V pralese je ukryté místo, kde je muchomůrkový les. Ten je plný barev a netradičních vůní. Jenže my se v něm mezi obrovskýma houbíma nohama neprojdeme, protože na to je příliš malý. Houby totiž jsou stejně velké jak u nás, jen mají ty nejbláznivější barvy – červenou, zelenou, modrou i fialovou. A všechny září, takže když se vydáte na procházku v noci, vidíte na cestu, jako byste byli ve městě.
Ale jak to všechno ví?, říkáte si možná. To je jednoduché. Našeptává mi to do ucha jeden malý žlutý tvoreček. Tady u nás byste si ho možná slpletli s nějakým skokanem nebo cvrčkem, ale tento malý prcek je celý žlutý. Od hlavy až k patě. Na nohou má dva prsty a na hlavě dlouhá tykadla.
A snaží se roznést zprávu, že jejich svět je v ohrožení. Jeho mise trvala dlouho, než konečně nalezl v Jižní Americe Colea a Alexe Madeirose, kteří jej odvezli do USA, aby jeho hlas byl slyšet. A tak se dostal do sídla společnosti Gamewright a teď i do České republiky.
Život gubů, jak se tyto malé potvůrky jmenují, je v ohrožení. V pralese se začínají do Muchomůrkového lesa stahovat větší množství vos a jiných přirozených nepřátel gubů. Je to tím, že pralesy se zmenšují a stejně tak i životní prostor pro všechny pestrobarevné obyvatele džungle. Někteří slabší gubové už dokonce padli do zajetí a v Americe už začala petice „FREE THE GUBS“, která má za cíl zastavit zmenšování deštného pralesa.
No a teď tu máme hru Gubs (v češtině by tedy překlad zněl Gubové), jejíž podtitul zní Hra důvtipu a štěstí. Jejími autory jsou již jedenkrát zmiňovaní Madeirové – Cole a Alex – a vydavatelem se stala společnost Gamewright. Ta vydává spoustu jednoduchých karetních her, jako třeba Spící královny, Zakázaný ostrov (recenze) nebo Dweebies, které budeme recenzovat příště.
Ovšem právě s Guby přichází do světa Gamewright v roce 2011 také nová móda v podobě kovových krabiček. Tahle má svoje víko odklápěcí a celá je ozdobená ilustracemi Israela Woolfolka, muže s nezapomenutelným jménem, který pracoval třeba i na počítačové hře Uncharted 3.
Uvnitř pestrobarevné krabičky s guby se nachází samozřejmě balíček karet. Těch je dohromady sedmdesát a mají na sobě nejrůznější ilustrace, ale také text popisující dovednosti jednotlivých listů. Každá karta má na sobě ve zlaté plaketě napsanou skupinu, do které patří. Její jméno je pak nahoře v záhlaví, stejně jako krátký textík charakterizující postavu nebo věc.
Pokud si kartami zalistujete, narazíte na několik karet, které se tomuto popisu vymykají. Především to jsou tři písmenkové karty – G, U a B. Tyto tři karty určují konec hry. A pak jsou tu gubové samotní. Vypadají jeden jako druhý a v balíčku jich je celkem třináct. A vaším úkolem bude uchránit je před všemi nebezpečími pralesa až do konce hry. Čím víc, tím líp.
Karty se dále dělí na barikády s červeným pozadím, kterými můžete chránit svoje guby, oranžové události, zlatá nebezpečí, zelené pasti, fialové nástroje a černé přerušení sloužící k obraně. Všechny tyto karty dohromady na začátku vytvoří balíček. Jedinou výjimkou, kterou musíte vzít na začátku stranou, jsou tři písmenka G, U a B. Z balíčku také odstraníte jednoho guba za každého hráče.
Nejdříve zamícháte balíček bez písmenek, pak je přidáte tak, aby jedno bylo v horní části balíčku, jedno ve středu a jedno někde dole. Pak ale zamícháte balíček znovu. Jde jen o to, aby se písmenka nenacházela v těsném sousedství.
Každý ze soupeřů dostane do ruky přesně tři karty. Nesmí to být oranžové události – pokud hráč dostane událost, zamíchá ji zpět do balíčku a vezme si novou kartu. Zbylé karty vytvoří uprostřed stolu dobírací hromádku. Partie je nyní připravená. Začínajícího hráče vybere ten, kdo navrhnul, že si zahrajete.
Hráč si na začátku svého tahu nejdříve dobere novou kartu. Tato činnost není povinná, takže pokud si hráč z nějakého důvodu nechce dobírat, nemusí. Ale nesmí to udělat dvě kola za sebou.
Nyní je čas na akční část tahu hráče – ten může z ruky zahrát libovolný počet karet od nuly do všech. Každá karta (s výjimkou gubů) má na sobě text, který popisuje její účinek. Každá z nich se také řadí do nějaké skupiny (barevné pozadí), podle které snadno poznáte typ karty a co bude asi tak dělat.
Karty gubů jsou nejdůležitější a bez nich nelze vyhrát. Právě guby totiž jako první vykládáte před sebe na stůl, čímž je berete pod svá ochranná křídla. A nyní je vaším úkolem je ochránit, zatímco se budete snažit zahnat na útěk guby soupeřů.
K tomu slouží nejrůznější nástroje. Pro ochranu vašich gubů jsou nejdůležitější karty barikády, jako muchomůrka nebo motýl. Ti dokážou guba ochránit před nebezpečím (schovat jej) tak, že je téměř v bezpečí. Samozřejmě i tyto úkryty mohou být zničeny soupeři. Vaší jistotou po zahrání takové červené karty ale je, že gub je alespoň na chvilku v bezpečí.
Guby můžete také chytat do zajetí na kroužky. Můžete tak zajmout předem daný počet gubů odkudkoliv ze stolu. Nechránění Gubové jsou do pasti nalákaní a nedokáží se z ní sami vysvobodit.
S událostmi si mohou hráči pochopitelně navzájem nechráněné guby krást. Je tedy možné nejdříve zničit soupeři obranu, a pak hned zahráním další karty mu tohoto guba přetáhnout k sobě. Ovšem hráč se může bránit i mimo svůj tah prostřednictvím černých obranných karet.
Na konci svého kola musíte pouze zkontrolovat počet karet v ruce. Nikdy nesmíte držet v ruce více než osm karet, takže pokud se tak stalo, přebytečné nyní odhodíte na odkládací hromádku. Tím váš tah končí a je na řadě další hráč.
Partie končí ve chvíli, kdy hráči vylosují z balíčku poslední písmenko slova GUB. V tu chvíli si všichni sečtou karty, které leží před nimi a posbírají za ně body. Hráč, který získal nejvíce bodů se stává vítězem celé partie.
Gubs jsou opravdu jednoduchou karetní hrou. Pouze texty na kartách jsou věkovým omezením, a protože je jich hodně a různých, musí děti umět číst, aby si s vámi tuto hru mohli zahrát. Karty jim číst nemůžete, protože ruka každého ze soupeřů je tajná.
Kouzlem této hry je její obrovská rychlost a těžká předvídatelnost. Nemůžete totiž nikdy vědět, kdy partie přesně skončí, protože to určují hned tři karty zamíchané v balíčku. A právě díky tomu celému souboji vládne chaos a náhoda.
Hráči mohou v Gubs používat dvě základní taktiky – vykládat guby od začátku a snažit se je ochránit, nebo si je ponechat v ruce a čekat na vhodný okamžik k jejich vyložení později. Mezitím mohou obtěžovat soupeře a krást jim jejich žluté potvůrky.
Ve hře je strategie zastoupená plánováním hraní různých karet událostí a podrazů na soupeře. Pokud nemáte rádi napadání ostatních, pak Gubové nejsou tou správnou volbou. Ovšem zde vše probíhá v odlehčeném duchu a partie je rychle u konce, takže i poražení mají šanci na odvetu. Málokdy totiž skončí u jedné partie.
Hra se může pochlubit nádhernými ilustracemi, které přivádí celý svět gubů k životu. Ovšem hra si zaslouží vaši pozornost nejen kvůli povedené grafice nebo kovové krabičce, která se pěkně vyjímá na poličce. Především se jedná o jednoduchou karetní hru, kterou si každý rád zahraje ve volných chvilkách nebo na cestách. A co byste si měli odnést z dnešní recenze? Alespoň jedno heslo: Zachraňte Guby!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Alex Medeiros, Cole Medeiros |
Ilustrace | Israel Woolfolk |
Vydavatel | Cole Medeiros Games, Gamewright, Kanga Games, Lifestyle Boardgames Ltd, White Goblin Games |
Rok vydání | 2007 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (9 voters) |
Kategorie | Card Game, Fantasy, Party Game |
Mechanismy | Hand Management, Set Collection, Take That |
Alternativní názvy | GUBS: Wie klein is, moet slim zijn, Номы |
Více o hře.
+ grafika karet
+ kovová krabička
+ neustávající chaos
+ hodně interakce
+ jednoduchá pravidla
- hodně náhody