Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Harry Potter Pamatováček – děravulum paměťósa

Nemůžu se zbavit pocitu, že jsem něco ještě před chvílí věděl a teď jsem to zapomněl. Všichni kolem na mě koukají přesně tím zvědavým pohledem, jako by se ode mě něco čekalo, ale já nevím, jak jsem se sem dostal.

Hráči naštěstí nic takového řešit nemusí. Možná budou přemýšlet jen, jak se jim vlastně tahle malá krabička objevila na stole. Hru vytvořila společnost Topi Games pod značkou Wizarding World. A všichni čeští fanoušci se svého Pamatováčku, jak se hra jmenuje, dočkali díky firmě ADC Blackfire.

Malá bílá krabička uvnitř ukrývá pouze obsáhlý balíček čtvercových karet. Těch je dohromady stovka a lze je využít dohromady v paměťových hrách dvou obtížností. Pokaždé si musí nejdříve navybírat karty, které jsou vhodné pro tu danou variantu. Vždy pak odloží stranou balíček karet zadání a ze zbytku vytvoří tabulku o rozměrech (v případě menší a jednodušší 4×5, v případě větší a složitější 5×6). Ještě před začátkem samotné partie si hráči mají šanci prohlédnout všechny karty a pokusit se zapamatovat si pozici co největšího počtu.

Hráči se na tahu vždy střídají a otočí horní kartu z balíčku na straně, která přinese zadání. Nenechá si tuto informaci pro sebe a ukáže obrázek i ostatním. Hráčovým (a pouze jeho) úkolem je najít v paměti správné místo na stole a odhalit obrázek, který odpovídá zadání. Má na to časový limit ca patnáct vteřin.

Otočí jednu kartičku a ověří, jestli se mu podařilo splnit úkol. Pokud ano, může se rozhodnout svůj tah skončit. Ale nabídka na stole od začátku partie obsahuje dva exempláře od každého druhu, ale ty postupně mizí. Hráč se tedy může po prvním úspěchu rozhodnout pokračovat a najít i druhou odpovídající kartu. Naopak v případě omylu tah hráče okamžitě končí, a to bez jakéhokoliv zisku. Karta zadání se v takovém případě vrací dospod balíčku.

Mohou tak vždy získat jeden, dva nebo žádný bod. A k tomu sbírá ve svém i cizích tazích důležité informace o kartách, jejich přítomnosti a pozici. Teprve když je odebraná poslední karta zadání, partie končí a hráči porovnají svoje zisky. Ten, kdo má nejvíce uhodnutých a ukořistěných karet, se stává vítězem.

Harry Potter Pamatováček by mohl na první pohled vypadat jako kopie pexesa. Ale ačkoliv hra vlastně i podobně probíhá, ve skutečnosti je dost jiná. Ale možná právě to je evoluce pexesa, kterou jsme chtěli vidět.

V první řadě hráči už dopředu znají rozložení karet, které si mohou prohlédnout. Neobjevují jej tedy v průběhu partie a tím je celý výsledek mnohem méně závislý na štěstí a náhodě. Pokud máte dobrou paměť, už od začátku máte všechny potřebné informace. Ale karet je na stole docela dost a málokdo dokáže udržet polohu všech od začátku v hlavě a zapamatovat si je během několika vteřin.

Navíc v rámci svého tahu hráč neotáčí dvojici, ale pouze jednu kartu a teprve potom se může rozhodnout, jak pokračovat. Někdy to je naprosto nezbytné, protože dříve nebo později se od některých obrázků nachází na stole už pouze jeden exemplář. A na hráči je, aby měl přehled a pamatoval si, že někdo ze soupeřů tuto nabídku ovlivnil.

I když nikdo není trestaný za to, že zkusí hledání neúspěšně, i kolo bez zisku se může výrazně promítnout na celkovém výsledku. To proto, že počet kol je omezený a po jejich ukončení je čas určit vítěze.

Hra nabízí hned dvě obtížnosti. Navíc se pokaždé karty ve středu stolu hledají jinak (a v těžší variantě je jich víc), v první verzi podle obrázku, podruhé pak podle zadání na kartě. Hráči tak dostanou možnost hledat v každém kole rovnou tři exempláře, a i stejný počet bodů. Je to ale také větší riziko, protože omyl znamená, že nezíská ani kartu a ani bod.

Téma Harryho Pottera tu je jen na ozdobu, ale to vlastně nevadí. Na kartách najdete obrázky známých předmětů a postav. Ale hra asi nebude pro úplně všechny fanoušky této knižní a filmové série. Pamatováček je docela vtipné a zábavné jméno pro hru s důrazem na paměť. Takže kolem dokola můžeme říct, že pokud byste rádi měli doma nějakou jinou hru jako variantu k pexesu, méně náhodnou a zajímavou, pak je pro vás Pamatováček tou správnou volbou.

Recenze: Harry Potter Pamatováček – děravulum paměťósa
Harry Potter Pamatováček je fajn variací na pexeso, ve kterém máte najednou všechny informace o kartách na dlani své ruky hned od zahájení partie. Jenže to neznamená, že si je dokážete všechny zapamatovat a nedělat ve hře chyby. Je třeba vědět, kdy riskovat a kdy se raději spokojit s jedním bodem za první správně odhalenou kartu. Hra je pořád tak trochu pexeso, ale Harry Potter Pamatováček nabízí chytrou úpravu, která pobaví, pokud nečekáte hluboké možnosti.
Klady:
+ dvě varianty
+ o vítězi rozhoduje paměť
+ možnost riskovat
+ hráči se navzájem ovlivňují
Zápory:
= připomíná pexeso
= téma je tu na ozdobu (a k ospravedlnění názvu)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Innovation – vynálezy jsou pilíře civilizace