Obchodníci s velbloudy jsou zvláštní lidé. Svých zvířat si opravdu váží a přitom je jejich povolání tak nevděčné. Proto si někteří z nich přivydělávají také prodejem vzácných látek, které na hřbetu svých hrbáčů převáží z jednoho města do druhého, když hledají kupce.
Většina prodejců velbloudů se nestěhuje. Čekají v jednom městě, až k nim přijde kupec. Ale někteří zjistili, že když se vydají výdělku vstříc, získají mnohem lepší ceny. Zvlášť po oázách, kde sídlí spousta bohatých zákazníků. A ti rádi koupí nejen velbloudy, ale i barevně prošívané látky. Spojením obou vznikl obchod, který se jmenuje Jaipur (ve skutečnosti se jedná o název města v Indii).
A podle něj vznikla i desková hra od společnosti GameWorks, kterou navrhnul Sébastien Pauchon. Jedná se o první větší hru, která v edici švýcarského vydavatelství vyšla a přitom opravdu úspěšnou. Podíváme se, co za její oblíbeností stojí a jestli je oprávněná. Ilustracemi tuto hru ozdobil autor Alexandre Roche. Jaipur vyšel poprvé v roce 2009 a teď se dostal i na náš redakční stůl k otestování. V naší zemi jej můžete koupit ve spoustě specializovaných obchodů a na Zatrolených hrách si k němu bez problémů stáhnete česká pravidla.
Podobně jako Sobek (recenze) a Tschak! (recenze) se i Jaipur nachází v malé podlouhlé krabičce, která je uvnitř skvěle rozvržená. Na obalu na vás přátelsky pomrkává obchodník s velbloudy. A uvnitř najdete spoustu obrázků velbloudů na kartách, které tvoří základ celé hry. K nim tentokrát nepatří herní plán, ale hromada kulatých žetonů v mnoha barvách. Ty na sobě mají napsané různé hodnoty vítězných bodů z čehož je okamžitě jasné, že vaším povoláním opravdu bude obchodník. Musíte dobře nakupovat zboží a prodávat jej co největším odběratelům.
Kromě žetonů a hromádky karet v balení neobjevíte už nic. Tedy vlastně ještě pravidla ve třech jazycích, mezi kterými čeština není. Ale nebojte, pravidla jsou jednoduchá a lze si je stáhnout v češtině, jak už jsme zmínili výše.
Karty na sobě mají různé druhy zboží – látky šesti barev a také velbloudy. Žetony na sobě mají ty samé barvy, ale navíc ještě dvě varianty hnědé pro bonusové žetony za vícenásobný prodej a tři poslední kolečka slouží k označování vítězství.
Jaipur je hrou speciálně pro dva hráče a zaměřuje se na obchodování s látkami a schraňování velbloudů, na kterých své zboží převážíte. Za největší stádo dostanete sice pět vítězných bodů na konci kola, ale nejdůležitější je dobře a šikovně prodávat na trhu.
Hráči ale před samotným vstupem na trh musí ještě připravit hru. Na stůl tak rozdělí žetony podle barev a ty shodné s barvou látek poskládají od nejnižšího čísla vzestupně. Stále by však měl být viditelný jejich počet, takže je nejlepší z koleček na stole udělat takové malá háďata.
Do středu stolu patří nabídka tržiště, která na začátku tvoří tři velbloudy a dvě náhodná zboží otočená z balíčku karet. Ten je zamíchaný vedle tržiště a připravený doplnit nabídku, kdykoliv si hráči z obchodu něco odnesou.
Každý z kupců dostane do začátku také pětici karet. V případě, že mezi nimi najde nějaké velbloudy, položí je před sebe a vytvoří tak stádo. Stranou položíte také trojici žetonů, které si hráči přivlastní až v případě, že se jim podaří vyhrát na body některé z kol hry.
Partie nyní může začít a oba hráči v ní mají ty samé možnosti – nakoupit nebo vyměnit nějaké zboží na tržišti nebo jej prodat za cenné vítězné body. K nákupu mají hráči na výběr vždy pětici karet uprostřed. Zatímco velbloudy si umisťují rovnou do svého stáda, ostatní karty jsou přímo do ruky. Hráč může získat karty hned třemi způsoby – buď si vezme všechny velbloudy v nabídce nebo jednu libovolnou kartu zboží. V obou případech za tento zisk nijak neplatí, jen doplní nabídku karet v obchodě pro svého soupeře.
Poslední možností je výměna karet, která je velice výhodná a budete jí často využívat, když budete mít v ruce hodně karet. Ovšem maximum zboží drženého v ruce je sedm. V tu chvíli už musíte buď vyměňovat nebo prodávat, navyšovat dále karty již nelze. Výměna probíhá jednoduše tak, že si vezmete karty z obchodu a dáte tam za ně libovolné karty z ruky.
K vítězství ale potřebujete především prodávat. Můžete prodávat karty z ruky klidně už od jednoho kusu, ale v jednom tahu vždy pouze sadu jedné barvy. Za každý prodaný kus získáte jeden žeton odpovídající barvy ze zásoby, který si necháte u sebe pro závěrečné bodové vyhodnocení. Navíc, pokud prodáte sadu tří a více karet, dostanete jeden z bonusových žetonů za skvělý prodej. V nabídce jsou žetony za prodej tří, čtyř a pěti karet se zvyšujícím se ohodnocením, čím více karet prodáte.
V průběhu partie se také snažíte získávat karty velbloudů a vytvářet si z nich stádo. Hráč s největším stádem získá na konci kola bonus pěti bodů. Jakmile je vyprázdněná nabídka tří druhů žetonů nebo vám dojde dobírací hromádka karet, je konec kola. Nyní si hráči sečtou vítězné body za všechny žetony a ten, který získal vyšší sumu, se stává vítězem kola. Dostane za odměnu jeden žeton. Partie probíhá na dvě vítězství.
Jaipur je vynikající strategickou karetní hrou pro dva. Vzdáleně připomíná další obchodní hru Sobek také od GameWorks. I zde musíte velmi pečlivě plánovat a sbírat sady karet, tentokrát je ale prodáváte po barvách za žetony. Žetony jednotlivých látek mají různé hodnoty.
V průběhu partie musíte sledovat vývoj a podle toho se snažit prodloužit nebo ukončit hru. Musíte si dávat pozor, abyste nevybrali zásobu třetích žetonů ve chvíli, kdy si myslíte, že prohráváte nebo máte na ruce další dobré karty. Plánování je zde opravdu velice důležité.
Velký vliv sice má na hru i štěstí, především co se týká nabídky karet. Ale hráči mají v podstatě stejné výchozí podmínky i šance v průběhu partie. Jediné štěstí tak představuje losování bonusových žetonů, které se mohou lišit v hodnotách až o dva body na kus.
Ke hře neodmyslitelně patří skvělé zpracování, které je u GameWorks naprostou tradicí. Hra vás bude bavit od začátku do konce a celá partie není nijak zdlouhavá. Hráči se rychle střídají na tahu a neustále musí plánovat dopředu.
Ve hře najdete spoustu možností k rozhodování. Partie je skvěle vyvážená pro dva hráče a většina kol je opravdu velice vyrovnaná. Navíc je těžké sledovat vývoj tak, abyste si mohli být jistí výsledkem, protože hráči si žetony berou skrytě.
Jaipur je výbornou volbou pro všechny, kdo hledají kvalitní strategickou karetní hru speciálně pro dva. Vedle výborného Jamba (recenze) se tato hra rozhodně neztratí a odvážíme se říct, že je ještě o malinký krůček lepší. Neváhejte tedy moc a zavítejte také mezi velbloudy a obchodníky s látkou.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Sébastien Pauchon |
Ilustrace | Vincent Dutrait, Alexandre Roche |
Vydavatel | GameWorks SàRL, Space Cowboys, ADC Blackfire Entertainment, Boardgame Space, cutia.ro, Esdevium, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Hobby Japan, KADABRA, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lord of Boards, Rebel Sp. z o.o., Siam Board Games, Yes Papa Games |
Rok vydání | 2009 |
Počet hráčů | 2 - 2 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (100 voters) |
Kategorie | Card Game, Economic |
Mechanismy | Hand Management, Hidden Victory Points, Market, Open Drafting, Score-and-Reset Game, Set Collection |
Rodina | Animals: Camels, Country: India, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Google Play, Misc: Made by Panda, Misc: Watch It Played How To Videos, Occupation: Merchant, Players: Two-Player Only Games, Series: Two-player games (Space Cowboys) |
Alternativní názvy | Джайпур, جايبور, ชัยปุระ, ジャイプル, 齋普爾, 자이푸르 |
Více o hře.
+ výborné zpracování
+ skvělá hra speciálně pro dva
+ několik kol
+ stejné šance pro oba hráče
+ mírný vliv náhody prostřednictvím bonusových žetonů
+ jednoduchá pravidla
- manipulace se žetony při přípravě každého kola