Afrika není jen zemí sucha, písku a pyramid. Je také plná talentovaných lidí, kteří čekají na svoji šanci. Malých dětí, jejichž fantazie přesahuje naše představy, lékařek a sochařů, kteří ale nikdy nedostanou možnost ukázat svoje schopnosti.
Tanzánie je jen jednou z těchto zemí, ale někde se začít musí. Právě sem může alespoň část vašich peněz směřovat, pokud si pořídíte domů nové pexeso od firmy Loris Games. Z každého prodaného kusu putuje sedm korun na podporu a vzdělání dětí bez rodičů právě v této africké zemi. Autorem ilustrací ke hře je Hendrick Lilanga a právě odsud pochází název Extrémní pexeso Lilanga, které vyšlo v roce 2013.
Svým balením vás tahle hra na první pohled nepřekvapí, protože se nachází jednoduše natištěná na arších tvrdého papíru. Osmačtyřicet čtvercových kartiček čeká na vaše hladové nůžky, které jim konečně dodají finální tvar. Jenže kromě těchto pět centimetrů velkých čtverečků nůžky vykrouží také tvar pro krabičku, do které všechny karty snadno ukryjete. Stačí ji jen složit a na správném místě slepit.
Už tohle by vám mělo naznačit, že Lilanga není lecjaké pexeso. Podobně jako s Numerixem (recenze) se i tentokrát autoři v Loris Games zaměřili na trénink dovedností. Tentokrát ale nejde o matematiku, místo toho se pochopitelně zaměříme na paměť, což u pexesa není nic překvapivého. Jenže čím se tato hra odlišuje, poznáte až ve chvíli, kdy se podíváte na okolní obrázky.
Ilustrace Hendricka Lilangy jsou jednoduše jedinečné. Složitostí svých vzorů vás fascinují stejně spolehlivě, jako Tula Moon edice puzzle od Ravensburgeru. V jejich rafinovanosti je ukrytá krása, protože mnoho obrázků si je velmi podobných. O to lépe si uvědomíte, že si je budete muset dobře zapamatovat, abyste vyhráli.
Pexeso je hrou, ve které musíte na první pokus najít dvojici stejných obrázků. Možná tomu nevěříte, ale s Lilangou si i zkušení hráči pexesa nebudou vědět zpočátku rady. Pro hru totiž potřebujete zcela jiný typ paměti, protože si jednoduše nelze zapamatovat kompletní obrázek se všemi jeho záludnostmi a záhyby.
Na to je každá z ilustrací příliš bláznivá. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, africký malíř z kmene Makonde svými obrázky zachycuje reálné obrázky z života kolem sebe. S bohatostí obrazů současně ale přichází v úvahu hned několik metod, které vám poradí pravidla. Musíte se soustředit buď na některé detaily (například barvy, detail nebo výraz postav) nebo se naopak odtáhnout od obrazu a snažit se jej přiřadit do nějakého kontextu (malý příběh).
Zajímavé je, že některé taktiky zapojují emoční paměť, zatímco další potřebují fantazii, lineární paměť nebo smysl pro detail. V šíři přístupů je síla tohoto pexesa znát nejlépe. Každý bude k zapamatování přistupovat jinak, někdy dobře, jindy správně. Ale vždy se z toho poučí a nakonec dospěje ke kýženým výsledkům.
S obtížností se ale pojí také snad jediná výrazná nevýhoda této inkarnace. Protože hráči budou mnohem více bloudit mezi kartičkami a nenajdou tak rychle správné odpovědi, prodlouží se také celá herní doba a to klidně i na dvojnásobek. Někdy je pak vhodné zařadit do partie pouze menší počet karet, čímž efekt mírně snížíte.
Extrémní pexeso Lilanga je určitě zajímavým počinem, který ale potěší nejvíce fanoušky pexesa. Stejně dobře se ale hodí do rodiny, kde potřebují paměť trénovat nejen rodiče, ale i děti a prarodiče. A s těmito obrázky dosáhnete určitě postupem času dobrých výsledků.
+ unikátní ilustrace
+ část peněz přispíváte na dobrou věc
+ obtížnost
+ trénuje správný přístup k zapamatování obrázků
- zůstává stále jen pexesem
- prodloužená herní doba