Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Janod Dřevěné pexeso na smyslové vnímání a přiřazování

Legenda praví, že hnědý pytel je bezedný. Nikdo ho nikdy neviděl, ale čas od času se objeví a v jeho obrovském otvoru se ztratí ponorka nebo dům. Ale komu patří? A jak z něho dostat zpět ty věci, které už jednou spolknul?

Přesně tyhle otázky si mohou klást hráči, kteří se pustí do světa stolní hry Tvarové pexeso, které vyšlo pod značkou Janod. Zahrát si ji můžeme ale i česky. V nabídce ji totiž má distributor značky Janod pro Česko a Slovensko a najdete ji jako Dřevěné pexeso na smyslové vnímání a přiřazování.

Modrá nízká krabice nabízí pohled na pytlík i na spoustu věcí a stvoření, která se v něm ztratily. Každý z detektivů mají svůj seznam pohřešovaných, který se budou snažit s pomocí hmatu naplnit jako první. Jednotliví hráči si tedy každý vezmou jednu destičku a všechny dřevěné tvarové dílky nasypou do lněného pytlíku.

Celé hledání začíná nejmladší z hráčů. Ten může ponořit poprvé svoji ruku do pytlíku a pouze s pomocí hmatu se pokusit najít jeden ze čtyř pohřešovaných dílků. Jakmile svůj tip vytáhne ven, ihned všichni účastníci zkontrolují, jestli se jedná o správné řešení. Pokud ano, může si dílek ponechat a pokračuje dalším pokusem. V opačném případě jeho tah okamžitě končí a nesprávnou destičku vrací zpět do sáčku.

Mezi dvaceti opravdu pohřešovanými předměty se ukrývá ještě jedna navíc. Je to kost, které by se měli všichni účastníci vyhýbat. Pokud by ji totiž náhodou vylosovali a vytáhli z pytlíku, čeká je nepříjemný trest. Musí vrátit zpět všechny své dosud nastřádané úlovky.

Partie tak losováním a hledáním předmětů pokračuje až do momentu, kdy se jednomu z účastníků podaří najít a na svoji kartu umístit kompletní sadu čtyř hledaných předmětů. V takové chvíli se daný hráč stává okamžitě vítězem.

Tvarové pexeso je zábavou pro nejmenší děti už od tří let. Prověří jejich představivost a šikovnost konečků jejich prstů. Rozpoznat tvar pouze dotykem, bez pomoci pohledu, se může zdát jednoduché. Ale není. Jednotlivé dílky jsou ale velmi dobře zvolené a hráči mezi nimi opravdu dokáží rozlišovat a hledat ty svoje.

Při prvních partiích budou ale dělat děti chyby a postupně, jak se zlepšují, budou tyto omyly ubývat. A to jasně dokazuje, že hra funguje! Cvičí v dětech hmatové vnímání tak, jak by to mělo být. Každý kousek má svůj jasný tvar nebo rozpoznatelnou vlastnost, podle které by jej mělo jít docela snadno rozeznat.

Navíc jednotlivé kameny jsou opravdu krásně zpracované. Dřevo působí na dotek elegantně a jsou živě nabarveny. Pytlík je dostatečně velký, aby se v něm dalo rukou jednoduše hledat. Zpracování je prostě na jedničku a ještě navíc je založeno na ekologických myšlenkách a krabice je opatřena logem udržitelného dřeva (FSC).

I samotné destičky si mohou hráči zvolit ve dvou verzích – buď jen jako tvary nebo s vybarvenými obrázky. To sice nemá žádný vliv na šance na vítězství ani to nemůže nikomu pomoci, ale mít tuto šanci je dobré.

Pro ty úplně nejmenší děti a začátečníky v osahávání dílků nabízí pravidla navíc ještě jednu variantu. Hráči se střídají v losování dílek po dílku a po úspěšném pokusu netahají znovu. Ale nejsou nijak penalizovaní ani za omyl.

Partie je samozřejmě velmi jednoduchá a rychlá, u konce je v klidu během deseti minut. Hráči si nemohou nijak napovědět ani pomáhat. Přesto je docela rozdíl, jestli z pytlíku o vítězství losují minimální dva nebo maximálních pět hráčů. Ačkoliv je počet destiček na začátku partie stejný, ve dvou je jich v pytlíku neustále hodně a dokáží hráče plést, zatímco v pěti mizí a ke konci už je to často o rychlosti. Tvarové pexeso, aneb Dřevěné pexeso na smyslové vnímání a přiřazování od značky Janod se hodně povedlo a vyniká hlavně zpracováním. Jednoduchost pravidel znamená, že děti se jej naučí velmi rychle a budou si soupeřit snadno mezi sebou. Výsledná hra se nám moc líbí a všechny si získala svým barvitým a veselým přístupem k hraní. A navíc něco naučí.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Citadela – staňte se strážcem citadely