Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Garden Dice – co vám roste na zahrádce?

Garden Dice - balení

Hnědá hlína konečně za chvilku vydá svoje tajemství. Už z ní pomalu raší zelené výhonky ze zasazených semínek. Z nich se záhy stanou malé rostlinky. A když se o ně budeme dobře starat a zalévat vodou, brzy sklidíme úrodu – a nezáleží na tom, co vám chutná – lilky, dýně nebo rajčátka. Všeho bude dostatek, protože naše planeta je štědrá..

Přesto musíte k tomuto úspěchu přispět alespoň trochou snahy. Je třeba rostlinky zasadit a zalévat. A právě to nás naučí zbrusu nová desková hra Garden Dice. Jejím autorem je Doug Bass a hru vydala firma Meridae Games. U nás zatím není k dostání, ale třeba se to již brzy změní. Vyšla ještě v roce 2012 a autorem ilustrací k ní je Joshua Cappel.

Samotná krabice není nijak extrémně velká a především je docela příjemně nízká. Na víku najdete kolem názvu hry poházené nejrůznější nástroje na práci na zahradě – jsou zde rukavice, rýč, ale i košík s nasbíranou zeleninou. A všude kolem jsou poházené kostky, válí se po zemi, u kaluže s vodou i u rozsypaného pytlíku se semínky.

Garden Dice - připravená hra

I uvnitř krabičky je všechno zelené. Začíná to pravidly, která jsou přehledná a graficky velice povedená, ostatně jako celá hra. Zelená bude brzy i zahrádka, která na vás čeká na herním plánu. Zatím se zelená jen tráva za plotem, rašící kolem kamenného chodníčku sloužícího jako počítadlo vítězných bodů. Uvnitř plotu je 36 polí, které mají vždy jasně danou souřadnici odpovídající tečkám na dvou kostkách. Vpravo dole jsou pak speciální a dražší hvězdičková pole.

Když už máte zahrádku, potřebujete také mít co pěstovat. Ve hře je celkem 50 dílků, po deseti od každého druhu zeleniny. Najdete tu nejméně cennou dýni, ale také mrkvičku, rajče, artyčok a lilek. Zatímco na jedné straně je jen barevný pytlík se semínky, druhá představuje už zralý plod po spoustě dřiny a zalévání. A tu cestu mezi dvěma stavy budete muset urazit vlastními silami.

Ve hře vám poslouží a z kartonových archů se vyklubou také žetony králíků a ptáčku, slunečních hodin a strašáka. Mezi kartonové dílky pak patří už jen dva kameny, které použijete pouze pro partii ve dvou hráčích k drobnému zablokování plochy hned na úvod a také čtyři sluníčka.

Garden Dice - rozehraná hra

Tím ale výpis potřeb pro zahrádkaření nekončí. Je tu čtveřice kostek, stejný počet hráčských nápověd z tenčího kartonu a především 36 dřevěných žetonů s listem polepek. Na každou barvu připevníte kolečka s jiným druhem hmyzu, za který můžete ve hře pak hrát – modří motýlci, červené berušky, žluté včelky a zelené kobylky.

Na začátku partie dostane každý hráč nejen oboustrannou nápovědní destičku, ale především po jednom žetonu od zvířete (králík je na jedné straně, pták na druhé), slunečních hodin (strašák je opět na odvrácené straně žetonu) a slunce. K tomu pak také všech devět žetonů v jeho barvě, z nichž jednoho svěřence se musí vzdát ve prospěch stupnice vítězných bodů.

Pak už zbývá jen připravit zásobu semínek vedle herního plánu. V pěti hromádkách se bude nacházet různý počet kartiček, který závisí na množství soupeřů v partii. Zatímco dva hráči mají jen pět od každého druhu, maximální čtyři deset.

Garden Dice - rozehraná hra

A to je všechno. Příprava je ohromně jednoduchá, protože nemusíte nijak rozkládat a zaplňovat herní desku. Ta je zatím smutně prázdná a čeká na vás, až do její hlíny zasadíte první známky života – semínka některých rostlin.

Hráči se střídají v tazích, pro který vždy dostanou do ruky čtveřici kostek a hodí s nimi. Čísla, která padnou, vám v podstatě určí, co budete moci v daném kole dělat. V Garden Dice se za všechno platí kostkami, ale to už jste mohli čekat ze samotného názvu.

Můžete je utratit hned za několik činností. Některé vás budou stát jednu, další dvě, ale většinou záleží i na hodnotách, které na nich máte. Celkem je těch možností rovných sedm, ale ne všemi se zde budeme zabývat podrobně. Hlavních mechanismů hry se týká pětice těch nejdůležitějších.

Garden Dice - rozehraná hra

Základem pro každého zahrádkáře je nákup semínek. Stačí vám jedna kostka, ale můžete nakoupit jen takové sazenice, které mají hodnotu nižší nebo stejnou jako číslo na kostce. Ze společné zásoby si vezmete destičku, odevzdáte kostku a dílek si položíte zatím před sebe. Současně na něj ale musíte položit jeden z vašich barevných disků, kterým ho budete mít označený až do sklizně. Z toho je už teď zřejmé, že počet rostlinek ve vlastnictví každého hráče je v jedné chvíli omezený na osm.

Jakmile už máte destičku u sebe, můžete využít dvou dalších kostek a vytvořit z nich souřadnici na mapě. Na takové místo můžete zasadit kteroukoliv z rostlinek, jež máte připravené před sebou. Přemístíte ji i společně s žetonem. Kromě souřadnic není položení ničím omezené, nemusí sousedit s další zeleninou. Stále ale zůstává obrázek s pytlíkem sazeniček nahoru.

K tomu, aby vám vyrostla pořádná rostlina hodná sklizně, potřebujete nejdříve svůj dílek zalít. Zde stačí překvapivě pouze jedna kostka, která vám umožní destičku otočit a spatřit tak konečně produkt svojí snahy v plné kráse. Se zaléváním ale souvisí tak jeden zásadní mechanismus, který dělá s Garden Dice takovou zábavu.

Garden Dice - rozehraná hra

Budeme mu říkat řetězení a znamená, že pokropíte vodou nejen svoji vlastní zeleninu, ale všechny dílky, kterými může voda volně protékat. Nezáleží na tom, jestli jsou vaše nebo soupeřovy. Jediné omezení představuje jejich hodnota – řetězit můžete pouze směrem v hodnotách dolů, voda se tedy nerozšíří na rostliny, které mají vyšší hodnotu.

Taková zelenina je už zralá ke sklizni. I na ni potřebujete pouze kostku s vyšší (nebo stejnou) hodnotou, než je cílový dílek. A pozor, držte si klobouky, protože i tady se uplatní řetězení. Ale na rozdíl od zalévání tady dostane svoji odměnu aktivní hráč i za sklizené dílky soupeře – konkrétně pak jeden bod. Mnohem více ale dostanete za svoje zeleninky, protože posunete svůj ukazatel zisku o tolik, kolik je hodnota sklizené destičky. To samé ale udělají i další hráči, pokud jste posbírali i některou z jejich rostlin.

No a to by vlastně mohlo být všechno a docela by to i stačilo. Jenže do toho všechno zalévání a sklízení musí svůj čumáček (a zobák) strčit zvířátka, která poskytují šanci, jak si mohou hráči navzájem škodit. Za jednu kostku můžete se stvořením pohnout a krmit se. Ptáci zobou semínka, králík žere pouze vyrostlou zeleninu.

Garden Dice - žetony

Můžete být lakomí a celou hostinu si nechat pro sebe, v tom případě sice zahodíte dílek pryč, ale musíte obětovat jeden z vašich označovacích žetonů. Položíte ho zvířátku na záda, kde bude čekat až do chvíle, než jej povoláte zpátky. Druhou možnost představuje vyplivnutí semínek. Za to obětujete kostku, označovací žeton vrátíte zpět majiteli, ale dílek si necháte pro sebe a můžete jej v dalším kole použít jako semínkovou destičku.

Zahradničení končí ve chvíli, kdy vám dojdou destičky ve společné zásobě. V tu chvíli už mají hráči nasbírané nějaké body, ale teď nastává čas ohodnotit vaše sbírky a kolekce. Dostanete body nejen za počet zelenin od jednoho druhu, ale také za kompletní sady všech pěti typů. Teprve po započtení těchto odměn zjistíte, kdo se stal úplným vítězem.

Garden Dice je jednoduchá rodinná hra, která se bude líbit všem, kdo mají rádi kostky. Ty jsou tahouny celého zážitku. Možná by se zdálo, že tedy potřebujete k hraní nějaké to štěstí, ale to není až tak docela pravda. Dostatek využití kostek zaručuje, že většinou pro ně budete mít nějaký úkol, ačkoliv ke konci partie se nižší čísla už tolik hodit nebudou.

Garden Dice - rozehraná hra

Používání kostek k tolika různým akcím vám dá při rozhodování dost zabrat. Často se stane, že na svoji plánovanou činnost nemáte vhodnou kombinaci a přitom se stále snažíte zůstat před soupeřem a využít kostky i tak co nejlépe.

Hráči mají všichni stejné výchozí možnosti a záleží pouze na jejich taktice a samozřejmě na schopnosti házet kostkami. Při nákupu sazeniček musíte hodně uvažovat s čísly. Zalévání i sklizení vyšších čísel je stejně náročné, jako jejich nakoupení a nejde tak snadno, jako dýně nebo mrkve, na které vystačíte s jedničkou, respektive dvojkou.

Na Garden Dice je spousta zajímavých věcí. Napadání králíky a ptáky je tu pouze na okraji zájmu, tedy pokud nejste extrémně soutěživí. Navíc rodinná verze zvířata zcela vylučuje. Ale to nejdůležitější na celé hře je řetězení, protože vás nutí pomáhat soupeřům. Málokdy se stane, že byste měli propojené jen svoje dílky, protože na herním plánu není tolik místa a kostky vám nedovolí tolik taktizovat.

Garden Dice - žetony

Současně ale je výborné, že i v jedné kombinaci čísel máte na výběr rovnou dvě políčka. A protože na herním plánu je vždy dostatek místa uvolněného po sesbíraných plodinách, málokdy musíte měnit plán kvůli špatným souřadnicím. V popisu jsme vůbec nezmínili možnosti nabízené slunečními hodinami, žetonem sluníčka nebo strašákem. I ty nabízí další šance, jak zabojovat o více bodů, ale ty už si objevíte sami.

Pro rodinnou zábavu je kromě snadných pravidel a krásné malované grafiky dobrou zprávou také krátká herní doba, která se ve dvou a třech hráčích pohybuje v klidu kolem třiceti minut. Ale ani ve čtyřech nepřekročí třičtvrtě hodiny a to je dobře.

Garden Dice je příjemnou rodinnou hrou, která se nesnaží tvářit jako nějaká sofistikovaná a složitá výzva. Místo toho sází na zábavu a neposedné kostky, což se jí daří více než dobře. Nebude sice aspirovat nikdy na titul hry roku pro odborníky, ale rodiny nadchne velice snadno. A to je právě to, co dělá dobré hry ještě lepšími..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDoug Bass
IlustraceJosh Cappel
VydavatelMeridae Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(11 voters)
KategorieDice, Farming
MechanismyDice Rolling, Set Collection, Tile Placement
RozšířeníGarden Dice: The Card Expansion
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Theme: Gardening

Více o hře.

Recenze: Garden Dice – co vám roste na zahrádce?
Garden Dice zavede hráče na prázdnou zahrádku, vloží jim do ruky rýč a motyku a nechá je, aby si vypěstovali svoji vlastní zeleninu. Nepotřebujete se k tomu ale vůbec zašpinit, protože stačí házet dobře kostkami. Ty pak vyměníte za semínka, zasazení na souřadnici v zahrádce nebo za vodu k zavlažení rostoucích rostlinek. Právě polévání vodou, ale také sklizeň se řídí speciálními pravidly. Voda, ale i sbírání vyrostlých plodů, se šíří na některé sousední políčka. Tím občas seberete (zavlažíte) nejen plody svojí práce, ale také ostatních hráčů. A získáte z toho body oba. Po zahrádce se také pohybují zvířátka, která poskytují možnost, jak škodit soupeřům. Ke všemu ale využíváte kostky, což je velice variabilní, ale občas také výrazně závislé na štěstí. Celkově se jedná o nenáročnou hru, která vás pobaví a přitom poskytne i možnost k troše taktizování. Garden Dice je velmi povedená rodinná hra a právě jako takovou bychom ji doporučili..
Klady:

+ moc pěkné grafické zpracování
+ možnost ovlivnit množství přímých konfliktů ve hře
+ šikovné využití kostek
+ každé kolo máte co dělat
+ originální princip řetězení
+ zvířátka žerou ve vašem jménu
+ jednoduchá rodinná hra
Zápory:

- kostky stále způsobují dost náhody
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Magnetické příběhy – vyprávění s magnetkami