Byli jste někdy na veletrhu Spiel v Essenu? Tohle není jen ta klasická výstavní akce plná nekonečných proudů lidí. Velmi důležitou součástí prostoru každého stánku jsou také stoly se židlemi, protože jen tak si hráči mohou vyzkoušet novinky. Netradiční hravá atmosféra, ale také spěch a snaha vidět toho co nejvíc. To jsou hlavní parametry každého výletu do Essenu.
Aby si to mohli někteří návštěvníci zopakovat a vrátit se ke svým oblíbeným expozicím, připravili tvůrci Fabrice Beghin, Frédéric Delporte a Etienne Espreman deskovou hru ESSEN The Game. Pouze poslední jmenovaný má na svém kontě ještě další hru a to Bruxelles 1893. Krabice vyšla pod hlavičkou společnosti Geek Attitude Games v roce 2014 s ilustracemi Cyrille Breuil. Její vydání je výsledkem společného snažení 540 geeků na serveru Kickstarter.
Na víku vidíme obrovský zástup lidí před jižním vstupem na veletrh. Výjev to je z roku 2013, tedy o rok dříve, než se hra opravdu dostala mezi zájemce. Uvnitř klasické čtvercové krabice najdeme především velký herní plán představující jednu z hal, včetně jejich stánků. Ty zde reprezentují bílé čtverečky ve větších barevných oblastech. Všechny jsou protkané uličkami. A kolem je hromada stupnic (bodovací, akční a popularity), což se pro hru s tímto tématem skvěle hodí.
Hala ale není všechno, protože prostor se nachází i před vstupem na veletrh. Tam je parkoviště, kde se bude hra také částečně odvíjet. Nechybí ani místa pro karty – největší z nich je rezervovaná pro přání hráčů, druhá pozice pro karty hodnocení her.
Právě kvalitu jednotlivých titulů umožní sledovat karty, které jsou obdobou reálného odborného hodnocení na veletrhu. I zde jsou tři žebříčky – BoardGameGeek, TricTrac a magazín Fairplay. Ve hře o deskových hrách ale nemohou chybět ani klasické dřevěné figurky pro jednotlivé hráče. Jsou tu i hromádky kartonových žetonů, ať už jde o události, značky popularity her (pro zmíněné stupnice) či vstupní novinářskou kartu. Z pevného materiálu jsou vyrobené také dílky jednotlivých her, které na stáncích budou představované a prodávané.
K placení budou hráči používat klasické papírové peníze. Tím nám chybí už jen karty, které jsou dvou druhů – bodovací karty pořadí (se symboly hodin ukazujících na jedno ze dvou bodování ve dni veletrhu) a karty přání. Právě ty představují malé lístečky, se kterými všichni přijíždí do Essenu, s předsevzetím koupit JEN tyhle hry. Ke každé hře patří cenovka, adresa stánku, symbol popularity a případný bonus.
Na začátku partie dostane hráč svoji barevnou postavičku (v barvě dle své volby), jeden akční žeton s portrétem a také 300 eur, které si s sebou přivezl na útratu. K tomu dostane také jednu desku představující kufr auta, ve kterém je místo pro všechny nakoupené hry. Žeton položí na začátek trasy akčních bodů, která leží na hraně plánu směrem k němu. Samotnou figurku pak postaví na parkoviště. Dva žetony davu také v tuto chvíli čekají na otevření veletrhu s hráčem na parkovišti. To označovací kroužky popularity položí hráči každý na jeden ze sloupečků typů her na číslici dvě.
Každý z návštěvníků veletrhu dostane sedm karet přání, ze kterých si vybere jednu a zbytek karet podá soupeři po pravé ruce. Dostane nový výběr od druhého souseda, a tak pokračuje, dokud nemá vybrané čtyři karty. Zbývající přání pak vytvoří společná přání v levém horním rohu plánu, kde je místo rovnou pro patnáct karet. Žetony událostí jsou umístěné na určená místa na stole. Ranní karty hodnocení rozmístí hráči na tři pozice (ke každému z magazínů), večerní položí vedle plánu a připraví dílky s hrami do pěti hromádek po šesti. Zbytek pak rozloží po plánu přímo na stánky vydavatelů – tyto hry už byly vydané, zatímco ostatní čekají na to, až k pavilonu dorazí jejich kamion.
Na začátku partie, stejně jako na začátku každého kola, čeká na hráče fáze údržby. Podle tří řad her na paletách se změní popularita po čtyřech dostupných typech her (party, kostkové, karetní a euro). Každá kartička podle svého typu a řady (horní snižuje popularitu, spodní zvyšuje) ovlivní stupnici, kterou hráči společně upraví. Některé hry na paletě pak dostanou také náhodné žetony událostí, které ovlivní samotný nákup. Zbývá už jen posunout davy lidí na oblasti kartiček z prostřední řady.
Poté už mohou hráči konečně začít provádět nějaké svoje vlastní akce. Body k provádění činností sledují hráči na stupnici před sebou, po které posouvají svůj žeton. V první řadě mohou pohybovat svojí figurkou po výstavišti a to vždy na sousední políčka (i diagonálně). Některé prostory jsou větší a přesahují přes několik stánků. Většina pohybů stojí pouze jeden bod, výjimkou jsou hodně zalidněné části (kde je žeton davu).
Jakmile hráč dorazí na stánek, kam chtěl, může si pořídit za peníze hru a její žeton přesunout na poslední políčko svojí akční trasy. Protože už musí něco nést, jeho počet akcí se snižuje. Takový nákup nestojí sice bod, ale místo toho sníží hráči jeho pohyblivost. Pokud se jedná o hru z nabídky společného seznamu přání, hráč k tomu dostane také odpovídající kartu. Každá pořízená hra přináší hráči okamžitě vítězné body podle popularity a případných bonusů.
Další akční bod lze utratit také za zkoušení her na stáncích. Za odměnu si hráč může vzít dvě karty přání, jednu z nich si nechat v ruce a druhou zahodit. Nastřádané hry lze také vyložit do auta, když figurka vyběhne na parkoviště a konečně si může odpočinout od všech těch tašek. Výměnou za vítězné body si může hráč také z bankomatu doplnit svoji hotovost o padesát eur (za dva body). Teprve když hráč využije všechny svoje body, může pokračovat v kole další v pořadí.
Kromě činností uvedených na začátku partie se ještě na začátku kola odehraje jedna důležitá věc. Jsou vydané nové hry, které hráči (i s případnými žetony) přesunou z palet na jejich stánky. Poté na palety složí nových šest her z na začátku vytvořených dobíracích hromádek.
Na konci čtvrtého kola nastává první bodování. Karty po celou dobu hraní ukazují, jakou sestavu her musí návštěvník veletrhu mít, aby dostal vítězné body. Po získání odměn hráči vyloží tři náhodné karty večerního bodování a pokračují v partii další tři kola. Teprve poté je čas vyhodnotit celou partii. Nejdříve jsou uděleny odměny za karty večerního bodování a poté za karty přání, které hráč drží v ruce. Bonusové body jsou uděleny tomu, kdo jako první na konci hry dosáhnul parkoviště a vyhnul se tedy dopravní zácpě. Partie pak končí vítězstvím toho, kdo v součtu nasbíral největší počet bodů.
Celý veletrh Spiel je vlastně taková hra. Všichni návštěvníci mezi sebou soupeří o to, kdo bude v nákupech her nejúspěšnější. A tuto soutěživost ESSEN: The Game přenáší do stolní podoby poměrně věrně.
Jedná se o strategickou hru dopravního typu, ve které se hráči snaží zoptimalizovat pohyb po mapě a zahrnout do svých plánů také vlastní přání, jež jim diktují karty. Díky tomu i neustále se měnící nabídce her (dodávaných postupně z palet) je každá hra jiná. Pouze rozložení stánků zůstává neměnné a odpovídá vystavovatelům v roce 2013 a jejich hrám.
Mnoho z titulů ve hře jsme si dokonce na vlastní kůži vyzkoušeli. O to zajímavější je se procházet po výstavišti a znovu je nakupovat. Jsou tu například Om Nom Nom (recenze), letos pro nás zajímavý Steam Park (recenze), jehož lokalizaci přinese Blackfire, Nauticus (recenze), vynikající Rokoko (recenze) nebo Helvetia Cup (recenze). Her je tu dohromady pořádná řada a jsou to opravdu zajímavé tituly.
Ve hře je zásadní také vývoj obliby jednotlivých druhů titulů. Tyto změny jsou z větší části výsledkem náhody a toho, jak hráči zrovna zamíchali destičky s hrami. Naopak co ve hře významně chybí je interakce, která k samotnému veletrhu patří. Hráči se zde předhání, ale každý hraje víceméně za sebe a tlačenici představují jen žetony davu.
To možná trochu zamrzí, ale všechno to pracuje ve prospěch jednoduchosti. Hra využitím pouze dvou akčních bodů v tahu je překvapivě snadná na pochopení i hraní. Můžete tak zatáhnout do partie i hráče, kteří o Essenu třeba vůbec neslyšeli. Přesto platí, že hra má opravdu velmi dobrou atmosféru a výborně zpracované téma.
Nejvíc se nám ale líbí mechanismus pohybu, ve kterém rychlost postavičky závisí na naplnění batohu. Čím více her, tím pomaleji se pohybujete. A to je opravdu zajímavé a přináší to těžká rozhodnutí v průběhu partie. Rozhodnutí dále ovlivňují tajné úkoly, které přináší na konci body. Jednoduše řečeno: rozhodování si tu užijete.
Všechno ve hře funguje výborně a díky krátkým tahům se hráči střídají rychle. Proto ani nevadí souboj v maximálních pěti, který i tak funguje pěkně. Díky delšímu pohybu a široké nabídce může doba potřebná k dokončení přesáhnout hodinu, což se také většinou stane. Přes doporučených 15 minut na hráče – my bychom toto číslo o pět minut zvýšili.
ESSEN: The Game Spiel´13 je opravdu dobrou strategickou hrou, která potěší nejen ty, kdo tam opravdu byli. Umí pobavit a představuje příjemnou, ačkoliv ne úplně obtížnou, výzvu. Hráči musí šikovně pracovat se svojí ekonomickou situací i plánováním pohybu. Celkově tak můžeme ESSEN: The Game doporučit všem, kdo mají rádi lehčí strategie.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Fabrice Beghin, Frédéric Delporte, Etienne Espreman |
Ilustrace | Cyrille Breuil |
Vydavatel | Geek Attitude Games |
Rok vydání | 2014 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 75 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (7 voters) |
Kategorie | Economic |
Mechanismy | Action Points, Area Movement, Pick-up and Deliver, Set Collection, Simulation |
Rozšíření | ESSEN the Game: Goodies |
Rodina | Cities: Essen (North Rhine-Westphalia, Germany), Crowdfunding: Kickstarter, Theme: Boardgaming |
Více o hře.
+ pěkně zpracované téma
+ mechanismus pohybu
+ tajné úkoly
+ opravdové stánky a hry
+ jednodušší hra, zvládnou i začátečníci
- chybí interakce hráčů
- náhoda