Možná jste si toho nikdy nevšimli, ale různá zvířátka jsou si vlastně podobná. Stačí se na ně podívat ve správnou chvíli na správném místě. Najednou mají víc společného, než byste si mysleli. A pokud dokážete tyto podobnosti najít v přírodě, pak vám to určitě půjde i s kartami.
Tuto schopnost prověří nová karetní hra Findnix, kterou vytvořili Brad Ross a Robert Leighton. Jejich výtvor pak vydala v roce 2014 společnost Piatnik. Autora ilustrací jsme se z pravidel ani krabice nedověděli.
Na druhou stranu hra obsahuje pouze několik ilustrací, které se neustále mezi sebou kombinují. Většinu z nich, včetně tří zvířátek, můžete vidět už na víku malé čtvercové krabičky. Jsou tu housenka, motýl i ještěrka.
Ty samé postavy nás čekají i na 81 kartách uvnitř krabičky. V balíčku leží uprostřed krabičky, která je zhruba čtyřikrát větší, než by bylo třeba. Dodržuje tak tradici (velikosti) her od Piatniku, jež jsou určené dětskému publiku. Kromě karet tu je naštěstí také modrý pytlík, který lze použít jako balení pro přenos, abyste s sebou nemuseli tahat tu zbytečně velkou krabičku.
Na začátku partie stačí všechny tyto karty pořádně zamíchat a rozdat každého ze zúčastněných soupeřů pět z nich. Zbytek vytvoří dobírací hromádku uprostřed stolu. Ještě je ale třeba otočit horní kartu, která se v tu chvíli stane kartou findnix, jejíž vzor budou muset všechny zvířátka nyní následovat.
Každá karta má přesně čtyři jedinečné vlastnosti, které ji odlišují od ostatních. Je to zvíře, předmět na kterém se nachází, barva pozadí a jeho tvar. Hráč má ve svém tahu za úkol zahrát kartu, která má s aktivní findnix kartou společné alespoň dvě vlastnosti. Takovou kartu lze vyložit nahoru na odhazovací balíček a vytvořit z ní tak novou findnix kartu. Poté je na řadě další hráč.
Ovšem je možné na tahu ještě zůstat a vyložit další kartu! Musíte ale mít v ruce obrázek, který se shoduje s findnix kartou alespoň ve třech prvcích. Tak může hráč pokračovat i několikrát, a pokud má štěstí, může se stát vítězem kola. Jakmile zahraje poslední kartu, získá tolik bodů, kolik mají ostatní hráči karet v ruce. Celý souboj končí kolem, ve kterém některý z hráčů dosáhne předem nastaveného počtu bodů.
Findnix je hrou o hledání rozdílů. A my pro vás máme také úkol – najděte v této hře rozdíly oproti jiným karetním hrám, ze kterých si bere inspiraci! Mechanismus je vlastně klasické prší (nebo chcete-li UNO – to kvůli bodování) s úpravou. Místo číslic sledují hráči rozdíly. Jen jich může být víc a ve hře nejsou žádné speciální karty. To ale současně také znamená, že celý karetní souboj probíhá neustále stejně a nijak se nevyvíjí. Po jedné partii to nevadí, ale hra zůstává stejná i napříč souboji a poměrně rychle omrzí.
Protože na tah není žádný čas, mohou si děti v klidu promyslet, kterou kartu mohou zahrát. I tak ale hra trénuje jejich správné vnímání a postřeh, protože musí dokázat objevit stejný tvar i v jiné barvě nebo rozeznat předmět za tělíčkem zvířete. V konfliktu pak je ale věkové doporučení, které začíná až na sedmi letech. Tato hra by svou jednoduchostí měla být vhodná už pro děti, které zvládají rozlišovat barvy. Pro starší pak může být už příliš jednoduchá a raději se poohlédnou po něčem složitějším.
Celá partie je založená čistě na náhodě. Záleží jen, jaké karty hráči dostanou do ruky. Musí je sice umět odhalit a ve správném pořadí zahrát, ale jakmile se několik málo obrázků naučí, už jim nic nebude bránit pouze ve slepém vykládání karet. Veškerá taktika jde stranou, prostě jen vyložíte kartu, pokud máte. Žádné ovlivnění šance na vítězství se nekoná.
To vše se navíc odehrává v grafice, která je možná až příliš jednoduchá. Obrázků je málo a nejsou nijak roztomilé nebo detailní. Pouze barevné jsou dostatečně, ale to je důležité pro samotný průběh hry.
Findnix nepřináší do světa karetních her vůbec nic nového. Chtělo by se nám až říct, že je to tak trochu zbytečná karetní hra. Vše už tu bylo dříve a lépe. Tahle hra si prostě nezaslouží pozornost a bude lepší, když se ohlédnete jinde. Findnix hledat nemusíte.
+ trénuje vnímání barev a postřeh
- zoufale neoriginální
- nemožnost jakkoliv vývoj ovlivnit
- příliš jednoduchá grafika
- zvláštní věkové doporučení
- partie jsou si podobné jako vejce vejci
One Comment