Král Robert je mrtev. Místo na Železném trůnu se uvolnilo. Celých Sedm království je na nohou, protože najednou se objevilo hned pět králů, kteří si začali nárokovat trůn pro sebe. Starkové, Lannisterové, Greyjoyové, Baratheoni i Martellové. A k tomu ještě připočtěte nenápadnou podporu Tyrellů s růží ve znaku. Zní vám to jako válka? Tak to máte pravdu! Za moc se prostě platí krví.
Zahrajete si s námi Hru o trůny? Ale pozor, jak říkala Cersei Lannister: Ten kdo hraje hru o trůny buď vyhraje nebo zemře. Jste ochotní pro Železný trůn položit svůj život? Dobře si to rozmyslete, než otevřete tuto krabici, protože ta nebere žádné polovičaté sliby.
Licenci na milovanou knižní ságu Píseň ledu a ohně (A Song of Ice and Fire) pana spisovatele George R. R. Martina získala americká společnost Fantasy Flight Games. A rozhodla se jí pořádně využít. První na svět tak vykoukla právě desková hra z tohoto světa, nazvaná jednoduše Game of Thrones. Jejím autorem je dnes již jeden z nejdůležitějších mužů FFG, Christian T. Petersen, a to poprvé už v roce 2003. Jeho pomocníky byli další vysoce uznávaní autoři: Corey Konieczka, Jason Walden a Kevin Wilson.
Z hnízda ale vylétly i Living Card Game s mírně pozměněným názvem, takže méně zasvěcený hráč by si je mohl snadno splést. A Game of Thrones: Card Game je ovšem zcela o něčem jiném. Dnes se ale vrátíme k té původní deskové hře, která se v roce 2012 dočkala reedice. A právě tato druhá verze se stala zdrojem radosti pro české fanoušky. Společnost ADC Blackfire se totiž rozhodla ji přeložit do češtiny, kde vyšla těsně před Vánoci pod zcela předvídatelným názvem Hra o Trůny: Desková hra. A díky tomu ležela již mnohkrát i na našem redakčním stole, kde jsme svedli nejednu bitvu o nepohodlné posezení na Želeném trůnu.
Krabice nijak nenapovídá rozsahu bitvy, která by se uvnitř měla odehrát. Rozměry odpovídá čtvercovým tvarem klasické velikosti, na kterou jsme si už v poslední době zvykli. Strany jsou masivní, protože musí udržet uvnitř pořádně těžký a hutný obsah. Fanoušky samozřejmě potěší titulní pohled na Královo přístaviště, které vévodí také první straně pravidel.
Při prvním odhalení hry vás čeká oblíbená činnost, která patří ke každé hře od FFG. Vycvakávání hromady nejrůznějších komponent. Až pod několika těmito archy se ukrývá překrásná malovaná mapa Sedmi království, nad níž všem fanouškům ságy zaplesá radostí srdce. Mapa je logicky orientovaná na výšku a po stranách má řadu stupnic, o jejichž významu si povíme za chvilku.
Kartonových komponent je opravdu pořádná hromádka. Některé z nich rozdělíte podle barvy patřící jednotlivým rodům. Jsou zde žetony rozkazů, vlivu, zásobování, síly nebo označovací žetony na stupnici vítězství. K nim ale také patří barevné zástěny, které jsou jedinečné pro každého hráče, plné krásných erbů, znaků a především specifických kroků pro přípravu jeho rodu!
Nechybí zde ale ani dílky reprezentující jednotlivé neutrální síly, které se na válce nepodílí, ale pokud je napadnete, můžete si být jistí, že se budou bránit. Nechybí zde Orlí hnízdo, Královo přístaviště nebo Štít. Jsou tu ale také žetony meče, Železného trůnu a havrana, které označují nejlepší hráče na jednotlivých stupnicích. Propůjčují jim určité výhody. Pro hru v menším počtu hráčů dostanete také kartonový dílek, kterým překryjete stupnici speciálních příkazů.
V pořádné masivní bojové hře samozřejmě nemohou chybět ani karty. Je zde 7 karet specifických pro každý z rodů, dohromady tedy 42 kusů, 30 karet událostí království Westeros, devět karet divokých a také 24 malých karet boje. Ty přidávají náhodu do bojů a jedná se o rozšiřující modul.
Neméně důležité pro hru jsou ale také figurky. Ty jsou opět v barvách všech šesti rodů. Dohromady je tu celkem 138 plastových miniatur ve čtyřech odlišných tvarech. Deset pěšáků pro každý rod (60 celkem), 5 rytířů (30 celkem), 6 lodí (36) a také dvě obléhací věže (12). Figurky jsou vyrobené z plastu a mají takový lesklý mramorový vzhled. Setkali jsme se s rozporuplnými reakcemi na něj, a zatímco jednomu hráči se líbí, druhý by byl raději za miniatury nebo dřevěné komponenty.
A to je vlastně všechno, co budete ke hře potřebovat. Což znamená, že se konečně opravdu můžeme pustit do bitvy o královské křeslo. Příprava partie začíná jednoduše rozložením herního plánu na stůl a jeho oživením. K tomu potřebujete žetony neutrálních armád (pouze ty, které se použijí ve správném počtu hráčů), balíček zamíchaných karet divokých položený na dané místo v horní části plánu a také žeton divokých, jehož startovní místo je na čísle dvě počítadla divokých. Počítadlo kol ve tvaru přesýpacích hodin položíte na jedničku a vedle plánu položíte tři dobírací balíčky Westerosu – I, II a III. Samozřejmě zamíchané.
Na hráčích teď je, aby si určili rod, za který budou bojovat. Pak si vezmou všechny komponenty, které k tomu patří, počínaje zástěnami a jednotkami a konče rodovými kartami a nejrůznějšími žetony (především těmi síly a rozkazů). Pouze rozkazy a karty patří za zástěnu.
Trojici z těchto žetonů pak položí na plán a to na místo, které jim určuje jejich zástěna. Čtvrtý pak na pole zásobování a další na stupnici vítězství. V souladu s instrukcemi na její vnitřní straně pak rozmístí také počáteční síly na herní plán do některých lokalit a svůj domovský žeton na vlastní hrad.
Pokud hraje méně hráčů, pak můžete žetony na všech třech stupnicích srazit směrem doleva. Hráč na prvním místě si vezme odpovídající odznak – havrana, meč nebo Železný trůn. Tím je vše připraveno k boji a vaše jednotky si mohou začít brousit svoje meče.
Partie se hraje na deset kol složených vždy ze tří fází. Přípravná fáze událostí Westeros. V té pouze přesunete žeton a odhalíte trojici událostí – z každého z balíčků jednu. Vyhodnotíte její text a posunete žeton hrozby divokých o tolik polí, kolik mamutů najdete na kartách v pravém horním rohu. Právě karty událostí vám umožní verbovat v pevnostech i hradech nové jednotky. Různé úrovně stojí různé hodnoty a pěšáka můžete povýšit na rytíře.
Ovšem čeká vás i karta zásobování. V té musíte být schopni všechny své armády uživit. Jídlo vám dodávají vaše lokality, které máte pod kontrolou. A jídlo omezuje počet armád, které můžete mít, ovšem nemění se průběžně, ale vždy pouze na výzvu (= odhalení) této karty. V průběhu partie můžete také pořádat aukce o jednotlivé stupnice vlivu, které byly na počátku rozdány podle úvodní síly rodů a přináší bonusové schopnosti držiteli daného žetonu.
Pak pokračujete fází plánování a na závěr vyhodnotíte vaše rozkazy jednotkám. Obě tyto části jsou velmi úzce provázané a jsou také tím nejdůležitějším, co ve Hře o trůny potkáte. Každý z hráčů má pod svou kontrolou žetony rozkazů, kterými může ovlivňovat chování svých vojsk na plánu.
Do každého místa můžete naplánovat právě jeden žeton rozkazu, který vybízí vaše jednotky k nějaké akci. Kromě standardních akcí máte v nabídce za svojí zástěnou schované také silnější hvězdičkové. Ty můžete používat ovšem pouze ve výjimečných případech a jejich množství záleží na Vaší pozici na stupnici. U pořadí jsou nakreslené hvězdičky, které vám naznačují počet použitelných žetonů pokročilé akce v daném kole.
Za použití žetonů můžete naplánovat především pohyb jednotek, podporu sousedních území, opevnění se za účelem obrany nebo snahu o získání moci. Celkem pět různých ikonek vám tyto možnosti jasně přenáší do reality a na první pohled je od sebe rozeznáte.
V plánovací fázi ovšem nikdo svoje žetony neukazuje, ale distribuuje je na plán tajně, obrázkem dolů. Díky tomu pak vznikají později zajímavé kombinace a situace. To si ale určitě dokážete už teď představit. Každý z hráčů pak musí položit po jednom žetonu na každé pole, kde leží nějaké jeho jednotky. Žádnou armádu nesmí vynechat.
Vyhodnocení žetonů příkazů začíná s nájezdy, kterými narušujete soupeřovy plány. Pokud položíte na některé ze svých polí žeton nájezdu, pak můžete odstranit libovolný jeden plánovací žeton soupeře na některém ze sousedních území. Tím jej necháte nebráněné a oslabené pro celý tento tah. U nájezdů je pak jasně dané pořadí, ve kterém se vyhodnocují.
Jako druhé v pořadí se vyhodnocují rozkazy k pohybu. Ty jsou současně také povely k útoku v případě, že vaše jednotky skončí na území obsazeném soupeřem. Je možné armádu rozdělovat, nebo pohybovat s některými jednotkami. Záleží na vašem taktickém plánu. Ovšem nikdy nesmíte s jednou armádou zaútočit na dvě sousední pozice – útočit můžete jedním pohybem vždy jedenkrát!
Ačkoliv se můžete jedním žetonem pohybovat pouze do sousední lokace, můžete ve skutečnosti dokázat přesunout jednotky i dál. Za tím účelem můžete jednoduše zřetězit pohybové příkazy, a pak je vyhodnotit ve správném pořadí.
Na žetonu rozkazu pro pohyb je nakreslená zakrvácená sekera a také číslo s plusem nebo mínusem. Tuto hodnotu si budete přičítat nebo odečítat k útočné hodnotě svých sil. V boji je pak důležitá ještě podpora ze sousedních území, kterou si můžete poskytnout nejen sami, ale především o ni můžete zažádat ostatní hráče.
V této situaci jsou pravidla volná a nechávají na hráčích, co soupeři slíbí a jestli to dodrží. Zde je jasné, že diplomacie a spojenectví jsou velice důležitou částí Hry o trůny. Ostatně i jako v původní knižní předloze. Očekávejte tedy podrazy. Nemůžete přece čekat, že každý dodrží svoje slovo!
Pokud se k vaší straně někdo ze soupeřů s žetonem podpory přidá (může pomoci obránci nebo útočníkovi, záleží na hráči), můžete si přičíst jeho sílu vojska. Pak ještě hráči mohou zahrát některou ze svých rodových karet, které přispívají k útoku nebo obraně.
O umírání jednotek se starají ale právě karty se symboly mečů a to jen na straně poraženého hráče. Výsledky bitvy pak mají vliv na útěk poražených jednotek a pochopitelně také na dobytí cílové oblasti. Tu vojsko buď udrží, nebo nově získá pod svoji kontrolu.
Při pohybu postupně získáváte a ztrácíte kontrolu nad oblastmi. Ve chvíli, kdy opustíte lokalitu i poslední svojí jednotkou, ztratili jste nad ní kontrolu. To znamená, že při příštím vyhodnocování události zásobování vám tato pozice nebude zajišťovat další jídlo.
V průběhu partie na vás také mohou zaútočit divocí. A to dvěma způsoby – buď dorazí žeton na políčko dvanáct na počítadle, nebo se dočkáte překvapení v podobě karty Divocí útočí. Každý hráč pak tajně nabídne určitý počet žetonů moci a potřebujete dohromady svými rekruty pro Noční hlídku přesáhnout sílu útoku. Na nové kartě divokých, kterou odhalíte, pak zjistíte odměny nebo postihy za poražení / prohru v bitvě s divokými.
Partie pak končí buď ziskem sedmého hradu / pevnosti jedním hráčem, což naznačujete za pomoci žetonů na ukazateli vítězství. Nebo po skončení desátého kola, po němž vítězí hráč, který má pod svojí kontrolou nejvíce území s pevností nebo hradem. Remízu rozhodují pevnosti, a pak dostatek zásob pro vojska.
A to je v obecné rovině všechno, co se dá o partii Hry o trůny povědět. Samozřejmě hra obsahuje také řadu dalších pravidel pro mořské jednotky, jejichž pohyb a činnosti jsou různě omezené. Jejich odlišnostmi se však v této recenzi nebudeme zabývat. Určitě bude stačit pouze ujištění, že i tyto části armády nezůstávají v pozadí a mají svoji výraznou roli v celé bitvě o království Westeros.
V průběhu partie se neustále něco mění. Herní plán je plný území, po kterých se svými jednotkami pohybujete. Snažíte se udržet již získané a současně dobývat nové. Ke všemu potřebujete žetony rozkazů, které tajně plánujete. V jejich rozmisťování je nejdůležitější základ strategie každého hráče, ačkoliv interakce mezi žetony vám často může zhatit plány.
Verbování a zásobován je pevně dané pouze v několika částech partie. Hráči tak musí velmi pečlivě plánovat svá vojska a připravovat si dostatek zdrojů, aby pak byli schopní najmout co nejvíce jednotek. Pokud totiž propásnou svoji šanci, může jim to prohrát celou partii.
Zdánlivě menší důležitost mají karty rodů. Ve skutečnosti je ale jejich vliv velmi zásadní, protože právě s jejich pomocí můžete odstranit některé jednotky soupeře. Ty jinak lze zničit pouze v případě, že na již jednou poražené vojáky znovu zaútočíte.
Každá partie je úplně odlišná. Hráči totiž ovlivňují v podstatě všechno, co se ve hře děje svými rozhodnutími. A právě interakce mezi plány jedné a druhé strany vytváří neustále nové a nové situace, s nimiž se musíte vyrovnat.
Partie je plná vyjednávání, slibů a komunikace. V tom Hra o trůny opravdu vyniká. A věřte nám, že si ji právě z těchto důvodů zamilujete. Je unikátní oproti jiným hrám, protože se nad partií se soupeři neustále bavíte, což jinak není zrovna zvykem u her, v nichž se takto krvavě soupeří.
Všechny složky hry do sebe naprosto zapadají a vytváří ucelený zážitek. Není tu nic, co by vám připadalo přebytečné. Společné napětí buduje sbírající se síla divokých za Zdí, které se musí hráči společně postavit jednotkami vyslanými do Noční hlídky. O tyto žetony síly hráči navěky přijdou, ale mohou za to být odměněni.
Zpracování je naprosto precizní a puntičkářské. Krásná mapa a skvěle provedené zástěny s unikátními podmínkami přípravy pro každou stranu. To je ale pouze začátek. Obrovské spousty žetonů a spousta figurek, které se někomu nemusí zamlouvat kvůli jejich netradičnímu mramorovému zpracování. Barvy ale sedí k rodům a jsou na mapě bez problémů odlišitelné.
Mohli bychom si ještě dlouho povídat o tom, jak se Hra o trůny hraje. Ale tady jsou každá slova zbytečná. Nezáleží ani tak na tom, jestli jste fanoušky knižní série nebo seriálu, spíš na tom, jestli máte rádi dobré hry, nabité k prasknutí unikátními nezapomenutelnými zážitky. Jediné, co se tak dá o ke Hře o trůny ještě říct je: běžte a kupte si ji!!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Christian T. Petersen |
Ilustrace | Tomasz Jedruszek, Henning Ludvigsen |
Vydavatel | Fantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, cutia.ro, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Fantasmagoria, Galakta, Galápagos Jogos, Game Harbor, Geekach Games, Giochi Uniti, Gordion Games, Heidelberger Spieleverlag, Hobby World, Korea Boardgames, Monkey Time, Siam Board Games, Stratelibri |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 3 - 6 |
Herní doba | 240 |
Minimální věk | 14 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (151 voters) |
Kategorie | Bluffing, Fantasy, Negotiation, Novel-based, Political, Wargame |
Mechanismy | Advantage Token, Alliances, Area Movement, Auction / Bidding, Auction: Sealed Bid, Card Play Conflict Resolution, Events, Hand Management, Income, Negotiation, Order Counters, Player Elimination, Simultaneous Action Selection, Sudden Death Ending, Turn Order: Auction, Variable Player Powers |
Rozšíření | A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition) – A Dance with Dragons, A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition) – A Feast for Crows, A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition) – Mother of Dragons |
Rodina | Books: A Song of Ice and Fire, Components: Map (Continental / National scale), Components: Player Screens, Digital Implementations: Google Play, Digital Implementations: Steam, Digital Implementations: VASSAL, Game: A Game of Thrones – The Board Game |
Alternativní názvy | Der Eiserne Thron: Das Brettspiel (2. Edition), Game of Thrones: Het bordspel (Tweede editie), A Game Of Thrones: Kutu Oyunu, Gra o Tron, Gra o Tron: Gra Planszowa (druga edycja), A Guerra dos Tronos, Hra o trůny: desková hra (druhá edice), Igra prestola, društvena igra, novo izdanje, Juego de Tronos: El Juego de Tablero (Segunda Edición), Le Trône de fer: le jeu de plateau – seconde édition, Il Trono di Spade: Il Gioco da Tavola – 2° Edizione, Il Trono di Spade: Il Gioco da Tavolo, Il Trono di Spade: Il Gioco da Tavolo Seconda Edizione, Trónok harca (2. kiadás), Trónok harca társasjáték, Urzeala Tronurilor: jocul pe tablă, Гра престолів. Друге видання, Игра на тронове, Игра престолов. Второе издание., משחקי הכס, เกมล่าบัลลังก์: The Board Game, 权力的游戏:版图版(第二版), 權力的遊戲版圖版:第二版, 왕좌의 게임: 보드 게임 |
Více o hře.
+ téma podle oblíbené knižní série
+ dokonalé zpracování
+ tajné plánování pomocí žetonů
+ možnost aliancí a diplomacie
+ společné fáze zásobování a verbování
+ hrozba nájezdu Divokých ze severu
+ karty ovlivňující boj jsou pro každý rod jiné
+ skvěle vyladěné pro všechny počty hráčů
+ rozšíření už rovnou v krabici
- někomu může vadit delší herní doba
- figurky jsou z plastu v mramorových barvách, což se nemusí někomu líbit
Fantastická hra , hrávame ju vždy keď sa dá 100 bodov… len jedno čo ma zarazilo je popis ku hre Autora. Lebo mam preštudované pravidla a dosť veci tu píšete zle napr.- O umírání jednotek se starají ale právě jen a pouze karty se symboly mečů a to jen na straně poraženého hráče… ZLE CELE ZLE .. Jednotky môžu umreť aj inak, PO PREHRANOM BOJI jednotka ustupuje do neutralného alebo svojho uzemia a položi sa na bok (na znak že je rozprášená a nemaju žiadnu bojovu silu) a teda keď na to územie v tom kole nastane ďalší útok a znovu prehrá rozprášená jednotka už neustupuje ale odstráni sa 😀 ….A ESTE VELA CHYB TU MATE ..DAKUJEM
O této možnosti samozřejmě víme, ale recenze není od toho, aby popsala celá pravidla do detailu. Proto mnohé věci zjednodušujeme, což byste moc dobře věděl, kdybyste četl i jiné naše recenze..
Váš link som si uložil pretože ma stranka zaujala krásne popisy ..tuto hru milujem preto ste ma potešili že hry len nepredávate ale aj hráte a to máte MEGA plus…chápem popis musí byť stručný . Ale len ste mi vrazili nož do srdca slovíčkom „pouze“ inak som si to cele prečítal a bola to droga pre moju závislosť … a dávam 90 percent autorovi :D..
Díky, jsme rádi, že se stránka líbí a snad zaujmou i další recenze.. Snažíme se je dělat zajímavé, čtivé a ne jen obyčejný popis pravidel.
Slůvko pouze se holt vloudilo a už je pryč 🙂
a nejaké rozšírenie ku hre nemáte na predaj ? alebo figurky kde by som zohnal mi poradiť nevieš ??
Mate nejakej figl jak vyhrat z Lannister?Jinak suprova hra a doufam ze ude rozsireni:-))
…no máme odohraných ale 15 hier 🙂 a cca 25 percent vyhral Lannister .zabarikadovať sa doma nechať volný prechod pre krakaticku a starka aby sa mlatili o ten priesmyk a cez more dole napadnuť ružu 🙂 alebo tak či tak 😀 to je proste vela možností ..najviac výhier ma jelen …ja hrávam za starka a ten to ma tažke hore ….ale teším sa na nove rozšírenie hry ..( nove karty rodove a nove rozostavenie začiatočnej mapky -jednotky inak rozloženéé) a je to neskutočne super hraa
Recenze se mi moc líbí a samtná hra mě hodně zaujala. Kdyby někdo hrál z Plzně nebo okolí rád bych se na to aspoň podíval nebo si to případně zkusil a zapojil se do hry 🙂 Případně mě kontaktujte na email. Děkuji Štěpán
Koupil jsem si tuto parádní deskovou hru a jsem s ní moc spokojený, nad očekávání, všechny mé kamarády oslovila. Jen jsem se chtěl zeptat, jestli je možné si dokoupit náhradní díly? Dílů je mnoho a je jen otázka času, kdy se ňáký ten díl ztratí.
Je tam i rod Targaryenů? Respektive, dá se hrát za Targaryeny?