Budoucnost je přímo před námi. Možností, jak si hrát je naprosto neomezeně. Jsou tu počítačové a konzolové hry, stále se rozšiřující deskové hry, a pak tu jsou pokusy o něco nového. Vítejte v nové předpovědi toho, co by mohlo být..
Malé černé kostky. Kdyby je viděl Doktor Who (Pán času), pravděpodobně by v nich hledal nějakou mimozemskou invazi. Nebo mrňavé človíčky. A nebo Daleky s jejich věčnou nenávistí ke všem, kdo pochází z planety Galifrey a touhou po ovládnutí všech světů ve vesmíru..
Ale tohle není žádná sci-fi, tohle se děje u vás doma. Může za to česká společnost PRINCIP, a. s. a její model nazvaný PSC01. Tajemné kódové označení ukrývá malá krabička s tenkými stěnami. Slouží jen jako dočasný domov stvoření, které vaše ruce naplní zábavou a hlavolamy. Přichází první Futuro Cube, kostka z budoucnosti. Jste připravení?
Po otevření krabice na vás čeká list papíru s česko-anglickým návodem. Každý z dvojice jazyků zabírá přesně jednu stranu A3 popsanou čtyřmi sloupečky textu. K jejich textu se ještě vrátíme, ale teď nás nejvíc zajímá předmět, který se ukrývá pod nimi. Je pečlivě a pevně usazený v kartonové vložce s otvorem. Je to černá kostka, která působí opravdu nenápadným dojmem. Nemít na dvou protilehlých stranách dva otvory a jeden konektor pro miniUSB, tak by byla hladká ze všech stran.
Na straně s konektorem najdete ještě další zajímavé informace. Konkrétně prohlášení „Made in Czech Republic“ a také napájení 5V při 500 mA. Podle specifikací je uvnitř nabíjecí Li-Pol akumulátor, který vám zaručí dlouhou životnost a ušetří vás neustálého kupování baterií. Tím ale všechny zvláštnosti zatím končí. K tomu, abyste se dočkali něčeho speciálního, budete potřebovat druhou věc, která se nachází na úplném dně krabičky a tou je právě miniUSB kabel. Neváhejte a kostku připojte k PC.
A to už na vás čeká první překvapení, které tak trochu napověděl a pokazil obal na krabici. Pod povrchem celé kostky je totiž rozmístěno dohromady 54 diod, které navíc umí svítit několika barvami a to vše o třech různých intenzitách. Díky tomu se zde nabízí spousta nejrůznějších využití a my se postupně podíváme, jak se je autorům podařilo objevit.
Po připojení na vás pravděpodobně čeká hláška, kterou za chvilku budete znát úplně nazpaměť: „Hope you brought your cash, cause we’re charging!“ To samozřejmě neznamená nic jiného, než že se vaše Future Cube právě nabíjí. Modré diody obíhají dokola nejdřív ve spodní řadě a jak se krychle postupně nabíjí, tak řada postupuje nahoru, až dorazí na horní stranu kostky, kde se zastaví na znamení plného nabití.
Tím se už ale pomalu konečně dostáváme k věcem, které Future Cube umí. Blikání je první, ale zdaleka ne poslední. Vlastně už víme i o mluvení, které však bohužel všechno probíhá zatím pouze v angličtině. To je u kompletně českého produktu velké zklamání a také výrazné mínus, které určitě nebylo třeba. Těch několik vět v češtině by se na interní paměť určitě bez problému vešlo.
Ale to není všechno. Futuro Cube má ještě dvě další výrazné vlastnosti, které stojí za zmínku. Tedy vlastně tři. První z nich a pro hraní si s kostkou nejdůležitější výbavou je akcelerometr. Díky němu kostka vždy bez problémů pozná, která strana je momentálně dole a která nahoře.
Kostka totiž pozná, když na ni ťuknete. Pozná dokonce i stranu krychle, kterou jste svým bříškem prstu zasáhli. A to už je vlastnost na uznalé pokývání hlavou. Ale ještě jsme pořád neskončili. Tahle kráska totiž má rádiové spojení! Ne, vážně si neděláme legraci. Po většinu času zůstává vypnutá, ale pokud si chcete zahrát některou z multiplayer her, pak se aktivuje a je schopná komunikovat s druhou kostkou až na vzdálenost pěti metrů..
Tak. Teď se vám určitě vyrojila v hlavě spousta nápadů. Tak si je nejdřív pěkně zapište, než vaše uvažování narušíme dalším průběhem článku. Autoři kostky vám určitě poděkují, pokud jim je pošlete a třeba některé z nich zapracují do nových verzí firmware. Konečně někdo pochopil, že připojení k PC je použitelné i k tomu, aby se hračka mohla dále vyvíjet. BRAVO!
Ale zpátky k základní verzi firmware, kterou máme ve Future Cube v redakci. Jakmile ji pořádně nakrmíte a nabijete, můžete se vrhnout do prozkoumávání jejích tajů. Tedy pokud jste si už dřív nedopřáli spoilery v podobě tištěných pravidel, která všechny taje kostky bez problémů odhalují a navádí vás v tom, jak vlastně kostku používat.
Úkolem našeho článku však není vyjmenovat všechny věci, které můžete s Futuro Cube hrát, jako spíš některé z nich vyzdvihnout. Celkově se schopnosti této malé nenápadné krychličky rozdělují do tří barevných menu. Abyste se do nich ale dostali, musíte se naučit jeden malý trik. Pro vstup do základního herního menu totiž musíte vždy kostkou zatočit. A to i v případě, že se do něj chcete třeba vrátit z některé hry.
Točení zní jednoduše, že? Jenže tyhle kružnice o velikosti CD musíte opisovat ne za pomoci zápěstí, ale pohybem celé ruky, jako byste s kostkou jezdili po nějaké rovné desce. Vlastně opisujete kružnici jen v jednom rozměru, zatímco nahoru a dolů byste jí neměli moc pohybovat. Na začátku si budete u točení často zoufat. Jednou se vám to podaří napoprvé, a pak se zase budete trápit a nepůjde vám to. Časem se to zlepší.
Další ovládání kostky už je v podstatě intuitivní. Po zatočení se dostanete do základního modrého menu (nebo toho, ze kterého jste spustili nějakou ukončenou hru). Právě modrá barva bude zpočátku vaší nejoblíbenější, protože obsahuje některé opravdové lahůdky. Konkrétní hru vybíráte obracením kostky a zvolena je vždy ta, jejíž symbol se nachází nahoře. Ťuknutím na horní stranu ji spustíte, dvěma ťuknutími se dozvíte nápovědu k jejímu hraní a třemi po sobě jdoucími zaklepáními ji vrátíte do výchozího stavu.
Do další nabídky (zelené) se posunete ťuknutím do kostky ze strany. Zelená je zaměřena na hry pro více hráčů a také na hlavolamy. Poslední červené menu obsahuje většinou věci nastavovací a výjimku tvoří Sokoban (ano, ten klasický) a Dream Quest, což je procházka tajemným bludištěm s důraznem na prostorovou představivost a paměť.
Ale zpět na začátek do modrého menu, kde jsou dvě základní hry, na nichž si vyzkoušíte všechny schopnosti Futuro Cube. Je tu Road Runner a Snake. Začneme tak tím druhým v pořadí, tedy populárním a známým Hadem, který slavil svoji největší popularitu na telefonech značky Nokia. Teď se vrací v krychlovitém provedení.
A jak toho hladového dlouhého tvora budete ovládat? Natáčením kostky. Had totiž vždy leze směrem vzhůru, musíte tedy kostku natáčet tak, abyste jej navigovali na červená jablíčka. Had samotný je zelený a samozřejmě narůstá na délce. Vy musíte vydržet co nejdéle a nenarazit do vlastního ocasu. Futuro Cube vám ráda na konci sdělí dosažené skóre.
Nyní se vrátíme k druhé zmíněné hře, kterou je Road Runner. Zde je vše ještě o větším postřehu, protože musíte udržet běžící tečku, která náhodně mění směr, na horní straně krychle. To znamená ji neustále zdánlivě chaoticky natáčet. Po několika naraženích se dozvíte zhodnocení svých schopností.
V základním menu nechybí ani krychlové piškvorky, ve kterých sestavujete čáru i přes rohy a bojujete s umělou inteligencí samotné kostky. Skvělá pak je Gravity Puzzle, která je prvním hlavolamem, s nímž se v kostce setkáte. Jedná se o obdobu Rubikovy kostky, ve které ale přehazujete barvy mezi sebou jiným způsobem. Je náročná a zabaví vás na docela dlouho.
Teď ale přeskočíme Tetris (respektive Cubris) a posuneme se k hrám pro více protivníků. Když spustíte dvě kostky, které se navzájem najdou a spojí, můžete si to rozdat na dálku s druhým protivníkem. A zde se teprve ukazuje síla třetího rozměru, přitom ale i jednoduchost celého principu.
Právě k soupeření ve dvou protivnících je Futuro Cube stvořená nejlépe. Každý z hráčů má svoji kostku a může se snažit svém protivníka přetlačit, ať už to je v klasických piškvorkách nebo dalších dvou hrách. Ale zpět k piškvorkám. Ty by v podstatě šlo hrát i na jedné kostce, ale takhle má každý ze soupeřů mnohem větší klid na přemýšlení.
Kouzlo souboje proti sobě na sebe prozradí své největší zbraně ve hře Multi Cubris. To znamená jednoduchý tetris proti sobě! Obě kostky svým vlastníkům nabídnou stejnou sadu kostiček. A je pouze na nich a jejich dovednostech, kolik bodů nahrají a kdo zvítězí. Musí pečlivě plánovat každý tah, ale současně také myslet na to, že i hráč, který dřív skončí, dostává body navíc. Právě stejná sada tvarů ale dělá z této hry naši nejoblíbenější.
Ještě tu máme Multi Connect, který na jedné kostce hrajete přímo proti AI Futuro Cube. Tady je prostě její inteligence nahrazena lidskou v podání druhého hráče. Propojení dvou protějších bodů na kostce nebylo nikdy těžší, než když si zahrajete proti dalšímu hráči.
Velice oblíbená mezi hráči byla jako relaxační činnost hra na kostkové piano. To nemá pouhých šest tónů, ale každé natočení má svoji vlastní sestavu. Bude vám hodně dlouho trvat, než se na ni naučíte hrát, ale pak může výsledek opravdu ohromit a zaujmout. Můžete zde bez problémů zahrát celou stupnici, ale troufnete si na to?
A pak je tu skutečnost, že už nyní pracují autoři na prvním updatu. Ten opraví některé drobné nedostatky a výtky k obtížnostem některých her. V současné verzi může dojít při hraní s dvojicí kostek k rušení signálu. I to bude opraveno v nové verzi firmware. Ale čeká nás i personalizace kostky, vylepšení umělé inteligence u hry Connect i v Gomoku.
Máme i my nějaké nápady? Samozřejmě. První z nich je, aby po připojení kostky k počítači bylo možné použít ji jako barevnou hudbu, která by reagovala inteligentně na hudbu. Například ekvalizér po stranách, název skladby MP3 běžící po stranách kostky nebo prostě jen elegantní hudební chaos k dané písni. Drobnost, která by třeba naše technicky zaměřené srdce potěšila.
Jediné, co vám (i nám) tak kazí radost z tohoto originálního počinu je cena kostek. Ano, uvnitř se nachází spousta čidel, technologií, musíme zaplatit know-how i nápad. Právě to je snad jediné, co nakonec vysokou cenu ospravedňuje a nelze ji brát za až tak přehnaně vysokou. Jen z kostky dělá zábavu spíš pro geeky a fanoušky technologických vymožeností. Přitom by si ji skvěle využily i děti k tréninku mnoha dovedností. Orientace v prostoru, předvídání, logické uvažování, hudební vnímání, ale i ta prostá šikovnost. Všechno zde je..
Co si tedy o Futuro Cube myslíme? Především je třeba smeknout klobouk před odvahou autorů, kteří takovýto nápad dotáhli až do cílové rovinky. Drobné nedostatky technického rázu budou napraveny v updatu vydávaném zdarma. V jakém pořadí nakonec svůj závod doběhnou záleží pouze na vás, jako hráčích. Ovšem my vám můžeme poradit, že kostka Futuro Cube je opravdu unikátní a má nakročeno k velkému úspěchu.
+ jednoduchý design
+ skvělý nápad
+ spousta her
+ upgrade firmwaru
+ možnost hrát na dvou kostkách proti sobě
+ klasické hry ve 3D i proti AI kostky
+ napájení z USB
- není v češtině
- fígl pro vracení do menu se těžko učí
- některé hry se rychle ohrají
- cena
- některé hry vyžadují druhou kostku
Je v češtině, můžete si ji stáhnout na stránkách výrobce a nainstalovat do kostky.