Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Jungle Speed – rychlejší než blesk

Uprostřed paloučku stál vysoký totem a kolem něj tančilo třináct spoře oděných mužů. Tento totem je poctou jejich božstvům. Každý vyrytý symbol na něm odpovídá jednomu bohu.

Dnes měli strach. Zdálo se totiž, že se jejich bohové zlobí, seslali na ně zkázu z nebes. Na nimi ležela vesnice pokrytá skácenými stromy. Zdálky doléhal hluk, který zněl trochu jako hřmění, ale ve skutečnosti to vůbec hřmění nebylo.

Při bližším pohledu bylo pod stromy vidět těla domorodců i jejich domácích zvířat chovaných na maso. Všechna ta zkáza doléhala na pozorovatele ještě děsivěji za doprovodu táhlých nářků mužů u totemu.

Mezi stromy stály postavy, které tanečníci neviděli. V rukou měli velké papírové bloky, tužky a dalekohled. Koukali spokojeně na místo zkázy a jeden z nich si klepal tužkou do bločku.

O týden později už zde nebyla žádná vesnice, žádný domorodec, zbyl tu jen skácený totem, ze kterého někteří bílí muži okreslili roztodivné tvary. Možná právě zde začala historie karetní hry Jungle Speed. Jenže džungle už tu není… už nikdy tu nebude.

Někdy člověk prostě nemá chuť hrát nějakou komplikovanou hru se spoustou pravidel a strategie a chce prostě sáhnout po něčem jednoduchém, rychlém a zábavném. A právě to je okamžik, ve kterém nastupuje Jungle Speed. Hra, která si po celém světě získala ohromné spousty fanoušků. Je založená na postřehu a rychlosti. Systémem je podobná více dětské hře Cink! (Halli Galli).

Je to teprve několik týdnů, co firma Blackfire uvedla na trh počeštěnou verzi, která má českou krabici i česká pravidla. Uvnitř netradičně zpracované oranžové krabice, která má v sobě na přední straně díru, najdete návod, balíček osmdesáti karet a dřevěný totem s nápisem Jungle Speed na spodních stranách. Na závěr vytáhnete pytlík pro snadné přenášení.

Jungle Speed je ve své podstatě karetní párty hra, postavená na jednoduchém principu shody karet, kterou mají na svědomí dvě nesourodá jména: Pierrick Yakovenko a Thomas Vuarchex. Hra byla poprvé vydána v roce 1997.

Před začátkem partie postavíte doprostřed stolu totem tak, aby na něj všichni dosáhli. Toto je také jediné omezení pro počet hráčů, které ve hře najdete – pokud se dokážete směstnat u stolu, můžete ji hrát v naprosto libovolném počtu. Tedy maximální počet je stanoven na osmdesát, protože více karet v balení není, ale tak velká skupinka asi stejně nikdy nebude k dispozici.

Každému ze soupeřů rozdáte karty tak, aby měli všichni stejně. Pokud nějaké zbudou, jejich místo je pod totemem. Každý si vezme svůj balíček a položí jej obrázkem před sebe. Právě tohoto paklíku se má za úkol co nejrychleji zbavit, protože právě ten hráč, kterému nezůstanou před ním žádné karty, se stává vítězem.

Hráči pak na střídačku otáčí svoje karty obrázkem nahoru tak, aby překryli ty případně již vyložené. Zde je také velmi důležitý a výrazný rozdíl v otáčení karet, které by měly být otáčeny tak, aby obrázek na spodní straně karty viděl nejdříve soupeř. Nesmíme zapomenout zmínit jedno omezení pro všechny zúčastněné – při hře může každý hráč používat pouze jednu ruku.

Jak se tato odkládací hromádka plní, zvyšuje se pravděpodobnost, že někdo otočí kartu, která se bude shodovat s horní kartou na odkládacím balíčku soupeřů. Ve chvíli, kdy k této shodě dojde, nastává takzvaný souboj, kterého se mohou účastnit dva hráči.

V tom je úkolem obou soupeřů chytit jako první totem uprostřed stolu. Pomalejší z dvojice je potrestán povinností vzít si celý odkládací balíček soupeře a všechny karty, které leží pod totemem. Tam mohou být zbylé karty ze začátku hry, ale také balíčky následkem nerozhodnutelných soubojů. Všechny tyto sebrané karty hráč umístí dospod své dobírací hromádky, čímž se vzdálí vítězství.

Pokud hráči převrhnou při souboji totem a ten spadne, pak souboj nevyhrál nikdo a všechny karty všech hráčů, které jsou obrázkem nahoru, se umístí pod totem.

Na podobném principu fungují i tresty za chycení totemu ve špatnou chvíli nebo jeho poražení. V obou těchto případech si provinilec vezme všechny karty, které leží na stole otočené obrázkem nahoru. Proto si budete vždy velmi dobře rozmýšlet, jestli po totemu sáhnout. Jenže právě ten zlomek vteřiny nejistoty a váhání může využít soupeř a získat totem pro sebe.

Co by to bylo za karetní hru, kdyby neobsahovala akční karty. V Jungle Speedu najdeme celkem tři speciální typy. První z nich znázorňuje šipky směřující ven z karty. V takovém případě se koná hromadný souboj, v němž všichni současně otočí horní kartičku z dobírací hromádky, a pokud se objeví stejné symboly, pak tito hráči musí sáhnout co nejrychleji po totemu.

Šipky směřující dovnitř jsou signálem, že v tuto chvíli se všichni hráči současně pokusí chytit co nejrychleji totem. Při otočení této karty dochází k nejkurióznějším situacím, protože se jí účastní vždy všichni. Vítěz tohoto souboje má možnost umístit všechny své karty z odkládací hromádky do středu pod totem.

Poslední nevysvětlená karta obsahuje čtyři barevné šipky. Od této chvíle není pro zahájení souboje důležitý symbol na kartě, ale barva, jakým je vykreslen. Účinek této akční karty končí ihned po prvním souboji nebo je zrušen jinou akční kartou.

Konec hry nenastane ve chvíli, kdy některý z účastníků otočí svoji poslední kartu z dobírací hromádky, pokud před ním ještě leží jeho odkládací balíček. I v tuto chvíli mají stále ostatní hráči šanci jej porazit, pokud budou v souboji rychlejší než on.

Pravidla zahrnují také bláznivou variantu pro dva, která popisuje, že každá ruka je samostatný hráč, takže se soupeří, jako by se partie účastnili čtyři. Nemusíme asi příliš naznačovat, že při této partii není o legraci nouze.

Abyste si hru pořádně užili, je nejdůležitější samotné míchání karet na začátku, protože právě náhoda je v Jungle Speedu nejdůležitější složkou celé zábavy. Nikdo neví, kdy přijde stejná karta, všichni se musí plně soustředit a dávat pozor v průběhu celé hry.

Čím víc hráčů se partie účastní, tím je Jungle Speed zajímavější. Připadáte si pak jak na startu atletické volné stovky, stačí jeden záškub souseda a už máte ulitý start, držíte totem a přitom jste se ho vůbec neměli dotknout. A trest v podobě žluté vlaječky je nevyhnutelný.

Občas se můžete setkat s problémem zjistit, kdo je právě na řadě, pokud se zrovna odehrál souboj. Často totiž v té rychlosti a uvolnění napětí při sáhnutí po totemu zapomenete, kdo vlastně byl ten poslední na řadě.

Jak již jsme uvedli při vysvětlování pravidel, nesmíte zapomenout, že karty se otáčí ne směrem k sobě, jak jsme zvyklí, ale opačně, tedy směrem k soupeřům. Tím se vyrovnávají šance na reakci, naopak větší šanci má vždy protihráč. Vzniká tak velmi důležité napětí, protože kdyby všichni otáčeli obrázky směrem k sobě, ve většině případů by vyhrál otáčející hráč.

Krabička v tomto případě plní pouze vystavovací funkci. Pokud si budete chtít Jungle Speed vzít s sebou na výlet nebo na návštěvu, určitě využijete skvělý pytlík, který je součástí balení.

Při hraní se nevyhnete fyzickým kontaktům, protože soupeření o totem je pouze záležitostí reflexů a rychlého natažení ruky. Proto doporučujeme všem zúčastněným před hrou ostříhat nehty, jinak můžete přijít k nepříjemným škrábancům.

Jelikož první vydání hry je datováno již do roku 1997, je jasné, že se dočkala rozšíření, které si však na náš trh cestu nenašlo. Rozšíření hry s jednoduchým názvem Jungle Speed Extension dodává do hry nových osmdesát karet se speciálními pravidly, které umožní například umístit karty nahoru na totem. Vznikly také tematické variace, jako třeba Jungle Speed: Scooby Doo nebo speciální limitovaná francouzská edice Flower Power. Na trhu existuje také konkurenční a o něco jednodušší Jungle Jam.

Jungle Speed je vynikající párty hra, o čemž svědčí její obliba u nás i v zahraničí. Kvalitní provedení všech komponent zaručuje dlouhou trvanlivost, ačkoliv se jedná o akční hru, kde totem bude často létat všude možně po zemi. Pokud máte rádi jednoduchou zábavu, která závisí na reflexech hráčů, pak si můžete být jistí, že v džungli tvarů a barev zažijete spoustu legrace.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorThomas Vuarchex, Pierrick Yakovenko
IlustraceFranz Vohwinkel, Thomas Vuarchex, Pierrick Yakovenko
VydavatelAsmodee, (Unknown), Asterion Press, Boardgame Space, Crómola, FoxMind Israel, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Gibsons, Goldsieber Spiele, Hobby Japan, Inter Hobby Co., Ltd., KADABRA, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Nordic Games GmbH, Piatnik, Ponva d.o.o., Rebel Sp. z o.o., Swan Panasia Co., Ltd., Tactic, Top Toys, Week End Games, Y.E.S. A/S, Zygomatic, Ігромаг
Rok vydání1997
Počet hráčů2 - 10
Herní doba10
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(41 voters)
KategorieAction / Dexterity, Card Game, Party Game, Real-time
MechanismyPattern Recognition, Speed Matching
RozšířeníJungle Speed: Mini-extension inédite, Jungle Speed: The Extreme Expansion
RodinaGame: Jungle Speed, Misc: Dice Tower Hall of Fame
Alternativní názvyArriba!, Jungle Speed Beach, Jungle Speed Plaża, Jungle Speed: Dzsungelláz, Jungle Speed: Koh Lanta, Дикие джунгли, Шалені Джунглі, ג'ונגל ספיד, سرعة الغابة, ジャングルスピード, 丛林竞速, 圖騰快手, 정글 스피드

Více o hře.

Recenze: Jungle Speed – rychlejší než blesk
Klady:

+ skvělá párty zábava
+ dřevěný totem
+ napětí při otáčení karet
+ rychlé partie
+ jednoduchá pravidla
Zápory:

- nebezpečí škrábanců
- ve dvou stereotypní
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Osadníci z Katanu v novém kabátě