Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Jízdenky prosím Japonsko – metro a vlaky společně

Symbolů Japonska je řada. A přesto, když se někoho zeptáte, co by chtěl vidět nebo vyzkoušet, když navštíví zemi vycházejícího Slunce, často zazní jejich neskutečně rychlé a přesné vlaky. Kdo by se nechtěl svézt šinkanzenem? Svištět po povrchu země téměř 400 kilometrů za hodinu se vám jinak nemůže poštěstit, pokud náhodou nesedíte v kokpitu nejrychlejších vozů na zemi. A když už nemůžete do Japonska, tak tu rychlost zažijete alespoň doma na stole.

Každý takový sen splní rozšíření populární hry Jízdenky prosím s podtitulem Japonsko. I tuhle novou krabici má pod palcem designér Alan R. Moon a vydává ji Days of Wonder. Šanci zařadit nové rozšíření do svého portfolia neodolala firma ADC Blackfire, takže si nyní můžeme s vláčky v Japonsku i v naší malé zemi.

Box není nijak skromný, malý a ani nepřekvapí nízkou hmotností. Na víku vidíme obyvatele Japonska, jak všechny hráče zvou na palubu šinkazenu, který jede od hory Fuji až do Tokia. Uvnitř pohodlně leží uložená skládací mapa. Jakmile ji rozložíte, zjistíte s překvapením, že nejenže je na jedné straně zmiňované Japonsko, ale na druhé na všechny čekají ještě vlakové tratě vedoucí napříč Itálií.

V partii budou hráči opět propojovat města podle zadaných úkolů na kartách. Ty dostanou tajně na začátku, a poté mohou pokládat vagónky svojí barvy na koleje propojující jednotlivá města, ale musí při tom odložit odpovídající počet nastřádaných karet. Tím se snaží vytvořit spojení a trasu, která by dovezla jejich pasažéry po mapě mezi městy podle tajných úkolů. Body lze získat i za samotné postavení propojek a poté na konci partie za splněné cíle. Pokud se ale některý z úkolů nepodaří splnit, body si hráč na konci partie odečte.

Malé karty vagónů a lokomotiv ale budou hráči potřebovat z některého z velkých boxů, který je tedy pochopitelně ke hře potřeba. Jedná se o rozšíření, které má v sobě většinu komponent, ale chybí zde samozřejmě i vozy, které na mapu pokládáte.

Japonská mapa využije v první řadě šestnáct nových figurek extrémně rychlých vlaků, které prozatím položí v rámci přípravy vedle plánu. Přesto hráči získají nově do svého držení komponentu, která je s šinkanzeny úzce spojená – ukazatel, který položí na novou stupnici postupu rychlovlaků. Jednotliví účastníci dostanou klasicky svoji sadu obyčejných vozíků a samozřejmě také karty se zadáním a jmény měst z nového balíčku. Právě tato místa mají za úkol propojit. Překvapivě dostanou ale nově čtyři, ze kterých si musí ponechat alespoň dvě.

Něčím naprosto nevídaným je ale zařazení tokijského metra do klasické mapy země a jejích železnic. Je tu prezentované jako výstřižek, který je propojený se zbytkem mapy s pomocí puntíku Tokia. Z něj pak lze pokračovat na přiblížené mapce a navázat svými vagóny tak, aby se hráč dostal až do potřebného místa.

Samotné titulní figurky rychlovlaků lze pokládat klasicky s využitím sad barevných karet, a to i včetně případných žolíků lokomotiv. Hráči si ale za položené nové figurky vláčků neposouvají bodovací kámen. Místo toho si mohou svůj úspěch poznačit na nové stupnici šinkanzenů. Podle pořadí, v jakém partii hráči na této stupnici dokončí, si přičtou bonusové body ke svému skóre, ačkoliv tím nespojí žádnou reálnou trasu.

Nové vlaky jsou použitelné jen na mapě Japonska, ale znamenají především to, že partie bude trvat o pár tahů déle. A to určitě většina z vás ocení, protože je konečně o kapku více času na plnění tajných úkolů. A upřímně, to nás na Jízdenky prosím baví nejvíc, no ne? Současně to ale znamená, že hráč se může nechat unést, dobrat si úkoly další, a ty pak už nestihnout splnit, což by znamenalo body zase odečítat.

Potěší ale hlavně možnost získávat body zase jiným způsobem. Kvůli nim navíc hráči nemusejí hlídat svoji zásobu figurek, ale místo toho jde pouze o sadu stejných karet. Ani na jejich barvě nezáleží. Rychlovlaky prostě umí jezdit, kde jim stavitelé poručí. Hráči navíc bojují o převahu, aby právě oni měli největší zastoupení v této přepravní oblasti. Lze tak zvrátit mírnou ztrátu na konci partie, pokud třeba víte, že se na vás neusmálo štěstí v kartách s úkoly.

Zvláštností jsou také hned dvě přiblížené oblasti, které trochu narušují kompaktní dojem, na jaký jsme z her Jízdenky prosím zvyklí. Jde v podstatě o vizuální a tematický rozdíl, který nemá zásadní vliv na hratelnost jako takovou. Obecně ale platí, že mapa Japonska je velmi pěkná, zábavná a zajímavá a zakomponování metra je prostě originální, i když se nějak extra zážitkem neliší od jiných měst. Je odlišná od těch, které jsme tu už měli a už samotné figurky nových vláčků jsou lákavou výbavou.

Na druhé straně najdou hráči mapu Itálie, který nabídne hráčům sadu deseti karet trajektů (ačkoliv by se podle nás hodily spíš k mapě Norska). Místo klasického dobírání karet nebo hraní vagónků mohou tedy hráči balíček poprosit o jednu kartu trajektu, ale jen do limitu dvou maximálních karet tohoto typu v ruce.

Právě při propojování měst a tras se budou hráčům zmiňované trajekty hodit, protože některé cesty vedou přes vodu. Mají šedou barvu, která je tentokrát rezervovaná pro ně. A na tomto úseku vždy pozice s ikonou vlny vyžadují k překročení buď lokomotivu nebo trajekt. Hráči tak mohou mít štěstí, získat lokomotivu a nepotřebovat trajekt. Ale stejně tak se mohou vzepřít smůle a dobrat si náhradu.

Ale i organizace mapy má znovu svoje speciality. Tentokrát vedou tratě dokonce i mimo hranice země, ačkoliv jen jako cílové a konečné destinace, takže můžete město spojovat třeba s Chorvatskem (tady je drobné mínus lokalizace, protože země mají původní název). Navíc je Itálie rozdělená do regionů a hráči dostanou odměnu za oblasti, které po celé Itálii dokázali spojit.

To zase motivuje nově účastníky, aby se snažili brát těžší úkoly a nejezdit jen přímou cestou. Tím se zásoba vláčků vyčerpá rychleji, protože tu nejsou žádné navíc, jako v Japonsku. Tím je opět ve hře další způsob bodování. Hráči tomu opět musí přizpůsobit zvyky, které by mohli mít z předchozích map. Obě mapy zaslouží velkou pochvalu. Jízdenky prosím: Japonsko je skvělým rozšířením, které posouvá celkovou hratelnost trochu jinam, a to je dobře. V záplavě různých variant a rozšíření si dělá svůj prostor a tím se z mapového rozšíření stává opravdu kvalitní počin. Jízdenky prosím: Japonsko tak rádi doporučujeme všem fanouškům vláčků.

Recenze: Jízdenky prosím Japonsko – metro a vlaky společně
Jízdenky prosím: Japonsko je mapové rozšíření, kde se ale po mapě na začátku vůbec nebudete dívat. To proto, že právě s mapou Japonska jsou spojené nové figurky šinkanzenů, které spojí ty největší transportní uzly v zemi vycházejícího slunce. Rozšíření klade důraz i na nové možnosti a přináší způsob, jak získat body navíc k těm tradičním. Tím se vymyká klasickému zaměření jen na mapu astává se z něj výtečná zábava i pro zkušené vláčkaře. Jízdenky prosím: Japonsko doplňuje vynikající hru o nové drobnosti a tím umí zaujmout.
Klady:
+ každá mapa má svá pravidla
+ i grafické rozdíly
+ nové komponenty
+ snížení náhody s trajekty
+ figurky šinkanzenů
Zápory:
= nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Galaxy Trucker – ať žije vesmírné dobrodružství!