Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Karetní zeměpisná hra Kde leží Kotěhůlky?

Zeměpis někoho baví a někoho ne, stejně jako jiné předměty. Ale na rozdíl od dějepisu je určitě užitečnější vědět, kde leží v naší zemi jaké město a umět se navigovat alespoň mezi většími městy i bez mapy. Ale pokud budete mít za úkol říct, kde leží Hranice, Bystřice nad Pernštejnem nebo třeba Rakovník, mnozí budou váhat. Je na východě nebo západě? Leží jižněji než Praha a nebo výš?

A právě z těchto úvah si vzali příklad Bernhard Lach a Uwe Rapp, kteří s tématem spojené nápady vložili skvělým způsobem do krabičky nesoucí název Kde leží Kotěhůlky? (v originále Ausgerechnet Buxtehude). Samozřejmě v originále se řešila města německá.

Základní verze vznikla už v roce 2005. O její výrobu se v německém originále postarali Huch & Friends a do češtiny ji přinesl MindOK. Muselo se jednat určitě o náročnou lokalizaci, protože tentokrát nešlo pouze o změnu němčina -> čeština, ale překladatelé museli hru v podstatě znovu připravit: vybrat seznam měst, zakreslit jejich zeměpisnou lokalitu v rámci České republiky a všechno zavést do grafiky a tedy na kartičky. Na zadní straně najdete kromě uvedených informací také rok založení, počet obyvatel a velký městský erb. Všechna čísla a informace vypadají reálně a nenašli jsme žádného tiskařského šotka.

V malé krabičce, která odpovídá čistě karetním hrám, najdete pečlivě uschované dvě hromádky karet zabalené v igelitu. Jedny jsou modré a jedny hnědé. V pytlíku na vás vesele zaštěrchají modré dřevěné žetony. Na všem tom nadělení leží kartička s naznačenými světovými směry a samozřejmě také krátká pravidla. Ty nemusí být nijak obsáhlá, protože Kotěhůlky jsou od základu jednoduchá hra.

Na začátku partie musíte z hromádky vytřídit dvě kartičky, které na sobě nemají žádné město, ale pouze nápis Intermezzo. Zatím je odložte stranou a všechny ostatní zamíchejte dohromady (hnědé i modré). Teď je čas připravit si herní balíček – nejdřív odpočítáte patnáct karet, na ně položíte první kartu intermezzo, pak dalších patnáct a znovu intermezzo. Vykládání zakončíte poslední sérií patnácti karet. Těchto 45 měst budete v partii umisťovat.

Každý z hráčů dostane k sobě čtyři bodovací žetony, jejichž počet na konci rozhodne o vítězi. Budete s nimi muset hospodařit uvážlivě a pečlivě. Střed stolu obsadí kartička naznačující světové strany.

Začínající hráč otočí z hromádky 45+2 karet horní město a položí jej na směrovku jménem nahoru. Tohle místo je výchozí a s ním budete srovnávat všechny následující. Ale samozřejmě pouze ve své hlavě, protože souřadnice jsou až do vyhodnocení ukryté na druhé straně karet.

Hráči se střídají a postupně odebírají z hromádky karty, na nichž si mohou přečíst pouze název města. Pokládají je podle svého uvážení nahoru, dolů, doprava nebo doleva od startovní karty. Samozřejmě nahoře je sever, vlevo západ, vpravo východ a dole jih. Pro účastníka sedícího čelem je to intuitivní, ale ostatní soupeři sedící ke stolu z jiných stran mohou mít s orientací problém. Naštěstí sever a východ jsou na kartě naznačeny i slovně, aby to nebylo tolik matoucí.

Ovšem v kole nehraje roli pouze pozice vůči středové kartě. Města musejí být položená i ve správném pořadí, takže v průběhu losování prvních 15 měst (respektive 14 bez startovní karty) můžete zařazovat kartičky i mezi ty již položené. Jejich umístění však vždy musí odpovídat mapě.

Legrace nastává v průběhu každého pokládání, pokud se některému z protivníků položené místo nezdá správně. V tuto chvíli si totiž mohou hráči navzájem polohu hrané karty zpochybnit. Pokud k takové situaci dojde, je třeba otočit položenou kartu a také jednu z jejích sousedních. Na zadní straně karet jsou nakreslené přesné souřadnice zeměpisné šířky a výšky odpovídající poloze města (či památky). Pokud jsou vůči sobě opravdu špatně orientované, pak hráč na tahu musí odevzdat jeden bodovací žeton soupeři, který jeho tah zpochybnil. V opačném případě putuje jeden bod obráceným směrem. V obou případech je karta vyřazena ze hry.

Po chvilce hraní určitě narazí některý hráčů na kartičku s nápisem Intermezzo, která znamená konec kola. Nyní je třeba vyhodnotit všechny polohy měst a jejich správnost. Nejdříve se ale musí všichni hráči současně pokusit odhadnout, kolik měst leží nyní na stole špatně. V závislosti na svém tipu vezmou počet žetonů do ruky a ukážou je protivníkům.

Ve vyhodnocení se postupuje od středové pozice do všech světových stran. Na otočených kartičkách se porovnává jejich vzájemná poloha. Pokud některá leží špatně, pak ji natočte nebo dejte stranou. Ten hráč, kterému se podařilo nejlépe odhadnout počet špatně ležících kartiček, získá jako odměnu žetony z banku.

Následují další dvě kola, která mají stejný průběh, jako to první. Až se hráči dostanou na dno hromádky, následuje závěrečné vyhodnocení třetího kola a součet zbylých žetonů na hromádkách protivníků. Komu se podařilo nasbírat nejvíce bodů, se stal nejlepším znalcem České republiky. Tedy alespoň do příští odvety.

Ve hře Kde leží Kotěhůlky narazíte kromě měst a městeček z celé republiky také na hromadu zajímavých památek. Většina z nich je notoricky známá, ale přesto určitě narazíte na nějaké, o nichž jste neslyšeli a zaujmou vás. A nebo si jen prostě ujasníte, kde přesně v rámci naší malé země leží. Stejně tak může zaujmout spousta zajímavých erbů.

Na první pohled nebo v psaném provedení nevypadá porovnání kartiček do správného pořadí nijak složitě. Ovšem ve skutečnosti se často liší poloha jen o pár kilometrů a v souřadnicích tedy vteřin. Pokud se navíc města nachází na opačné straně republiky, pak je při nesymetrickém tvaru naší republiky velmi těžké odhadnout polohu úplně přesně. V tu chvíli raději budete porovnávat šířku než výšku.

Jestli bude hráč porovnávat zeměpisnou výšku nebo šířku daného města záleží totiž pouze a jen na něm. Může položit kartičku na kteroukoliv ze dvou os a obvykle bude hodně záviset na znalostech a předchozích položených městech. Když někde bude ležet vám známé město, pak budete kartičku určitě umísťovat raději vůči němu.

Náhoda zde přispívá pouze k variabilitě partie a všechen úspěch či neúspěch závisí jen na znalostech hráčů. Těžko můžete prohrát, pokud budete mít v hlavě přesnou mapu České republiky. Naopak budete sbírat body nejen při svém tahu, ale i ze hry soupeřů. Právě zde je největší slabina hry, protože děti s dospělými nemohou v zeměpisných znalostech a poloze měst moc dobře soupeřit. Stejně tak se výrazně projeví rozdílné zeměpisné znalosti, které nelze nijak korigovat. Pokud budete lepší v zeměpisu, budete lepší i v Kotěhůlkách.

Celkový počet 200 kartiček (170 měst a 30 míst) zaručuje, že každá partie a sada mezi intermezzy bude vždy jiná. Nehrozí tedy opakování a každá nová hra bude zase výzvou, ve které k sobě budete muset porovnávat jiné dvojice měst. A přitom si zapamatujete spoustu zajímavých informací o pozici jednotlivých měst.

V průběhu hry je zajímavé, že všichni hráči neumístí stejný počet kartiček. Číslo 15 (respektive 14) totiž není dělitelné všemi počty hráčů od dvou do šesti. Hráči mají možnost získávat body především mimo svůj tah, takže ten, kdo bude pokládat více kartiček, se připraví o jednu šanci na zpochybnění. Má pouze menší naději na to, že se soupeř ve zpochybnění zmýlí. Navíc hráč, který zpochybňuje má výhodu, že může volit většinou z dvou sousedních karet tu, se kterou se položené město porovná. Má tak vyšší šanci na úspěch.

Zpracování je odpovídající karetní hře. Možná je trochu škoda, že modré žetony na sobě nemají nějaký vzor nebo něco, čím by se odlišovaly. Naštěstí jsou alespoň dřevěné, takže se s nimi dobře pracuje a vypadají i bez vzoru pěkně. Chválíme však především zadní stranu kartiček, která je velmi dobře rozvržená. Informace jsou přehledně rozmístěné, dokonce na malé mapce české republiky najdete příslušnost města do kraje. Samozřejmě nemůže chybět přesná souřadnice a již zmíněný erb, počet obyvatel a rok založení města.

Ke skrytému sázení na konci každého kola (= intermezzo) doporučujeme k hlasování používat žetony z banku, protože hráči jich často mohou mít nedostatek díky předchozím špatným rozhodnutím nebo tipům. Jen pozor, ať si je nezamícháte mezi svoje bodovací žetony – ty by měly být od hlasovacích jasně oddělené.

Na úspěch Kotěhůlek navázaly další hry ze série „Kde leží“ a to konkrétně Kde leží Uppsala (evropská města a památky), Kde leží Kulíkov (hrady a zámky ČR) a Kde leží Řáholec (přírodní divy – hory, řeky, rybníky, atd). Ve slovenském jazyce pak vyšla pod záštitou MindOKu hra Kde leží Kocúrkovo (slovenská města). Novinkou pak je letošní přírůstek s názvem Kde leží Honolulu (světová města).

Dokážeme si velice dobře představit i využití Kotěhůlek v hodině zeměpisu při zkoušení. Zkoušený dostane sadu kartiček, které musí umístit správně vůči jedné startovní. Chybí zde sice soupeření s druhými, ale student se pere sám se sebou a se známkou, kterou za znalosti dostane. Jen tím možná trochu klesne popularita této hry mezi žáky.

Před zvířecí Faunou tak společnost MindOK trefila naučný hřebíček už jednou na hlavičku a znovu velice přesně. Kde leží Kotěhůlky je příjemná zeměpisná hra, která nabízí kromě hromady vědomostí také neotřelou a rychlou zábavu pro turisticky založené rodiny. A určitě všichni by měli povinně vědět, kde leží Prčice a Kotěhůlky, protože kdo takovou informaci neví, není pravý Čech.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBernhard Lach, Uwe Rapp
IlustraceCyril Bouquet, Sabine Kondirolli, Volker Maas, Grzegorz Molas
VydavatelHUCH!, 999 Games, Atalia, DV Games, Game Factory, Granna, MINDOK, Zvezda
Rok vydání2005
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieTrivia
MechanismyOpen Drafting
RodinaCountry: Germany, Series: Ausgerechnet ...
Alternativní názvyBelgozoom, Kde leží Kotěhůlky?, Od Helu do Wawelu, Oucédonc en Europe, Oùcédonc en France, Usgrächnet Bünzen, До Таллина даллеко?

Více o hře.

Recenze: Karetní zeměpisná hra Kde leží Kotěhůlky?
Klady:

+ možnost zpochybňovat hru soupeře
+ přehledné karty
+ hodně karet
+ naučíte se kde leží česká města
+ dozvíte se o zajímavých památkách
+ partie je rychlá
+ vhodná i do hodin zeměpisu
Zápory:

- všichni neumístí stejný počet kartiček
- projeví se rozdíly ve znalostech zeměpisu
- nevyrovnaná hra s dospělými
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Chickwood Forest – kuře Robin