Konečně je to tady. Cítíme to všichni, že přišla ta chvíle. Nikdy jsem nezažil dotek chladu domovských jeskyní a chodeb, které nám před řadou let uchvatitelé ukradli. Nadešel čas, abychom si vzali zpět to, co nám právoplatně patří. Naši zvědové zjistili, že je vchod zasypaný, takže i kdyby uvnitř se uvnitř ukrývali nějací protivníci, nemohou být žádnou překážkou pro naše silné paže.
Příběh o návratu domů si pro nás připravili Jay Cormier a Graeme Jahns, kteří vytvořili společně deskovou hru In the Hall of the Mountain King. O vydání se postarala společnost Burnt Island Games, která zájem otestovala na serveru Kickstarter. Po úspěchu tak míří na pulty obchodů, v Evropě pak zásluhou firmy Esdevium Games.
Hra se ukrývá v klasické velké čtvercové krabici, na jejímž víku vidíme vnitřek hory. Podobně se před námi otevře také obsah boxu, kterému vévodí velký oboustranný herní plán. Jeho prostor nám ukazuje pohled na prostor pod horou, rozdělený na spoustu malých čtverečků. Tuto mapu položí do středu stolu a nad ní vznikne pyramida trollích posil, celkem dvanáct ve třech řadách (5-4-3) a horní řady vybaví žetonem kamenných podstavců. Na druhé straně plánu připraví zase balíček kouzel, ze kterého odhalí horní tři karty.
Přímo do pravého rohu mapy umístí nabídku destiček dílny (dva za každého účastníka) a po celém obvodu také figurky soch. Vedle plánu pak vyloží destičky tunelů, které mají různé tvary, žetony korunovace položené na sebe i hromádky surovin. Jednotliví účastníci po zvolení barvy dostanou každý svůj herní plán, položí ukazatel bodů na nulovou pozici na plánu a dílek brány na mapu. Především každý ale dostane startovní sadu karet trollů, ze kterých začne také budovat pyramidu. Právě jejich identita ještě určí, jaké suroviny dostane hráč do začátku.
V partii se hráči střídají na tahu, přičemž vždy svůj tah začnou šancí zakouzlit nebo si pomoci jednou z dílen sousedících s jejich vykopanými cestičkami. Právě tak si mohou vylepšit situaci pro další fázi, ve které si musí vybrat, jestli chtějí rozšířit svoje síly s pomocí nového trolla, nebo raději chtějí zapojit své pracanty a začít kopat tunel od svojí vstupní brány.
Do svého týmu může hráč nabrat až deset trollů, přičemž jejich cena pořízení stoupá, jak se posouvá hráč vzhůru po pyramidě nabídky. Na to, aby získal hráč horního trolla, musí podplatit všechny, kterým stojí na zádech. Získanou postavu si (i s případným vybavením) hráč vezme a přidá ho do svojí valné hromady.
Po jeho příchodu se kaskádově aktivují všechny trolly, kteří jsou pod ním, ať už jim stojí přímo na ramenou nebo se nachází ještě níže. Jednotliví dělníci tak dostanou každý všechny suroviny odpovídající ikonám, které na jeho kartě jsou vyobrazené. Hráč ji položí rovnou na kartu a překryje tak ikonu s tímto zvoleným obrázkem. Taková zakrytá ikona příště už žádný zisk nepřinese.
Všechny ruce se pak budou hodit na to, aby kopaly tunel do nitra hory, ve snaze dosáhnout velké síně uprostřed. Hráči si mohou ve svém tahu za nastřádané suroviny nakoupit jeden z dílků tunelu v nabídce. Jeho cena záleží na velikosti. S jejich pomocí hráč postupně rozšiřuje svoji síť od brány dál a dílek mu přinese také sadu bodů, která se odvíjí opět od velikosti, ale také od surovin, které k jeho budování byly utraceny. Občas se při tom musí prokopávat vrstvami suti, která stojí více surovin. Jindy narazí na sochu pohřbenou pod kamením nebo neustále potřebné suroviny. Tunel ale nikdy nesmí navázat na síť, kterou si staví protivníci. Každá chodba tedy jasně patří jednomu hráči od začátku do konce partie.
V případě, že přiložená destička má na sobě kroužek, může zde pouze v tuto chvíli hráč postavit vzpěru. Tu ale musí mít v držení z nějakého předchozího nákupu trolla. Stejně tak lze postavit některou z dostupných dílen, pokud se hráč prokopal do sousedství jednoho ze stavebních pozemků.
Na konci svého tahu může hráč vzít desku velké haly a překrýt s ní některé z vykopaných tunelů. Tato stavba s sebou přinese nové políčko oltáře, ale především se jedná o příslib dalších bodů na konec partie.
Tunely jsou ale pouze začátek. Hráč totiž může utratit žetony vozíků a posunout jednu ze soch ve své síti chodeb směrem do středu hory. Jejich pozice bude důležitá ve chvíli, kdy druhý z účastníků partie rekrutuje do svého týmu desátého trolla. V tu chvíli nastává závěrečné bodování, které začíná u žetonů odměny za dokončení trollí skrumáže. Body jsou za suroviny, umístěné podstavce, velké haly zapojené do hráčovy sítě, ale především za sochy na základě toho, jak hluboko v hoře se nachází. Hráč s nejvyšším celkovým součtem se stává vítězem.
In the Hall of the Moutain King je zajímavou kopací hrou, ve které se všechno točí kolem tunelů a jejich obyvatel. Hráči potřebují postavy trollů, kteří přinesou do hry potřebné materiály. Potom už jde jen o to, jak je vhodně použít.
Už samotné postavy kopáčů mají velký význam. Hráči z nich budují pyramidu, kterou pak aktivují vždy odshora dolů, ve snaze získat dostačující zásobu surovin. Ale nesmíme zapomínat ani na jejich najímání, které zase dává hráčům důležité podstavce.
Zatímco na začátku mají hráči pocit, že si každý staví svoji dráhu a nemají spolu nic společného, s postupem času jim začne být prostor pod horou malý a na mnoha místech se budou blokovat a přetahovat o cenné pozice. To proto, že poziční hra je naprosto zásadní, ať už jde o snahu dostat se do samotného středu nebo o neustávající snahu vybojovat pro sebe další sochy.
Stejně jako podstavců, i soch je několik druhů a každou lze posouvat pouze s některými typy vozíků. Hráči tedy musí opravdu poctivě plánovat svoje trolly a kombinovat je s vhodnými figurkami na plánu, aby mohli efektivně postupovat kupředu. Ostatně sochy jsou nakonec právě tím nejcennějším a ideálně pokud stojí na podstavci, který má sílu jejich hodnotu zdvojnásobit.
Jediným opravdovým problémem mohou být dlouhé tahy. Protože dílek je možné při umisťování různě rotovat a těch pozic je hodně, není jednoduché se rozhodnout rychle. Pokud tedy někomu z vašich pravidelných spoluhráčů vadí tento způsob zdržení partie, pak vám doporučujeme více zvážit, jestli je tato hra pro vás.
Díky zmiňovanému kontaktu mezi hráči je jasné, že vyšší počet bude ten správný. Na druhou stranu právě tady se čekání na tah ještě prodlouží, ale tahy soupeřů jsou pro vás především v pozdější fázi hry také docela zajímavé a důležité. Je to všechno tedy hlavně o trpělivosti. Celá partie totiž trvá necelé dvě hodiny. Ve dvou má ale téměř poloviční délku a hromádka trollů v držení hráčů narůstá až příliš rychle.
I přes vynikající zpracování, kterému vévodí velký herní plán s dostatkem prostoru pro všechny účastníky, můžete mít ze hry trochu abstraktní pocit. Celkově ale všechno vypadá fantasticky a na stole se budete ze hry vizuálně radovat.
In the Hall of the Moutain King je velmi originální a zajímavou hrou, která nabízí překvapivě snadná pravidla, ale bohaté bodovací možnosti. Průběhem je přesto mírně komplexnější, takže se nedá označit za hru pro úplné začátečníky. To ale nezmění nic na skutečnosti, že nabízí opravdu výbornou hratelnost, která má pouze jeden čekací puntík na kráse. In the Hall of the Mountain King je ale přes tento drobný škraloup vynikající zábavou.
Více o hře.
+ originalita
+ možnosti hráčů
+ výtečné zpracování
+ budování zdrojů surovin z karet trollů
+ honba za sochami na společné mapě
+ později v partii konfliktní
- tahy mohou být velmi dlouhé