Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: iKNOW – kdo to ví, ten odpoví

iKnow - balení

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak by to vypadalo, kdyby společnost Apple udělala deskovou hru? Společnost, která proslula svými zážitky z rozbalování, bílými elegantními krabicemi a především funkčností všeho toho, co je uvnitř. Vlastně nevidíme důvod, proč by takový kabátek nemohl pasovat i deskové hře.

On takový důvod ani není, protože taková hra už existuje. Nepochází sice z Ameriky a nemá nic společného s firmou s nakousnutým jablkem, ale přesto všechno ukazuje tím směrem. Tedy až na žluté logo Albi v horní jemné linii nad názvem hry. Hra k nám dorazila z Finska od společnosti Tactic Games. Otázky a nápovědy ale vytvořili pro naši verzi česi: Dagmar Jandová a Zbyněk Otáhal. Mělo by nás také potěšit logo FSC naznačující, že její výroba je přátelská k prostředí.

Z předchozího odstavečku už víme, že krabice je sněhově bílá, čtvercová a v každém vzbudí zvědavost a otázku, co se vlastně nachází uvnitř. Čtvercový tvar dodržují jak pravidla, tak také bílý herní plán s řadou symbolů zanořených do nitra kartonu a pokrytých stříbrnou barvou. V rozích jsou barevné puntíky pro jednotlivé obory, ale středem se vine hlavní stupnice o šesti čtverečcích a dvojnásobku koleček.

iKnow - připravená hra

O patro níž leží plastová přihrádka s 400 kartami. Každá obsahue čtyři otázky z různých oborů (odlišné barvy) vytištěné vždy ve sloupečcích. Texty pod každou z otázek jsou označeny barevnými puntíky – třemi, dvěma a nakonec jedním. Teprve úplně dole je u hvězdičky vytištěna tučně správná odpověď.

Spolu s těmito natištěnými znalostmi leží v krabičce také hromádka plastových figurek a žetonů. Ty pak nemohou mít jiný tvar, než písmenko „i“. V hráčských barvách jsou tu ale rovnou dvě postavičky – jedna tenká a hubená a druhá se zmiňovaným písmenem. Žetony pak mají opět otvor, kterým je můžete nasunout právě na hubenou tyčinku a tím sbírat body – bílé a hodnotnější černé (pět bodů).

Na začátku každé partie hráči položí bílý čtvercový plán do středu stolu. Každý si pak vybere jednu barvu a vezme si obě její figurky. Všechny černé a bílé žetony položí hráči stranou, stejně jako stojánek s kartami otázek. Průhledný žeton se položí do jednoho ze čtyř rohů, kde označí startovní obor kvízu.

iKnow - rozehraná hra

Hráči se pak budou střídat na tahu, ve kterém se vždy jeden z nich stane čtenářem otázky. Všem ostatním soupeřům představí zadání, pod kterým jsou hned tři nápovědy. Ty ale zatím nesmí číst a místo toho počká, jak moc si všichni jeho soupeři věří.

Každý z hráčů si v tuto chvíli může vsadit sám na svoji schopnost odpovědět s jednou, dvěma nebo třemi nápovědami. Čím méně rad z karty využije, tím více bodů dostane. Na herním plánu jsou ale pro každou obtížnost pouze dvě pozice, takže je zde také důležitá výhoda prvního hráče. Podle sebedůvěry postaví všichni odpovídající účastníci kola svoje figurky s písmenkem „i“ na čtverečkovanou stupnici uprostřed.

Teď přijde k užitku i druhá postavička s kruhovou základnou a navlečenými věnci z bodů získaných v přechozím průběhu partie. Všichni hráči si opět postupně podle pořadí mohou vsadit na jednoho z rivalů a to, jestli odpoví správně nebo špatně. Po stranách každého čtverečku jsou dvě kolečka nakloněná k symbolům + a -, které odpovídají bezchybné či nesprávné odpovědi.

iKnow - rozehraná hra

Teprve poté, co jsou všechny postavičky rozmístěné na herním plánu, může začít samotná vědomostní část. Čtenář postupně představuje hráčům jednotlivé nápovědy a dává možnost hráčům odpovídat v okamžik, kdy je přečten jejich počet rad.

Za správnou odpověď jsou hráči odměněni body a to podle toho, kolik slyšeli nápověd před svojí odpovědí – tři, dva nebo jeden bod. Za tipy čeká zisk i všechny, kdo správně věřili/nevěřili svým spoluhráčům. Za to je odměna jeden žeton. Špatné odpovědi nejsou nijak penalizovány. Předčítač je za svoji snahu odměněn dvěma body.

Hráč, který odpověděl správně jako první, má teď velmi důležité privilegium. Může vybrat téma otázky pro příští kolo. Jednoduše přemístí průhledný žeton na barvu dle své volby. Poté partie pokračuje a předčítačem se stane další hráč v pořadí podle hodinových ručiček.

iKnow - rozehraná hra

S každým kolem a bodovým ziskem se přibližuje konec partie, který nastane, jakmile některý z hráčů získá žetony v hodnotě dvacet bodů. Ten se stává okamžitě vítězem a ostatní nemají šanci jej nějak dohnat.

iKNOW je opravdu originální vědomostní hrou, která konečně přináší svěží vítr do všech těch kopií Trivial Pursuitu (recenze). Navíc hra má tak trochu nádech párty zábavy, protože kromě samotných vědomostí obsahuje poměrně velkou míru interakce mezi všemi hráči. Ti na sebe vsází, což s sebou přináší emoce.

Už první ze dvou mechanismů je skvělý. Hráč si sám podle zadání může říct, kolik bude potřebovat nápověd. Konečně jsou tak znalosti trochu odstupňované. Pocit kontroly nad vlastním výsledkem je opravdu jedinečný. Partie je ale spravedlivá především proto, že odpovídají všichni kromě jednoho vždy na stejnou otázku.

iKnow - karty

To ale není všechno, protože každý může získat ještě jeden bod navíc tak, že správně odhadne schopnosti nějakého z protivníků. Víte například, že sport není jeho doména? Pak můžete tušit, že tohle nedopadne dobře. Na každého hráče si ale může vsadit pouze jeden z ostatních soupeřů, čímž se i tipování stává zajímavým. Nesmírně důležité je také blafování. Je zásadní, aby hráči odpovídající po vás nevěděli, jestli odpověď byla správná nebo špatná. Nechcete jim přece nahrát a ulehčit zisk bodů.

Šestnáct set otázek je ohromné kvantum, které jen tak neprojdete. Stačí si uvědomit, že k zisku dvaceti bodů projdete v jedné hře takových patnáct až třicet karet, podle úrovně vědomostí a aktuálních otázek. To současně znamená, že délka partie se bude lišit. V pomalejších partiích se může přiblížit i jedné hodině a to především ve více účastnících.

iKNOW lze hrát i ve dvou hráčích, ale tam se ztrácí onen skvělý pocit ze sázení. Hráči sice i tak mohou navzájem odhadovat, jak dopadne jejich protivník, ale už to není úplně ono. Tahle hra umí zářit především ve více soupeřích, kdy už je těsno i při výběru počtu nápověd, tedy alespoň ve čtyřech účastnících.

iKnow - rozehraná hra

Tento mechanismus se nám opravdu líbí a po dlouhé době jsme si vědomostní hru v redakci opravdu užili. Proto tak trochu doufáme, že se mechanismu firma Albi chytí a vytvoří na jeho základu i další rozšíření nebo variace, podobně jako vznikaly všechny ty České filmy (recenze).

iKNOW útočí na pozici nejzábavnější vědomostní hry. Odpůrci všech vědomostních her tu samozřejmě nenajdou nic, co by je u tohoto druhu odpovídání udrželo. Ovšem všichni ostatní budou spokojení, protože náhoda tady není vaším vládcem. iKNOW nepočítá, že víte všechno a postaví vás před opravdu těžké otázky. O to větší ale čeká na hráče zadostiučinění, pokud uspějí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelAlbi, Reflexshop, Tactic
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 6
Herní doba60
Minimální věk15 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(6 voters)
KategorieCard Game, Party Game, Trivia
MechanismyBetting and Bluffing
RodinaGame: iKnow
Alternativní názvyÉg veit, iKNOW: Deutcshland, iKNOW: France, iKNOW: Latvija, iKNOW: Lietuva, iKNOW: Magyarország, iKNOW: Polska, iKNOW: Suomi

Více o hře.

Recenze: iKNOW – kdo to ví, ten odpoví
iKNOW je velice podařeným pokusem vytvořit nový style vědomostních her. Autorům se to opravdu podařilo. Každá otázka má hned tři nápovědy. Potřebný počet si hráči určí sami a tím také nastaví počet bodů, které mohou za správnou odpověď dostat. Současně si ale navzájem hráči tipují na své schopnosti, což dodává další možnost, jak získat body. Každé kolo odpovídají všichni (s výjimkou jednoho hráče) na stejnou otázku a díky tomu je hra spravedlivá, ale také zohledňuje znalosti a schopnosti. Jednotlivé správné odpovědi nemusí být rovnocenné, pokud jsou proneseny v odlišnou chvíli. Ve dvou zábava trochu vázne, protože chybí přetahování o nápovědy a tipování obsahuje pouze jedno rozhodnutí (čtenář navíc zná nápovědy, což jeho rozhodnutí ještě ulehčuje). Celou hru zdobí minimalistické a zajímavé zpracování a také ohromný počet otázek, který vystačí na řadu partií. iKNOW je rozhodně povinností pro všechny hráče vědomostních her, tentokrát navíc pobaví nejen v klidu doma u stolu, ale i na párty.
Klady:

+ elegantní Apple balení a kvalitní zpracování
+ záplava otázek
+ nový mechanismus s nápovědami
+ tipování na ostatní
+ nastavitelná herní doba
+ ve více hráčích kontaktní
+ všichni odpovídají na stejnou otázku
Zápory:

- vědomostní hry nejsou pro všechny
- v menším počtu není hra tak dobrá
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pret-a-Porter – móda k vám do obýváku