Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: GanXtaZ! Garantujeme eXtra Život!

Tak koukej, mladej, tohle je Pepa. Bejval horník. Teď je z něj kápo nejostřejšího ražení a hlava pouličního gangu. Pokud na někoho dostane pifku, může ho dát jedním mrknutím naložit do popelnice a odeslat doporučeným balíčkem na Aljašku. A ta šťabajzna, co tam s ním stojí, to je Máňa. Vytáhla se z uklizečky až na ředitelku místní banky. Tomu říkám kariérní postup, teď může buzerovat lidi, kteří jí dřív šlapali po krku. A že jim to vrací i s úrokama!

Ostatní ti představovat nebudu, nemůžu se tady s tebou poflakovat celej den, takže ti teď řeknu, vo co tu vlastně gou. Dřív, je to už ňákej ten tejden, si nás osum šlo navzájem po krku. Ale pak jsme začali mít každej svůj kejhák rádi a rozhodli jsme se spolupracovat. Proč? Protože z toho prostě káply lepčí prachy, než když musíš všechnu fochu zmáknout sám.

A teď potřebujeme devátýho do party, protože nám připadly poslední čtyři kouty tohodle města, který se ještě bránily našim útokům. Teda připadly… spíš támhle Franta zařídil, aby k nám přešly po „tragicky a nečekaně zesnulým“ starým kápovi. Takže tyhle nový čtvrti potřebujou pronto novýho šéfa, než si tam začne někdo moc vyskakovat.

A ty budeš jeden z našich osmi kandidátů, který do týhle oblasti nastrčíme. Plavat už se budete muset naučit sami a je jen na vás, jestli si budete usilovat o kejhák nebo se spřáhnete. Konec je stejně jasnej – jednoho z vás musí zvolit ve volbách jako novýho kápa, jinak si blíž popovídáte s Pepou a to nejni moc pěkná vyhlídka. A nezapomínej, že pokud vyhraješ volby, tak se můžeš do smrti topit v ženskejch a keši! Sice to nemusí bejt moc dlouho, ale stojí to za to! Tak do toho mladej, ukaž co v tobě je!

Druhá hra od sdružení Rebel, která se nám dostává do ruky je přesným opakem předchozí hry Esians. Co se od sebe může více lišit než samotářská hra a soupeření určené speciálně na párty? A protože se nepředpokládá, že se budou děti absolvující základní školní docházku účastnit nějakých divokých večírků, odpovídá tomu i oficiální ladění hry na cílovou skupinu přesahující šestnáctý rok věku. Čím se hra zařadila do takové kategorie, zjistíme společně za chvilku.

Veškerý boj o vítězství ve volbách se bude odehrávat na prostoru tvořeném čtvercovou hrací plochou. Ta je poseta mnoha roztodivnými ilustracemi, které navozují gangsterskou atmosféru, ať už jde o muže zachycené při vykrádání sejfu nebo třeba pasáka relaxujícího v kasinu. Na adresu grafického provedení jsem zaznamenal většinou pozitivní reakce, ale setkal jsem se také s nesouhlasnými názory (ačkoliv byly v menšině). Zde se poprvé vynořuje jeden z hlavních háčků této hry – není pro každého. Tento problém se neváže pouze na vizuální ztvárnění zločineckého prostředí, ale i na ladění herních principů.

Hra totiž stojí na základech jednoduché a ve společnosti zažité činnosti – střihání. Ale nejde o klasické dilema uzavřeného kruhu kámen/nůžky/papír(/ještěrka/Spock), ale pouze o dvojici natažená ruka na důkaz spolupráce versus vztyčený prostředníček obrazně vyjadřující slova trhni si.

Váš úspěch či neúspěch bude záležet na ochotě ukazovat lidem neslušné gesto. Zde jsem při hledání protihráčů narazil podruhé: něžné pohlaví se totiž s tímto symbolem falického významu příliš neztotožňuje. GanXtaZ! se tak stávají především mužskou záležitostí a u žen bude velmi záležet na jejich individuálním náhledu. Samozřejmě není problém v takovéto konfliktní situaci nahradit neslušné gesto například sevřenou pěstí a je vystaráno.

Kromě hracího plánu naleznete v krabici ještě figurky, kostku, kamínky a především peníze, o kterých je přece ten gangsterský život v první řadě. Nejmenší bankovkou je 100, nejvyšší má hodnotu 10 000 a celkem se jedná o pořádný balík, takže nemusíte mít strach, že byste se nemohli koupat v penězích.

Pravidla jsou přehledně a čtivě popsána na osmi A4 stranách. Devátá, závěrečná strana, je věnována přehledu, který při samotné hře využijete nejvíc. Funkce samotných políček v jednotlivých čtvrtích vám přejdou rychle do krve, ale pamatovat si s kým střiháte a kde ho máte hledat, je zpočátku nad síly obyčejného zlodějíčka. Vysvětlování principů je zpestřeno tematickými příklady, při kterých se nejednou zasmějete.

Nejzajímavějším zákonem GanXtaZ! ze všech je ten, že kromě popsaných nesvazují hráče žádné předpisy. Jinak řečeno jsou povoleny dohody s ostatními hráči, jejich podplácení za to, že s vámi budou spolupracovat nebo za to, že nebudou spolupracovat s někým jiným. Peníze jsou všemocné, a pokud je máte, můžete ovlivnit spoustu věcí. Tedy pokud je daná osoba zkorumpovatelná. Ale nalejme si čistého vína – kdo není?

Zatím jsme se o herních principech bavili pouze v náznacích, ale nastal čas, abychom se plně ponořili do světa GanXtaZ!, a prošli se městem, od páchnoucí hnědé až po luxusní červenou čtvrť. Jedině v ní, až budete patřit mezi tu opravdovou smetánku, můžete kandidovat na Velkého bosse a pokusit se ovládnout vše, co vám stálo v cestě.

Herní plocha je rozdělena na čtyři kruhové dráhy, po nichž se pohybují figurky hráčů. Nejsnadnější život je v hnědé části, kde se můžete při každém průchodu startem na úkor sociálky obohatit o sto korun (nebo dolarů či eur, chcete-li být světoví), ale tamější zisky vám zářivou budoucnost určitě nezajistí. Pak už budete, stejně jako nebohý osmák degu, běhat jen a jen dokolečka. Na rozdíl od zmíněného hlodavce máte ale možnost postupovat na potravním řetězci výše (ale také se propadnout níže).

Jediné, co vás omezuje od postupu o schůdek vzhůru, jsou peníze, protože ve všech ostatních čtvrtích hry se za průchod startovním domečkem platí nájem a nemůže tam pobývat každý houmlesák. Stejně tak volný je i pohyb dolů, někdy je dobrovolný a někdy nucený. Bankrot vás vždy zanese až zpět do hnědé čtvrti, kde budete muset ve společnosti bezdomovců, psů a koček začít pěkně odznovu zpoza popelnice.

Hlavním kořením celého běhání kolem dokola jsou rozstřely. Těch se mohou účastnit současně dva, ale klidně také všichni hráči, záleží pouze na situaci, v níž se zrovna ocitnete. Tyto podmínky ovlivňují políčka na hracím plánu, která ukazují s kým a o co si budete stříhat. Jen málokteré místo na ploše vám dá od losování odpočinout.

Většinou soupeříte s protihráčem (protihráči) o určitý finanční obnos, přičemž máte na výběr buď přátelsky nataženou dlaň, nebo se můžete na druhého vykašlat, vytrčit pouze jeden prst a pokusit se shrábnout všechny prašule pro sebe. Nevýhodou je, že pokud se vám nepodaří soupeře napálit (oba dáte prostředníček) získáte oba pouze pakatel. Pokud se shodnete na spolupráci a půjdete zlatou střední cestou, obdržíte férově stejnou a obstojnou sumu. Nevyšší částky ale dostávají podrazáci, protože žijeme v krutém světě. Buďte však opatrní – člověk, kterému jednou nastavíte nohu, už vám nebude věřit ani nos mezi očima!

Protihráče do rozstřelu hledáte v naznačeném směru od svého políčka, případně v sousedních čtvrtích. Pouliční bitky ale nemůžou být jediným zdrojem gangstera. Správný muž podsvětí totiž má nějaký ten džob bokem, který mu sem tam kápne nějakou tu tisícovku. Každý hráč má k tomu účelu před sebou na plánu naznačených šest hromádek s penězi, mezi nimiž se může posouvat vždy o jednu částku příjmu nahoru či dolů, ovšem opět pouze jako důsledek zdárného losu. Nemusím vysvětlovat zkušeným gangsterům, že u vyšších pozic bývá výhodné si výsledek rozstřelu tak trochu pojistit.

Věkové omezení uvedené na krabici GanXtaZ! je možná trochu nadsazeno. Klidně se soupeření mohou zúčastnit i trochu mladší hráči, kteří ještě nemají občanku. Určitě bych ale hru nedoporučoval pro zájemce, kteří nedosáhli alespoň dvanácti let věku, protože autoři si servítky při tvorbě hry nebrali a ohledy na ostatní přestanete ve víru gangstaměsta brát i vy.

Vychytávkou, se kterou jsem se u žádné jiné hry nesetkal, je možnost klání na chvíli opustit nebo se přidat do již rozběhnuté partie. Díky principu jednou nahoře, jednou dole může i pozdní příchozí nakonec celou hru vyhrát (stalo se nám to hned při první partii), pokud bude správně odhadovat záměr ostatních. Strýček Krach je totiž vždycky za tím nejbližším rohem a těší se, jak vám vyfoukne poctivě nakradené bankovky.

Psychologický podtext se táhne celou partií a lidé se často vybarví ve velmi překvapivém světle. Možná proto je v konečném důsledku tak těžké stát se Velkým bossem a získat většinu ve volbách – tedy přidat se při rozhodujícím střihání k většině. Ve hře někdy možná až příliš rozhoduje náhoda na úkor schopností, ale právě proto je občas taková legrace vidět padnout největšího kandidáta až do těch nejspodnějších pater.

GanXtaz! si berou na paškál kompletní ganxta kulturu, což dávají jasně najevo pravidla, napsaná foneticky do češtiny přepsanou angličtinou. Jú ézhoul nebo tejk it ýzy jsou jedněmi z mnoha hlášek, kterými můžete svoje postavy ověnčit, pokud máte dostatek fantazie a řádně se vžijete do své role.

Divadlo je určitě nedílnou částí párty her, která by neměla zůstat opomenuta ani mnou zde a ani vámi jako aktéry, protože zcela mění celkový zážitek ze hry. Pokud se sejde správná parta lidí, může se z partičky GanXtaZ! stát opravdové dramatické představení, které nejlépe podpoříte stylovými kostýmy!

Jak může být hra na každém kroku propagující neslušně vytrčený prostředníček v celkovém dojmu tak pozitivní? Jistě to je zásluhou výtečně nastavených herních principů. Pokud se sejdou otevření lidé, kteří se rádi baví, pak máte zaděláno na nepředvídatelné souboje plné zvratů, podrazů, podplácení a usmíření. Hra vám ukáže pravou tvář těch, kterým říkáte kamarádi a navíc u toho zažijete ohromnou spoustu legrace. GanXtaZ! je hra až neslušně zábavná.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorZdeněk Čejka, Míra Kohoutek
IlustraceJakub Soldan
VydavatelREBEL (Czech)
Rok vydání2008
Počet hráčů4 - 8
Herní doba90
Minimální věk16 and up
KategorieMafia, Negotiation, Party Game
MechanismyActing, Rock-Paper-Scissors, Storytelling

Více o hře.

Recenze: GanXtaZ! Garantujeme eXtra Život!
Klady:

+ originální herní principy
+ možnost hru opouštět a vracet se zpět
+ svérázné grafické pojetí
+ prozradí vám spoustu věcí o vašich kamarádech
+ nepředvídatelnost
Zápory:

- něžné polovičky asi až tak nenadchne
- zábava záleží na lidech
- svérázné grafické pojetí
- velký důraz na náhodu
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bison – Indián proti stádu