Myslel jsem si, že jsem doma. Radostně jsem vlétnul dovnitř, minul přistávací plochu a zakroužil v hangáru. Na zjištění, že jsem v sousedním úlu, bylo pozdě. Strážní se ke mně sletěli, než jsem stačil vůbec pomyslet na útěk. Směšné. Včela v zajetí berušek. Jestli ze z toho dostanu v jednom kuse, budou si ze mě utahovat úplně všichni..
Myslíte si, že víte, jak to vypadá v takovém opravdovém úlu? Je na čase si to pořádně vyzkoušet v logické hře pro dva soupeře. Její jméno je jednoduché: Hive, tedy Úl. Naše verze má v názvu navíc ještě slůvko „pocket“, které naznačuje, že se jedná o přenosnou verzi. Jejím autorem je ale stále John Yianni a hra vyšla pod hlavičkou britské společnosti Gen42. Naštěstí pro nás se distribuce jejich nejznámější hry u nás chopila společnost REXhry, která sem dováží verzi neměckých Huch and friends.
Hra je už na první pohled velmi malá, zatavená v plastovém obalu, kterému barvu dodává příručka s pravidly, ale také plátěný pytlík. Jakmile otevřete balení, už nebude žádné cesty zpět a hru od dané chvíle budete skladovat ve zmiňovaném sáčku. Uvnitř je dostatek prostoru pro všechny komponenty, ale současně je dostatečně malý, aby se vešel i do každého už zdánlivě zaplněného batohu.
Místo uvnitř zabírají především tuhé plastové kameny, které jsou vysoké téměř centimetr a každý mají na sobě vytetovaný nějaký obrázek. Pěkně do hloubky, aby i po stovkách zápasů vypadaly žetony jako nové. Mají bílou a černou barvu a díky tomu si je mohou soupeři rozdělit mezi sebe, až nastane čas změřit síly. S výjimkou pravidel to je také všechno, co budeme k návštěvě úlu potřebovat.
Na začátku partie si protivníci mezi sebe rozdělí kameny – jeden dostane bílé a druhý tmavé. Oba si je rozloží před sebe obrázky nahoru (identita není tajná) a provedou úvodní tah. To znamená spojení dvou kamenů. Každý ze soupeřů má ale možnost si vybrat, o jaký kámen se bude jednat.
Počkejte, vy vlastně nevíte, co na kamenech najdeme! Jsou tam obrázky hmyu. Všechno to začíná s nejdůležitější včelí královnou. Právě díky ní se hra jmenuje Hive (Úl). Ale nechybí ani další známí kamarádi – mravenci, kobylky, nebo pavouci. Každá postavička má svoje specifické schopnosti, které se musíte naučit.
Nám už ale na stole leží dva kameny v přímém sousedství jedné z jejich šesti stran. Další kameny hráči přikládají ke zvířátkům svojí barvy. Postupně si tak vybudují obrannou pozici a nejpozději jako svůj čtvrtý kámen musí do hry vyložit královnu.
Ta představuje důležitý zlom v celé partii. Jakmile se stala součástí úlu, může hráč najednou svými hmyzími kamarády na stole pohybovat. Musí se ale vždy rozhodnout na začátku tahu, jestli chce přiložit nový kámen nebo využít některý z různých pohybových vzorů.
A tady všechno začíná být zajímavé, protože každá postavička se pohybuje odlišným způsobem. Zatímco pavouk umí díky dlouhým nohám popoběhnout až o tři políčka, kobylka skáče přes řadu kamenů v libovolném směru a mravenec obíhá celý úl po obvodu a může zastavit na libovolné pozici. Pro taktiku jsou ale neméně důležitý hovnivál, který umí zalehnout libovolného živočicha a držet ho v zajetí.
Pro vývoj hry vždy platí pohled shora. Zvířátka jsou omezena pohybem, ale také tím, že nesmí nikdy svým pohybem rozdělit úl na více skupinek kamenů, které nejsou propojené. Nikdy nesmíte kameny zvedat, a kam se zvířátko jednoduše nevejde, tam nesmí vstoupit.
Cíl obou soupeřů je jednoduchý – obklíčit soupeřovu královnu tak, aby neměla žádnou šanci úniku. Jakmile i poslední z šesti stran je obsazena (a to klidně i spřátelenými zvířátky, partie končí prohrou tohoto hráče. Jeho úl byl zabrán nepřátelským hmyzím gangem.
Hive je úžasná logická hra pro dva soupeře, která prověří i ty nejsebevědomější taktiky. Každý krok, jednotlivé pohyby i umístění kamenů, všechno hraje zásadní roli na konečném výsledku.
Partie jsou ohromně rychlé (deset až patnáct minut) a věřte nám, že nikdy nezůstane jen u jedné. Touha po odvetě je prostě tak silná, že se budete ke hře zas a znova vrátit a říkat si, tak už jen jednu a jdeme. Jenže ono to nejde, hmyzí říše si vás prostě získá.
Protože je hra určena přesně pro dva soupeře, je zde možné mít dokonalou kontrolu. Nikdo se nemůže vymlouvat na ostatní, protože tah jednoho rivala lze předvídat a správně se na něj připravit. Pokud tedy Hive Pocket v něčem opravdu vyniká, pak je to ohromující důraz na logické uvažování. Jestli chcete vyhrát, musíte svého nepřítele prostě a jednoduše přemyslet (nejsem si úplně jistý, že to slovo vůbec existuje – pozn. red.).
Jenže tím to všechno nekončí. Už samotné základní balení obsahuje rozšíření se dvěma dalšími hmyzími kamarády. Zatímco základní sestava je skvělá na hru s dětmi nebo na naučení, jakmile zařadíte do svého týmu i berušku a moskyťáka, pak teprve poznáte náročnost voleb. Beruška msuí chodit po ostatních, po zemi se vůbec neumí pohybovat, ale svůj tah musí vždy třetím krokem skončit zpět na pevném povrchu. To moskyťák umí napodobovat svoje sousedy, kterým vysaje trochu krve a vezme na sebe dočasně jejich schopnosti.
Každé kolo je těžkým rozhodováním. Bohužel tady už se sám nabízí jediný problém, který můžeme této hře vytknout. Pokud ji budete hrát s člověkem, který si potřebuje promyslet tah do nejmenšího detailu, budete na další svou akci čekat nepříjemně dlouho a i samotná chválená herní doba se protáhne ke dvaceti minutám.
Zpracování hry je výtečné. Není nejmenších pochyb, že kameny přežijí bez problémů všechno to posouvání po stole, ať už hrajete na ubruse, dřevěném stole nebo na kamenném povrchu. V prvních partiích by hráči určitě ocenili přehled pohybů zvířátek, ale tato touha mizí s odehráním druhého souboje, protože pohyby jsou ve většině případů zcela logické.
A to jsme vám ještě neprozradili, že na trhu se nachází také rozšíření. Věříme, že i ty budeme mít možnost otestovat a přinést vám dojmy z toho, jak dále rozšiřují základní herní možnosti celé této hry.
Hive je ukázkovou hrou, která umí chytit za srdce. Má neuvěřitelné kouzlo, ve své jednoduchosti si vás omotá kolem prstu a přitom zcela vycucne všechny vaše schopnosti uvažovat. Hive vás pořádně prověří a přináší skvělou zábavu vhodnou do úplně každé rodiny.
Více o hře.
+ skvělé zpracování
+ každý kámen má svůj pohyb
+ přípravné tahy
+ partie jsou vždy jiné
+ velice taktické
+ rozšíření přímo v krabici
+ výtečné přenosné balení
+ jednoduchá pravidla
+ vhodné pro rodiny i děti
+ cena
- pozor na přemýšlivé soupeře
Zdařilá a lehce napsaná recenze 🙂 A přemyslet doopravdy neexistuje, ale hodí se to 😀