Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Equilibrio – najděte rovnováhu

Equilibrio - balení

Jak dlouho vydržíte stát na jedné noze? Většinou ne moc dlouho. Rovnováha je delikátní věc. Věřte nám nebo ne, ale právě na ní závisí mnoho věcí, které kolem nás najdeme. Ale také si na ní můžeme natrénovat vlastní šikovnost. Rovnováha je tu..

Jmenuje se Equilibrio a v české distribuci ji nabízí společnost DITIPO. Ta provozuje současně také Klub Zábavného učení, do kterého tato hra spadá. Spolu s ní tam můžeme najít ale třeba i zajímavý zvířecí ZooLogic (recenze), kombinační Meta-Forms (recenze) nebo stavěcí Architecto (recenze).

A právě posledně jmenovanému se Equilibrio svým mechanismem blíží. Jeho autory jsou Michel a Roberty Lyonsovi. V rámci původního amerického vydavatele FoxMind patří hra do série Brain Builder Series (tedy Stavění mozkem). Ale zpět k české verzi, k níž dostanete pochopitelně i česká pravidla.

Equilibrio - průběh stavby

Když těžkou oranžovou krabici otevřete, čeká na vás hromádka plastových dílků. Ty nemohou mít jinou, než oranžovou barvu. Tím se ostatně nijak neliší od již zmiňovaného Architecta. Stavebních kostiček je celkem 18 a mají nejrůznější tvary. Najdete zde čtyři krychle, čtyři hranoly, ale i dva sloupy nebo jeden půloblouk. Obrázek si můžete nejlépe udělat podle okolo polehávajících obrázků.

Kromě dílků v krabici jsou tedy již zmíněná česká pravidla, která vás zasvětí do všech tajů tohoto hlavolamu. Rozkládají se na jednom oboustranném A4 listu. Ale pořád nám něco chybí, nemyslíte? Samozřejmě je to brožura se zadáními. Ta je obrovská ve formátu A5 a svázaná plastovou kroužkovou vazbou. Působí tedy efektně a dobře se s ní manipuluje, protože si snadno můžete nalistovanou stránku nechat prostě a jednoduše nahoře.

Začátek brožury můžeme s klidem přeskočit, protože tam jsou pravidla zopakovaná v různých nečeských jazycích. Skočíme tedy až k prvnímu obrazci na modrém pozadí. Barvou listu se od sebe nijak všech šedesát zadání neliší. Obtížnost poznáte podle barvy proužku v dolní části stránky.

Equilibrio - průběh stavby

Kromě podbarvení zde vidíte i stupnici šesti obtížností od žluté, přes zelenou a modrou až po nejtěžší červenou. Šest obtížností po deseti úkolech. Každý list obsahuje také číslo stránky pro snadnou orientaci. Na druhé straně nenaleznete nic, jen bílo.

Nejdůležitější kromě samotného obrázku je rámeček v dolní části. Ten vám totiž napovídá, z jakých předmětů máte obrazec sestrojit. Máte zde siluetu jednotlivých dílků a pod ním číslo značící počet. Jenže zatímco ve dříve zmiňovaném Architectu jste měli pohled na obrázek ve 3D, tedy zešikma, zde se na něj díváme přímo kolmo.

Má to jeden zásadní důvod. Vy se totiž nesnažíte sestavit nějaký konkrétní objekt, třeba židli, gauč nebo pyramidu. Místo toho prostě a jednoduše stavíte věž. To samo o sobě nevypadá nijak složitě. Prostě vezmu zadání, poskládám dílky a mám hotovo. Žádné přemýšlení. No ne?

Equilibrio - průběh stavby

Jenže ono to ve skutečnosti je trošku jinak. Vaším úkolem totiž je prostě a jednoduše nalézt tu rovnováhu, o které jsme mluvili na začátku. Takže jinými slovy musíte postavit pyramidu z kamenů, aniž by vám celá spadla. Zpočátku se to zdá jako opravdu jednoduchý úkol, dokud do hry nevstoupí dílky se zaoblenými hranami.

Equilibrio vypadá na první pohled jako hlavolam, v němž je vaším úkolem stavění objektů z kostek. Ale jeho název je tady mnohem lépe sedící k tématu hry. Tentokrát ale nejde o žádný lamač mozkových buněk. Nemusíte skládat dílky tak, aby do sebe zapadly. Všechno se tentokrát totiž točí kolem vaší šikovnosti.

A her, které se právě na tuto část dovedností kompletně zaměřují, je stále poměrně málo. Právě proto je Equilibrio zajímavým počinem, který si zaslouží vaši pozornost. Šedesát úkolů je dostatečný počet, zvlášť vzhledem k jejich abstraktnosti. Můžete totiž snadno hrát nejen na jejich splnění, ale třeba i na rekordy v jejich postavení.

Equilibrio - hotová stavba

Čas tady ale v původní verzi nehraje žádnou roli. Každý dílek můžete pečlivě usadit a urovnat tak, aby přesně držel. Zpočátku to je naopak velice důležité, protože jinak vás vůbec nebude celá stavba poslouchat a rychle se zhroutí.

Protože je Equilibrio určeno především pro děti, jsou obtížnosti dobře odstupňované. Na začátku vás čekají jednoduché stavby, složené z několika dílků. Postupně se ale propracujete k pokročilým pyramidám složeným z různých dílků. Právě jejich různými kombinacemi a posouvání nahoru a dolů se zvyšuje obtížnost.

Pro děti se jedná o skvělý trénink šikovnosti a motorických dovedností. Naučí se hledat těžiště u předmětů a správně je na sebe pokládat. A to je v reálném životě schopnost k nezaplacení. Takový trénink je prostě fajn a zvlášť ve formě hry.

Equilibrio - zadání

Zpracování je pěkné, ačkoliv dílky mohly být alespoň barevně odlišené. Rozložené stavby pak mohly vypadat lépe. Ale to je otázkou designérů, kteří zvolili jednotnou barvu. Není to žádný zásadní problém. Kostky při pádu díky své plastové podstatě nedělají takový hluk, jaký by vydávalo dřevo a navíc se snadno nepoškodí. Padat totiž budou hodně často.

Equilibrio je hra o nalezení dokonalé rovnováhy. Každý dílek skládačky má svoje pevné místo a musí být posazen naprosto přesně. Jinak se vám celý dům zhroutí jako domeček z karet. Někdy se tak stavba i chová a pocit z pokládání posledního patra je často opravdu nefalšované napětí. Takže pozor, Equilibrio není žádný hlavolam, ale legrácka zaměřená na vaši šikovnost. Jako takovou ji musíte i brát.

Recenze: Equilibrio – najděte rovnováhu
Equilibrio je hra pro jednoho, která je celá o rovnováze. Vypráví o tom, že i sebevyšší stavbu lze opravdu postavit, pokud jste dostatečně šikovní. Jen u toho musíte přemýšlet, plánovat a všechno skládat s naprostou přesností. Co ale hra naprosto nesnese je netrpělivost. S tou totiž daleko nedojdete a podaří se vám postavit pouze stavby z první obtížnosti. Na další už potřebujete opravdu pečlivý přístup. A to je právě současně silná i slabá stránka Equlibria. Hra naučí děti trpělivosti, šikovnosti a přesnosti. Ovšem také u ní nemusí díky svojí nátuře dlouho vydržet. Z tvůrčího hlediska se ale Equilibrio povedlo na výbornou a přináší do stavěcích her nový nádech. Jste dost šikovní na to, abyste porazili všechny výzvy, které se uvnitř krabice ukrývají?
Klady:

+ trénuje šikovnost
+ plastové kostky nejsou těžké a při pádu nehrozí poškození stolu
+ opravdu těžké úkoly
+ dostatek různých zadání
+ netradiční námět stavění pyramid
Zápory:

- cena
- není pro netrpělivé hráče
- kostky mohly být barevné
Prozkoumávejte dál
Recenze: LOGO Duo – co patří k sobě?