Mám pocit, že nikdy neuvidím, jak pavouci pletou své pavučiny. Kdykoliv přijdu, už je celé dílo hotové, jako by osminozí umělci čekali na tmu. Jsou totiž prý plaší a nemají rádi, když je někdo pozoruje při práci.
A tak když nemůžeme vidět pavoučky při práci, můžeme si to vyzkoušet sami a napodobit jejich dílo. Právě proto k nám na stoly přichází desková hra Pavoučí síť, která se v originále jmenuje Web Weavers. Hru vytvořil designér Thade Precht a těch několik ilustrací v čele s hlavními hrdiny připravila Gabriela Silveira. Výsledek se objevil ve žlutém hávu pod značkou HABA a my si jej můžeme zahrát s českými pravidly zásluhou českého distributora HABA.
Na víku krabičky vidíme pavoučka, kterým se všichni máme stát. Jenže on na rozdíl od nás má pavučinu už hotovou a může si místo toho dát zaslouženou svačinku. To hráči si místo toho vyloví ze dna krabice čtyři desky pavučin. Každá má tvar šestiúhelníku a stejný počet zářezů – v každém rohu jeden. K tomu jako správný pavouček dostane také vlákno. Na jedné straně udělá uzel a tím zajistí šňůrku ve středu desky pavučiny. K druhému konci svého vlákna připevní figurku pavoučka, kterou si podle barvy vybral.
Hráči se střídají na tahu a vždy jednoduše hodí kostkou, která poté ukáže jednu ze šesti dobrot, ke které by se pavouček měl vydat. Výsledek hodu je společný pro všechny hráče. Každý z hráčů provlékne vlákno svého pavoučka zářezem u obrázku této dobroty.
Postupně se hráči střídají v házení kostkou po směru hodinových ručiček. Po každém hodu musí všichni provléknout vlákno novým symbolem. Pokud by se stalo, že se podařilo hodit podruhé po sobě stejný symbol, může si hráč na tahu sám zvolit jakýkoliv jiný symbol na kostce.
Každému ale ubývá nit jiným tempem, protože rozložení symbolů na každé pavučině je odlišné. Partie pak pokračuje a z boje postupně vypadávají účastníci tak, jak jim už nestačí délka vlákna k pokračování. Pokud už nemohou dosáhnout figurkou pavoučka na další symbol, hráč z partie vypadává. Ten, kdo vydrží nejdéle, se stává vítězem.
Pavoučí síť je hrou, která všechno sází na zábavnou manipulaci a vzhled. Ale hlavně umí pořádně zaměstnat prstíky malých hráčů a jejich šikovnost. Provlékání šňůrky přes protilehlé otvory není pro ně na první pokus nic snadného.
Každá z desek je jiná, takže ačkoliv není možné vymyslet více způsobů, jak otvory se symboly spojit, mezi protivníky se dřív nebo později vytvoří rozdíly. Hra je ale napínavá až do konce, jak děti sledují ubývající zásobu vlákna i u ostatních soupeřů.
A právě proto je partie velmi lákavá pro ty nejmenší. Krabička je totiž doporučená už od tří let, což na první pohled může být trochu překvapivé. Ale dětem pravidla velmi snadno vysvětlíte – hodí kostkou, najdou symbol a provléknou vlákno. To pak už jen opakují. Mohou tak zakusit napětí souboje, a to ve hře, která se pro ně tváří, že jde i o jejich schopnosti.
Ve skutečnosti je ale vítězství o náhodě. Kostka rozhodne o symbolu a hráč samotný nemá žádný způsob, jak by mohl něco ovlivnit. Nejde o rychlost. Nejde o rozhodování. Jen plní přání kostky. Ale dětem to vůbec nevadí, protože hlavní pro ně je pavučina a jejich vlákno.
Souboj nemá důvod trvat déle než deset minut. Děti navíjí svá pavoučí vlákna, omotávají desku a poměrně rychle se dostanou na konec svých možností. A mohou pozorovat své soupeře, jak se jim daří. Na počtu dětí, které se partie zúčastní, ale nijak nezávisí. Baví ve dvou i v maximálních čtyřech.
Pavoučí síť je krásně zpracovanou hrou, ze které pro nejmenší děti zábava jen prýská. Nevadí vůbec, že za ně rozhoduje kostka. To proto, že provlékání a tvoření pavučiny je zábavné a každého prcka naplňuje pocitem radosti z toho, že něco tvoří. Pavoučí síť děti naprosto bez problémů zaujme a jejich pozornost udrží.
Facebook: @HabaCeskoSlovensko
Instagram: @haba_cesko_slovensko