Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kniha Jazykové hry a hříčky

Právě proto, aby zachytila kouzlo českého jazyka, vznikla kniha Jazykové hry a hříčky, jejíž autorkou je PaedDr. Eva Schneiderová, která češtinu nejen vyučuje, ale má ji i jako svého koníčka. Kniha vyšla pod křídly nakladatelství Portál a na první pohled není nijak silná. Přesto se na 118 stranách nachází spousta zajímavých a nápaditých slovních hrátek, které zaujmou všechny, kdo mají k češtině kladný vztah, a to bez rozdílu věku.

Kniha na obale zaujme slovní pyramidou na písmeno M, která táhne oči více než samotný nadpis, a na pozadí obrysem lidské tváře orámovaným červeným světlem. Celkově je obálka laděna do tmavých a seriózních barev a nesnaží se působit nijak vesele. Kniha byla poprvé vydána teprve v letošním roce, takže se jedná o opravdovou novinku.

V pěti pěkně rozdělených sekcích se postupně kniha věnuje na 89 stranách všem různým hraním a experimentováním s textem. Poslední stránky zabírá klíč, ve kterém si můžete zkontrolovat správnost svých řešení.

První kapitolu začíná jednoduché hraní s jednotlivými písmeny a postupně se propracujete k hláskám a slabikám. Budete tvořit daný počet slov náhradou jediného písmene nebo kombinovat písmena jednotlivého slova k vytvoření nových kratších smysluplných výrazů.

Každý si s radostí užije třeba pyramidy ze slov začínajících i končících stejným písmenem. Čím vyšší pyramidu se podaří postavit, tím lépe. Občas autorka zabrousí v první kapitole i do oblasti křížovek, když dává k chybějícím slovům slovní nápovědu.

Čtenáři se ale také zamyslí nad spojitostmi koncovek ve slovech, když se jich budou snažit vymyslet co nejvíce. Velmi nás zaujaly slovní řetězce, v nichž se následující slovo může od předchozího lišit pouze jedním písmenem při zachování délky. Dále autorka pokračuje úkoly na postřeh, jako je řazení slov podle abecedy, a podobně.

Od čísla 23 pak obtížnost stoupne, když slovnímu zadání vyhovuje pouze několik slov v českém jazyce, jako například „nalezněte slovo, které obsahuje všechny české samohlásky“. Těmito úkoly se rozloučíme s první kapitolou a přejdeme k hraní si se slovy.

V počátečních cvičeních se jedná o plynulý přechod, který by čtenář asi ani nezaznamenal, pokud by nebyla cvičení oddělena nadpisem. Brzy však začne klást autorka důraz opravdu na celá slova, hledání protikladů či synonym. Zvídaví češtináři se naučí řešit jazykové rovnice.

Námětem některých cvičení se stanou i dnes velmi populární zkráceniny za použití fonetických opisů, jako „1lo = jednalo“ nebo „qést = kvést“ nebo komolit známé zkratky, jako DVD, MMS či PIN.

Do třetí, větné části knihy se tak dostaneme přes přehršel příkladů až s číslem 56. Jejich základem samozřejmě budou tvořit počáteční písmena slov a utváření kompletních vět z nich, ale také se pokusíte vytvořit věty jen ze souhlásek. V této kapitole je hodně příkladů již dříve známých, ale přesto se daří paní Schneiderové přijít s novými a zábavnými nápady.

Mezi ně patří oprava legračně zkomolených přirovnání a přísloví, nebo přehazování úvodních písmenek ve větě tak, že dostane zcela jiný význam: Les dá chlad – Pes má hlad.

K závěru se budete blížit s číslem 80 na straně 61, kdy vkročíte do kapitoly zabývající se celými texty. Na úvod si zde přečtete Příběh potrhlého psa Pajdy a jak tento název napovídá, budete vymýšlet příběhy na stejné písmenko, ovšem vždy s konkrétnějším zadáním od autorky nebo budete navazovat na již započaté příběhy. Některé další věty budete muset upravit.

Ale už po deseti stránkách se před všemi čtenáři otevře pátá kapitola s hříčkami, chytáčky a dalšími vylomeninami, jak píše sama autorka. Setkáte se zde s tygrhartem, děsnýšem císařským i s žrahltem. Pohrajete si s přesmyčkami, rozluštíte názvy měst a spoustu dalších legračních nápadů.

Poslední kapitolou, která nám zbývá, je klíč ke cvičením, který je tentokrát prozíravě až na konci, na rozdíl od knihy Šifry a hry s nimi, kde jsou řešení k nalezení hned pod zadáním.

Celá kniha je tvořená kombinací humoru a vážnějších cvičení, které jsou dovedně namíchané. Jejím hlavním posláním bude určitě pomáhat ve školách nebo doma při učení tajům českého jazyka, ovšem důležitým přepokladem je dobrá slovní zásoba a znalost českého jazyka. Kniha je nakladatelstvím doporučena od 12 let.

Grafika je jednoduchá, protože základ celé knihy je text. Vynikajícím vodítkem je zařazení každého cvičení do některých z kategorií, kterých je celkem sedm: verbální dovednosti, slovní zásoba, gramatika, mluvení, logické myšlení, slohové dovednosti a cvičení čistě pro zábavu.

Mnoho z nápadů však povzbudí velmi pozitivně i dětskou fantazii a nebude mít pozitivní vliv pouze na jejich jazykový cit. Jazykové hry a hlavolamy se paní Schneiderové velice podařily, a pokud hledáte nějakou učební podporu nebo prostě máte rádi češtinu a chcete si s ní užít legraci, pak hledejte ve svém knihkupectví tuto knihu. Nezklame vás.

Cena: 195 korun
ISBN: 978-80-7367-657-5
Hodnocení knihy: 95%

KOUPIT KNIHU

Pokud vás některý ze zmíněných příkladů zaujal, podělte se s námi v komentářích o Vaše řešení

Recenze: Kniha Jazykové hry a hříčky
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bim Bam – zvuky na stole