Slunce vykouklo nad špičky stromů a v jeho prvních paprscích se zaleskly čepele vytažených mečů. Jejich zvonění už o několik minut dříve vyplašilo klidně se pasoucí zvěř z nedalekého paloučku. Souboj však stále nebral konce a oba protivníci se neustále střídali ve výpadech.
Kolemjdoucí by se lekl jejich vizáže hned na první pohled. Jeden měl dlouhatánské bílé vousy, které se zlověstně vlnily. Velké oči a nepřirozeně malé uši naznačovaly, že se nejedná o člověka. Druhý bojovník byl ještě strašidelnější – jeho modrá kůže prosvítala natrženým oblečením po ranách meče. Jeho vlastní zbraní však byly nyní už jen ruce, kterými neustále dělal nějaké zvláštní pohyby. Jeho kovová zbraň ležela nedaleko na zemi, přelomená vpůli.
Mohli bychom sledovat souboj dál, ale my se raději od nevypočitatelných rivalů vzdálíme a podíváme se společně na hru, která takovýchto soubojů nabízí bezpočet. Jmenuje se Flash Duel a za její tvorbou stojí David Sirlin ze společnosti Sirlin Games. U nás od nich můžete koupit skvělé Puzzle Strike nebo Yomi, Flash Duel byl však první. A proto se jím dnes zabýváme a děkujeme společnosti Sirlin za zaslání recenzního kusu.
Sirlin Games používá zajímavou distribuční politiku, kdy se stará jak o produkci, tak i distribuci svých her. Můžete je tedy objednat na jejich stránkách, odkud vám je zašlou do celého světa. V podání Flash Duelu už se jedná o druhé, vylepšené vydání hry na téma bitev postav ze hry Fantasy Strike.
Ať už použijete k nákupu přímo jejich objednávku nebo nějakého prodejce, poštou k vám dorazí nenápadná malá krabička v tmavě hnědé barvě. Na jejím víku jsou nakreslené postavy, za které budete moci v průběhu partie hrát..
Krabice je opravdu z tuhého materiálu. Když její víko odstraníte, získáte konečně přehled o všech součástech balení. Na první pohled jich není nějak mnoho. Balíček 128 karet a pro něj určená přenosná krabička a napůl přeložený herní plán. Dole pod nimi pak už leží pouze čtyři menší figurky představující hrdiny a jedna větší pro černého draka a také pět žetonů vítězství. Pravidla v naší krabici byly verze 4.1.
A jak už je poslední dobou zvykem, opět si spolu rozebereme balíček karet, ať víme, co v něm čekat. Tentokrát toho je opravdu hodně, ale hlavní součást tvoří dva balíčky: první obsahuje padesát karet očíslovaných jedna až pět. Druhý, ještě o deset karet větší balíček, obsahuje tři karty schopností pro každou z dvaceti (!!!) přítomných postav.
Zbytek karet už slouží k rozšiřujícím variantám hry – osm dračích karet se speciálními dovednostmi a také pět karet loajality pro variantu se zrádcem. Poslední pětice karet vám umožní vzít si svůj Flash Duel s sebou ještě v menší krabičce bez nutnosti přenášet herní plán. Ten si složíte právě z těchto pěti karet, což je vynikající nápad.
Pravidla pro začátečníky nabízí dokonce zjednodušenou verzi bez schopností hráčů. Pro to, aby vám Flash Duel přešel do krve, je to opravdu dobrá varianta a také my se nebudeme při popisu samotných pravidel zabývat dovednostmi bojovníků. Ty naopak rozebereme o chvilku později, až budete mít představu, jak boje ve hře vlastně probíhají.
Je to všechno opravdu jednoduché a intuitivní. Dvě postavičky (v základní verzi je Flash Duel právě pro dva hráče) postavíte na opačné strany očíslovaného plánku s osmnácti políčky. Bojovníci se srazí nejspíš někde uprostřed, ale každý začíná s rozběhem na jednom konci. Z balíčku 50 očíslovaných karet vytřídíte přesně polovinu – pět kusů od každé jedničky, dvojky, trojky, čtyřky i pětky. Balíček zamíchejte a připravte k hernímu plánu – oba hráči jej budou mít společný. Každý hráč si z hromádky dobere svých počátečních pět karet.
Jedna partie probíhá na několik kol, stejně jako v bojových počítačových hrách (například Mortal Kombat, Tekken nebo Virtua Fighter). Jednotlivá kola končí ve chvíli, kdy se jednomu z hráčů podaří zasáhnout soupeře a ten jeho útok neodrazí. V takové situaci dostane hráč jeden žeton vítězství. Celý souboj vyhrává ten z hráčů, který získá jako první tři žetony, hra tedy může trvat až pět kol.
Každý hráč ve svém kole zahraje pouze jednu akci, pak si dobere do pěti karet a předává šanci na útok protivníkovi. Tím jsou šance vyrovnané, protože se hráči neustále ve výpadech střídají. Kolo může skončit i dobráním karet. V takovém případě určí vítěze vzdálenost, kterou se postavičky nachází od své startovní pozice.
Ale jak docílíte toho, že soupeře svojí zbraní zasáhnete? Jednoduše hraním karet z ruky. Můžete je využít celkem ke čtyřem různým aktivitám. Vzhledem k tomu, že bojovníci jsou na začátku kola daleko od sebe, budete muset nejdříve využít některá čísla k pohybu.
Ve chvíli, kdy se hráči dostanou od sebe na vzdálenost do pěti políček, může začít opravdový souboj. Právě tak daleko totiž jejich výpady dosáhnou. Pokud v ruce držíte kartu, která odpovídá vzdálenosti nepřítele, můžete ji zahrát a zkusit na něj zaútočit. Můžete vyložit také více tohoto čísla a tím udělat útok silnější. Soupeř se vašemu útoku musí bránit tak, že zahraje stejný počet karet stejné hodnoty. Pokud nemá dost karet, nepodařilo se mu útok vykrýt, je zasažen a prohrává kolo.
V rámci taktiky můžete provádět také další dvě akce. Pokud se bojovníci dostanou až úplně k sobě, můžete protivníka využitím jedné karty odstrčit od sebe právě na vzdálenost zahrané karty. A pak je tu čtvrtá možnost, která jako jediná využije hned dvě karty s různými hodnotami z ruky – jednou z nich se pohnete a druhou pak můžete rovnou zaútočit. Takzvaný „dashing strike“ je velice účinný a nese s sebou nepříjemné důsledky pro soupeře. Je ovšem těžší ho zahrát, protože musíte mít správnou kombinaci karet. Nepřítel však i tento útok může vykrýt.
Když už se vám dashing strike podaří, může soupeř před vaším útokem utéct zahráním karty s číslem. Jeho postava couvne o tolik políček a vyhne se útoku. Zaplatí za to ale ztrátou tahu v příštím kole, kdy se vzpamatovává z útěku. Pokud však úspěšně útok zablokuje, stále je v nevýhodě, protože pro svůj příští tah bude muset vybírat z méně karet – dobrat do pěti si může až na konci svého tahu.
Tím popis základních možností v Flash Duelu končí. Čtyři velice jednoduché akce jsou na první pohled zřejmé a jejich funkce jasná. Nejsložitější je dashing strike, ale ani ten nenabízí žádnou výzvu. Hru tak bez problémů zvládnou i nehráči, kterým se bude líbit především opravdu blesková rychlost jednotlivých kol. Ta trvají obvykle do pěti minut a končí ať už zásahem nebo dobráním balíčku 25 karet.
Z předchozích vět je poměrně jasné, že Flash Duel nás nadchnul svojí jednoduchostí a rychlostí. I těch pět soubojů máte do půl hodinky odehraných a málokdo pak řekne ne na výzvu k odvetě. Je nutné ovšem zmínit, že Flash Duel není až tak úplně originálem. K té skutečnosti se i sám autor přiznává a herní systém je inspirovaný hrou En Garde od Reinera Knizii. Ovšem všechny nástavby, o nichž si budeme povídat za chvilku, jsou jedinečné pro Flash Duel.
K prvním partiím přistupujte jako k výukovým. Přes opravdovou jednoduchost samotného systému na naučení vám bude hodně dlouho trvat, než všechno zvládnete opravdu na jedničku. Neustálé hlídání, počítání a kombinování číslic je prostě něco, na co si musíte zvyknout.
Na začátku hry si můžete vybírat z neuvěřitelných dvaceti postav (o deset víc než v původní první verzi). A věřte nám, že každá je úplně jiná a vyžaduje jinou strategii. Představte si tedy tu dobu, kterou budete potřebovat, abyste si každou z nich vyzkoušeli nebo dokonce zvládli jejich taktiku.
Slíbili jsme vám, že se zmíníme o speicálních schopnostech, které každá z postav má. Právě to je ten systém, který je od sebe odlišuje. Každá z postav totiž vyžaduje jiný přístup. Někdo je vyložený bušič do protivníka, jiný čistě defenzivní typ hrající na dobrání karet z balíčku.
A to samotné klasické hraní je pouhým začátkem. Flash Duel sice jako původní hra byla pouze pro dva hráče, ale to se změnilo s touto reedicí, která v krabici přináší pět dalších variant. První z nich je jednoduše postavení vaší postavy za pomoci tří odlišných vlastností jednotlivých postav (ty si vylosujete). Tím získáte další unikátní variace a strategie k objevování.
Pak tu najdete týmový souboj, ve kterém konečně zužitkujete i druhý balíček 25 karet s čísly. Všechny dohromady budou znovu tvořit dobírací hromádku pro všechny čtyři soupeře. Každý tým musí spolupracovat, aby vyřadil v kole oba protivníkovi bojovníky. Vyhrává poslední stojící muž. Do hry přichází také speciální dashing block, kterým můžete vypomoci svému právě napadenému kolegovi.
Největší novinkou a variantou celé hry však je Raid on Deathstrike Dragon, ve kterém se jeden hráč chopí role draka a další dva až čtyři se ho pokusí porazit. Nebude to nic jednoduchého a hrdinové musí opravdu spolupracovat. Drak je totiž opravdu silný a má k dispozici úctyhodné dovednosti. Podle počtu hráčů se pak liší jeho síla i počet zásahů potřebných k jeho poražení. Varianta poslední přináší do souboje s drakem zrádce, který se snaží tajně pomáhat drakovi.
Flash Duel je soubojovou hrou původně určenou pouze pro dva hráče. S novým vydáním do krabičky však přibyly i nové varianty. Všechny dohromady dělají z Flash Duelu prakticky neohratelnou záležitost. Každé kolo je napínavé až do konce právě proto, že končí prvním zásahem, k němuž může dojít prakticky kdykoliv.
Strategie je v této hře přítomná poměrně nenápadně a v pozadí. Nesmíte zapomínat využívat schopnosti své postavy a to co nejlépe, ale především musíte správně kombinovat karty. Správně ustupovat a popocházet podle svých aktuálních možností.
Při souboji samozřejmě hraje svůj podíl i náhoda. Nejen proto, že máte k dispozici pouze pohyby, které vám přijdou z balíčku. Nad svým pohybem ještě máte jakousi kontrolu. Ale když na vás zaútočí soupeř, musíte držet v ruce kartu s tímto číslem. A pokud vám prostě nepřišla, pak máte smůlu. Přesto se této situaci dá předejít, pokud si budete hlídat správnou vzdálenost a promýšlet každý tah.
Bohužel Flash Duel podporuje u hráčů takzvané počítání karet. Oba hráči mohou sledovat, které karty už byly hrány a podle toho přizpůsobovat svoji taktiku a útoky. Závisí pak na hráčích, jak se dohodnou, ale patří to k regulérní strategii, kterou soupeři při souboji mohou následovat.
ZMĚNA: Tento nedostatek můžete velice jednoduše odstranit, pokud přidáte do hry odkládací balíčky pro každý druh karty zvlášť. Tak všichni hráči budou mít přímo na očích počty karet a budou vědět, kolik jich ještě v balíčku zbývá. Mohou podle toho snadno upravit svoji taktiku. Tato změna dělá ze hry ještě lepší a napínavější.
Flash Duel má luxusní zpracování, které si říká snad už jen o miniatury jednotlivých postav. Všechno ostatní je výborné, karty se neohrávají tak, jak si hráči stěžovali u první edice. Žetony i herní plán je vyrobený z kvalitního materiálu.
Flash Duel je skvělou hrou, která dokonale vystihuje atmosféru šermířského souboje někde na paloučku za svítání. Každé kolo si budete užívat a celý souboj na tři vítězství ve vás nechá plno zážitků. A to vůbec nemluvíme o dalších variantách, které umožňují zapojení více hráčů a poskytují úplně jiný zážitek. Pokud vám nevadí náhodnost dobíraných karet a hledáte nějakou rychlovku, ve které si půjdete se soupeřem opravdu po krku, pak nemůžete sáhnout pro nic jiného, než pro Flash Duel.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | David Sirlin |
Vydavatel | Sirlin Games |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 1 - 5 |
Herní doba | 15 |
Minimální věk | 0 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (9 voters) |
Kategorie | Card Game, Fantasy, Fighting |
Mechanismy | Hand Management, Team-Based Game, Variable Player Powers |
Rodina | Admin: Better Description Needed!, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Fantasy Strike (Sirlin), Theme: Anime / Manga |
Více o hře.
+ kvalitní krabice
+ jednoduchý herní systém
+ superrychlé souboje
+ čtyři možnosti využití karet z ruky
+ dvacet unikátních postav
+ týmová varianta
+ souboj s drakem
+ přenosné balení
- jen obyčejné figurky
- náhoda se projeví při obraně