Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Happy Cube – opravdu veselé kostky

Všichni jsme si v dětství prožili období, kdy jsme chtěli z kostek postavit všechno. Stavěli jsme traktory, auta, lodě, ale i eiffelovku nebo Čínskou zeď. Nic nebylo nemožné, když jsme měli dostatek kostiček. Už tenkrát nám to trénovalo prostorovou představivost a schopnost plánování..

A z toho těží moderní hlavolamy, které začaly s rubikovou kostkou, ale propracovávají se do mnohem rafinovanějších podob. Jeden takový pěnový tu máme dnes před sebou a jmenuje se Happy Cubes. Plyšové kostky pochází původně až z Belgie, kde ji připravila společnost Happy. V češtině ji nabízí k prodeji společnost SMT Creatoys, která je jinak také distributorem deskových her firmy Castorland (Tři prasátka, Neklidný oceán). Někteří z vás ji možná mohou znát pod názvem jejich internetového obchodu Výtvarné hračky.

Happy Cube je ve své podstatě hlavolam, což už jsme tak trochu nakousli. Krabička je klasická papírová zavírací se zadní stranou připravenou na zavěšení do rázků v obchodě. Uvnitř nenajdete žádný návod, nic takového, jen šestici pěnových barevných destiček. Ty se skládají z nejrůznějších tvarů tak, že se nakonec opravdu vejdou do připraveného trojúhelníku. Těchto tvarů je vždy také šestice. Fungují tedy na základě oblíbených puzzle a tangramových hlavolamů.

Happy Cube je uvedeno pod copyrightem pana D. Laureyssense, který je autorem tohoto námětu a to původně už v roce 1986. Nové vydání, které nyní je k dostání, pak bylo publikované v roce 2009.

Všechny informace, které ke skládání potřebujete, se dozvíte na krabičce. Na přední straně máte vyobrazené, že jste v krabičce dostali hned tři varianty hlavolamů – 3D kostky, 2D a 3D obrazce. Na zadní straně pak získáte zadání pro samotné 3D obrazce.

A jak probíhá samotná zábava s pěnovými dílky? První a zpočátku nejlákavější je zjištění, že z dílků každé barevné destičky si můžete složit jednu kostičku o rozměrech 5x5x5 čtverečků. Pokud se budete o skládání snažit, brzy zjistíte, že každá z destiček má svoji vlastní obtížnost od jedné do šesti hvězdiček. Z toho vyplývá, že modrou kostičku složíte rychle, žlutou a oranžovou už pomaleji a u fialové se opravdu zapotíte. Tedy pokud nebudete mít zrovna štěstí a netrefíte správnou kombinaci.

Čím je tahle obtížnost daná? Především podobností několika dílků, ze kterých se kostka sestavuje. Tím se pro lidské oko celá situace znesnadňuje a je potřeba mít dobrý systém, abyste nakonec dosáhli vítězného hranatého tvaru.

Ale tím výzvy zdaleka nekončí. Pro sbalení budete muset vždy složit dílky zpět do výchozích tvarů v pěnových destičkách, jinak se vám pochopitelně nevejdou do původní krabičky. Musíte s tím tedy při hraní počítat, protože ani toto 2D skládání není zrovna nejjednodušší, především u barev vyšší obtížnosti, tedy především červené a fialové.

Ale nejvyšší úrovní, která vás začne lákat možná už na začátku, je skládání 3D obrazců. Samozřejmě doporučujeme s tímto počkat až do chvíle, než budete zvládat složení základních tvarů. V této situaci už můžete barvy libovolně kombinovat i v rámci jedné kostky, takže si určitě dokážete představit, jak se také zvýší obtížnost celého hlavolamu.

Zadání pro 3D obrazce máte na zadní straně krabičky a je jich celkem 22 od jednoduchých protažených kostek, přes velké krychle složené o rozměrech 8x8x8 až po další divoké obrazce. Všechny máte včetně barev alespoň trochu předkresleny v zadání (ze šikmého pohledu, takže vidíte jen některé strany), ale přesto tvoří celé skládání opravdovou výzvu.

Na krabici najdete také jeden humorný údaj, který informuje o možnosti prát pěnové dílky na třicet stupňů v ruce, pokud by je děti při luštění zamazali.

Co jsme zatím nezmínili, je důležitá informace, že Happy Cube není v nabídce SMC Creatoys sama. Jedná se o druhou úroveň hry, která je určená pro děti už od pěti let. Jsme přesvědčení, že i děti v tomto věku si s hrou užijí legraci a budou schopné postupně začínat u jednodušších barev a sestavovat časem i složitější hlavolamy. Zásluhou této hříčky jim totiž bude vzrůstat prostorová představivost a postupem času třeba dorostou i pro obtížnější hry od firmy Happy.

Při výčtu ale začneme s tou nejmenší hrou s pěnovými dílky, která se jmenuje Little Genius a je určená dětem dokonce od tří let a je jedinou součástí sbírky, která má stanovenu i horní hranici na sedm let. Následuje modrá Happy Cube. Červená barva označuje Profi Cube a zvládnou ji děti od sedmi let.

Nejtěžší Marble Cube pokračuje v nárůstu o dva roky a začíná na devíti letech a končí na dvou devítkách (tedy 99), podobně jako její dvě menší sestřičky. A s horním číslem má pravdu, protože i Happy Cube s některými obrazci a složitějšími kostkami potrápí nejednoho dospělého. Holt nejsme všichni dokonalí v naší schopnosti orientace v prostoru.

Autoři poskytují podporu své hře i na webu, konkrétně na adrese http://www.happycube.com/solutions, kde řešení všech 3D obrázků krok po kroku. Z těchto stránek si můžete dokonce stáhnout Happy Cube solving software, ve kterém můžete navrhovat další obrazce k řešení a to zdarma. Autorem tohoto programu je Shy Shalom. Program je samozřejmě v angličtině.

Happy Cube Solving Software umožňuje sestavování tvarů i z více sad hry, proto vzhledem k ceně doporučujeme pořídit jeden kus od každé obtížnosti. Se čtyřmi sadami získáte v podstatě neomezené možnosti skládání. Navíc ostatní sady mají na sobě grafiku, která vypadá na kostkách opravdu pěkně.

Happy Cube je prostě zajímavou prostorovou hříčkou. V balení dostanete hned šest základních hádanek a hromadu rozšířených, které vám vystačí na dlouhé letní večery. Pokud budete mít dvě balení, pak si můžete dávat závod s některým z kamarádů. Tak všem ukažte, že právě vy zvládnete veselé kostky zkrotit nejlíp!

Recenze: Happy Cube – opravdu veselé kostky
Klady:

+ cena
+ 3D i 2D puzzle
+ prostorové obrazce
+ více obtížností
+ od pěti let
+ dobrá manipulace
+ program pro tvorbu dalších objektů
+ možnost kombinování více sad
Zápory:

- řešení prostorových obrazců pouze na webu
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Arcanum – magie v rukou bohů