„To byl podvod!“ křičím na všechny diváky, kteří stojí kolem. Ale tučňák se raději dívá stranou a rozhodčí, kterým byla jmenovaná beruška, jen zakroutí hlavou. Nikdo mne neposlouchá, a tak mi nezbývá než vyrazit za želvou, která ulila start a vyrazila dlouho před úvodním výstřelem. Ale vsadím na to svoje uši, že ji doženu!
Souboj nejrychlejšího a nejpomalejšího zástupce živočišné říše (ano, šneci a gepardi, slyšíme vás) nám přináší značka Janod. Jde o hru Zajíc a želva, která se v originále jmenuje Go turtle! Ale pro nás je zajímavější ten český název, protože ji přináší s českými pravidly v boxu distributor značky Janod až na stolečky našich dětí.
Na víku zelené krabice vidíme náznak toho, že želva by mohla vyhrát. Ale ještě není rozhodnuto a je na čase to zvrátit. Trochu proti očekávání nepůjde o soutěžení více účastníků, ale jedná se o hru pro jednoho. V rámci přípravy si tedy samotný řešitel připraví závodní trať, na které se pravidelně musí střídat destička s ilustrací a destička s prázdnou cestičkou.
Vše to ukončí dílek s cílem a na začátku je destička startu. Právě na ni postaví obě figurky, tedy želvu a zajíce. Ty jsou sice kartonové, ale nebudou závodit vleže. Pro oba závodníky jsou totiž připravené dřevěné stojánky. Posledním krokem před samotnou hrou je zamíchání akčních karet. Tři první si hráč otočí jako nabídku.
Hráč nemá na výběr. Stane se želvou. Vybere jednu ze tří karet dostupných v nabídce a provede její instrukce. Karty posouvají vpřed nebo vzad jednotlivé hrdiny závodního souboje. Osamocený hráč se snaží vybrat takovou, která pro něj je nejvýhodnější, aby jej prohnaný zajíc nepředběhl. Ušákův pohyb oproti tomu řídí hod kostkou a posune se jednoduše podle výsledné číslice.
Následuje další kolo, kdy si řešitel vybírá opět z trojice karet. Postupně tak figurky putují vpřed. Jak probíhají trasou, musí se vypořádat také s nástrahami samotné cestičky. Jejich efekty jsou vypsané přímo na jednotlivých destičkách a znovu jde o další bonusové kroky nebo naopak penalizace a návrat zpět.
Kdo nakonec vyhraje? To je naprosto jasné. Ten závodník, který se nejlépe popere s nástrahami celé závodní pěšiny. Ten, kdo jako první dorazí na cílový dílek. Právě ten může slavit vítězství.
Hra Zajíc a želva proti sobě staví kostku a hráčovy schopnosti vybírat správné karty. Je jedinečná především proto, že děti nepotřebují k sobě nikoho dalšího, aby si užily trochu toho soutěžení a snahy o vítězství.
Protože zajíce řídí kostka, někdy může jen tak klusat po trati, zatímco jindy sprintuje. Vše je to otázkou náhody a štěstí. A tak ani jednotlivá vítězství nejsou nijak srovnatelná. K tomu navíc přičtěte i fakt, že nabídka karet je také náhodná. Ani samotný hráč tak nemá plně pod kontrolou svoje šance a možnosti.
Na druhou stranu právě proto se musí rozhodovat, zvažovat své možnosti a vyhodnocovat, která karta je nejvýhodnější. To je právě moment, kterého si na této dětské hře vážíme nejvíc. Děti díky tomu trénují důležitou schopnost strategie, což může vypadat u šestiletých jako předčasné. Ale děti velmi rychle začnou chápat principy a důvody, proč kterou kartu volit a kterou ne a opravdu je hra dokáže naučit správnému uvažování.
Navíc je tato hádanka opravdu rychlá. K proběhnutí čtrnácti destiček může někdy stačit i pět minut, ale můžete se spolehnout, že deset stačí prakticky vždy. Pokud by u stolu seděli dva hráči, může se jeden chopit karet a jeden kostky. Aby dostal i druhý hráč trochu možností, můžete ho nechat hodit kostkou dvakrát a vybrat jeden z výsledků.
Je dobře, že karty a dílky nejsou jen prostým číslem a ikonou. Mají na sobě i obrázky, které nabízí zábavný příběh. Tušili jste například, že zajíci se bojí pavouků? Pokud ji hráč použije, ušák se lekne a vrátí se o dvě políčka zpět. Totéž platí i pro destičky trasy, kde se dozvíte zase to, že zajíc nemá rád mokro. A tak se v důsledku vody vrátí o jedno políčko.
Zajíc a želva je zajímavou zábavou pro samotáře. Ačkoliv vypráví o souboji dvou zvířátek, jen jedno z nich je hratelné – želva. Ta je asi i zajímavější volbou, protože všichni nakonec fandíme tomu outsiderovi, pomalejšímu a slabšímu. A jaký to pak bude pocit, když děti dovedou svoji želvu k vítězství nad sebevědomým zajícem? Budou k tomu potřebovat solidní porci přemýšlení, protože špatnou volbou karet se dá celý závod poměrně snadno prohrát. Zajíc a želva je super volbou, když není nikdo poblíž nebo máte doma jedináčka.
Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko