Na začátku všeho byl pinball. Jednoduchá hospodská zábava s kuličkou a dvěma páčkami, spoustou různých zvuků a blikátek. Toto pinkání si nalezlo oblibu nejen v realitě, ale i ve světě her, ať už v počítačové nebo třeba mobilní podobě. Cílem však vždy zůstává fakt, že zábava nemá žádný cíl, jen výsledné skóre a váš podpis pod jeho hodnotou.
Ve firmě Olymptoy si řekli, že by možná nebyl špatný nápad spojit tento jednoduchý páčkový princip s bodováním a vytvořit tak jednoduchou hru pro dva hráče. Na každé straně hrací desky by byla branka bráněná dvěma páčkami. Když tento prototyp vyrobili, zjistili, že se kuličky často zastavují někde na hřišti mimo dosah hráčů a hlavně páček. Proto se rozhodli protější poloviny plánu naklonit proti sobě ve tvaru písmene A a vytvořili tak nakloněnou rovinu.
Kuličky však najednou létaly moc velkou rychlostí, která nebyla pro menší děti vhodná, a tak zbrázdili celou herní plochu špuntíky s jediným posláním – přinést do hry chaos. Zároveň tak všechny střely zpomalily a pouze s dobrým odhadem můžete být druhým Petrem Čechem.
Teď už před sebou máte přesnou představu, jak vypadá plán, na němž se souboje ve Flipperu odehrávají. Celý fotbal je vyroben ze dřeva a drží kvalitně pohromadě, nemusíte mít tedy strach, že by příliš aktivní děti mohly nějaký kousek sem tam ulomit. Vše je robustní. Po obou stranách jsou dírky pro bodovací žetonky, kterými hráči označují vstřelené góly. Celkem jich je pro každého ze soupeřů pět.
Balení pravidla neobsahuje, což je pochopitelné, protože jsou intuitivní. Počet gólů či délku poločasu si pro každý duel stanovíte sami. Rozměry samotné hry nejsou nijak přehnané, na délku měří přibližně 40 centimetrů a šířka hrací plochy je asi 25 centimetrů.
Táhla, kterými pohybují děti páčkami, jsou vraceny do původní polohy poměrně silným pérkem, které bohužel klade odpor tak, že když odpalujete, musíte překonávat jeho sílu. Ztěžuje to odpal natolik, že korekce jeho síly je prakticky nemožná. Po delším hraní vůle pérka začala trošku polevovat a již to bylo i se střelami lepší.
Naopak co lze s páčkami činit velmi přesně, je míření. Po chvilce navyknete pohybu kuličky a čeká vás soupeření na ostří nože, protože vstřelit gól není zdaleka tak jednoduché, jak by se to vzhledem k velikosti brány mohlo zdát.
Problémem všech podobných her je patová situace, kdy se kulička zastaví na hraně mezi oběma nakloněnými rovinami, kterou lze řešit pouze bouchnutím do stolu nebo ve spravedlivějším případě stříháním kámen/nůžky/papír. Stejně tak úvodní vhazování není nijak vyřešeno, na straně mohl být alespoň malý kanálek, který by míč uvedl do hry.
Hra je směřovaná jasně pro dětské publikum. Ovšem s jednoduchou zábavou nejdál dojdeš, takže stejně jak jsme zmiňovali nedávno u taktéž dětské hry Kiumbové, i takováto hříčka se skvěle hodí na nějaké párty, kde lze uspořádat turnaj. Doba jednoho zápasu je krátká, a tak všechno rychle ubíhá. Vzali jsme ji s sebou na jednu takovou akci a ta se náhle zvrhla v zběsilý turnaj v pinfotbálku, jak jej účastníci nazvali.
Dřevěný stolní fotbal od firmy Olymptoy je jednoduchou, kvalitně vyrobenou hračkou pro menší děti, které spolehlivě zabaví a budou s vámi chtít soupeřit dnes a denně. Starší zájemci si s ním mohou užít spoustu zábavy ve společnosti. Bez ohledu na cílovou skupinu si však zajímavý nápad spojení pinballu a fotbalu zaslouží pochvalu.
+ kvalitní dřevěné zpracování
+ jednoduchá rychlá zábava
+ náročné na postřeh
+ dobře rozvržená hrací plocha
- kuličky se zastavují na horní hraně
- chybí vhazovací žlábek
- stereotypní zábava
To je super :). Děkuji moc.