Ještě před dvěma hodinami to byl krásný ohňostroj. Na chvíli jsem ho spustil z očí a nějaký vandal mi všechno moje snažení zcela zničil. Tedy naštěstí ne tak úplně. Jenže problém je, že startovací plošina už vyrazila na vodu a já tu celou zkázu viděl už jen z dálky. Teď nezbývá nic jiného, než se dorozumět posunky. Jinak bude všechno ztraceno.
Pomozte i vy při záchraně dechberoucí show, která může ozářit zrovna váš rybník nebo jezero.Karetní hra Hanabi před hráče právě takový nelehký úkol postaví, ale nestačí schopnosti jednoho člověka. Spojit své úsilí bude muset hned více spoluhráčů ve hře od Antoine Bauzy (7 divů světa – recenze, Takenoko – recenze, Tókaidó – recenze) v tiskárně společnosti Cocktail Games, ale také české firmy REXhry. Právě zásluhou této společnosti si můžeme ilustrace Geralda Guerlaise vychutnat doma.
Jedná se o karetní hru a jako taková se od začátku tváří. V klasické dvoudílné krabičce je prostor právě pro pár karetních balíčků. Dohromady jich je uvnitř 54, ale s nimi budou po vycvakání v nitru štěrchat také červené a modré ohňostrojové žetony a samozřejmě i pravidla.
Už na zadní straně najdeme hezkou ilustraci, která všechny karty sjednocuje. Ale až hlavní obrázky ohňostrojů nám vezmou dech. Výbuchy na obloze jsou tu v pětici základních barev o rozdílných hodnotách od jedničky až do pětky. Tato čísla představují jednotlivé části ohňostrojů, které je třeba dát dohromady. A to ještě doma na začátku necháme duhovou barvu s pěti dalšími kartami, které jsou určené pro další obtížnost.
Každá základní barva má v balíčku přesně deset karet v pevně daném složení: tři jedničky, po dvou dvojkách, trojkách a čtyřkách. Ovšem pětky jsou opravdu vzácným zbožím a hráči s ním budou muset nakládat obezřetně.
Jenže to jsme si neřekli ještě jednu zásadní informaci, kterou napovídá snad jen příběh. V této karetní hře budou muset hráči při tvorbě ohňostroje spolupracovat. Není tu prostor pro žádné soupeření, ale nezapomínejte na tom, že jste od sebe daleko. Téměř žádné dorozumívání slovem není možné.
Na začátku každé partie je základem opravdu poctivé promíchání balíčku karet. Hráči si mezi sebe do středu stolu položí dno krabičky. Dovnitř nasypou všech osm modrých žetonů, zatímco zbývající tři červené žetony omylů položí hned vedle krabičky. Každý z účastníků dostane čtyři nebo pět karet podle počtu hráčů.
Nikdo se ale na své obdržené karty nesmí dívat. Místo toho je položí obrázkem dolů a právě tak je i zvedne. To znamená, že hráči v Hanabi drží karty obráceně. Budou tedy koukat na zadní stranu se stromem a obrázky uvidí pouze jejich spoluhráči. Je to trochu nezvyklé, ale vlastně jde jen o silné nutkání se podívat na to, co na kartách je.
Tím je vše připraveno ke snaze o opravu ohňostrojů. Hráči se i tentokrát budou střídat na tahu, a jakmile na ně přijde řada, musí provést jednu ze tří dostupných aktivit. Tou zásadní a nejdůležitější pro úspěch je dorozumívání nesoucí se přes vodní hladinu. V tuto chvíli může dát jednomu ze spoluhráčů nápovědu o jeho kartě. Může označit jednu barvu nebo hodnotu tak, že se dotkne karty (případně karet) a řekne číslo nebo odstín.
Za tuto výpomoc hráči zaplatí odložením jednoho modrého žetonu ven z krabičky. Ty představují ve hře čas zbývající do vystoupení. Nějaké minutky si zpět lze koupit pouze tak, že si hráč vybere jako svoji akci zahození jedné karty z ruky. V tu chvíli může vrátit jeden modrý žeton zpět do krabičky, ale riskuje, že zahodí kartu, kterou jeho tým potřebuje a on o tom neví.
Ohňostroje ale nevznikají v rukou, ale vyžadují pečlivé sestavení a to ve správném pořadí uprostřed stolu. Když se rozhodne hráč pro kompletaci světelné show, vezme jednu kartu z ruky a položí ji před sebe. Takové číslo musí hodnotou pokračovat ve vzestupné řadě své barvy –například trojka na dvojku. Každá barva může mít pouze jednu svoji řadu na stole, celkem tak budou hráči časem pracovat na pěti různých světelných představeních.
V případě, že se hráč zmýlil a vybral kartu, kterou nelze přiložit, jsou z toho problémy. V první řadě stavitelé nezvratně přijdou o tuto část ohňostroje (kromě pětek ale mají od každé hodnoty ještě další exemplář), ale také jeden z červených žetonů cestuje do krabičky. Za správné přiložení a uzavření (pětkou) ohňostroje dostanou hráči odměnu jednoho modrého žetonu.
Hra může skončit hned několika způsoby a to většinou neúspěchem střelmistrů. To se stane ve chvíli, kdy do krabičky přesunou třetí červený žeton. Odpálení ohňostroje zcela selhalo a hráči si s sebou odnáší ostudu. Druhou možností je dobrání balíčku. Tentokrát už show proběhne, ale její hodnota závisí na počtu karet v každém z ohňostrojů. Ideální výsledek a obrovský aplaus čeká v případě maximálního zisku 25 bodů a předčasného ukončení v důsledku opravení všech ohňostrojů.
Hanabi je v první řadě skvělým zážitkem ze spolupráce. Všechno to napětí se s každým dalším tahem buduje, jak si hráči přestávají být jisti svými schopnostmi. Až do poslední chvíle nemají vůbec nic jisté a úspěch visí na vlásku.
S vyvíjející se hrou někdy není snadné udržet v hlavě všechny indicie, které hráči dostanou o svých kartách. Proto partie vyžaduje naprosté soustředění a dobrou paměť. To je také zásadní, protože byť jediný omyl může všechny střelmistry stát potlesk diváků.
Hráči si v žádném okamžiku partie nesmí dávat více informací, než povolují pravidla o nápovědě v tahu (tedy zmíněná barva nebo číslo). To je naprosto zásadní pro kvalitní prožitek a pro partii, kde máte šanci na úspěch tak akorát.
Šance na úspěch samozřejmě závisí částečně také na tom, jaké karty hráči dostanou na začátku do ruky. Pokud jim bude chybět většina jedniček (což je nepravděpodobné, protože jich je nejvíce), jsou začátky opravdu obtížné. To je markantní hlavně ve dvou hráčích, kdy může taková počáteční situace i rozhodnout o neúspěchu.
Ovšem s každou další partií se hráči zlepšují v komunikaci, odhadování svých šancí a mají pocit, že jim všechno konečně hraje do karet. Tady je najednou ten správný okamžik, kdy je třeba do balíčku zamíchat duhové karty pro extrémní zážitek. Ohňostrojů je najednou šest, což představuje nejen šestou barvu ke zkompletování, ale také k zapamatování. Přehled je těžší i o to, že karty jsou v balíčku zastoupeny pouze jedním exemplářem!
Už samotný duhový vodopád barev je extrémně těžká výzva. Ovšem obrovsky obtížná (vždy skončila naším neúspěchem) je poslední možnost, kdy hráči duhové napovídají jako žolíky vždy s ohlašovanou barvou. Tady musí mrkat na soupeře správně tak, že kartu napoví hned ve dvou kolech, pokaždé jako jiný odstín a to dříve, než ji spoluhráč stihne odehrát.
Hra celkově klade velký důraz na taktiku a schopnost omezit komunikaci na minimum. To je také hlavní důvod, proč úplně dobře nefunguje s dětmi, které těžko dokáží udržet tajemství. Někdy i pohled, povzdech nebo další neverbální projevy mohou leccos napovědět, ačkoliv se jedná třeba o nevědomou pomoc.
Ve chvíli, kdy hráči dokončí (někdy) i tuto nejvyšší obtížnost, je pravděpodobné, že hra pro ně přestane být výzvou. Nebudou se k ní vracet tak často. Ale než se tak stane, poskytne všem hodiny zábavy a to za cenu malé karetní hry. Takže tady o trvanlivosti (nebo dokonce poměru cena/výkon) opravdu nemá cenu diskutovat.
Zpracování Hanabi je vynikající. Karty jsou krásně ilustrované, žetony pomohou a pravidla jsou detailní. Popisují všechny důležité rozdíly, ve kterých je Hanabi nové a neokoukané. A ono to je skoro ve všem.
Hanabi představuje jedinečnou karetní hru, která je obrovskou výzvou pro hráče toužící po spolupráci. Rychlá herní doba a časté neúspěchy jsou pouze motivací, proč se všichni rádi k partiím vrací a snaží se znovu a znovu ohňostroje dostavět. Hanabi tak je exkluzivním zážitkem, který by si měl vyzkoušet každý.
Více o hře.
+ opravdová výzva
+ jedinečný mechanismus karet otočených od sebe
+ nutnost napovídat ostatním
+ hráči vykládají karty poslepu
+ bodování
+ více obtížností
+ cena
- ve dvou větší vliv náhody
- po dokončení už se k ní tolik nebudete vracet
- není vhodné pro děti (budou nechtěně napovídat)
One Comment