Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gravitrax rozšíření Sopka a Tubus

Jak se rodí kuličky? Za svůj vznik vděčí ohnivé výhni, která může existovat pouze v útrobách aktivní sopky. Právě odsud vystřelí kuličky do všech stran a řítí se dolů připravenými kanály. A tyhle kulaté stříbrné výtvory jsou hlavními hrdiny stavebnice Gravitrax, kterou přináší všem milovníkům stavění kuličkových drah firma Ravensburger. V nabídce jsou dvě základní sady, ale my se dnes podíváme na dvě malá rozšíření, která nesou jména Volcano (Sopka) a Flextube (Tubus).

Stavebnice Gravitrax je založena na pevné základně, několika sloupech nebo deskách, na které se do volného prostoru dají zavěšovat prvky. Právě mezi těmito pilíři se pak vinou kolejnice, které vytváří dráhu pro kovové kuličky. Ty využívají jednoduše sílu gravitace a umožňují celokovovým kuličkám nejen jezdit rovně a do zatáček po kolejnicích, ale také dělat různé triky s pomocí volně umístitelných destiček. Rozměry jsou velmi variabilní.

Krabice malých rozšíření mají jednotné rozměry a jejich vnitřek je většinou i tak docela prázdný. Ale řada částí pro stavebnici přijde rozložená, protože jinak by se do boxu nevešly. Stavitelé obvykle dostanou jen tuto novou destičku a list návodu, který ukazuje nejen složení, ale i názorné zařazení do vzorové kuličkové dráhy.

První na řadě je v našem hodnocení Volcano, tedy Sopka. Uvnitř boxu najdete sadu nových kolejniček, ale především novou jednu překážku. Ta přichází už zkompletovaná, protože je založená na pružině. V jejím středu je zásobník na tři kuličky, které vulkán vychrlí ze svého nitra do tří stran, jakmile dostane pokyn.

Ten musí přijít od jiné kuličky. Na jedné straně sopky se totiž ukrývá nenápadné tlačítko, do kterého drcne přijíždějící kulička a vyšle tři své kolegyně dál po jejich tratích. Tím se akce násobí, podobně jako u řady jiných překážek.

Noví poslové dostanou pěknou energii a tím se znovu rozpohybuje celá kuličková paráda. Nový přírůstek je skvělý do nižších pater stavby, kde potřebujete, aby kuličky zase vyjely nějaké menší převýšení, než se pustí zase dolů za pomoci gravitace. Sopka je dobře navržená, funguje spolehlivě a dává stavitelům další možnosti, jak přidat do hry nové kuličky.

Druhé rozšíření se jmenuje Tubus (Flextube) a kromě čtyř nových šedých podkladových destiček, které pouze umožňují udělat vyšší věže na plánu, tu jsou čtyři zelené trubice. Každá jedna je složená ze čtyř cvakacích kousků, a vytvoří tak pokaždé dvě zatáčky.

Jsou to takové tunely, kterými se kulička nenápadně protáhne a může se přemístit tajně o kousek jinam. Proč se ale v názvu rozšíření označují jako flexibilní? To proto, že dvě devadesátistupňové zatáčky do sebe zapadají velmi dobře a lze je natáčet. To znamená, že tunel může vést o patro níž, ale stejně tak se může jednat o zatáčku ve tvaru U nebo třeba esíčko.

Je to příjemná změna oproti kolejnicím, na které jsou stavitelé zvyklí. A při tom je to něco jiného, než tunely, které mají svůj vlastní box. Díky tomu je Tubus pěkné rozšíření, i když můžete mít pocit, že čtyři trubičky nejsou mnoho. Jejich správné využití ve stavbě není vůbec bezvýznamné, ale dělá z nich další komponentu vašeho kuličkového eposu. Gravitrax se tedy s novými dvěma rozšířeními zase posouvá dál. Posouvá se ve variabilitě a zase to zůstává u toho, co vám ve stavění chybí, jestli hledáte nové výzvy, jak zas a znovu vysílat kuličky na jejich nekonečnou pouť. V tomhle Gravitrax pokračuje i po několika letech existence skvěle, nové nápady stále přichází a to dokazují i rozšíření Sopka a Tubus.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Programovatelný robot – slalom ve čtyřech směrech