Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Eclipse – když jdou planety spát

Stane se to jen jedenkrát za velkou spoustu dní. Planety jsou už ze svého neustálého běhu tak unavené, že si musí na chvilku odpočinout. A tak se schovají jedna za druhou a užívají si alespoň na chvilku stínu a pohodu okamžiku, kdy nemusí zářit.

Podobně to dělají i komety, které však mají jednu výhodu. Jsou menší, a tak se nemusí pouze schovávat za planety, ale kolikrát na nich na chvilku přistanou a pořádají s okolními planetkami malý piknik. Ovšem ve hře Eclipse nezažijeme kupodivu zatmění.

Eclipse nás přivádí spíše do doby kometových válek. Ty se řadí do doby, kdy se lidé naučili ovládat gravitaci a trajektorie letu komet a používaly je místo zbytečně technicky náročných zbraní. Jenže jak praví už zákon akce a reakce, něco se vždycky změní. V tomhle případě má každá kometa svoje dvojče, které její pohyb vyrovnává a tím je právě umožněná snadná kontrola nad jejich pohybem.

Desková hra Eclipse je z řady dřevěných výtvorů francouzské firmy Gigamic. Podobně jako v případě námi recenzovaného Quoridoru se i zde projevila jejich perfekcionistická ruka ve zpracování. Ačkoliv pak dřevěný výtvor neumožňuje tak barevný vzhled, jako najdete u Regatty nebo Marrakechu, přesto je všechno přesně na svém místě. Pokud budete chtít hru zakoupit v České republice, pak ji najdete v sortimentu firmy Billard Centrum.

Design a herní princip vytvořil právě autor Quoridoru, Mirko Marchesi už v roce 1999, kdy se však hra jmenovala The Ball and Chain Game. Nový háv získala až v roce 2009 právě pod záštitou firmy Gigamic.

Krabice svými rozměry odpovídá již několikrát zmiňovanému kličkování v uličkách (Quoridor), ale také Marrakechu. Její poměrně velká váha je následkem dřevěné hrací plochy, která má kulatý tvar a důlky po celé ploše. Řad je na plánu sedm v rozložení 6-7-8-7-8-7-6.

Pod touto masivní deskou se ukrývá vlastně už jen jediná komponenta – látkový pytlík. Ale určitě se nenecháte jeho nenápadným černým vzhledem oklamat a tušíte, že uvnitř se něco bude ukrývat. A tentokrát to nebude jen tak nějaké něco. Jsou to totiž námi již zmiňované komety ve dvou barvách – světle hnědé a fialovohnědé. Na kuličkách vás však ani tak nezaujmou jejich barvy, jako skutečnost, že jsou spojené řetízkem.

A jak začíná partie? Samozřejmě si soupeři rozdělí komponenty podle barvy – jednu velkou kometu bez řetězu a také její satelity spojené do dvojic. Tři jsou spojené delším řetízkem, zbylé dvě dvojice mají spojení kratší. Celkem tedy máte k dispozici deset satelitů. Nyní zbývá už jen kuličky rozložit podle výchozího obrázku v pravidlech na strany plánu blíže k hráčům, podobně jako v šachu. Velká kometa hráčů je zároveň jejich pevností, která nesmí být dobytá a je na začátku po všech stranách chráněna.

Princip je jednoduchý jako u většiny podobně založených her. Hráči se střídají v tazích a mohou vždy pohnout jednou dvojicí svých satelitů nebo svojí domácí kometou. Ta jediná se může pohybovat neomezeně po hrací ploše a skákat do všech šesti možných směrů, ale vždy jen o jedno políčko vpřed.

Oproti tomu satelity odpovídají svým pohybem fyzice, podle níž se navzájem přitahují (tuto přitažlivost představuje zmiňovaný řetízek mezi nimi). V jednom tahu můžete pohnout pouze jednou z dvojice malých kometek a to tak, aby se její dvojče nepohnulo. V podstatě tedy můžete kroužit s jednou kuličkou kolem druhé, ale vždy pouze na dosah řetízku.

A co je cílem celé partie? Zablokovat velkou kometu soupeře tak, aby se nemohla hýbat. Tím ji vezmete do zajetí a můžete si s ní pak dělat co chcete. Zatím vše vypadá poměrně nudně, ale teprve když se nad tím zamyslíte, přijdete na spoustu zajímavých vychytávek, které v partii lze využívat. Takových, které z Eclipse dělají opravdu zajímavou hru.

Především jsou to řetízky, kterými můžete blokovat soupeřovy satelity: pokud svojí dvojicí překřížíte směr soupeřovým satelitům, těžko odoláte pokušení zablokovat jej překrytím jeho řetízku svým. V takovou chvíli je spodní dvojice kuliček zablokovaná a hráč s ní nesmí pohybovat do té doby, než blok soupeř zruší.

Velké komety pro změnu nesmí přeskakovat soupeřovy řetězy, takže zablokování jejího pohybu může často přijít zcela nečekaně a překvapit hráče uprostřed jeho strategie. Právě v tomto nepravidelném vývoji a elegantním točení/skákání je zajímavý zdroj zábavy partie Eclipse.

V prvních partiích budete mít potíže zvyknout si na pohyb kuliček po obvodu dvojčete, takže se navzájem se soupeřem mnohokrát překvapíte různými tahy. Jak budete zkušenější a zkušenější, tak budete promýšlet souboj několik tahů dopředu. V tom je samozřejmě kouzlo každé abstraktní hry, která je náročná na přemýšlení.

A taková je rozhodně i Eclipse. Ale nejde jen o složitost uvažování, ale na vysoké úrovni musí být i vaše představivost. Je totiž snadné přehlédnout svoji šanci nebo úmysl soupeře, protože člověk je uvězněný v tom svém pevném vpřed a vzad uvažování. Oprostit se od něj chce opravdu pořádnou dávku soustředění.

Proto je Eclipse zároveň zábava i výzva pro děti už od osmi let. Ty si s ním užijí legraci, protože se budou muset poprat nejen se soupeřem, ale i sami se sebou. Obzvlášť menší děti pak budou nad krouživým pohybem bádat delší dobu. A partie je rozhodně během těch svých patnácti minut nudit nepřestane, ačkoliv se můžete potkat i s pomalejšími přemýšlivými soupeři, kteří ji trochu zdrží. Naštěstí prostor mezi vašimi a soupeřovými kometami není tak velký a tak již ve třetím kole dochází k „setkání“.

Základní strategie je na první pohled jasná – přeskákat co nejrychleji hrací plán s vašimi dílky a po cestě pokud možno blokovat soupeřovy dvojice jejich překřížením. Kdo bude rychlejší na druhé straně, ten má velmi blízko k vítězství. Samozřejmě tato taktika v podání obou hráčů pravděpodobně povede k situacím, které se mohou opakovat v průběhu různých partií, což někoho asi nepotěší. Navíc je poměrně vysoká pravděpodobnost, že může souboj dospět do patové situace.

Hry zaujmou i lidi, kteří obvykle abstraktní hry nehrají a preferují souboje s tématem, kartami a trochou té grafiky navíc. Zde se jedná sice o přísně logický souboj s notnou dávkou pozornosti, ale na první pohled je prostě hra opravdu lákavá i pro nehráče. A to je dobře.

Eclipse je zpracováním naprosto luxusní hra, která zaujme především milovníky přemýšlivých logických her. Ovšem do hry vtáhne bez problémů i absolutní začátečníky nebo hráče s odmítavým vztahem k tomuto typu her. Má totiž v zásobě zbraň, které se těžko uhýbá. Velmi zajímavý vzhled a především neotřelý systém pohybu planet po oběžné dráze.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGerardo Iula, Mirko Marchesi
VydavatelGigamic, Great American Trading Company
Rok vydání1999
Počet hráčů2 - 2
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAbstract Strategy
RodinaCategory: Combinatorial, Components: Wooden pieces & boards, Players: Two-Player Only Games, Series: Classic (Gigamic)
Alternativní názvyThe Ball and Chain Game

Více o hře.

Recenze: Eclipse – když jdou planety spát
Klady:

+ luxusní zpracování
+ originální princip
+ zajímavé strategické možnosti
+ jednoduchá pravidla
Zápory:

- vysoká pravděpodobnost patu
- v partiích se může opakovat stejný vývoj
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mage Wars Forged in Fire – ohnivé rozšíření