Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hravé knihy v plechovce – Koně a Lidské tělo

Hravé knihy v plechovce - Lidské tělo - balení

Koně a lidé jsou dobří přátelé. Kdo z lidí by také elegantní krasavce neměl rád. A naopak kobylky se umí odvděčit, stačí jen natáhnout hlavu a podívat se člověku do očí. Mnozí říkají, že nejlepším přítelem člověka je pes. Dnes to ale neplatí. Naším nejlepším kamarádem bude kůň.

Spolu s koníky si budeme moci zahrát na doktora a to díky dvěma krabičkám od nakladatelství Sun, které vydalo Hravé knihy v plechovce. Už před několika týdny jsme si na stejném místě povídali o Zvířatech a Dinosaurech (recenze). Témata pro dnešní den jsou jiná – Koně a jezdectví je název pro jednu krabičku, zatímco druhá plechovka nese obrázek Lidského těla v různých vrstvách. Právě na něj se budou zaměřovat otázky v tomto vydání.

Celý koncept těchto vědomostních otázek v krabičce pochází ze španělského originálu od firmy Susaeta Ediciones, S. A. Ilustrace připravil znovu F. Valiente a ani žena za českým překladed se nezměnila – zůstává jí Zuzana Haubová. Ono se není co divit, protože už v předchozích dvou hrách odvedla dobrou a bezchybnou práci.

Hravé knihy v plechovce - Koně - balení

Každá krabička je jedinečná a uvnitř se nachází osmdesát otázek na čtyřiceti kartách. Na výšku však tyto karty zabírají pouze třetinu celého prostoru a zbytek je vyplněný papírovou vložkou. Rozměry hry jsou tak zbytečně přehnané (ačkoliv jsme si vědomi pravidla, že objem prodává) a znesnadňují její přenášení. Přitom se právě svým pojetím skvěle hodí na cesty do vlaku nebo auta.

V obou baleních najdete totožně karty, jejichž horní část je vždy nadepsaná nějakým titulkem. Ten je pro každou z karet odlišný, ať už jsou to Plíce, Chuť a Zuby (u Lidského těla) nebo Temperament, Povely a Povaha (u koně).

Pod nadpisem mají karty logické rozložení. Nejdříve vás čekají dvě otázky s možnostmi A, B, C a D a pod nimi nějaký tematický obrázek. Ilustrace jsou pěkné a posunují karty jinak zaplněné textem o úroveň výš, co se týká dojmu. Jinak je jejich rozměr zhruba podobný těm, které najdete u Dixitu (recenze).

Hravé knihy v plechovce - Koně - karty

Novinky zaznamenáte u Lidského těla. Za prvé se zde některé důležité karty opakují víckrát s novými vědomostmi a otázkami – například srdce. Krom toho najdete ale část chytrého textu už na přední straně, ještě než vůbec začnete odpovídat. Odstaveček vám objasní, co za orgán to vlastně před sebou máte a k čemu slouží. Současně vám ale nepomůže v odpovídání na otázky.

Na druhé straně karet z obou krabiček najdete totéž – v horní polovině rozepsanou podrobnou odpověď na první otázku, zatímco dole vysvětlí hráčům správnou možnost u otázky druhé.

Kromě písmenka a textu odpovědi najdete u každé správné odpovědi také její zdůvodnění a popis. Ten zahrnuje obvykle jeden delší odstavec textu. Právě to jsme oceňovali už u prvních dvou krabiček a nijak se to nezměnilo ani tentokrát. Spoustu zajímavých informací se zde dozví nejen děti, ale i dospělí. Velkou výhodou je kvalitní překlad, který zaručuje ničím nerušené čtení.

Hravé knihy v plechovce - Lidské tělo - karty

Ale kde je ta hra? Tak právě tady začíná ten problém. Ačkoliv se obě krabičky nazývají hrami, vlastně jde jen o hádání odpovědí. V samotných baleních nenajdete žádná pravidla a záleží pouze na fantazii hráčů, jak karty použijí. Mohou na ně odpovídat společně (například na náhodně vylosovanou jednu z možných dvou) a zaznamenávat svoje body na papír. Nebo si je číst navzájem a místo papíru rovnou získávat karty.

Největším pozitivem obou krabiček jsou zajímavá témata. Lidské tělo už jsme tu měli v podobě encyklopedie (recenze), ale ani tentokrát nepřestává téma překvapovat. Jedná se přece o nás, naše tělo a proto děti tyto informace a údaje nikdy nepřestanou fascinovat. Nedivte se ale pak, že za vámi dítě přijde s větou „Mami, víš, že..“

Koně pak mají svůj specifický okruh fanoušků a zaujmou především děvčata. Ty určitě mohou být rády, že po klučičích dinosaurech se i v druhé dvojici najde téma vhodné pro ně. Karty je provedou tématy od legend o Pegasovi až po slavné koně nebo jejich historické kořeny.

Hravé knihy v plechovce - Koně - krabička

Bohužel osmdesát otázek je žalostně málo na to, aby hráčům vydržely dlouho. Děti si rychle zapamatují správné odpovědi a zůstanou jim pouze encyklopedické informace a pěkné obrázky. A to je na hru přecejenom trochu málo..

Hravé knihy v plechovce zůstávají zajímavou volbou především zásluhou svého precizního zpracování. A teď ani nemluvíme o kvalitě karet a krabičky, které jsou výtečné, ale především o textové hodnotě celé hry. Hromada textu v odpovědních částech z ní dělají příjemný zdroj vědomostí.

Recenze: Hravé knihy v plechovce – Koně a Lidské tělo
Hravé knihy v plechovce nás podruhé zavádí do světa vědomostí. Tentokrát se bude vše točit kolem lidského těla, ale také koní v případě druhé krabičky. Obě balení zůstávají elegantně kovové a působí moc pěkným dojmem. Bohužel je v nich polovina místa nevyužitá a karet je nakonec pouze pomálu. Díky tomu není uvnitř dostatek otázek a hra se poměrně rychle ohraje. Navíc samotný průběh hry záleží pouze na vás, protože uvnitř nenajdete žádná pravidla, podle kterých byste se mohli řídit. Naopak dobrým zjištěním je kvalita obrázků a především obsáhlé odpovědi na každou otázku, včetně vysvětlení. Díky tomu i přes nepříliš velký počet otázek zůstávají Hravé knihy pěkným dárkem pro milovníka koní nebo pro zjištění více informací o lidském těle.
Klady:

+ kovové krabičky
+ zajímavé informace
+ pěkné ilustrace
+ jednoduchý princip
Zápory:

- málo karet
- rychle se ohraje
- nedostačující pravidla
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ringo Flamingo – plameňáci tančí zumbu