Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Jambo je svahilsky ahoj

Ráno se na tržišti sešli ti nejlepší obchodníci z celé jižní Afriky. Na jejich stáncích můžete najít opravdové skvosty, které mají od svých nejlepších dodavatelů. Jsou tu luxusní šperky, pečlivě vydělané kožešiny, hedvábná plátna, exotické ovoce i voňavý čaj. Prodejci vítají své nakupující veselým pozdravem „jambo“ a doufají, že se jim podaří prodat dráž než nakoupili.

Jambo je jméno deskové hry, ale také pozdrav svahilských obchodníků, kteří se snaží v konkurenci ostatních uživit. Musí dobře a včas nakupovat, ale zároveň nesmí ztratit zákazníky, když zboží budou prodávat nad cenou. Všechno je to pečlivá alchymie, ve které záleží na každém zlatém valounku.

Právě zlatem se totiž na těchto svahilských trzích platí. Alespoň je tomu tak podle tvůrce hry Rüdigera Dorna, proslulého především hrami jako jsou Dračí srdce, Goa nebo Arkadie. Letos mu bude 42 let a svoje hry designuje především pro firmu Ravensburger. Tentokrát se však dohodnul na spolupráci s firmou Kosmos a jeho hra se tak zařadila do velmi zajímavé série jejich her pro dva hráče (podobně jako o šest let později Dračí srdce). U nás Jambo distribuuje firma Mindok.

Grafickou podobu hře vdechl známý Michael Menzel, který s autorem úzce spolupracuje a podílel se na všech výše zmíněných hrách kromě hry Goa. Samozřejmě zde musíme uvést, že svým grafickým umem oživil také další hry, jako jsou Doba kamenná, Théby, Vikingové a podílel se i na kultovních hrách Dominion či Osadníci z Katanu.

Deskových her určených pouze pro dva hráče je opravdu pomálu a těch kvalitních by člověk opravdu pohledal. Jambo je horkým adeptem, který by výše uvedené podmínky mohl splňovat. Pojďme se tedy na hru podívat blíže.

Obal tenké čtvercové krabice nás již správně směřuje do horkých krajů v samotném srdci Afriky. Do vesnic v nichž se daří směnnému obchodu po několik století. Po otevření se na nás nezačne sypat písek, jak by každý v těchto oblastech očekával, ale několik komponent, které jsou nezbytné pro celou hru. Nejdůležitější materiál představují karty, které lze rozdělit do několika skupin. Výchozí karty stánků, jejich rozšiřující menší bratříčci, a pak dále karty zboží, předmětů, osob a zvířat, se kterými se ve skutečnosti hraje.

Dalšími součástmi balení jsou žetony různých tvarů. Jako platidlo při směnném obchodu nejsou peníze v pravém slova smyslu, ale jsou jimi zlaté valouny, které reprezentují kulaté žetony. Zboží, mající čtvercový tvar, je rozděleno do šesti druhů po šesti kusech, a najdete mezi ním například šperky, kožešiny či sůl. Posledním typem žetonů jsou oválné symboly akcí, které usnadňují hráči na tahu přehled nad svými činnostmi, které v rámci kola odehrál.

Příprava hry je jednoduchá a rychlá. Z celého balíčku karet vyjmeme dva základní stánky v barvách zelená a červená. Tyto karty pro hráče představují jejich startovní krámek, do kterého se budou snažit dostat zboží, za něž vydělají nejvíce zlatých valounů. Ostatní karty se zamíchají a vytvoří tak dobírací balíček. Žetony zboží se pro jednoduchost a lepší přehled rozdělí na příslušné hromádky. Každý z hráčů dostane pro začátek do ruky pětici karet a žetony v hodnotě dvaceti valounů, aby měl za co nakoupit své první zboží. V tomto okamžiku může hra začít.

Protože se hráči stávají obchodníky, jejich základním posláním je nakupovat výhodně zboží, a pak jej prodávat za vyšší cenu. Kromě nabídek komodit, které mohou na svých stáncích vystavovat a lákat na ně zákazníky, jim vše mohou usnadnit nejrůznější předměty.

Hráči se střídají v tazích, ve kterých mají vždy celkem pět akcí. Na začátku tahu si nejdříve doberete kartu z balíčku za jednu akci. Můžete si ji nechat, nebo se rozhodnout, že se vám nehodí a zahodit ji. V takovém případě máte možnost dobrat si z balíčku novou kartu, ovšem opět za cenu jedné akce. Tuto činnost můžete opakovat celkem pětkrát, tedy do vyčerpání akcí. V takovém případě však už nebudete moci hrát druhou fázi, která je akční.

V jejím průběhu můžete hrát jednu nebo více karet (každé zahrání stojí jednu akci), a vykládat tak před sebe až tři předměty, které pak lze v následujících tazích využívat k vylepšení příjmů nebo k dalším prospěšným věcem. Jejich prostřednictvím ale můžete nakupovat, útočit na soupeře nebo prodávat.

Když zahrajete kartu se zbožím, můžete si nakoupit za valouny libovolné ze zobrazených zboží a umístit jej do svého stánku. Ten má však omezené skladovací prostory, takže v úvodu můžete mít maximálně pouhých šest žetonů na prodej.

Svůj postup tahem si můžete sledovat díky pomocným žetonům akcí. Za každou využitou akci z celkových pěti přesunete od sebe jeden z nich, a jakmile vám nezbývá už ani jeden víte, že je na řadě soupeř. Jednoduchý a opravdu efektivní princip, který výrazně přispívá k rychlému a přehlednému průběhu.

Pro hru je důležité seznámit se s jednotlivými typy karet. Na každé kartě se vždy nachází obrázek a ve spodní třetině popisek. Karty malých stánků slouží k rozšíření skladovacích prostor obchodu, a tak možnost nabízet širší sortiment kupujícím.

Karty zboží umožňují hráči prodej nebo naopak nákup zboží do svého stánku. Můžete najít trojici nebo šestici zboží, za které zaplatíte a umístíte je do stánku nebo je prodáte. Pro nákup zboží platí nižší cena na kartě, přece jen nenakupujete s přirážkami a vše máte za velkoobchodní ceny. Naopak pro prodej platí cena vyšší, protože na tom chcete přeci co nejvíce vydělat.

Dalším typem karet jsou předměty, které vám ulehčují hru a pomáhají vám, aby obchodování bylo co nejlepší s co největším ziskem. Výhoda předmětů je, že si je můžete ponechat u svého obchodu, a tak můžete jejich výhod využívat po celou dobu hry.

Poslední dva typy karet jsou karty na jedno použití a představují ve hře interakci mezi hráči. Mají totiž obranný a útočný ráz a jsou zpracovány jako karty osob a zvířat. Takže například když na vás zaútočí nějaké nebezpečné zvíře, můžete ho odrazit pomocí lidského strážce.

Hra končí v okamžiku, kdy jeden z hráčů dosáhne vysněného bohatství šedesát zlatých valounů. Zajímavostí je, že protihráč má ještě šanci na výhru, protože má ještě poslední tah s pěti akcemi. V případě že se protihráči podaří v posledním tahu získat stejně nebo více zlata, vyhrává on.

Samozřejmě se nemůžeme do prodeje vrhnout bez přečtení pravidel, která jsou shrnuta na třech malých stránkách. Všechno je v nich přehledně a názorně vysvětleno, překlad je kvalitní a po jednom přečtení budete připraveni se utkat s dalšími hráči.

Hratelnost Jamba určují jednotlivé karty, kterých je celkem 112, což je dostatek na variabilní partii. Jejich různorodé efekty v rámci hry zaručují velmi zajímavou zábavu. Ve hře záleží na každém hráči, zdali bude používat pouze karty, které mu zjednoduší obchodování nebo karty kterými může ovlivnit obchodování spoluhráče a výrazně zvýší konfliktnost celé partie.

Hra má jednoduchý a rychlý herní princip, díky kterému vše plynule odsýpá. Je vidět, že autor si dal velkou práci s odladěním herního systému speciálně pro dva hráče, protože je zde do poslední chvíle znatelné napětí a šance na výhru pro oba soupeře.

Jambem nás provádí opravdu povedené ilustrace karet, které navozují tu pravou atmosféru africké vesnice, která se nachází uprostřed nebezpečné divočiny. Zpracování hry je v porovnání s její cenou velice příznivé a každého určitě příjemně potěší kvalita karet i žetonů.

Autor Jamba Rüdiger Dorn loni vytvořil další hru pro dva hráče s názvem Dračí srdce, a proto se nabízí šance na jejich vzájemné porovnání. Grafická stránka obou her odpovídá jejich žánru a obě hry jsou ve svém základu čistě karetní. Dračímu srdci přidává na líbivosti figurka draka a krásný hrací plán. Bohužel co nahání ve zpracování ztrácí na Jambo v hratelnosti, protože zatímco mezi draky vás zachrání především pořádná dávka štěstí, v Jambu musíte strategicky plánovat a náhodu můžete využívat jako svého spojence.

Pokud zkusíte hledat, snadno naleznete ke hře Jambo ještě další dvě rozšíření, která však bohužel nebyla do češtiny převedena a podle vyjádření distributora se tak už ani nestane.

Jambo je vynikající a u nás bohužel málo známou hrou, která možná doplácí na svoji malou krabici (lidé nakupují podle množství komponent a ne zábavy) a také na místní publikum málo atraktivní téma africké společnosti.

Pokud hrajete často ve dvou a hledáte nějakou rychlou a jednoduchou hru, u které si příjemně odpočinete a můžete ji vysvětlit rychle každému, pak je Jambo určitě pro vás. A pokud jste třeba žádnou hru pro dva nehráli, pak je Jambo důvodem, proč to zkusit.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRüdiger Dorn
IlustraceMichael Menzel, 徐昀享 (Xu Yunxiang), 李小娜 (LI Xiaona), 杨静雯 (Yang Jingwen), 郭紫颖 (Guo Ziying), 陈杰 (Chen Jie)
VydavatelKOSMOS, Filosofia Éditions, MINDOK, Quined White Goblin Games, Rio Grande Games, White Goblin Games, Yaofish Games
Rok vydání2004
Počet hráčů2 - 2
Herní doba45
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(54 voters)
KategorieCard Game, Economic
MechanismyAction Points, Contracts, Hand Management, Set Collection, Take That
RozšířeníJambo Expansion, Jambo Expansion 2, Jambo: Nieuwe avonturen en ontmoetingen
RodinaContinents: Africa, Country: Kenya, Country: Tanzania, Game: Jambo, Occupation: Merchant, Players: Two-Player Only Games, Series: Two-player games (Kosmos), Theme: Tropical
Alternativní názvy幽街商人

Více o hře.

Recenze: Jambo je svahilsky ahoj
Klady:

+ jednoduchý princip
+ malá krabice
+ interakce
+ sledování akcí v tahu
+ pěkná grafika
+ výborně vyvážená hra
+ existence rozšíření
Zápory:

- rozšíření nejsou v češtině
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Desková hra Hádej kdo? prověří váš mozek