Už se blíží. Ukrývá se pod kloboučky hub, koupe se v každé louži po dešti a pak se provokativně vyhřívá na slunci. Jenže jako by to byl nějaký magnet. Když z puklin v zemi začne vycházet zlo, začnou se v okolí rojit i hrdinové. Je to nějaký zákon akce a reakce. Zákon zachování světa. Hrůza nikdy nesmí mít snadnou cestu!
A tam, kde jsou deskové hry, tam se rojí zase hráči. To je případ také nové hry Heroes of Tenefyr, která vznikla pod dohledem designéra jménem Pepijn van Loon. Hra vyšla v roce 2019 v anglickém znění v produkci firma Broken Mill. Na český trh se ale dostává v kompletní lokalizaci, a to díky zbrusu nové společnosti My Only Company.
Celé dobrodružství se nachází v krabici menších rozměrů, která nabízí převážně karty. Z toho množství hráči nejdříve vytřídí karty hrdinů a zvolí si každý svoji podobu a také dovednosti, které reprezentuje jedna karta s jejím popisem. Jednotliví členové týmu dostanou pak sadu dvanácti karet, které společně s dovedností smíchají do svého startovního balíčku.
Pak už začne roztahovat své drápy zlo po stole, jak hráči najdou a vyloží deset balíčků jeskyní. Obsah každé úrovně je zvolen náhodně a skládá se ze čtyř karet. Balíčky položí sice obrázkem dolů, ale horní kartu otočí a tím odhalí první monstrum čekající na každé z deseti pozic. Každá taková jeskyně pak dostane také svoji jednu kartu odměny, opět náhodně vylosovanou. Hráči už dopředu znají odměnu za vyčištění celé jeskyně, protože karta je vyložena obrázkem nahoru. Malou desku Zla položí vedle jeskyní (figurku na startovní pozici podle zvolené obtížnosti) a především vyberou jednoho z nabídky padouchů, který bude závěrečným soubojem.
Hráči si jako tým nyní zvolí první jeskyni, do které se vydají. Z otvorů vykukují první monstra, takže hrdinové vědí, co za nebezpečí je čeká na začátku. Ale jaké hrůzy se schovávají v temných uličkách jeskyně dál, v temnotě, to se dozví teprve pokud ukážou, že jsou toho hodni.
Každé monstrum má svoji sílu a ta závisí na počtu hráčů, kteří v boji přichází postupně na řadu. Nejdříve si tak hrdina dobere horní tři karty. Pokud s nimi není spokojený, může je odhodit a vzít si nové tři. Tím ale svoji postavu přibližuje k vyčerpání, protože odhozené karty se na lízací hromádku jen tak snadno nedostanou. Jakmile hráči dojdou, je vyčerpaný.
Ale protože jsme na začátku a naši hrdinové jsou stále svěží, máme v ruce tři karty a pokračujeme dál, protože všechny karty nyní musí být odehrány. Na hráči je pouze to, aby rozhodnul o jejich pořadí. Jenže na poražení příšery a nastřádání dostatečné síly mají hráči pouze jedno kolo a tedy i omezený počet karet.
Pokud je síla hrdinů dostatečná po tahu některého hráče, je nepřítel poražen a stává se z něj kořist. Kartu hráči otočí vzhůru nohama, kde místo portrétu obludy je popsaná nějaká schopnost. Jako ostatní karty hráčů, i tato má v pravém horním rohu uvedenu sílu. Ponechá si ji ten hráč, jehož úder vedl k poražení protivníka.
Nato se hráči mohou rozhodnout, jestli pokračovat nebo se obrátit zpět (a posunout figurku Zla o jedno políčko na docela krátké stupnici). Při tom ale neznají identitu následující hrozby. Na výběr ale nemají, pokud v boji prohrají. Figurka Zla se v takovém případě posune rovnou o dvě políčka. To je také moment, kdy mohou hrdinové odpočívat a vezmou si všechny své odhozené karty zpět do nové hromádky. V obou případech je ale nyní (a teprve teď) odhalena identita příšery, která na skupinu bojovníků v jeskyni čeká.
Čas hrdinům odtikává, protože každá prohra nebo nejistota je potrestaná Zlem. A jakmile to dosáhne posledního políčka s lebkou, zjevilo se ve světě a jde si pro hrdiny. Ti se stali příliš velkou hrozbou a není je možné dále ignorovat. Je tedy čas na poslední souboje, a to s balíčkem zla, který také obsahuje čtyři fáze souboje. Pouze pokud hráči uspějí ve všech čtyřech, mohou slavit vítězství. Jakákoliv porážka v této fázi znamená konec nadějí.
Heroes of Tenefyr je z velké části herně povědomý jako deckbuilding. Naštěstí si ale celou tu filosofii neustálého míchání balíčku vysvětluje po svém a připravuje hráčům pocit porazitelnosti. Jakmile jsou odehrané všechny karty (třináct na začátku, později v důsledku kořistí se balíček stává větším), hrdina už nemůže dále pomáhat svému týmu.
Strach z porážky ale není pouze tím, že hráč vypadne ze souboje jako vyčerpaný. Každá zahraná hra v boji je důležitá, protože jich může být v bitvě zahrán pouze omezený počet – třikrát tolik, kolik je účastníků partie.
Hráči jsou po většinu doby sami strůjci svého štěstí, protože si vybírají jeskyni a nepřítele, na kterého se cítí. Každé místo má odhaleného jednoho protivníka, ale další tři jsou skrytí. Naštěstí jednotlivé jeskyně mají úrovně, takže lze solidně plánovat. Týmu se samozřejmě doporučuje postupovat od těch nejlehčích směrem vpřed, ale občas je třeba přizpůsobit vše situaci.
Se silnějšími jeskyněmi totiž přichází také silnější karty kořistí. Právě dvojité pojetí karet je zajímavou volbou, protože z monstra se stane odměna. Ale tu si může nárokovat pouze ten, kdo příšeře zasadí poslední ránu. Hráči musí tedy počítat i s touto situací, protože boj končí ihned, když má obluda dostatečný počet zranění. A pozice začínajícího hráče se v jednotlivých bojích posouvá.
Zábavné jsou hlavně první partie, ale s opakovaným hraním se všechny monstra začnou opakovat a ani čtyři hlavní padouši nestačí k tomu, aby vše bylo dostatečně variabilní. Proto doporučujeme tuto hru hlavně těm, kdo ji nebudou mít v plánu hrát intenzivně několikrát za týden, ale naopak si ji budou umět vychutnat s patřičnými přestávkami.
Pokud jste tento typ hráčů, pak na vás čeká velmi solidní kooperativní akce. Hlavní náplní všeho jsou souboje, kterých se účastní všichni jako tým a měli by dobře plánovat karty, které a kdy zahrají. Právě to může ovlivnit celkový úspěch, protože většina z nich má speciální schopnosti.
Závěreční bossové mají zajímavé schopnosti, které umí pořádně zamíchat celou situaci a šance na výhru. Proto je třeba se na konečnou konfrontaci pořádně připravit.
Jediným opravdovým problémem jsou hry ve dvou, kdy každý z hrdinů má rovnou dvě speciální dovednosti. Jenže ani to nestačí a hra je v tomto počtu extrémně těžká. A to přesto, že nastavením pozice zla na začátku partie si hráči sami mohou zvolit jednu ze tří úrovní náročnosti. Vyšší počet už je lepší, ale hráči se musí u stolu domlouvat. Prozkoumání všech děr v zemi nějakou dobu zabere a počítejte rozhodně s časem nad 45 minut.
Budování balíčku je zde sice přítomné, ale hráči nemají kontrolu nad tím, které karty si vezmou a v jakém pořadí. Naštěstí ale mohou občas karty odhodit a vzít si jiné. Jenže to při hlubokých jeskyních na začátku není ani reálné, ale později lze jednu až dvě ruky odhodit a tím ovlivnit celkový výsledek poměrně výrazně. Přesto tato absence volby znamená, že náhoda hraje pořádnou roli.
Heroes of Tenefyr mají potenciál, ale nedokáží jej naplnit docela. Hra je to zábavná, ale nezařadí se na špičku kooperativních boxů na trhu. Dobrodružným povahám zajisté poskytne šanci si zabojovat prosti sadám příšer a zažít společné snažení u stolu, ale některé zajímavé nápady jí naopak škodí. Přesto nás první partie Heroes of Tenefyr bavily, a proto nakonec nevolíme úplně přísnou známku.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Pepijn van Loon |
Ilustrace | Frank Attmannspacher, Manolis Frangidis (Μανώλης Φραγγίδης), Emanoel Melo, Jimmy Nijs |
Vydavatel | Broken Mill, Galakta, Juegorama, My Only Company |
Rok vydání | 2019 |
Počet hráčů | 1 - 4 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 14 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (2 voters) |
Kategorie | Card Game, Fantasy |
Mechanismy | Cooperative Game, Deck, Bag, and Pool Building, Push Your Luck, Variable Player Powers |
Rozšíření | Heroes of Tenefyr: The Second Curse |
Rodina | Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: TableTop Simulator Mod (TTS), Misc: LongPack Games, Theme: Boss Battle |
Alternativní názvy | Bohaterowie Tenefyru, Héroes de Tenefyr |
Více o hře.
+ možnost tři karty zahodit
+ hráčům utíká čas do závěrečného souboje
+ řada jeskyní na výběr
+ karty příšer se stanou odměnami a schopnostmi
+ nastavitelná obtížnost
- náhoda (tři karty, všechny musíte zahrát)
- ve dvou těžké