Vesničané ke mně vzhlížejí v posvátné hrůze. Něco podobného ještě neviděli. Držím mezi svýma rukama kotouč slunce a ten postupně zhasíná, až docela zmizí. Ale jen na minutu. Domorodci ještě zatmění neviděli a někdo toho musí využít. Mám velmi dobře nakročeno stát se jejich hlavním knězem. Jenže mám tušení, že jsou mi v patách další. Muži a ženy se stejnými znalostmi a schopnostmi, jako mám já.
Být zde první může být výhoda, ale také ne. Na vysoké planině ve stínu hor se nachází místo, kde konečně můžeme být blízko svému bohu Ahau. To je také jediný, před místními skrytý, důvod, proč jsem sem dorazil. Mohu se dotknout božího stínu. Tady, na nejvyšším místě, které jsem kdy viděl, jej budu uctívat. A lidé kolem se mnou..
Oni všichni by mohli začít místo boha slunce uctívat novou deskovou hru Helios ze stáje firem Hans im Glück a Z-Man Games, kterou vytvořili Martin Kallenborn a Matthias Prinz. Život svými ilustracemi jejich dílku dodal známý Dennis Lohausen a společně stvořili velmý horký a slunečný produkt.
Uvnitř žhavé krabice s pohledem na vycházející slunce ve vzdálené zemi vodopádů se nachází pořádná hromádka komponent. Většina z nich je kartonové povahy a výčet začíná s velkými kartonovými hráčskými plány. Těm vládne velká koule představující Zemi s místy pro šestistěnné dílky zdrojů. Nahoře se kroutí očíslovaná trasa pro slunce a s ní je zakulacená i deska, v jejíž spodní části vykukuje měsíc a místa pro uložení barevných akčních žetonů.
Tím jsme si už rovnou prozradili další dvě součástky – šestiúhelníkové žetony zdrojů (bambus, obsidián a další) a akční žetony, které hráčům umožní ovládat slunce, stavět budovy nebo upravovat jejich území. Ke zdrojům pak patří také dřevěné kostičky, průhledné červené kameny magické energie a bílé domečky.
Nesmíme ale zapomenout ani desky města, které opět budou patřit vždy každému z hráčů. Každá vyobrazuje přesně dvanáct budov, jež je možné v průběhu partie postavit a získávat za ně body či jiné příjmy. Ke hře také nerozlučně patří osm postav, které lze najmout a pak aktivovat. Mají dvě strany – noční neaktivní a denní, kdy je slunce nabije energií a oni jsou schopni hráči poskytovat svoje služby.
Na začátku partie tedy každý ze soupeřů dostane hned dvojici velkých desek – jednu s planetou a oběžnicí a druhou s jeho vlastním městem. Každý z hráčů dostane dva žetony Slunce: jeden položí na první pole trasy Slunce a druhý na určené místo na zemi. Hned pod žeton slunečních paprsků na zemi položí každý z hráčů jeden vybraný dílek zdroje a na něj kostičku odpovídající suroviny. Na měsíc umístí každý z účastníků jeden kámen many.
Zbývající dílky zdrojů vytvoří hromádky podle typů v omezených počtech a ještě jeden další balíček s náhodně namixovanými druhy (vysoký podle počtu hráčů). Uprostřed stolu pak vytvoří všichni společnými silami tři dobírací hromádky akcí. Podle zadní strany tak vzniknou balíčky vzniku země, stavby chrámů a budov a pohybu Slunce. Z každého z nich odhalí hráči horních šest do sloupečku. Ostatní žetony a dílky vytvoří hromádky poblíž a musí být připraveny zasáhnout do hry.
Na začátku každého kola se hráči čtyřikrát vystřídají ve volbě akce z dostupných destiček a jejich provedení. Vždy si ale mohou vzít pouze ty žetony, které leží úplně dole v třech sloupečcích nabídky akcí. Položí jej pod svoji desku země, kde jsou připraveny také tři barevně odlišené pozice. Okamžitě pak provedou to, co daný dílek umožňuje.
Je tak možné přiložit nový dílek země (nebo bonusu) na vaši planetu, postavit chrám na již existujícím území typu země nebo postavit budovu na desce města. Obojí se provede jednoduše položením dřevěného domečku na zvolenou pozici na jednom z hráčských plánů. Zatímco budova má jasně danou cenu v rámečku u své ilustrace, chrámům se jejich náročnost na postavení zvyšuje s tím, kolik jich hráč má. Vždy tak platí tolik surovin (libovolných), kolikátý chrám staví.
Postavení chrámu s sebou přináší i jeden zisk. Hráč okamžitě dostane tolik kamenů, kolik má chrámů a položí je na měsíc na svojí desce. U budovy se příjem many liší a občas dokonce hráč vylepší svůj pohyb Slunce tak, že posune žeton na oběžné dráze. Hodnota pod ním jej bude zajímat v případě, že zvolí třetí akci, kterou umožňují žetony.
Tou je posun Slunce, které na začátku leží na hráčově desce přímo uprostřed jeho území. Pouze tak mohou hráči získat výhody ze svých chrámů a produkovat zdroje. Žlutý zářící kotouč se posunuje po směru hodinových ručiček tak, aby obíhalo všechny dílky, které má hráč v současnosti na plánu. Samotný hráč si může zvolit, jak daleko se Slunce posune. Jeho jediné omezení je maximální počet pohybů, které naznačuje značka na oběžné dráze. Jakmile se zastaví a ukončí pohyb, začne vyzařovat paprsky na všechny sousední dílky.
Každá prázdná ozářená destička území (bez chrámu a bez předchozí kostičky suroviny) vyprodukuje novou surovinu. Hráč vezme kostičku odpovídající barvy ze zásoby a položí ji na žeton. Osvícený chrám se cítí pod ochrannou rukou boha Slunce a hráč dostane jeden vítězný bod přímo za něj a další za dílky, které jej obklopují. Kdykoliv Slunce dokončí jeden okruh kolem celého hráčova území, ten dostane okamžitě pět bodů.
Následuje fáze, ve které je možné najmout a aktivovat postavy. Tady se hráčům budou konečně hodit kameny many, které zaplatí, aby mohli vzít destičku vybrané osoby a položit ji před sebe. Ta ale stále spí a za její aktivaci musí hráč zaplatit kostičky zdrojů, což konečně umožní destičku otočit denní stranou nahoru. Tyto postavy zvyšují hráči pohyb Slunce či zisk kamenů, ale především vylepšují šance na zisk vítězných bodů, jakmile nastane konec hry.
Na konci každého kola hráči doplní nabídku dílků země, akčních dílků a začínajícím hráčem se stane další v pořadí. Partie končí po čtvrtém kole. Nastává čas, aby si hráči sečetli svoje získané vítězné body v průběhu partie a přidali k nim zisk na konci. Odměny jsou za dosažení okraje planety, chrámy a bonusové dílky, budovy, postavy i zbývající manu. Vítězí hráč s nejvyšším ziskem a stává se novým hlavním šamanem kmene slunečního boha.
Helios je už na první pohled unikátní strategická hra. A naštěstí ten dojem pokračuje i poté, co začnete skutečně hrát, protože v tu chvíli proniknete do hloubky rozhodnutí a cestiček, které hra ukrývá. Zásadním rozhodnutím je ale stavba kompaktních celků, které se dobře obíhají slunečním kotoučem. Jejich samotné rozložení a správná kombinace chrámů a surovin pak je dalším krokem k vítězství.
Každý dílek je možné umístit různě, ale přitom na jeho pozici záleží, stejně jako na umístění chrámů ve chvíli, kdy je začne obíhat Slunce. Hráči musí mít v rozložení svého území jasno a tohoto svého plánu se držet. Cest k vítězství přitom je více a jsou příjemně propletené, takže je není problém střídat i v průběhu partie a není třeba se nějak výrazně specializovat.
Hra je příjemně komplexní, ale ne přehnaně a řadí se mezi středně náročné deskovky. Všechno se točí kolem pohybu Slunce, ale k jeho správným krokům vede spousta cest. Především hráči potřebují získat rychlý pohyb. Někdo volí budovy pro jejich vlastnosti, druhý zase postavy. Přitom ale přes tuto celkovou náročnost jsou jednotlivé tahy na strategickou hru rychlé, protože ve skutečnosti hráč volí jen mezi třemi aktivitami.
Zajímavý je výběr akcí, který přináší další rozhodnutí. Ziskem jedné destičky zpřístupní hráč ostatním další v řadě. S tím je třeba vždy počítat. Hráč tak musí stále být o jeden či dva tahy napřed a nesmí stavět pouze v přítomnosti. Žádná rozhodnutí přitom nejsou těžká a časově náročná, takže nikdo na svůj tah nečeká dlouho. Možná tato plynulost je také jednou z příčin výborného zážitku.
Partie jsou příjemně rychlé a trvají kolem hodinky, což dále podporuje dobrý pocit z celého hraní. A to všechno platí nejen pro dva hráče, ve kterých je hra také vynikající, ale i pro maximální čtyři. Hratelnost samotná zůstává napříč všemi počty výborná. Jediná výtka tak může směřovat pouze k vlastnosti typické pro řadu euro her – je málo kontaktní a každý si prostě staví svůj vlastní svět.
Celá hra vypadá prostě skvěle. Od kvality samotných komponent přes jejich inovativnost a design. Na Helios se velmi dobře kouká a o to lepší budete mít zážitek z celé partie.
Helios je středně náročná hra, která nedá začátečníkům nic zadarmo. Spokojení u ní budou tak především zkušenější hráči, kteří si užijí skvělou možnost získat body různými způsoby. Vše je přísně taktické a řídí se originálními nápady. V paprscích Slunce navíc všechno vypadá lépe, jak zjistíte i ve hře. A možná právě proto je Helios tak povedená hra.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Martin Kallenborn, Matthias Prinz |
Ilustrace | Dennis Lohausen |
Vydavatel | Filosofia Éditions, Hans im Glück, Z-Man Games |
Rok vydání | 2014 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (12 voters) |
Kategorie | Mythology, Territory Building |
Mechanismy | Action Points, Tile Placement, Variable Phase Order |
Rozšíření | Helios: Riese und Ballonfahrerin Erweiterung, Stadt Land Spielt Limitierter Sonderdruck Tag des Gesellschaftsspiels |
Rodina | Admin: Better Description Needed!, Digital Implementations: Yucata, Mechanism: Tableau Building |
Více o hře.
+ originální téma
+ krásné zpracování
+ dostatek strategií
+ rychlá herní doba
+ výborné ve všech počtech hráčů
+ žádná náhoda
- hodně solitérní
Pěkná recenze a zajímavá hra… jen moc nechápu, jak to slunce ozařuje ty dílky, nějak to z obrázků nevidím. Jo a chybí obrázky u textu 🙂
Jo, jednou si to po sobě nezkontroluji a takhle to vypadá. No, omlouvám se, už je vše v pořádku 🙂
Díky za upozornění 😉