Je spousta míst ve Středozemi, kam se odváží jen ti s nejdrsnější povahou. A patří mezi ně i nebezpečný most. Ne proto, že by vedl ve výšce nebo přes řeku. Naopak vede přes doupě draka, který čas od času vypustí páru nebo dokonce obláček ohně. No a určitě si dokážete dobře představit, co takový plamínek udělá s dřevěným mostem, na kterém právě stojíte.
Seberte tedy odvahu a vykročte na první desky. Na vrzání nedbejte, tohle může být jediná vaše šance dostat se na druhou stranu! Alespoň to nám tvrdí firma Jirasgames, která si pro svoji licenci k filmu Hobit: Bitva pěti armád vypůjčila myšlenku Alexe Randolpha. Jako původní firma je tak uvedena Drei Hasen in der Abendsonne, ale v jejím repertoáru budete Hobita hledat marně. Popisek se odkazuje na hru Ciao, ciao!, kterou už jsme testovali. Tentokrát ale novinka s podtitulem Nebezpečný most vychází v produkci společnosti Presco Group.
Hra se ukrývá v malé nízké krabičce, na jejímž víku vidíme všechny důležité postavy filmu, včetně Bilba Pytlíka. Nejdůležitější částí celé krabice pak je samotný most, který tvoří dno krabice a v jeho dutém prostoru je nasypáno také vše ostatní. Jsou tu dřevěné žetony pěti barev, které čekají, až je hráči označí samolepkami s jednotlivými postavami. Všechno doplňují dvě kostky.
Na začátku partie si hráč vybere jednu barvu hrdinů a vezme si všech sedm jejich figurek, tedy vlastně kulatých žetonů. Mezi sebe položí dno krabice tak, aby všichni dobře viděli i dosáhli na kartonový most vedoucí přes ohnivou propast. Na jejím začátku jsou pozice pro hráče, kam právě nyní všichni umístí jednu svoji figurku, zatímco na konec navazuje bodovací stupnice od jedničky do osmičky.
Každý tah začíná tak, že hráč hodí tajně kostkou a neukazuje výsledek ostatním. Na kostce může nyní být hodnota od jedné do čtyř. Na hráči je nyní, aby tuto hodnotu prozradil soupeřům. Ovšem nemusí mluvit pravdu a může říct jiné číslo, které ve skutečnosti nepadlo. Ze soupeřů to zatím žádný neví, protože na kostku nevidí. Většinou to je pouze na hráčově volbě. Výjimkou je situaci, kdy na kostce padne řetěz, který hráče přinutí lhát.
Ostatní hráči se nyní mohou vyjádřit, jestli svému soupeři věří. Pokud ano, může hráč posunout svého hrdinu kupředu o ohlášený počet políček. Kostku ale ostatním neukáže. Nebo může jeho prohlášení někdo zpochybnit a ten musí ukázat, co za číslo na kostce opravdu je. Pokud hráč lhal, figurka padá z mostu a hráč, který úspěšné obvinění pronesl, si může posunout za odměnu svoji vlastní postavičku o stejný počet bodů. To pokud hráč nelhal, pak do propasti zamíří právě jeho postava.
Jakmile se někdo stane obětí pro ohnivou řeku pod mostem, musí jeho majitel vzít a nasadit novou figurku. Kdykoliv se podaří někomu most přejít, musí zabrat jedno z bodovaných políček na bezpečné straně. Vždy může ale vstoupit pouze na neobsazené místo s nejnižší hodnotou. Tak hráči sbírají body až do chvíle, kdy se někomu podaří přejít se třemi hrdiny most nebo dojdou někomu figurky. Hráči sečtou body na svých pozicích v bezpečí za mostem a ten, kdo má nejvyšší součet, se stává vítězem.
Hobit: Bitva pěti armád Nebezpečný most je hra, která nabízí mechanismus, jenž jsme si u hry Ciao, Ciao! opravdu oblíbili. Používá jej ale beze zbytku či změny. Jediné, co vydavatelé české verze udělali, je převlékli krabici a hru do jiného kabátku. Takového, u kterého věřili, že se bude prodávat sám.
Jenže doba, kdy Pán prstenů J.R.R. Tolkien táhli tak, že se prodalo cokoliv s prstenem nebo ohnivě žhnoucím okem, jsou pryč. Hobit je sice úspěšná značka, ale jeho diskutabilním kvalitám odpovídá také úroveň hry.
Tedy ona samotná hra je vynikající a vlastně bychom měli být rádi, že se dostává k nám na český trh. Jen je nám trochu proti srsti nějaké obalování do rádobyfilmové omáčky, se kterou hra nemá vůbec nic společného, když klidně mohla vyjít pod původním názvem s původní pěknou grafikou. Takhle se jedná o takový hybrid, kterému prostě za originalitu musíme nutně strhnout body, protože se tváří jako jiná hra.
Ale samotná hratelnost je parádní. Nutnost vyvážit lhaní a říkání pravdy je jen částí zábavy. Stejně tak zajímavá je i pozice na druhé straně barikády, kde musíte hádat a snažit se odhalit někoho jiného, když se zrovna rozhodne nemluvit pravdu. Ono je opravdu těžké přiznat správnou hodnotu, když vám na kostce padla jednička. Hráči mají motivaci lhát, ale současně i motivaci se lhaní vyhýbat. Vždy to závisí na konkrétní situaci.
Body za figurky se zvyšují. První tedy nejsou zdaleka tak důležité, jako ty poslední. Hra tak nabírá na spádu a dramatičnosti především směrem ke konci. Čím víc hráčů se na mostě tísní, tím větší zábava to je, zatímco hra ve dvou (což je minimální počet uvedený na krabici) prostě neposkytne takovou legraci.
Hobit: Bitva pěti armád Nebezpečný most je vlastně takovou party zábavou. Některé zájemce ale odradí už téma (Hobit prostě kvalitami filmu nesahá Pánu prstenů ani po kotníky) a jiné zase nutnost lepit samolepky (ne, to si děláme legraci). Hra je ovšem zábavná a mnoho z vás asi ani nebude trápit, že je pouze převlečenou jinou hrou. Můžeme být i tak ale především rádi, že se dostala na český trh. Hobit: Nebezpečný most je tak výbornou blafovací hrou.
+ zábavné a ke konci ještě napínavé
+ blafování je paráda
+ s náhodou je třeba se poprat
+ jednoduchá (kvalitně popsaná) pravidla
- jen redesign jiné hry
- blafování = náhoda