě proto, že můžete vytvářet slova libovolné délky, nemůže se v podstatě hra ohrát ani v situaci, kdy by se vám začaly sestavy písmen opakovat. Ale to nebude nějak brzy, protože tři kostky jsou k takovémuto kombinování dostatečné.
Hráčům nikdo nepředepisuje směr, ani počet písmen a záleží tedy pouze na nich a jejich postřehu, kolik slov dokáží na kostkách vymyslet. Určité omezení samozřejmě představuje rychlost psaní, která může děti znevýhodňovat. Proto ale mají vždy více času než dospělí. Samozřejmě si rozdíly můžete stanovit podle svého nebo dokonce pořídit druhé přesýpací hodiny, abyste je nemuseli otáčet. To je totiž hlavní nepříjemnost, která kazí zážitek, protože někdo z hráčů musí písek sledovat.
Nejlepší na celé partii jsou vždy vyřazovací kola, do kterých se ale mohou dostat pouze tři hráči. Ostatní tak mohou pouze přihlížet jejich soupeři. Přestože je hra doporučena pouze pro dva až čtyři hráče, lze ji snadno hrát i ve více. Jen o to víc hráčů bude sledovat vyřazovací souboje nečinně.
Přetahování o figurky v druhé fázi hry je napínavé a k vítězství ve hře opravdu nestačí mít jen štěstí. Musíte opravdu něco ukázat, abyste všechny ostatní porazili.
Dude Dice Words jsou ale především příjemné překvapení. Na první pohled vypadají jako hloupost, ale ve skutečnosti se v poměrně nenápadné krabičce nachází zajímavá hra trénující mnoho dovedností. Pobaví děti a díky šikovnému přetahovacímu systému i mládež na párty.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Vydavatel | ZooBooKoo International Ltd. |
Rok vydání | 2009 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 6 and up |
Kategorie | Dice, Word Game |
Mechanismy | Dice Rolling, Spelling |
Rodina | Components: Letter Cubes / Word Dice |
Více o hře.
+ velké kostky
+ cestovní balení
+ příšerky
+ trénuje slovní zásobu
+ libovolná délka slov
- variant písmen není na třech kostkách zase tolik
- může rozhodovat rychlost psaní
- druhá část hry nudí ty, kteří se do ní nekvalifikovali