Pět slepiček, dvě prasátka, jedna kravička a deset koz. Sakra, ale ještě včera jich bylo jedenáct. Nebo ne? Kdo si to má pamatovat.. Farmářský život je těžký nejen proto, že se musíte neustále starat. Musíte mít také přehled, abyste věděli, když se vám nějaké zvířátko zatoulá. A k tomu potřebujete dobrou paměť, to je přece jisté..
Jistotu měl i Carlo A. Rossi, autor dětské deskové hry Family Farm. Na svět přišla pod značkou společnosti Piatnik teprve v letošním roce 2013. I česká verze byla vytištěná v Rakousku a provází ji grafika Studia Giochi.
Už samotná krabička nezastírá, že se jedná o opravdu jednoduchou hru. Na víku vodorovně podlouhlého formátu najdete usměvavé postavičky a zvířátka v pěkné kreslené grafice. Nechybí tady růžové prasátko, hnědý pejsek i tajemná husa. Na boku se pak přesvědčíte snadno v rámečku, že hra je doporučená už od čtyř let věku.
Na jejím dně leží nejen podrobná pravidla, ale především dva balíčky karet. Zatímco jedny z nich jsou v rozměrech, na které jsme zvyklí, druhá hromádka obsahuje karty obrovské. Na rozměry mají přibližně osmnáct na dvanáct centimetrů a najdete na nich vždy nakreslenou farmu s nejrůznějšími věcmi kolem.
Zatímco malých tenčích karet je 36 a obsahují vždy dvojici obrázků oddělených přitlučenou destičkou, velkých karet je osmnáct a lze je rozdělit podle barevného lemu na tři skupiny. Každá karta má svoji vlastní kombinace předmětů (vždy po tuctu předmětů na každé kartě). O pravidlech už jsme mluvili, a proto zbývá zmínit pouze barevné žetony dvou druhů – červené a zlaté.
Do začátku partie nejdřív musí hráči vybrat jednu sadu farem, se kterou budou hrát – tedy vždy pouze jeden barevný lem. Každý z hráčů si vybere náhodně jednu farmu, kterou si položí před sebe a pečlivě si ji prohlédne. Žádné další pro hru potřebovat nebudete. Nyní je třeba zamíchat balíček karet, rozdat z něj několik karet hráčům a vysypat žetony na hromádku stranou. Právě ty se budete snažit získat.
Teď už můžete začít hrát. Nejdříve máte 30 vteřin na prohlédnutí vašeho obrázku. Všimněte si, že na něm je dvanáct obrázků. Vašim úkolem je si je dobře zapamatovat, ale otáčet ji nemusíte. Hledání vás ale bude zpomalovat.
Pak se hráči střídají na tahu a vždy vyloží do středu stolu jednu kartu ze svého balíčku. Nyní mají všichni možnost ji chytit a získat pro sebe. Zajímá vás ale pouze taková karta, z jejichž dvou obrázků máte alespoň jeden na vaší farmě. Jakmile jste si jistí, že ji opravdu chcete, položíte na ni ruku. Hráč, který na ni sáhnul jako první, ji získá, ale nekontroluje. Na to bude čas později.
V tahu pokračuje právě ten z hráčů, který kartu získal. Kolo končí ve chvíli, kdy už nejsou žádné karty, které byste mohli otáčet. Nyní je třeba spočítat nasbírané body a rozdělit podle nich žetony. Za každou kartu, na které je jeden obrázek z vaší farmy, dostanete jeden žeton. Pokud máte rovnou oba, pak dostanete dokonce žetony dva. V případě špatné odpovědi musíte jeden žeton vrátit zpět.
Hra pokračuje dalšími dvěma koly postupně s dalšími sadami karet. Po každém z nich následuje vyhodnocení. Teprve na konci třetího kola je čas sečíst nastřádané žetony. Hráč, který jich nasbíral nejvíce, se stává vítězem partie.
Family Farm je jednoduchá dětská hra, která se zaměřuje na rozpoznávání obrázků. Několika drobnými úpravami ji můžete ztížit a udělat z ní dokonce zábavu, u které se potrápí dospělí. Dětská grafika ale hru přesto předurčuje především pro zábavu s dětmi.
Při popisu pravidel vás určitě napadly i složitější varianty, jak by se dalo Family Farm hrát. A v pravidlech jsou přímo popsané, jako hra pro pokročilé – na kartičku s obrázky se můžete dívat vždy pouze ve chvíli, kdy hledáte obrázek. A pak je tu ta úplně nejtěžší úroveň, která zatíží vaši paměť. Na začátku kola si musíte zapamatovat všech dvanáct obrázků a karty si berete po paměti.
V nejjednodušší verzi se mohou zábavy účastnit opravdu i děti kolem čtvrtého roku věku. Budou hledat pouze obrázky podle předloh na kartách. To sice pro ně není úplně nejjednodušší, ale současně je to určitě v jejich silách.
Pouze při čtyřech a pěti hráčích použijete (téměř) všechny karty. V ostatních počtech je hra částečně závislá na štěstí. Některé obrázky z vaší farmy mohou zůstat mezi nepoužitými kartami a díky tomu budete mít nevýhodu oproti ostatním.
Pravidla pro akční fázi tahu s natahováním rukou a pokládáním dlaně na karty má svoje pevně daná pravidla. To je dobře. Například hráči by měli mít vždy ruku, kterou budou kartu chytat, položenou před sebou na stole ještě před jejím otočením.
Naopak v ní chybí jasný popis toho, jak se má řešit nepravidelné braní z balíčku. Hráč se dostane na tah ne ve chvíli, kdy na něj dojde řada po směru hodinových ručiček, ale pouze ve chvíli, kdy získá kartu. Proto se může stát, že některým karty zbudou, zatímco ostatní mají balíčku už prázdné. Pak je pochopitelně třeba, aby svoje obrázky dohráli i tito hráči. Není však jasné, v jakém pořadí, když vyhraje kolo ten, kdo už žádné karty nemá.
Bohužel, pokud by se někdo rozhodl získat všechny karty, pak má téměř jistotu výhry, protože na většině z nich bude nějaký jeho obrázek a získá alespoň nějaké body. Ale to by byl hráč, který nehraje fér a s takovým soupeřem byste si už další hru určitě nepřáli hrát.
Family Farm je jinak překvapivě zajímavá pro všechny a nejen pro děti, kterým je určena v první řadě. Díky několika obtížnostem si mohou opravdu zahrát i rodiče s dětmi, každý třeba na jinou obtížnost, aby měli podobné šance. Takže pokud chcete zajímavou a jednoduchou hru, ve které jde o reflexy a paměť, pak je Family Farm další ze skupinky her, ze kterých můžete vybírat.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Carlo A. Rossi |
Vydavatel | Piatnik |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 4 and up |
Kategorie | Action / Dexterity, Children's Game, Farming, Memory, Real-time |
Více o hře.
+ trénuje rozpoznávání obrázků
+ druhá úroveň obtížnosti se zakrytým obrázkem farmy
+ každý hráč může mít svoji obtížnost
+ dostatek různých farem a předmětů
+ dobrá zábava pro děti
+ trénuje reflexy a paměť
- hra je závislá na štěstí, protože některé karty v kole nepoužijete a mohou to být zrovna ty vaše
- hráč se může v podstatě pořád hlásit jako první a nic mu v tom nezabrání (ani záporné body)